Applications/Science/el: Difference between revisions
(Created page with "===Πληροφοριακά Συστήματα===") |
(Updating to match new version of source page) |
||
(4 intermediate revisions by one other user not shown) | |||
Line 6: | Line 6: | ||
:{| | :{| | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/LabPlot|LabPlot]]</h4> | |||
|- | |||
|[[Image:LabPlot.png|48px|link=Special:myLanguage/LabPlot]] || LabPlot is an application for interactive graphing and analysis of scientific data. | |||
|- | |||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/QtiPlot|QtiPlot]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/QtiPlot|QtiPlot]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:QtiPlot_logo.png|48px|link=Special:myLanguage/QtiPlot]] || Το QtiPlot αναλύει και μετατρέπει σε εικόνα | |[[Image:QtiPlot_logo.png|48px|link=Special:myLanguage/QtiPlot]] || Το QtiPlot αναλύει και μετατρέπει επιστημονικά δεδομένα σε εικόνα. | ||
|- | |- | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Rocs|Rocs]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Rocs|Rocs]]</h4> | ||
Line 40: | Line 44: | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Kalzium|Kalzium]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Kalzium|Kalzium]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Kalzium.png|48px|link=Special:myLanguage/Kalzium]]|| | |[[Image:Kalzium.png|48px|link=Special:myLanguage/Kalzium]]||Εφαρμογή για την προβολή πληροφοριών σχετικών με τα στοιχεία του περιοδικού συστήματος. | ||
|- | |- | ||
|colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Marble|Marble]]</h4> | |colspan="2"|<h4>[[Special:myLanguage/Marble|Marble]]</h4> | ||
|- | |- | ||
|[[Image:Marble.png|48px|link=Special:myLanguage/Marble]]|| | |[[Image:Marble.png|48px|link=Special:myLanguage/Marble]]||Πανίσχυρη εικονική υδρόγειος και παγκόσμιος χάρτης. Έχει δυνατότητες χρήσης [http://www.openstreetmap.org/ OpenStreetMaps]. Δείτε το σε δράση: [http://www.youtube.com/user/kdepromo#p/c/E0603EE01B377BFE/0/sQ7B4xhVdQ4 σε αυτό το video] | ||
|} | |} | ||
[[Category: | [[Category:Εφαρμογές/el]] |
Revision as of 14:10, 29 April 2017
Επιστήμη
Σχεδιάζοντας Δεδομένα και Γραφήματα
LabPlot
LabPlot is an application for interactive graphing and analysis of scientific data. QtiPlot
Το QtiPlot αναλύει και μετατρέπει επιστημονικά δεδομένα σε εικόνα. Rocs
Διαδραστικό προγραμματιστικό περιβάλλον για μαθητές.
Χειρισμός Δεδομένων
RKWard
Περιβάλλον διασύνδεσης της γλώσσας προγραμματισμού R σχεδιασμένο για τη διαχείριση δεδομένων.
Προσομοιώσεις
KStars
Πλανητάριο επιφάνειας εργασίας για το KDE, το οποίο αναπαριστά με ακρίβεια τον νυχτερινό ουρανό από κάθε γωνιά του πλανήτη. Step
Διαδραστικός εξομοιωτής φυσικής, ο οποίος παρουσιάζει την εξέλιξη ενός τόπου σύμφωνα με τους νόμους της φυσικής.
Πληροφοριακά Συστήματα
Kalzium
Εφαρμογή για την προβολή πληροφοριών σχετικών με τα στοιχεία του περιοδικού συστήματος. Marble
Πανίσχυρη εικονική υδρόγειος και παγκόσμιος χάρτης. Έχει δυνατότητες χρήσης OpenStreetMaps. Δείτε το σε δράση: σε αυτό το video