Plasma/FAQ/4.4/Configuration (pl)

Jump to: navigation, search


Pulpit

Jak mogę poruszyć, obrócić lub zmienić rozmiar apletu na pulpicie?

Po pierwsze, najedź myszką na aplet którego rozmiar chcesz zmienić. Pojawi się panel sterowania apletu.

Panel ten zajmuje się zmianą rozmiaru, obracaniem i przenoszeniem.

 • Aby przesunąć aplet: Kliknij i przeciągnij panel.
 • Aby obrócić aplet: Kliknij w wygiętą strzałkę, następnie przeciągnij.
 • Aby zmienić rozmiar apletu: Kliknij na ikonie kwadratu i przeciągnij by zmienić rozmiar. Można zachować dotychczasowe proporcje przytrzymując Ctrl podczas przeciągania.

Jak mogę usunąć widżety?

Jeśli są na panelu, zaznacz je prawym przyciskiem myszki i kliknij usuń...". Jeśli są na pulpicie, masz takie opcje:

 • Jeśli najedziesz na nie myszką, kliknięcie w krzyżyk na panelu je zamknie;
 • Jeśli używasz narzędzia do dodawania widżetów, wystarczy, że klikniesz w ikonę minusa obok danego widżetu.

Jak mogę zablokować pozycje widżetów?

 • Metoda 1: Kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie a następnie kliknij "Zablokuj widżety" w menu kontekstowym. Odwrócić to możesz klikając w "Odblokuj aplety" w tym samym menu. Ta opcja jest też dostępna na panelu.
 • Metoda 2: Zaznacz "Zablokuj aplety" w centrum Plasmy w prawym górnym rogu ekranu (lub na panelu).

Moje widżety są ukryte pod oknami. Jak je pokazać?

Możesz pokazać wszystkie widżety wciskając Ctrl+F12, co pokaże tablicę z widżetami Plasmy. Kiedy skończysz, po prostu wciśnij Esc lub schowaj tablicę z centrum Plasmy w rogu ekranu.

Jak wybieram pomiędzy Kickoff a starym menu?

Kliknij prawym przyciskiem myszy na menu, a następnie na "Zmień na klasyczny styl menu" (jeśli używasz Kickoff) lub "zmień na styl Kickoff" (jeśli używasz menu klasycznego). Alternatywnie - możesz dodać każde z tych menu za pomocą narzędzia do dodawania apletów. Możesz także chcieć spróbować menu Lancelot.

Czy tablica widżetów może pokazać inne niż te, których używam na pulpicie?

Tak, może. Aby to skonfigurować, udaj się do Ustawień systemowych > Pulpit > Przestrzeń robocza > Tablica widżetów , następnie wybierz 'Pokaż niezależny zestaw widżetów' i kliknij OK.

Powiadomienia zajmują zbyt dużo miejsca - mogę się ich pozbyć?

Istnieje prosta metoda dla tych, którzy powiadomień nie lubią. Kliknij prawym przyciskiem myszki na ikonie powiadamiania w zasobniku systemowym (ikona "i") i zaznacz "Ustawienia zasobnika systemowego". Tutaj znajdziesz możliwości wyłączenia powiadomień zarówno dla aplikacji jak i działań (jak choćby kopiowanie) poprzez proste odznaczanie kwadracików.


Praca z Aktywnościami

Jak dodać/usunąć Aktywności?

 • Dodawanie aktywności: Oddal obecny widok pulpitu klikając na ikonie w prawym górnym rogu ekranu i zaznaczając Oddal. Zobaczysz pasek narzędziowy poniżej Twojego obecnego pulpitu. Kliknij "Dodaj aktywność" aby utworzyć nowy, czysty widok pulpitu.
 • Usuwanie aktywności: Oddal obecny widok pulpitu, następnie kliknij w czerwony krzyżyk na pasku narzędziowym danego pulpitu.

Uwaga: Musisz odblokować widżety (Ctrl+L) zanim usuniesz aktywności.].

Jak mogę szybko poruszać się między Aktywnościami?

Metoda ZUI jest raczej wolna, O wiele lepszym rozwiązaniem jest Pasek Aktywności. Krótkie How-To tutaj wyjaśnia dokładnie o co chodzi.

Jak mogę użyć wirtualnych pulpitów jako Aktywności?

Otwórz Ustawienia systemowe > Pulpit > Wiele pulpitów, następnie odhacz "Różna aktywność dla każdego pulpitu". Kliknij OK i gotowe.

Panel

Jak mogę dodać aplety do panelu?

 • Metoda 1: Otwórz narzędzie do dodawania widżetów (po kliknięciu na ikonę w prawym górnym rogu) następnie wybierz widżet i przeciągnij go bezpośrednio (nie klikaj dwukrotnie ani nie wciskaj "Dodaj aplet") do panelu.
 • Metoda 2: Przeciągnij aplet z pulpitu na panel.
 • Metoda 3: Kliknij menu Plasmy na panelu (domyślnie po prawej na końcu) i zaznacz "Dodaj aplety". Po wybraniu i potwierdzeniu aplet zostanie dodany do panelu.

Czy mogę poruszać aplety po panelu?

Tak, aby tego dokonać otwórz ustawienia panelu (klikając na ikonę Plasmy lub po prostu prawym przyciskiem myszy na panel > "Ustawienia panelu") i najedź na dany aplet myszą. Pokażą się strzałki i możliwe będzie dowolne przestawienie widżetu.

Jak zmieniam rozmiar i wysokość panelu?

Kliknij ikonkę Plasmy na panelu, aby otworzyć centrum sterowania. Teraz możesz przeciągać panel w cztery strony i dowolnie ustawić jego rozmiar.

Maksymalny rozmiar określa do jakiego maksymalnego punktu panel może się rozszerzyć w miarę dodawania elementów, a minimalny - minimalną wielkość panelu. Jeśli są ustawione różnie, panel dostosuje się samodzielnie w zależności od zawartości.

Czy mogę ustawić automatyczne chowanie się panelu?

Otwórz centrum sterowania panelem (ikona Plasmy na tymże), zaznacz "Więcej opcji" i zaznacz odpowiedni kwadrat.

Jak mogę usunąć panel?

Otwórz centrum sterowania panelem > Więcej opcji > Usuń panel. Alternatywnie, kliknij prawym przyciskiem myszy na panel, zaznacz "Opcje panelu" i wybierz "Usuń ten panel".

Ogólna pomoc w konfiguracji panelu

Ta strona forum zawiera ilustrowany poradnik konfiguracji panelu.

Wiele ekranów

Używam dwóch ekranów, przyzwyczaiłem się, że mam kickera na obu. Czy mogę zrobić to z Plasmą?

Nie. Powód? Posiadanie panelu rozłożonego na dwa ekrany powoduje wiele komplikacji, szczególnie jeśli ekrany mają różną rozdzielczość. W wyniku tego działanie takie nie jest gwarantowane - przez co opcja nie została zaimplementowana.

Czy mogę ustawić panel tylko na jednym ekranie?

Wszystkie panele Plasmy żyją na jednym ekranie. Jeśli chcesz mieć je na większej ilości ekranów, należy je ręcznie dodać w sposób niemal identyczny jak z apletami.

Na komputerach z wieloma ekranami, ZUI operuje na wszystkich ekranach, zaś tablica tylko na jednym. Dlaczego?

Inny styl pracy. Kiedy oddalasz, zazwyczaj chcesz mieć ogólny podgląd, przez co aktywności na wszystkich pulpitach są oddalane. Natomiast używając tablicy, użytkownik zazwyczaj chce dostępu do specyficznej funkcji - nie chce jednak przerywać swojej pracy na innych aktywnościach.

Skróty klawiszowe

Czy istnieją jakieś skróty klawiszowe w Plasmie?

W dodatku do myszy, jest garstka dostępnych skrótów klawiaturowych:

 • Zablokuj aplety: Ctrl-L
 • Oddal: Ctrl- -
 • Przybliż: Ctrl- = or Ctrl-+
 • Następny aplet: Ctrl-N
 • Poprzedni aplet: Ctrl-P
 • Dodaj aktywność: Shift-Ctrl-A
 • Następna aktywność: Shift-Ctrl-N
 • Poprzednia aktywność: Shift-Ctrl-P
 • Ustawienia apletu: Ctrl-S
 • Usuń aplet: Ctrl-R

Aby zmienić skróty, kliknij ikonę Plasmy w rogu ekranu, a następnie "Ustawienia skrótów".

Jak mogę połączyć skrót klawiszowy z apletem?

Po prostu kliknij na ustawienia apletu (ikona klucza francuskiego), następnie na "Skróty klawiszowe". Możliwe będzie dopisanie skrótu do tego apletu. Zauważ, że niektóre aplety nie oferują tej funkcji (generalnie te, które nie posiadają konfiguracji).


This page was last modified on 16 June 2011, at 15:39. Content is available under Creative Commons License SA 4.0 unless otherwise noted.