Revision as of 06:03, 10 July 2020 by Manicap (talk | contribs) (Created page with "'''Více informací''': * [http://en.wikipedia.org/wiki/Plasma_(KDE) Wikipedie - Plasma (KDE)] * [http://plasma.kde.org/cms/1107 Stránka Plasma] * Special:myLanguage/Plas...")

Glosář

Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Lëtzebuergesch • ‎Nederlands • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎português • ‎português do Brasil • ‎suomi • ‎svenska • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎русский • ‎українська • ‎فارسی • ‎中文(中国大陆)‎ • ‎中文(台灣)‎ • ‎日本語

Tato stránkaposkytuje netechnické odkazy, společně s odkazy na další informace, nebo jejich demonstraci. Viz také Technický slovník.

Aktivity (Activities)

Aktivity jsou sady Plasma widgetů, které mají vlastní tapetu. Trochu jako Virtuální pracovní plochy, ale né tak zcela.
Máte například "pracovní aktivitu" se zobrazenou čtečkou RSS, poznámky napsané v TODO widgetu, Pohled na složku s vašimi pracovními soubory a odpovídající tapetou
Vedle toho máte vaší "volnočasovou aktivitu", s náhledem na rodinné fotky, čtečku RSS se zprávami vašeho oblíbeného blogu, Pohled na složku s vaší video knihovnou, twitter applet a samozřejmě tapetu s Iron Maiden, které milujete už od osmdesátek.
Přesně v 17:00 přepnete svoji "pracovní aktivitu" na vaši "volnočasovou aktivitu".

Více informací:

Akonadi

Mechanika přístupu k datům všech "PIM" (správců osobních údajů - Personal Information Manager) v KDE. To umožňuje různým aplikacím přistupovat k požadovaným informacím na jednom místě. Neznamená to ovšem, že používání Akonadi mění formát ukládaných dat (vcard, iCalendar, mbox, maildir atp.) - poskytuje pouze nový způsob přístupu a použití osobních údajů.
Hlavní důvod pro vývoj Akonadi je technická povaha, tzn. mít unikátní způsob přístup k datům PIM (kontakty, kalendáře, e-maily...) z různých aplikací (např. KMail a Calligra) a tím eliminovat potřebu opakovaně psát podobný kód.
Dalším důvodem je oddělení aplikací s GUI jako KMail od přímého přístupu k externím zdrojům, jako jsou mail servery -- to byl v minulosti hlavní požadavek v záznamu bugů a přání vzhledem k výkonu resp. odezvě.

Více informací:

Baloo

Baloo je služba vyhledávání a indexování souborů, které používá Dolphin a Elisa k získávání metadat souborů a umožňujě globální vyhledávání. Jestli byl index již vytvořen, zjistíte v terminálu příkazem balooctl check . balooctl disable a balooctl status jsou také užitečné instrukce.

Více informací:

Breeze

Breeze je výchozí vzhled/téma spuštěné v Plasma 5.

Více informací:

Kontejment (Containment)

Kontejment je seskupení nejvyšší úrovně všech obsažených widgetů. Každý Kontejment spravuje rozložení a konfiguraci vlastní sady widgetů nezávisle na ostatních Kontejmentech.
Výsledkem je to, že můžete seskupovat widgety v rámci Kontejmentu vzhledem k významu vašich pracovních návyků, spíše než podle adresářové struktury.

D-Bus

Je systém zasílání zpráv mezi službami. D-Bus umožňuje interakci více programů. Tento systém vyvinul Red Hat®, ovlivněn KDE systémem DCOP, který byl tímto nahrazen.

Více informací:

Dolphin

Výchozí souborový manžer KDE Plasma. Postranní panel obsahuje (Místa (Places)), ale navigace je prováděna především pomocí "drobečkové nápovědy" v horní části hlavního okna. Má řadu pokročilých vlastností, jako rozdělení oken s individuální pohledy v různých oknech. V postranním panelu lze také připojovat a odpojovat USB zařízení. Do Míst (Places), lze vkládat vlastní adresáře. Lze také využít možnosti zobrazení stromové struktury (tree view).

Více informací:

Flake

Flake je programová knihovna využívaná v Krita a Calligra. Funkčně poskytuje "Tvary (Shapes)" pro zobrazení obsahu a "Nástroje (Tools)" pro manipulaci s obsahem. Tvary mohou být zvětšovány, otáčeny a seskupovány tak, aby fungovaly jako jediný Tvar, kolem kterého je možné obtékat text.

Více informací:

Získat horké novinky (Get Hot New Stuff)

Získat horké novinky (Get Hot New Stuff (GHNS)) je otevřený standard, který ulehčuje uživatelům stahovat a instalovat různé doplňky do aplikací. Naše implementace GHND je používaná Plasmou (např. ke stažení nových vzhledů) a i mnoha ostatními aplikacemi a widgety.

Více informací:

Domácí/Domovský adresář (Home Directory)

Je místo ve vašem systému, kam se ukládají všechny vaše soubory. Vaše soubory můžete zapsat i mimo Domácí adresář, nicméně všechny aplikace jsou nakonfigurovány tak, aby vám nabízeli Domácí adresář jako výchozí umístění. Do budoucna je jednodušší ukládat vaše soubory do Domácího adresáře.

Více informací:

KHTML

KHTML je vykreslovací HTML engine, který byl založen na WebKitu, enginu který pohání mnoho prohlížečů (např. Safari)

Kirigami

Kirigami je sada komponent, která umožňuje vývojářům vytvářet aplikace, které dobře vypadají a fungují nejenom na mobilních zařízeních, ale i na desktopu.

Více informací:

Kickoff

Kickoff je spouštěcí (start) menu pro KDE Plasma, ve kterém jsou aplikace seřazeny do funkčních skupin. Stiskem pravého tlačítka myši lze přidávat aplikace na pracovní plochu, nebo na panel. Kickoff také obsahuje vyhledávací pole pro rychlý přístup k méně používaným aplikacím. Existují i alernativy, např. v podobě celoobrazovkové aplikace Dashboard.

Více informací:

KJS

JavaScript engine pro platformu KDE

KInfoCenter

KInfoCenter vzniknlo jako součást KControl, od verze KDE 3.1 existuje jako samostatná aplikace. Zobrazuje systémová data, jako využití napájení, hardwarové info a mnoho dalšího.

Více informací:

KIO

KDE Vstupně/Výstupní (Input/Output) framework poskytuje jedno API pro práci se soubory, bez ohledu zda jsou lokální, nebo uložené na vzdáleném serveru. Navíc KIO Slaves poskytují podporu pro individuální protokoly. Některé zvláště užitečné jsou: http, ftp, sftp, smb, nfs, ssh (fish), man, tar, google drive a zip.

Více informací:

Kiosk

  • Kiosk je framework pro omezování uživatelských možností na systémech "platformy KDE", ideální pro použití v uzamčených systémech jako např. Internetové kavárny. Už nějakou dobu není udržován.

KPart

KPart je individuální komponenta "pracovní plochy KDE Plasma" a umožňuje aplikacím sdílet jejich služby s ostatními aplikacemi. KParts umožňuje aplikacím KMail a KOrganizer integraci (jako pluginy) do aplikace Kontact , nebo KHTML zobrazovat stránky v aplikaci Akregator.

Kross

Kross je skriptovací framework umožňující podporu osatním skriptovacím jazykům. Systém pluginů umožňuje podporu dalších budoucích jazyků.

KRunner

Mini příkazový řádek, který je přístupný z klasického menu, klávesovou zkratkou Alt+F2, nebo stiskem pravého tlačítka myši na pracovní ploše.

Více informací:

KWin

KWin je správce oken platformy KDE. Zde lze měnit dekorace oken, popř aplikovat vzhled/téma.

Více informací:

Pager

Pager je malý program, nebo také applet v panelu, který ukazuje pozici oken na pracovní ploše. Obvykle se používá pro přehled nad všemi okny při použití více Virtuálních ploch (Virtual desktops).

Panel

Viz Kicker. V KDE Plasma bylo od názvu "kicker" upuštěno a novým standardem se stal název "panel". "Applety" jsou nahrazovány názvem Widget

Více informací:

Je meziplatformní multimediální API, slouží jako rozhraní mezi existujícímy frameworky jako např. gstreamer a xine engines.

Více informací:

Plasma

Plasma je desktopové prostředí pro KDE. Je součástí pracovní plochy, kterou vidíte. Plasma také slouží jako lepidlo mezi panely, plasmoidy a Kickoff. Plasma Mobile umožňuje spouštět Plasma na mobilních zařízeních a používat stejný základní kód.

Více informací:

Qt

(Pronounced "cute") A framework/toolkit for writing cross-platform applications. It is used by many cross-platform applications such as Krita, GoogleEarth and many others. Qt forms the underlying library KDE software is built on.

More Information:

Solid

Solid provides a single API for hardware management. Hardware is grouped into "domains". The initial domains relate to HAL, NetworkManager and the Bluetooth stack. Since the backends for Solid are pluggable, Solid helps application developers write less code, and have it platform independent.

More Information:

System Settings

The system settings are the unified place where you can change and customize many aspects of the Plasma desktop and KWin such as icon themes, desktop effects and shortcuts.

More Information:

Threadweaver

This thread programming library spreads work among multiple-core processors where available, prioritising them before queueing them for execution. ThreadWeaver provides a high-level job interface for multithreaded programming.

More Information:

Virtual Desktops

A popular concept of Unix based window managers is the one of virtual desktops. This means you have not only one screen where you can place your windows on but several. When you switch to a different desktop (usually with a pager) you will only see the windows which you started on your new desktop or moved to it. A window can also be made "sticky" which means it appears on all virtual desktops.

WebKit

HTML rendering engine, originating from a fork of KHTML. Adopted by Apple and developed for Safari.

More Information:

Widget

Collins English Dictionary: "Any small mechanism or device the name of which is unknown or temporarily forgotten." In KDE software terms, a widget is a single component on the canvas. Other common names that are analogous are "applet" or "gadget". Superkaramba Themes, Apple's Dashboard, Google Gadgets, Yahoo Widgets, Vista Sidebar Widgets, Opera Widgets are all examples of other widget systems (some of which are supported by Plasma as well).

X Server

The X Server represents a basic layer upon which the various GUIs like the KDE Plasma desktop are built. It manages the basic mouse and keyboard input (from the local host as well as from remote hosts) and provides elementary graphic routines to draw rectangles and other primitives.

XMLGUI

A programmers' framework for designing the user interface. It is extensively used by KParts

More Information:Content is available under Creative Commons License SA 4.0 unless otherwise noted.