Amarok/Manual/Organization/CollectionScanning/pl: Difference between revisions

    From KDE UserBase Wiki
    (Created page with "{{Prevnext2 | prevpage=Special:myLanguage/Amarok/Manual/Organization/Collection | nextpage=Special:myLanguage/Amarok/Manual/Organization/Collection/SearchInCollection | prevtext=...")
    Line 84: Line 84:
    }}
    }}


    [[Category:Amarok]]
    [[Category:Amarok/pl]]
    [[Category:Multimedia]]
    [[Category:Multimedia/pl]]
    [[Category:Tutorials]]
    [[Category:Tutoriale/pl]]

    Revision as of 23:14, 28 November 2011

    Skanowanie kolekcji

    Za każdym razem, gdy Amarok wyświetla kolekcję, informacja o utworach i albumach musi pochodzić z jakiegoś źródła. Źródłem może być urządzenie przenośne, usługa internetowa lub baza danych. Dla utworów przechowywanych w systemie plików Amarok używa bazy danych, aby mieć szybki dostęp do wymaganych meta-danych. Dane muszą być najpierw zaimportowane do bazy, co jest zwykle wykonywane poprzez skanowanie katalogów kolekcji w poszukiwaniu plików audio. Ten proces nazywa się skanowaniem kolekcji.

    Dobrze jest rozumieć proces skanowania, by wygodniej pracować z programem Amarok.

    Skanowanie Przyrostowe / Aktualizacja Kolekcji

    Tak zwane skanowanie przyrostowe skanuje katalogi kolekcji w poszukiwaniu zmienionych plików. Zwykle jest to wykonywane co minute, ale może być wywołane manualnie poprzez przycisk Update Collection w menu

    Skanowanie przyrostowe sprawdzi datę modyfikacji każdego katalogu w kolekcji z datą ostatniej znanej zmiany. Ma to następujące skutki:

    • Możesz wykonać przeskanowanie jednego katalogu, zmieniając jego datę ostatniej modyfikacji (na przykład używając touch w konsoli).
    • Jeśli pliki w katalogach zmienią się skaner nie zauważy tego, ponieważ modyfikacja pliku zmienia jego datę modyfikacji, a nie folderu w którym się znajduje.
    • Jeśli katalogi kolekcji znajdują się na bardzo wolnej partycji, proces sprawdzania daty ostatniej modyfikacji mogą zająć trochę czasu.

    Zwykle ta informacja jest przechowywana przez system operacyjny, jednak w przypadku dużych kolekcji może być to niemożliwe. W takich przypadkach wydawać się może, że skaner pracuje ciągle. W przypadku kolekcji powyżej 5000 utworów lub gdy kolekcja przechowywana jest na dysku sieciowym lub partycji NTFS zaleca się wyłączenie opcji Watch folders for change.

    Jeśli masz problemy z usuniętymi utworami nadal pojawiającymi się w kolekcji, lub chcesz zaktualizować okładki albumów (które nie są aktualizowane przez zwykłe "zaktualizowanie kolekcji"), to możesz użyć Pełne skanowanie opcji w oknie ustawień. Pełne skanowanie nie sprawdza daty modyfikacji. Nie usunie twoich statystyk, przywróci jednak ocenę' oraz ilość odtworzeń jeśli przechowywane w pliku.

    Pasek postępu / Czas skanowania

    Pasek postępu pokazuje postęp skanowania. Do 50% skaner skanuje system plików i jedynie buforuje rezultaty. Powyżej 50% skaner wpisuje dane do bazy. Zwykle druga część jest zdecydowanie szybsza, więc nie jest niezwykłym, gdy pasek zdaje się wykonywać skok z 50% do 100%. Do 50% zatrzymanie skanowania jest możliwe, potem, podczas wpisywania rezultatów do bazy, nie może być przerwane.

    Czas skanowania zależy od szybkości dysku i innych czynników. Zwykle pierwsze skanowanie jest zdecydowanie wolniejsze niż kolejne kiedy pliki są cachowane przez system operacyjny. Przeskanowanie 10000 plików powinno zająć około 3 minuty na nowoczesnym komputerze. 50000 plików powinno się skanować około 13 minut.

    Kopia zapasowa kolekcji

    Standardowo Amarok przechowuje całą informacje o kolekcji w katalogu ~.kde/share/apps/amarok/mysqle/. Dobrym pomysłem jest zrobić kopię zapasową tego katalogu zwłaszcza gdy nie włączyłeś zapisywania statystyk w plikach.

    ID

    Amarok śledzi pliki po ich identyfikatorze który jest przechowywany w pliku audio lub wyliczany na podstawie artysty, tytułu albumu oraz tytułu utworu. Ten identyfikator pozwala Amarok zidentyfikować utwory które zostały przeniesione do innych lokalizacji, tak aby ich statystyki (wynik, ocena, ilość odtworzeń) nie zostały stracone. Aktualnie Amarok nie importuje dwóch utworów z jednym identyfikatorem. Powoduje to zaskakujące wyniki, gdy skopiowane utwory wciąż pokazują się tylko raz w Amarok.

    W niektórych przypadkach różne utwory mają ten sam identyfikator. Jest to bardzo rzadkie i zwykle jest to rezultat wielu lat działania niestabilnej wersji Amarok. Ten problem może być zauważony podczas skanowania w wyjściu diagnostycznym (uruchom Amarok z opcją --debug).

    Jeśli używasz wersji 2.4 beta możesz natrafić na przypadek kiedy większość kolekcji nie jest importowana. Może być to łatwo zauważone jako nieudane żądania sql w wyjściu diagnostycznym. W takim przypadku użyj wersji 2.4 final.

    O Albumach

    Skaner może jedynie czytać pojedyncze utwory, ale Amarok wyświetli je posortowane według albumu lub kompilacji (album bez jednego specyficznego artysty). Amarok nie może polegać na katalogach w których pliki się znajdują, ponieważ jest zbyt wiele, zbyt różnych schematów organizacji plików.

    Dlatego też skaner wykonuje następujące czynności:

    • Utwory bez wykonawcy albumu lub artysty (lub kompozytora w przypadku klasycznego utworu) są umieszczone w kompilacji.
    • Utwory które mają ustawioną flagę kompilacja lub z artystą innym niż "various artists" są umieszczane w albumach.
    • Utwory które mają ustawioną flagę kompilacji na 0 są umieszczane w kompilacji.
    • Albumy o nazwach np. "Live", "Greatest Hits" są zawsze rozpatrywane jako album.
    • Jeśli zostaną utwory kilku różnych artystów, umieszczane są w kompilacji lub robiony jest z nich album.

    Ten proces jest dość skomplikowany. Zwykle, jednak wyjście ze skanera pozwala zorientować się dlaczego utwory posortowane są w określony sposób.

    W takim przypadku uruchom (w terminalu)

    amarokcollectionscanner -r ~/Katalog/Muzyki

    Szukaj tagów "compilation" i utworów z innym tagiem "artist" lub "albumartist".

    Możesz usunąć tag z pliku mp3 używając komendy:

    id3v2 -r TCMP nazwa pliku