Digikam/Yerel Zıtlık

Revision as of 13:24, 31 December 2010 by Aergus (Talk | contribs) (Created page with "'''digiKam''' fotoğraflardaki kötü pozlanmış alanları iyileştirmek için bazı araçlar sunar. Örneğin Exposure Blending a...")

Jump to: navigation, search
Other languages:
български • ‎català • ‎dansk • ‎Deutsch • ‎English • ‎italiano • ‎Türkçe • ‎українська

Fotoğraflarrınız digiKam'ın Yerel Karşıtlık Aracı ile İyileştirin

Bu yazı aslen Scribbles and Snaps'te bir blog yazısı olarak ortaya çıkmış ve Dmitri Popov'un izniyle kullanılmıştır.

digiKam fotoğraflardaki kötü pozlanmış alanları iyileştirmek için bazı araçlar sunar. Örneğin Exposure Blending aracı farklı pozlamalardaki birkaç fotoğrafı kaynaştırarak mükemmel bir biçimde pozlanmış bir fotoğraf elde etmenizi sağlar. Ama ya eğer sadece bir görüntünüz varsa? Bu durumda Yerel Karşıtlık aracını denemek isteyebilirsiniz. Bu özellik fotoğrafın global karşıtlığını artırıp yerel karşıtlığını azaltarak fotoğrafın dinamik erimini geliştirmek için tasarlanmış olan LDR Ton Haritalama Aracı'na dayalıdır. Bunu fotoğrafın doygunluğu azaltılmış ve bulanık bir halini üreterek yapar; ardından Doğrusal veya Güç fonksiyonunu kullanarak asıl fotoğrafın RGB (Kırmızı-Yeşil-Mavi) kanallarını doygunluğu azaltılmış bulanık fotoğrafla birleştirir. Kulağa karmaşık mı geliyor? Kaygılanmayın, Yerel Karşıtlık aracını kullanmak görece basittir, yani memnun edici sonuçlara ulaşmak için işin karmaşıklığını anlamak zorunda değilsiniz.

Digikam localcontrast.png

Open the photo you want in the editor and choose Enhance -> Local Contrast. The tool lets you apply up to four tonemapping operations called stages. Each stage offers two parameters for you to tweak: Power and Blur. The former allows you to specify the desaturation level, while the latter lets you adjust the affected areas on the photo. To preview the result, hit the Try button. Once you are satisfied with the result, press OK to apply the process to the photo.

While the Local Constrast tool may sound like an easy way to fix photos, you should use it with care: sometimes it can do more damage than good, producing unnaturally looking photos.


Content is available under Creative Commons License SA 4.0 unless otherwise noted.