Difference between revisions of "Amarok/Manual/Various/FAQ/pl"

Jump to: navigation, search
(Created page with ":Z przyjemnością! Najlepszą drogą jest poinformowanie nas o Twoich planach przed rozpoczęciem pracy, byśmy mogli przedyskutować pomysł. Ale nie stresuj się! Nie zdarzył...")
(Created page with "==== Dlaczego wybraliście nazwę Amarok? ====")
Line 228: Line 228:
 
:Z przyjemnością! Najlepszą drogą jest poinformowanie nas o Twoich planach przed rozpoczęciem pracy, byśmy mogli przedyskutować pomysł. Ale nie stresuj się! Nie zdarzyło nam się jeszcze odrzucić poprawki. Dyskusja ma na celu pomoc w lokalizacji odpowiednich części '''Amaroka''' do poprawienia. Wysyłaj swoje poprawki na git.reviewboard.kde.org. Zobacz także [http://blogs.fsfe.org/myriam/2010/09/how-to-submit-patches-for-amarok/ Jak wysyłać poprawki do '''Amaroka''']. Jeśli poprawiłeś jakiś błąd, po prostu daj nam znać. To w końcu open source. {{Smiley}}
 
:Z przyjemnością! Najlepszą drogą jest poinformowanie nas o Twoich planach przed rozpoczęciem pracy, byśmy mogli przedyskutować pomysł. Ale nie stresuj się! Nie zdarzyło nam się jeszcze odrzucić poprawki. Dyskusja ma na celu pomoc w lokalizacji odpowiednich części '''Amaroka''' do poprawienia. Wysyłaj swoje poprawki na git.reviewboard.kde.org. Zobacz także [http://blogs.fsfe.org/myriam/2010/09/how-to-submit-patches-for-amarok/ Jak wysyłać poprawki do '''Amaroka''']. Jeśli poprawiłeś jakiś błąd, po prostu daj nam znać. To w końcu open source. {{Smiley}}
  
==== Why did you choose the name Amarok? ====
+
==== Dlaczego wybraliście nazwę Amarok? ====
  
 
:''Amarok'' is an album by British composer Mike Oldfield. Project founder Mark Kretschmann happens to like it a lot, and he thought the name had a nice sound. Plus, of course, it contains the all important '''K'''. {{Smiley}}
 
:''Amarok'' is an album by British composer Mike Oldfield. Project founder Mark Kretschmann happens to like it a lot, and he thought the name had a nice sound. Plus, of course, it contains the all important '''K'''. {{Smiley}}

Revision as of 23:03, 26 November 2011

Other languages:
čeština • ‎dansk • ‎English • ‎français • ‎polski • ‎português do Brasil

Contents

Często zadawane pytania

Czym jest Amarok?

Amarok to odtwarzacz muzyczny. Więcej informacji możesz znaleźć w Spisie jego funkcji oraz galerii zrzutów ekranu. By zacząć używać Amaroka zobacz Quick Start Guide. Podręcznik Amaroka jest tutaj.

Czym różni się Amarok 2 od poprzednich wersji?

Amarok 2 jest napisany praktycznie od nowa, więc jego kod ma niewiele wspólnego z Amarokiem 1.4. Jeśli brakuje Ci jakiejś funkcji, zgłoś życzenie na Bugzilla.
Poniżej znajduje się krótka lista niektórych nowych funkcjonalności:
 • Prawdopodobnie największą nowością jest Service Framework, który pozwala na używanie sieciowych serwisów muzycznych bezpośrednio w Amaroku. Oznacza to sklepy muzyczne, radia internetowe, serwisy muzyczne i wiele innych. Dzięki temu masz łatwy dostęp do muzyki dostarczanej przez Magnatune, Jamendo, Last.fm, MP3Tunes Locker, Ampache i wielu innych. Należy się spodziewać wielu dużych (i tych mniejszych) serwisów, które dołączą do serii 2.x. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji zobacz: internetowe źródła multimediów.
 • Kolejną niezwykłą funkcją jest Panel Kontekstowy, znajdujący się na środku okna Amaroka, który zastąpił starą Przeglądarkę Kontekstową z serii 1.x. Wyświetla dodatkowe informacje na temat muzyki, którą właśnie odtwarzasz - okładkę albumu, teksty, informacje o wykonawcy, podobne piosenki i wykonawców, tabulatury gitarowe i wiele innych. Dzięki zastosowaniu technologii Plasma, Panel Kontekstowy może dostarczać bardzo bogate treści, takie jak AJAX, wideo, animacje, wszystko to w przyjaznym dla oka formacie. Więcej informacji tutaj.
 • Dla dopełnienia Panelu Kontekstowego stworzyliśmy nową, zajmującą niewiele miejsca playlistę. Aby oszczędzać miejsce w poziomie, grupuje nazwę ścieżki, wykonawcę, nazwę albumu oraz cover razem oraz pozwala na późniejsze grupowanie po nazwach albumów. Ponadto możesz zorganizować ją tak jak chcesz! Jeśli wolałeś starą playlistę z 1.4, możesz ją włączyć. Zobacz zmiana wyglądu playlisty.
 • Kolejną wielką zmianą jest obsługa video. Oglądanie teledysków w Amaroku to cudowne uczucie!
 • Nie możemy zapominać o Dynamicznych listach odtwarzania, które są rozwinięciem starej funkcji. Pozwalają tworzyć losowe playlisty spełniające wcześniej określone kryteria. Funkcja ta jest połączona ze Zautomatyzowanym generatorem list odtwarzania, używanym do tworzenia list o określonych właściwościach i długości. Zobacz Dynamiczne listy odtwarzania oraz Zautomatyzowany generator list odtwarzania.
To tylko najważniejsze z nowości - przygotowaliśmy o wiele więcej wspaniałych funkcji, na przykład zaawansowane skrypty, dynamiczne kolekcje, większa wygoda obsługi, poprawiona obsługa urządzeń dźwiękowych, nowy menedżer podcastów i wiele innych.

Instalacja

Czy da się używać Amaroka bez KDE?

Amarok wymaga niektórych części KDE, jednak działa całkiem nieźle w Gnome oraz innych środowiska, w tym Windowsie oraz OS X. Amarok do poprawnego działania wymaga kdelibs oraz kdebase-runtime.
Niektóre funkcje wymagają, by menedżer okien był skonfigurowany zgodnie ze standardami freedesktop.org. Więcej o uruchamianiu Amaroka na innych platformach tutaj.

Dlaczego Amarok używa KDElibs?

Chcemy, by Amarok był dostępny na wszystkich platformach. Używamy KDElibs oraz Qt ponieważ udostępniają one świetne środowisko produkcyjne. Poza Linuksem i BSD, Amarok działa na Windowsie oraz MacOS, dostępne są specjalne instalatory, jednak niestety nie mamy (jeszcze) wystarczających zasobów by zapewnić pełną obsługę dla tych systemów. Prawie wszyscy nasi developerzy używają wolnego oprogramowania i to właśnie ono jest dla nas najważniejsze. Oczywiście zapraszamy developerów Windowsa oraz OS X, którzy pragną nam pomóc i rozwijać Amaroka na tych platformach.

Ogólne zastosowania

Jak mogę obsługiwać Amaroka przy pomocy klawiatury?

Skróty klawiszowe są dostępne. Zobacz naszą stronę dotyczącą skrótów klawiszowych.
Aby obsługiwać Amaroka z konsoli, wpisz
amarok --help-all
by uzyskać listę wszystkich dostępnych komend.

Gdzie mogą uzyskać pomoc dotyczącą Amaroka?

Istnieje kilka możliwości. Wiele problemów, które masz przy instalacji Amaroka zostanie najlepiej rozwiązanych przez ekspertów znających Twoją dystrybucje. Możesz poszukać pomocy programistów oraz użytkowników na forum Amaroka oraz Amarok kanale IRC.
Pamiętaj, że bugzilla nie jest dobrym miejsce na szukanie pomocy. Raportuj błędy tylko, jeśli naprawdę chcesz pomóc poprawić błąd w samym Amaroku.

Pytania dotyczące list odtwarzania

Więc na temat list odtwarzania tutaj.

Kiedy włączam Amaroka widzę pustą listę odtwarzania. Jak właściwie mam załadować tu jakieś utwory?

Użyj menu Kolekcja po lewej stronie, by wybrać żądanego wykonawcę/album/utwór. Następnie przeciągnij pliki na część Lista odtwarzania po prawej stronie. Możesz użyć Dynamicznych list odtwarzania bądź Zautomatyzowanego generatora list odtwarzania by wypełnić listę odtwarzania. Możesz także przeciągnąć pliki z menedżera plików, takiego jak Dolphin. Możesz także dwukrotnie kliknąć ścieżkę, wykonawcę bądź gatunek w swojej kolekcji lub systemie plików, lub kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać Dodaj do listy odtwarzania bądź Zastąp listę odtwarzania.

Jak usunąć ścieżkę z listy odtwarzania?

Zaznacz ścieżki do usunięcia i naciśnij klawisz Delete. Lub wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz Usuń z listy odtwarzania.

Jak wczytać listę odtwarzania?

Po prostu przeciągnij plik listy odtwarzania, tak jak zrobiłbyś z każdym innym plikiem. To takie proste!

Jak zapisać aktualną listę odtwarzania?

Użyj opcji Eksportuj listę odtwarzania jako z menu Lista odtwarzania. Wybierz ikonę dysku by wybrać zapis na Twoim dysku twardym.

Pytania dotyczące odtwarzania

Jak odtworzyć audio-CD?

Gdy włożysz audio-CD, zostanie ono wyświetlone jako lokalna kolekcja. Przeciągnij na playlistę, lub kliknij prawym przyciskiem myszy na wybranych ścieżkach i wybierz opcję Dodaj do listy odtwarzania bądź Zastąp listę odtwarzania.

Jakie typy zawartości obsługuje Amarok?

Amarok nie odtwarza muzyki sam z siebie, używając do tego zadania Phonona, dokładniej VLC, GStreamera lub Xine. Tak więc jakikolwiek plik potrafią one odtworzyć, odtworzy i Amarok. Do analizy tagów Amarok używa programu Taglib, który obsługuje większość plików zawierających metadane.

Co to jest Phonon? Jakie są mechanizmy Phonona?

Phonon jest multimedialną aplikację KDE 4. Możesz znaleźć więcej informacji tutaj.
Zwykle VLC działa lepiej niż Xine, jednak nie zawsze jest to prawda. Sugerujemy także przetestowanie Gstreamera, choć wciąż jest w trakcie powstawania. Więcej informacji na temat instalacji modułów możesz znaleźć na tej stronie.

Amarok nie odtwarza plików mp3, co mogę zrobić?

Zajrzyj na stronę dotyczącą mp3. Prawdopodobnie nie masz kodeków wymaganych przez Twój moduł Phonon.

Nie mogę odtworzyć żadnego pliku w Amaroku. Dlaczego?

Sprawdź obsługę dźwięku wpisując w konsoli:
xine-check
(pakiet xine-ui zawiera xine-check)
Wynik tej komendy powinien pomóc w identyfikacji problemów oraz wskazać możliwe rozwiązanie.

Mam drugą kartę dźwiękową i używam ALSA. Jak spowodować by Amarok używał jej zamiast domyślnej?

Skonfiguruj to w ustawieniach modułu Phonon: Ustawienia -> Konfiguruj -> Odtwarzanie -> Konfiguruj Phonona.

Gdzie jest equalizer?

Equalizer jest dostępny, tylko, gdy używasz modułu Phonona który go obsługuje. Możesz znaleźć go w Narzędzia. Więcej informacji na temat konfiguracji Phonona można znaleźć tutaj.

Jak włączyć wizualizacje?

Wizualizacje nie są jeszcze obsługiwane. Ale niebawem będą.

Jak mogę dodawać podcasty?

Wybierz sekcję Podcast na lewym pasku narzędzi a następnie wybierz Dodaj Podcast... . Dodaj adres URL podcastu w odpowiednim miejscu. Więcej o podcastach tutaj.
Posiadamy także kilka usług, takich jak gpodder oraz Podcast Directory, które pomogą Ci wyszukiwać świetne podcasty. Włącz usługi w menu Ustawienia ->Konfiguruj -> Wtyczki.

Jak mogę użyć Amaroka do streamowania do mojej własnej stacji radiowej?

Jeśli chcesz streamować bezpośrednio na serwer shoutcast lub icecast, odpowiedź jest prosta: to nie jest obsługiwane. Możesz użyć do tego celu IDJC.

Pytania ogólne

Czym są skrypty?

Są małymi programami, które dodają pewne funkcje do Amaroka. Istnieje wiele skryptów, możesz je znaleźć na kde-apps.org lub w Amaroku, używając Menedżera skryptów (od Amaroka 2.4.1). Więcej informacji tutaj. Od Amaroka 2.4.1 menedżera skryptów możesz znaleźć w Ustawienia->Konfuguruj->Skrypty

Czy można używać skryptów z Amaroka 1.4 w Amaroku 2?

Nie. Został stworzony nowy, bardzo dobry interfejs skryptów, który daje olbrzymią liczbę nowych możliwości, ale nie obsłuży Twoich starych skryptów. Nowy system skryptów jest oparty na QtScript i znacząco zmniejsza zależności Amaroka - olbrzymi problem użytkowników innych platform oraz użytkowników mniej zaawansowanych technicznie, ponadto redukuje liczbę procesów zewnętrznych uruchamianych w trakcie działania. Kolejną zaletą jest to, że nowy system pozwoli na znacznie głębszą integrację z Amarokiem niż stary.Amarok Scripting API.

Czym są paski nastroju?

Paski nastroju pokazują nastrój piosenki na suwaku postępu. Więcej na ten temat tutaj.

Czy można odtwarzać pliki video?

Amarok jest głównie odtwarzaczem muzycznym, więc żadne zaawansowane opcje, takie jak zarządzanie plikami video, obsługa kolekcji, odtwarzanie DVD czy napisy nie są dostępne. Z drugiej strony aplet video pozwala odtwarzać filmiki z YouTube w Amaroku.

Czy to Amarok, AmaroK, czy amaroK?

To Amarok! Starszą pisownią było amaroK, ale została zmieniona ze względu na dziwny wygląd.

Jak jest ustalana punktacja ścieżki?

Amarok przyznaje punkty (liczba z zakresu 0-100) piosence opierając się na tym jak wiele razy jej słuchałeś oraz jak często pomijałeś piosenkę zanim się skończyła. Za każdym razem gdy piosenka jest odtwarzana do końca, jej punktacja rośnie.
Poniżej znajduje się przykładowy skrypt do obliczania punktacji:
 if( playcount <= 0 ) # not supposed to be less, but what the hell.
   newscore = ( prevscore + percentage ) / 2
 else
   newscore = ( ( prevscore * playcount ) + percentage ) / ( playcount + 1 )
 end
Możesz łatwo stworzyć własny skrypt oparty na własnych algorytmach. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem zapraszamy do lektury Script-Writing-Howto.

Jak można ręcznie zmienić punktację ścieżki?

Możesz zmienić punktację ręcznie, klikając na utworze prawym przyciskiem myszy i wybierając Edytuj informacje o utworze->Podsumowanie. Przed Amarokiem 2.4.1, była to zakłdaka Statystyki.

Ale chcę mieć system gwiazdek, jak w innych odtwarzaczach!

Amarok, oczywiście, obsługuje zdefiniowany przez użytkownika system oceniania ścieżek. Możesz oceniać ścieżki używając apletu Aktualna ścieżka. Możesz to zrobić także w menu konktekstowym wybierając Edytuj informacje o utworze->Podsumowanie. Jeśli Twój styl listy odtwarzania wyświetla gwiazdki, możesz je edytować w tym samym miejscu.

Czy mogę przeciągnąć aplety Plasma z głównego okna programu na Pulpit?

Nie, ale istnieje wiele Plasmoidów na Pulpit, które pozwolą Ci wyświetlać informacje z Amaroka oraz sterować nim.

Czy można używać dysków wymiennych w Amaroku?

Amarok ma znacznie poprawioną obsługę urządzeń, opartą na Solid, KDE hal, który nie wymaga zbyt wiele konfiguracji. Powinieneś mieć możliwość podłączenia urządzenia i natychmiastowego dostępu do niego w Amaroku. Ponadto, dzięki dynamicznym kolekcjom, Twoje urządzenia przenośne mogą stać się częścią kolekcji i być dostępne z poziomu przeglądarki kolekcji gdy tylko są podłączone.
Możesz przenosić piosenki, albumy i artystów ze swojej lokalnej kolekcji, klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając Skopiuj do kolekcji -> Twoje urządzenie. Możesz także kopiować w drugą stronę: Skopiuj do kolekcji -> Lokalna kolekcja. Więcej na temat obsługi urządzeń przenośnych w Amaroku tutaj.

Jak można zapisać strumień?

Najpierw wczytaj strumień do playlisty. Jest kilka sposobów zrobienia tego, między innymi: pobranie pliku, na przykład z shoutcast.com i otwarcie go w Amaroku przy użyciu Lista odtwarzania -> Dodaj strumień... .
Kiedy strumień jest już wczytany możesz zapisać go klikając Zapisz bieżącą listę odtwarzania pod listą odtwarzania i nadając jej sensowną nazwę. Strumień zostanie dodany do zapisanych list odtwarzania do dalszego użycia.

Czy można użyć starej kolekcji Amaroka w Amaroku 2? Czy moje tagi, oceny oraz punktacja zostaną utracone?

Istnieje importer bazy danych. Możesz zachować swoje oceny i statystyki, więcej informacji tutaj.

Gdzie można znaleźć ustawienia Amaroka?

`kde4-config --localprefix`/share/apps/amarok
`kde4-config --localprefix`/share/config/amarokrc

Rozwiązywanie problemów

Jak otrzymać backtrace?

Jeśli Amarok zakończył się błędem i chcesz to zgłosić, odwiedź Debugging HowTo. Raport błędu musi zostać wysłany na bugs.kde.org po weryfikacji czy nie został już wcześniej zgłoszony.

Amarok się po prostu się zawiesza! Jak mogę pomóc w naprawieniu tego?

Możesz otrzymać backtrace zawieszonego Amaroka używając gdb w następujący sposób:
$ gdb -p `pidof amarok`
(gdb) thread apply full bt all


Następnie prześlij backtrace na PasteBin, tak jak opisano w Debugging HowTo.

Amarok długo się uruchamia

Jeśli tak się dzieje, musisz sprawdzić jakie skrypty zainstalowałeś oraz jakie usługi internetowe są uruchomione, ponieważ część z nich może spowalniać uruchomienie programu. Ponadto, jeśli w momencie otwierania Amaroka w liście odtwarzania znajdują się strumienie, uruchomienie także potrwa nieco dłużej.
Z drugiej strony, jeśli nie używasz KDE, tylko innego środowiska graficznego, czas uruchomienia może się wydłużyć przez konieczność załadowania większej liczby bibliotek.

Pytania związane z rozwojem Amaroka

Jak pobrać wersję GIT Amaroka?

Jak pobrać i skompilować Amarok z Gita. Oraz: Kompilacja z Gita: pełny opis.

Dlaczego Amarok nie jest częścią KDEmultimedia?

Develeporzey nie lubią, gdy ktokolwiek dyktuje im terminy. (Dokładniej, pakiety KDE SC mają dokładny rozkład wydań, który nie współgra z szybkim rozwojem Amaroka).

Znalazłem błąd / mam świetny pomysł dotyczący Amaroka!

Zgłoś to na bugs.kde.org. Jeśli masz jakieś sugestie bądź życzenia, lepiej będzie wysłać je na naszą grupę dyskusyjną: amarok@kde.org. Wysłanie pomysłu na kanał IRC lub na wiki nie jest dobrym pomysłem, bowiem informacja może zostać przeoczona.

Czy akceptujecie poprawki?

Z przyjemnością! Najlepszą drogą jest poinformowanie nas o Twoich planach przed rozpoczęciem pracy, byśmy mogli przedyskutować pomysł. Ale nie stresuj się! Nie zdarzyło nam się jeszcze odrzucić poprawki. Dyskusja ma na celu pomoc w lokalizacji odpowiednich części Amaroka do poprawienia. Wysyłaj swoje poprawki na git.reviewboard.kde.org. Zobacz także Jak wysyłać poprawki do Amaroka. Jeśli poprawiłeś jakiś błąd, po prostu daj nam znać. To w końcu open source. Face-smile.png

Dlaczego wybraliście nazwę Amarok?

Amarok is an album by British composer Mike Oldfield. Project founder Mark Kretschmann happens to like it a lot, and he thought the name had a nice sound. Plus, of course, it contains the all important K. Face-smile.pngContent is available under Creative Commons License SA 4.0 unless otherwise noted.