Applications/Education/ca: Difference between revisions
(Created page with "Un potent programa per a representar funcions matemàtiques al KDE.") |
(Updating to match new version of source page) |
||
(28 intermediate revisions by 2 users not shown) | |||
Line 4: | Line 4: | ||
[[Image:Applications-education.png|left|64px|Education]] La comunitat KDE porta l'educació i el futur dels nens a l'avantguarda de la tecnologia informàtica d'avui en dia. Amb una varietat d'aplicacions per a diferents camps, com ara llengua i ciències, el KDE demostra que la comunitat no només es pren seriosament als usuaris d'ordinadors, també es pren seriosament als nostres joves oferint-los fonts i eines per al coneixement. | [[Image:Applications-education.png|left|64px|Education]] La comunitat KDE porta l'educació i el futur dels nens a l'avantguarda de la tecnologia informàtica d'avui en dia. Amb una varietat d'aplicacions per a diferents camps, com ara llengua i ciències, el KDE demostra que la comunitat no només es pren seriosament als usuaris d'ordinadors, també es pren seriosament als nostres joves oferint-los fonts i eines per al coneixement. | ||
{{Info/ca|L'equip '''KDE Education''' s'ha compromès a crear programari educatiu lliure basat en les tecnologies del KDE. Visiteu la seva pàgina web a [http://edu.kde.org http://edu.kde.org].}} | |||
{{Info|L'equip '''KDE Education''' s'ha compromès a crear programari educatiu lliure basat en les tecnologies del KDE. Visiteu la seva pàgina web a [http://edu.kde.org http://edu.kde.org].}} | |||
__TOC__ | __TOC__ | ||
== Idiomes == | == Idiomes == | ||
:{| | :{| | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Artikulate|Artikulate]]</h4> | |||
|- | |||
|[[Image:Artikulate.png|48px|link=Special:myLanguage/Artikulate]]||Un programari per aprendre idiomes que ajuda a millorar la pronunciació. | |||
|- | |||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Kanagram|Kanagram]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Kanagram|Kanagram]]</h4> | ||
|- | |- | ||
Line 32: | Line 35: | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Parley|Parley]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Parley|Parley]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Parley.png|48px|link=Special:myLanguage/Parley]]||Una altra eina per agilitzar la memòria, de propòsit general, i amb possibilitat de practicar idiomes. Usa un mètode d'aprenentatge basat en | |[[Image:Parley.png|48px|link=Special:myLanguage/Parley]]||Una altra eina per agilitzar la memòria, de propòsit general, i amb possibilitat de practicar idiomes. Usa un mètode d'aprenentatge basat en el [http://en.wikipedia.org/wiki/Spaced_repetition repàs espaiat]. | ||
|} | |} | ||
Line 47: | Line 50: | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KBruch|KBruch]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KBruch|KBruch]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Kbruch.png|48px|link=Special:myLanguage/KBruch]]||Un programa per a practicar el | |[[Image:Kbruch.png|48px|link=Special:myLanguage/KBruch]]||Un programa d'aprenentatge per a practicar el càlcul amb fraccions. | ||
|- | |- | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Kig|Kig]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Kig|Kig]]</h4> | ||
Line 56: | Line 59: | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Kmplot.png|48px|link=Special:myLanguage/KmPlot]]||Un potent programa per a representar funcions matemàtiques al KDE. | |[[Image:Kmplot.png|48px|link=Special:myLanguage/KmPlot]]||Un potent programa per a representar funcions matemàtiques al KDE. | ||
|- | |||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Khipu|Khipu]]</h4> | |||
|- | |||
|||Un avançat traçador de funcions matemàtiques. | |||
|} | |} | ||
== | == Ciència == | ||
:{| | :{| | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Kalzium|Kalzium]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Kalzium|Kalzium]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Kalzium.png|48px|link=Special:myLanguage/Kalzium]]|| | |[[Image:Kalzium.png|48px|link=Special:myLanguage/Kalzium]]||Una aplicació per a veure la informació dels diferents elements del sistema periòdic. | ||
|- | |- | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KStars|KStars]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KStars|KStars]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Kstars-icon.png|48px|link=Special:myLanguage/KStars]]|| | |[[Image:Kstars-icon.png|48px|link=Special:myLanguage/KStars]]||Un planetari per a l'escriptori KDE, representa amb exactitud el cel nocturn des de qualsevol lloc del planeta. | ||
|- | |- | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Marble|Marble]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Marble|Marble]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Marble.png|48px|link=Special:myLanguage/Marble]]|| | |[[Image:Marble.png|48px|link=Special:myLanguage/Marble]]||Un potent globus virtual i mapamundi. Pot utilitzar [http://www.openstreetmap.org/ OpenStreetMaps]. El podeu veure en acció [http://www.youtube.com/user/kdepromo#p/c/E0603EE01B377BFE/0/sQ7B4xhVdQ4 en aquest vídeo] | ||
|- | |- | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Rocs|Rocs]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Rocs|Rocs]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Rocs_48.png|48px|link=Special:myLanguage/Rocs]]|| | |[[Image:Rocs_48.png|48px|link=Special:myLanguage/Rocs]]||Un entorn de desenvolupament integrat i interactiu per a estudiants de teoria de grafs. | ||
|- | |- | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Step|Step]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Step|Step]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Step.png|48px|link=Special:myLanguage/Step]]|| | |[[Image:Step.png|48px|link=Special:myLanguage/Step]]||Un simulador interactiu de física que mostra com evoluciona un sistema d'acord a les lleis de la física. | ||
|} | |} | ||
== | == Miscel·lània == | ||
:{| | :{| | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/blinKen|blinKen]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/blinKen|blinKen]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Blinken.png|48px|link=Special:myLanguage/blinKen]]|| | |[[Image:Blinken.png|48px|link=Special:myLanguage/blinKen]]||La nostra versió del conegut joc «Simon diu». | ||
|- | |||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/GCompris|GCompris]]</h4> | |||
|- | |||
|[[Image:GCompris.png|48px|link=Special:myLanguage/GCompris]]||High quality educational software suite, including a large number of activities for children aged 2 to 10. | |||
|- | |- | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KGeography|KGeography]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KGeography|KGeography]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Kgeography.png|48px|link=Special:myLanguage/KGeography]]|| | |[[Image:Kgeography.png|48px|link=Special:myLanguage/KGeography]]||Una eina per a l'aprenentatge de geografia que inclou un navegador de mapes i alguns jocs. | ||
|- | |- | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KTouch|KTouch]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KTouch|KTouch]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Ktouch.png|48px|link=Special:myLanguage/KTouch]]|| | |[[Image:Ktouch.png|48px|link=Special:myLanguage/KTouch]]||Un programa per aprendre mecanografia en un teclat amb rapidesa i correcció. | ||
|- | |- | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KTurtle|KTurtle]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/KTurtle|KTurtle]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Kturtle.png|48px|link=Special:myLanguage/KTurtle]]|| | |[[Image:Kturtle.png|48px|link=Special:myLanguage/KTurtle]]||Un entorn de programació educatiu que es pot utilitzar per ensenyar als joves matemàtiques, geometria i programació. Utilitza un llenguatge basat en [http://en.wikipedia.org/wiki/Logo_programming_language Logo]. | ||
|- | |||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Minuet|Minuet]]</h4> | |||
|- | |||
|[[Image:Minuet.png|48px|link=Special:myLanguage/Minuet]]||Free and open source software for music education. | |||
|- | |||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Pairs|Pairs]]</h4> | |||
|- | |||
|[[Image:Pairs.png|48px|link=Special:myLanguage/Pairs]]||Un programa per millorar la vostra memòria i habilitats amb la lògica. | |||
|} | |} | ||
[[Category: | |||
[[Category:Aplicacions/ca]] |
Revision as of 08:00, 15 August 2017
El projecte educatiu del KDE
La comunitat KDE porta l'educació i el futur dels nens a l'avantguarda de la tecnologia informàtica d'avui en dia. Amb una varietat d'aplicacions per a diferents camps, com ara llengua i ciències, el KDE demostra que la comunitat no només es pren seriosament als usuaris d'ordinadors, també es pren seriosament als nostres joves oferint-los fonts i eines per al coneixement.
Idiomes
Artikulate
Un programari per aprendre idiomes que ajuda a millorar la pronunciació. Kanagram
Un joc d'endevinar paraules, on les lletres estan barrejades i l'usuari ha d'endevinar-la. KHangMan
Un altre joc d'endevinar paraules, en aquesta ocasió és el clàssic joc del penjat. Kiten
Una eina de consulta i aprenentatge per al japonès. KLettres
Una ajuda per aprendre els primers sons d'un nou idioma, amb més d'una dotzena d'idiomes disponibles. KWordQuiz
Un programa de targetes didàctiques, útil per a practicar vocabulari i altres matèries. Parley
Una altra eina per agilitzar la memòria, de propòsit general, i amb possibilitat de practicar idiomes. Usa un mètode d'aprenentatge basat en el repàs espaiat.
Matemàtiques
Cantor
Una interfície gràfica d'usuari (IGU) per a fantàstics sistemes d'àlgebra computacional. KAlgebra
Una calculadora algebraica que pot utilitzar el llenguatge MathML. KBruch
Un programa d'aprenentatge per a practicar el càlcul amb fraccions. Kig
Un programa per explorar les construccions geomètriques. KmPlot
Un potent programa per a representar funcions matemàtiques al KDE. Khipu
Un avançat traçador de funcions matemàtiques.
Ciència
Kalzium
Una aplicació per a veure la informació dels diferents elements del sistema periòdic. KStars
Un planetari per a l'escriptori KDE, representa amb exactitud el cel nocturn des de qualsevol lloc del planeta. Marble
Un potent globus virtual i mapamundi. Pot utilitzar OpenStreetMaps. El podeu veure en acció en aquest vídeo Rocs
Un entorn de desenvolupament integrat i interactiu per a estudiants de teoria de grafs. Step
Un simulador interactiu de física que mostra com evoluciona un sistema d'acord a les lleis de la física.
Miscel·lània
blinKen
La nostra versió del conegut joc «Simon diu». GCompris
High quality educational software suite, including a large number of activities for children aged 2 to 10. KGeography
Una eina per a l'aprenentatge de geografia que inclou un navegador de mapes i alguns jocs. KTouch
Un programa per aprendre mecanografia en un teclat amb rapidesa i correcció. KTurtle
Un entorn de programació educatiu que es pot utilitzar per ensenyar als joves matemàtiques, geometria i programació. Utilitza un llenguatge basat en Logo. Minuet
Free and open source software for music education. Pairs
Un programa per millorar la vostra memòria i habilitats amb la lògica.