Difference between revisions of "Glossary/uk"

Line 120: Line 120:
 
<span id="KWin"></span>
 
<span id="KWin"></span>
 
===KWin===
 
===KWin===
:''KWin'' is the window manager of KDE. This is where window decorations can be changed and themes applied.  
+
:''KWin'' — інструмент керування вікнами. Саме за його допомогою до вікон додається обрамлення і теми.  
  
 
''More info'':
 
''More info'':

Revision as of 12:20, 14 July 2018

Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Lëtzebuergesch • ‎Nederlands • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎português • ‎português do Brasil • ‎suomi • ‎svenska • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎русский • ‎українська • ‎فارسی • ‎中文(中国大陆)‎ • ‎中文(台灣)‎ • ‎日本語

На цій сторінці наведено нетехнічну довідку, а також посилання на ресурси з докладнішими відомостями або демонстраціями. Див. також незнайомі терміни.

Простори дій

Простори дій – це набори віджетів Плазми з власними шпалерами. Вони чимось нагадують віртуальні стільниці, хоча і не є їх копією.
Наприклад, у вас може бути «робочий простір дій» з показом подач rss, нотатником з завданнями, віджетом «Перегляд тек», на якому розташовано пов’язані з роботою файли, та невиразними шпалерами.
Поряд з цим простором дій у вас може бути простір дій для відпочинку, де буде розташовано мініатюри ваших сімейних фотографій, подачі rss з ваших улюблених блогів, віджет «Перегляд тек» з вашою збіркою фільмів, аплет twitter і, звичайно ж, ті самі шпалери з Iron Maiden, які вам подобаються ще з ранніх 80-их.
О 17:00 ви одним рухом можете перемкнутися з робочого простору дій на простір дій для відпочинку.

Докладніше:

Як створити простір дій?

Akonadi

Механізм доступу до сховища даних для всіх даних особистого керування даними (PIM) у KDE. Єдина система зберігання і отримання даних уможливлює ефективність та масштабованість. Зауважте, що використання Akonadi не змінює формату зберігання ваших даних (vcard, iCalendar, mbox, maildir тощо) — система просто надає програмам нові можливості щодо доступу і оновлення цих даних.
Основною метою розробки і створення Akonadi є технічна: створення єдиного механізму доступу до особистих даних (записів контактів, календарів, електронної пошти) з різноманітних програм (наприклад, kmail, kword). Ніяких особливих переваг для користувачів система на початковому етапі не надає, вона лише надає змогу не дублювати код розробникам.
Іншою причиною створення системи було вилучення з програм з графічним інтерфейсом можливостей безпосереднього доступу до зовнішніх ресурсів, зокрема серверів електронної пошти. Ці можливості були основним джерелом звітів щодо вад та реалізації можливостей у минулих версіях.
Докладніше:
Akonadi — KDE PIM
Вікіпедія — Akonadi
Techbase — Akonadi

Baloo

Baloo — служба індексування та пошуку, яку Dolphin та Elisa використовують для отримання метаданих для файлів та загального пошуку. Ви можете скористатися командою balooctl check у терміналі, щоб визначити, чи було створено покажчик. Корисними командами також є balooctl disable та balooctl status.

Докладніші відомості:

Baloo

Контейнер

Контейнер — це верхній рівень групування віджетів. У кожному контейнері передбачено власне компонування і власні налаштування для його набору віджетів, незалежні від інших контейнерів.
У результаті ви можете впорядковувати віджети у контейнері за їх значимістю для виконання ваших завдань, а не за певним набором шаблонів впорядкування каталогів.

D-Bus

Система обміну повідомленнями між службами. Цю систему було розроблено Red Hat®. На її розробку значно вплинула система KDE DCOP, яку і було замінено новітньою системою.
Докладніше:
FreeDesktop.org: Для чого призначено D-Bus?
Вікіпедія — D-Bus

Dolphin

Типовий інструмент керування файлами у KDE4. Передбачено бічну панель, послідовну навігацію теками та навігацію за адресами. Можливий поділ області перегляду на окремі ділянки, окремі області перегляду можна розташовувати у окремих вікнах. За допомогою бічної панелі програми можна виконувати монтування та демонтування пристроїв USB. На бічну панель можна додавати пункти бажаних каталогів. Передбачено також деревоподібний перегляд структури каталогів.

Докладніше:

Вікіпедія — Dolphin
Настанови з керування файлами на UserBase

Луска (Flake)

Flake — це бібліотека, що використовується у KOffice і Calligra. У цій бібліотеці передбачено форми для показу вмісту та інструменти для керування цим вмістом. Форми можна збільшувати або обертати, а також об’єднувати у єдину форму, яку може обтікати текст.
Докладніше:
Вікі спільноти KDE - Flake

Отримання нових даних

Отримання нових даних (Get Hot New Stuff або GHNS) — це відкритий стандарт, який спрощує користувачам звантаження та встановлення різноманітних додаткових даних програм. Реалізація GHNS у KDE використовується для даних Плазми (наприклад, для звантаження нових тем стільниці), а також для звантаження даних багатьох програм та віджетів.

Докладніше:

Крамниця KDE

Домашній каталог

Місце у системі, де зберігаються всі ваші файли. Ви можете записувати файли і поза цим каталогом, але всі програми налаштовано на те, щоб пропонувати вам виконувати запис саме до цієї теки. Вам буде простіше працювати з комп’ютером, якщо ви зберігатимете свої файли саме у цій теці.
Докладніше:
Вікіпедія

KHTML

KHTML — це рушій показу HTML для стільниці KDE, який став основою для WebKit, рушія який використовується у багатьох сучасних програмах для перегляду інтернету (зокрема Safari).

Kirigami

Kirigami — набір компонентів, за допомогою яких розробники можуть створювати програми, які виглядають і працюють однаково добре на мобільних і стаціонарних платформах.

Докладніше:

Kirigami на kde.org

Kickoff

Kickoff — меню запуску програм у Плазмі KDE, пункти програм у якому поділено на функціональні групи. За допомогою клацання правою кнопкою миші ви зможете додавати програми на стільницю або панель. Доступ до програм, які ви використовуєте нечасто можна отримати за допомогою панелі пошуку. Можливе використання інших меню, оскільки може бути використано декілька інструментів запуску програм, якщо це потрібно.

Докладніше:

Документація з компонування

KJS

Рушій JavaScript KDE.

KInfoCenter

Kinfocenter починав своє життя як частина Kcontrol і став окремою програмою лише у KDE 3.1. Програма здатна показувати дані щодо вашої системи, зокрема енергоефективності, даних щодо обладнаня тощо.

Докладніше:

KInfoCenter
Вікіпедія — KInfoCenter

KIO

Оболонка вводу-виводу KDE (KDE Input/Output) є єдиним API для роботи з файлами, на локальній або віддаленій системі. Крім того, за допомогою окремих підлеглих засобів (KIO Slaves) забезпечується підтримка окремих протоколів. Серед особливо корисних http, ftp, sftp, smb, nfs, ssh (fish), man, tar і zip.
Докладніше:
Підручник щодо перенесення файлів
Вікіпедія - KIO
Linux.com — Майстер KIO slaves

Kiosk

Kiosk — це оболонка для обмеження можливостей користувачів у системі KDE, ідеальна для використання у середовищах обмеженого призначення, зокрема інтернет-кафе. Супровід системи вже деякий час не виконується.

KPart

KPart — окремий компонент стільничного середовища KDE, який надає змогу програмам надавати свої можливості іншими програмам. За допомогою KPart KMail і KOrganizer може бути інтегровано (як додатки) до комплексу Kontact. KPart KHTML надає змогу Akregator показувати вміст сайтів.

Kross

Kross — це оболонка роботи зі скриптами, яка надає змогу використовувати у KDE 4 декілька скриптових мов. У майбутньому список таких мов стане ще ширшим.

KRunner

KRunner — це мініатюрний командний рядок, доступ до якого можна отримати за допомогою класичного меню, клавіатурного скорочення Alt+F2 або клацання правою кнопкою миші після наведення вказівника на стільницю.

More info:

[[Special:myLanguage/Plasma/Krunner | KRunner wiki]

KWin

KWin — інструмент керування вікнами. Саме за його допомогою до вікон додається обрамлення і теми.

More info:

KWin

Пейджер

Пейджер — це невеличка програма або аплет панелі, за допомогою якого ви можете розташовувати вікна на ваших стільницях і, зазвичай, якщо у вас є декілька віртуальних стільниць, оглядати всі ці стільниці.

Panel

See Kicker. In KDE Plasma the name "kicker" is dropped, and the name "panel" is the norm. "Applets"; are largely replaced by Widgets

Докладніше:

Панелі

Phonon

A cross-platform multimedia API, interfacing with existing frameworks, such as gstreamer and xine engines.

Докладніше:

Phonon
Вікіпедія — Phonon
Вебсайт

Plasma

Plasma is the desktop environment from KDE. It is the part of the desktop that you can see. Plasma also acts as a glue between panels, plasmoids and Kickoff. Plasma Mobile allows Plasma to run on smartphones and uses the same underlying code base.

More info:

Wikipedia - Plasma (KDE)
Plasma website
The Plasma main page
The Plasma FAQ's

Qt

(Pronounced "cute") A framework/toolkit for writing cross-platform applications. It is used by many cross-platform applications such as Krita, GoogleEarth and many others. Qt forms the underlying library KDE software is built on.

More info:

The Qt Toolkit

Solid

Solid — єдиний програмний інтерфейс керування обладнанням. Обладнання згруповано за «доменами». Доменами верхнього рівня є HAL, NetworkManager і Bluetooth. Оскільки програми можуть з’єднуватися з серверами Solid, Solid допомагає розробникам програм зменшувати розміри коду та робити програми незалежними від програмної платформи.

More info:

Discover Solid

System Settings

The system settings are the unified place where you can change and customize many aspects of the Plasma desktop and KWin such as icon themes, desktop effects and shortcuts.

More info:

System Settings

Threadweaver

Ця програмна бібліотека для роботи з потоками розподіляє роботу між декількома ядрами процесорів, якщо такі є у системі, визначає пріоритети завдань перед надсиланням їх для обробки. ThreadWeaver надає у розпорядження програмістів високорівневий інтерфейс завдань для багатопотокового програмування.

Докладніше:

Обробка у декілька потоків: чому? (технічні подробиці)

Віртуальні стільниці

Популярна у інструментах керування вікнами систем Unix концепція. Ця концепція передбачає не один екран для розміщення вікон, а декілька. Після перемикання на певну стільницю (зазвичай, за допомогою пейджера) ви побачите лише вікна, які було запущено на цій стільниці або пересунуто на цю стільницю. Крім того, вікна можна прив’язувати так, щоб вони з’являлися на всіх віртуальних стільницях.

WebKit

HTML rendering engine, originating from a fork of KHTML. Adopted by Apple and developed for Safari.
Докладніше:
Домашня сторінка Webkit
Вікіпедія — Webkit

Віджет

Зі словника англійської Collins: "Any small mechanism or device the name of which is unknown or temporarily forgotten" (будь-який маленький механізм або пристрій, назва якого невідома або забута). У термінах KDE віджет — це окремий компонент полотна стільниці. Серед інших поширених назв таких компонентів «аплет» або «гаджет». Прикладами систем віджетів є теми Superkaramba, панель приладів Apple, Google Gadgets, Yahoo Widgets, Vista Sidebar Widgets, Opera Widgets (деякі з цих систем підтримуються у Плазмі).

X Server

The X Server represents a basic layer upon which the various GUIs like the KDE Plasma desktop are built. It manages the basic mouse and keyboard input (from the local host as well as from remote hosts) and provides elementary graphic routines to draw rectangles and other primitives.

XMLGUI

Оболонка для побудови програмістами інтерфейсів користувача. Широко використовується у KPart.
Докладніше:
Вікіпедія — XMLGUI
Wikipedia — Таблиці стилів QtContent is available under Creative Commons License SA 4.0 unless otherwise noted.
-->