Kdenlive/Kılavuz/Giriş

This page is a translated version of the page Kdenlive/Manual/Introduction and the translation is 81% complete.
Outdated translations are marked like this.

Giriş

Kdenlive, KDE Non-Linear Video Editor (KDE Doğrusal Olmayan Video Düzenleyici) kelimelerinin kısaltılmışıdır. Öncelikle Linux platformu için amaçlanmış (GPL lisanslı) ücretsiz bir yazılımdır. Ayrıca BSD[1] ve MacOS işletim sistemlerinde de sadece (Qt ve MLT çalışma çerçevelerine bağlı taşınabilir bileşenlerden oluştuğundan) çalışabilir.

Doğrusal olmayan video düzenleyici yeni başlayanların (doğrusal) düzenleyicilerinden çok daha başarılıdır. Bundan dolayı başlamadan önce daha fazla düzenleme gereklidir. Ancak sadece uzman kullanımı için ayrılmamıştır ve küçük kişisel projeler için de kullanılabilir.

MLT çalışma ortamın sağladıkları ile Kdenlive video ve ses işlemesi veya oluşturması için gerekli çok sayıda eklenti efektini bütünleştirir. Ayrıca Kdenlive video oluşturma için tam bir stüdyo olarak kullanılabilmesi için güçlü bir DVD sahiplik (menü) çözümü getirir.

Video düzenleme özellikleri

  • Çok iz sürümü. Zaman tünelli ve sanal olarak sınırsız video ve ses izi sayısı kullanılabilir. Bunlara ekl olarak video ve sesleri birden fazla izlere ayırma özellikleri
  • Engellemeyen hazırlama. Bir projeniz video dosyasına dönüştürülürken aynı anda projenizle çalışmaya devam edebilirsiniz.
  • Efekt ve geçişler kolaylıkla kullanılabilir. Hatta kendi geçişlerinizi de oluşturabilirsiniz.
  • Renk, metin ve resim kliplerini kolaylıkla oluşturmak için temel araçlar
  • Resimler dizinindeki resimlerinizden çapraz girişli efektler içeren otomatik slayt gösterileri oluşturma
  • Özelleştirilebilir klavye kısayolları ve arayüz yerleşimleri
  • ve dahası!


  1. Berkeley Software Distribution (Berkeley Yazılım Dağıtımı)

This page was last edited on 23 September 2022, at 23:05. Content is available under Creative Commons License SA 4.0 unless otherwise noted.