Configure your desktop/uk: Difference between revisions

From KDE UserBase Wiki
(Created page with 'Роботу стільниці тепер засновано на '''Плазмі'''. Плазма здатна містити запущені «...')
(Created page with "{{Note_(uk)|1=Існує ергономічний тупик при налаштовуванні стільниці: <br /> Пункт '''Налаштувати стільни...")
(24 intermediate revisions by 2 users not shown)
Line 1: Line 1:
<languages />
<languages />
Способи налаштування стільниці у KDE 3.5 і KDE 4 значно відрізняються. Нові способи потребують певного роз’яснення.
Способи налаштування стільниці у KDE 3.5, KDE 4 і Plasma 5 значно відрізняються. Нові способи потребують певного роз’яснення.
 
{{Note_(uk)|1=Існує ергономічний тупик при налаштовуванні стільниці:
<br />
Пункт '''Налаштувати стільницю  Alt-D , Alt-S''' перебуває на відстані одного клацання, а саме клацання правою кнопкою на стільниці. Коли ви відкриваєте це меню, ви можете вилучити пункт '''Налаштувати стільницю''' з меню. Але після цього ви не можете знову додати його за допомогою графічного інтерфейсу! Отже, спробуйте затиснути '''Alt''', а потім натиснути '''D''' і '''S'''. Якщо нічого не вийде, повернути пункт '''Налаштувати стільницю''' можна лише редагуванням відповідного текстового файла. Скористайтеся такою командою:
<br />
{{Input|1=kate ~/.config/plasma-org.kde.plasma.desktop-appletsrc}}
<br />
і у розділі <code>[ActionPlugins][0][RightButton;NoModifier]</code> додайте такі рядки:
{{Input|1=
configure=true
configure shortcuts=true
}}
Після повторного входу до системи пункт '''Налаштувати стільницю''' знову стане видимим, і ви зможете натиснути його для внесення змін до параметрів кнопок миші та інших параметрів за допомогою звичного графічного інтерфейсу.
}}
 


== Піктограми ==
== Піктограми ==
Line 20: Line 35:
Нехай вам потрібна на стільниці піктограма, натискання якої запускатиме '''Konqueror''':
Нехай вам потрібна на стільниці піктограма, натискання якої запускатиме '''Konqueror''':
* визначте розташування виконуваного файла програми:
* визначте розташування виконуваного файла програми:
** запустіть [[Special:myLanguage/Konsole|Konsole]] натисканням комбінації клавіш <keycap>ALT_F2</keycap> з наступним введенням команди {{Input|1=konsole}}
** запустіть [[Special:myLanguage/Konsole|Konsole]] натисканням комбінації клавіш <keycap>Alt+F2</keycap> з наступним введенням команди {{Input|1=konsole}}
 
** введіть команду  
** введіть команду  
{{Input|1=which konqueror}}
{{Input|1=which konqueror}}
припустімо, що у відповідь було показано:
припустімо, що у відповідь було показано:
{{Output|1=/usr/local/bin/konqueror}}
{{Output|1=/usr/local/bin/konqueror}}
** відкрийте у Dolphin або Konqueror теку з виконуваним файлом, у нашому прикладі /usr/local/bin
** відкрийте у Dolphin або Konqueror теку з виконуваним файлом, у нашому прикладі /usr/local/bin
** перетягніть піктограму файла konqueror і скиньте її на стільницю.
** перетягніть піктограму файла konqueror і скиньте її на стільницю.
Line 34: Line 46:
== Плазма ==
== Плазма ==


Роботу стільниці тепер засновано на '''[[Special:myLanguage/Plasma|Плазмі]]'''. Плазма здатна містити запущені «віджети» (іноді ці віджети називають «плазмоїдами»), наприклад, годинник безпосередньо на стільниці без будь-яких рамок. Щоб додати віджет «годинник» на стільницю, клацніть правою кнопкою миші на вільному місці на стільниці і виберіть пункт контекстного меню ''Додати віджет''. У нашому прикладі слід вибрати віджет ''Аналоговий годинник''.
Роботу стільниці тепер засновано на '''[[Special:myLanguage/Plasma|Плазмі]]'''. Плазма здатна містити запущені «віджети» (іноді ці віджети називають «плазмоїдами»), наприклад, годинник безпосередньо на стільниці без будь-яких рамок. Щоб додати віджет «годинник» на стільницю, клацніть правою кнопкою миші на вільному місці на стільниці і виберіть пункт контекстного меню <menuchoice>Додати віджет</menuchoice>. У нашому прикладі слід вибрати віджет ''Аналоговий годинник''.


===Rearrange your Panel===
===Перевпорядкування панелі===


Most of us are creatures of habit, and like our panel to show icons in a familiar order. '''Plasma''' appears to drop icons in a random order, but you can re-arrange them as long as you have KDE 4.1 or later. If you have the Panel Controller (which looks like a Cashew in a semi-circle) on the right hand edge of your panel, you can re-order or change the size and justification of the panelSee '''[[Plasma/FAQ#Can_I_move_the_applets_on_the_panel.3F|Can I move the applets on the panel?]]'''
Більшість з нас раби власних звичок, нам подобається, коли піктограми на панелі розташовано у певному звичному порядку. '''Плазма''' розташовує піктограми випадковим чином, але ви можете змінити порядок, якщо у вашій системі встановлено KDE 4.1 або пізнішу версію. Якщо на правій частині вашої панелі показано кнопку керування панеллю (схожа на жовту краплю у півколі), ви можете впорядкувати або змінити розмір і вирівнювання панеліДокладніше про це у розділі '''[[Special:MyLanguage/Plasma/FAQ/4.4/Configuration#Can_I_move_the_applets_on_the_panel.3F|Як пересунути аплет на панель?]]'''


Many more such hints are on the '''[[Plasma/FAQ#Configuration|Plasma FAQ]]''' page.
Інші корисні підказки можна знайти на сторінці '''[[Special:MyLanguage/Plasma/FAQ/Index|питань і відповідей щодо Плазми]]'''.


===Access your files on a remote desktop===
===Доступ до ваших файлів на іншому комп’ютері===


Under KDE3, if you had an fstab mount to a remote directory you got an icon on your desktop. This doesn't happen in KDE4, but there's an even better way to reach your files.
У KDE 3 у разі створення запису монтування у файлі таблиці файлових систем для каталогу на іншому комп’ютері стільничне середовище показувало піктограму ресурсу на стільниці. У KDE 4 ви не побачите відповідної піктограми, але передбачено навіть кращий спосіб отримати доступ до ваших файлів.


Create a folderview (right-click on desktop, <menuchoice>Add Widgets -> Folderview</menuchoice>). It will be pointing to your home directory by default, but click on the spanner on the handle, to get properties, and you can direct it to open in your remote home. If you keep your folder fairly small you'll be able to scroll down to the exact directory you need, and open it in Konqueror (which in some versions seems to be the default for remote directories.  It may well be that this can be changed, too.)
Створіть віджет перегляду тек (клацання правою кнопкою миші на вільному місці стільниці, <menuchoice>Додати віджети -> Перегляд тек</menuchoice>). Типово, у віджеті буде показано вміст вашої домашньої теки, але якщо натиснути кнопку з гайковим ключем на панелі керування віджетом (сіренька панель збоку), буде відкрито вікно властивостей, де ви зможете вказати теку на іншому комп’ютері, де зберігаються ваші файли. Якщо зробити віджет перегляду тек дуже маленьким, ви зможете гортанням дістатися потрібного вам об’єкта і відкрити його у '''Konqueror''' (типової програми для перегляду каталогів на інших комп’ютерах, ви можете змінити її на іншу програму).


===More than one File Manager===
===Декілька програм для керування файлами===


Everything mentioned as possible in '''[[Special:myLanguage/Konqueror|Konqueror]]''' can also be done in '''[[Special:myLanguage/Dolphin|Dolphin]]'''. At first glance you might think '''Dolphin''' lacks features, but read the pages linked from the '''[[Special:myLanguage/Dolphin|Dolphin]]''' page to learn the new features that make it so powerful.
Всі описані дії для '''[[Special:myLanguage/Konqueror|Konqueror]]''' можна виконати і у '''[[Special:myLanguage/Dolphin|Dolphin]]'''. З першого погляду може здатися, що у '''Dolphin''' не вистачає можливостей, але ознайомтеся зі сторінками, посилання на які наведено на сторінці '''[[Special:myLanguage/Dolphin|Dolphin]]''', щоб дізнатися про нові можливості, які роблять цю програму дуже потужним інструментом.


[[Category:Desktop]]
[[Category:Стільниця/uk]]
[[Category:Internet]]
[[Category:Інтернет/uk]]

Revision as of 13:22, 28 August 2018

Способи налаштування стільниці у KDE 3.5, KDE 4 і Plasma 5 значно відрізняються. Нові способи потребують певного роз’яснення.

Зауваження

Існує ергономічний тупик при налаштовуванні стільниці:


Пункт Налаштувати стільницю Alt-D , Alt-S перебуває на відстані одного клацання, а саме клацання правою кнопкою на стільниці. Коли ви відкриваєте це меню, ви можете вилучити пункт Налаштувати стільницю з меню. Але після цього ви не можете знову додати його за допомогою графічного інтерфейсу! Отже, спробуйте затиснути Alt, а потім натиснути D і S. Якщо нічого не вийде, повернути пункт Налаштувати стільницю можна лише редагуванням відповідного текстового файла. Скористайтеся такою командою:

kate ~/.config/plasma-org.kde.plasma.desktop-appletsrc


і у розділі [ActionPlugins][0][RightButton;NoModifier] додайте такі рядки:

configure=true
configure shortcuts=true
Після повторного входу до системи пункт Налаштувати стільницю знову стане видимим, і ви зможете натиснути його для внесення змін до параметрів кнопок миші та інших параметрів за допомогою звичного графічного інтерфейсу.



Піктограми

Проблема: ви бажаєте розташувати на вашій стільниці піктограми (наприклад, «Мої чернетки» або «Гра у тетріс»)

Вирішення:

  • у KDE 3.5 клацніть правою кнопкою на вільному місці і виберіть пункт «Створити посилання на програму»
  • у KDE 4 все трошки складніше:
    • використання «Стільничної теки»:
      • для початку запустіть Konqueror і скористайтеся пунктом меню Довідка -> Про KDE. Переконайтеся, що встановлено принаймні KDE 4.2.
      • закрийте вікно Konqueror, клацніть правою кнопкою миші на вільному місці на стільниці і послідовно виберіть такі пункти Параметри стільниці -> Тип -> Перегляд тек
      • у 4.5 слід вибрати такі пункти Параметри стільниці -> Простір дій -> Тип -> Перегляд тек
      • клацніть правою кнопкою на вільному місці на стільниці і виберіть пункт Створити... -> Посилання на програму
    • спосіб «перетягування зі скиданням»
      • Відкрийте у програмі для керування файлами теку з потрібним вам файлом і перетягніть позначку файла на стільницю. Піктограма файла має з’явитися на стільниці.

Приклад

Нехай вам потрібна на стільниці піктограма, натискання якої запускатиме Konqueror:

  • визначте розташування виконуваного файла програми:
    • запустіть Konsole натисканням комбінації клавіш Alt+F2 з наступним введенням команди
      konsole
    • введіть команду
which konqueror

припустімо, що у відповідь було показано:

/usr/local/bin/konqueror
    • відкрийте у Dolphin або Konqueror теку з виконуваним файлом, у нашому прикладі /usr/local/bin
    • перетягніть піктограму файла konqueror і скиньте її на стільницю.

Тепер ви зможете запускати Konqueror натисканням піктограми konqueror на вашій стільниці.

Плазма

Роботу стільниці тепер засновано на Плазмі. Плазма здатна містити запущені «віджети» (іноді ці віджети називають «плазмоїдами»), наприклад, годинник безпосередньо на стільниці без будь-яких рамок. Щоб додати віджет «годинник» на стільницю, клацніть правою кнопкою миші на вільному місці на стільниці і виберіть пункт контекстного меню Додати віджет. У нашому прикладі слід вибрати віджет Аналоговий годинник.

Перевпорядкування панелі

Більшість з нас раби власних звичок, нам подобається, коли піктограми на панелі розташовано у певному звичному порядку. Плазма розташовує піктограми випадковим чином, але ви можете змінити порядок, якщо у вашій системі встановлено KDE 4.1 або пізнішу версію. Якщо на правій частині вашої панелі показано кнопку керування панеллю (схожа на жовту краплю у півколі), ви можете впорядкувати або змінити розмір і вирівнювання панелі. Докладніше про це у розділі Як пересунути аплет на панель?

Інші корисні підказки можна знайти на сторінці питань і відповідей щодо Плазми.

Доступ до ваших файлів на іншому комп’ютері

У KDE 3 у разі створення запису монтування у файлі таблиці файлових систем для каталогу на іншому комп’ютері стільничне середовище показувало піктограму ресурсу на стільниці. У KDE 4 ви не побачите відповідної піктограми, але передбачено навіть кращий спосіб отримати доступ до ваших файлів.

Створіть віджет перегляду тек (клацання правою кнопкою миші на вільному місці стільниці, Додати віджети -> Перегляд тек). Типово, у віджеті буде показано вміст вашої домашньої теки, але якщо натиснути кнопку з гайковим ключем на панелі керування віджетом (сіренька панель збоку), буде відкрито вікно властивостей, де ви зможете вказати теку на іншому комп’ютері, де зберігаються ваші файли. Якщо зробити віджет перегляду тек дуже маленьким, ви зможете гортанням дістатися потрібного вам об’єкта і відкрити його у Konqueror (типової програми для перегляду каталогів на інших комп’ютерах, ви можете змінити її на іншу програму).

Декілька програм для керування файлами

Всі описані дії для Konqueror можна виконати і у Dolphin. З першого погляду може здатися, що у Dolphin не вистачає можливостей, але ознайомтеся зі сторінками, посилання на які наведено на сторінці Dolphin, щоб дізнатися про нові можливості, які роблять цю програму дуже потужним інструментом.