Difference between revisions of "Kubuntu/Advanced/pl"

Jump to: navigation, search
Line 20: Line 20:
 
[[File:Muon_Discover.png|thumb|600px|center|Muon Discover]]
 
[[File:Muon_Discover.png|thumb|600px|center|Muon Discover]]
  
<span class="mw-translate-fuzzy">
+
'''Muon Discover''' może dostarczać informacje o wymaganych zależnościach, są to inne pakiety (programy), których fragmenty oprogramowania, które chcesz zainstalować, potrzebują do działania. Kiedy potwierdzisz te informacje wymagane pakiety zostaną pobrane. Kiedy proces instalacji dobiegnie końca, oprogramowanie będzie gotowe do użycia. Niekiedy zajdzie potrzeba restartu systemu po instalacji oprogramowania, lub aktualizacji. Jeśli tak będzie, system ostrzeże cię i wyświetli ikonę restartu dla twojej wygody.
Oba menedżery pakietów mogą dostarczać informacje o wymaganych zależnościach, są to inne pakiety (programy), których fragmenty oprogramowania, które chcesz zainstalować, potrzebują do działania. Kiedy potwierdzisz te informacje wymagane pakiety zostaną pobrane. Kiedy proces instalacji dobiegnie końca, oprogramowanie będzie gotowe do użycia. Niekiedy zajdzie potrzeba restartu systemu po instalacji oprogramowania, lub aktualizacji. Jeśli tak będzie,  
 
system ostrzeże cię i wyświetli ikonę restartu dla twojej wygody.
 
</span>
 
  
 
<span class="mw-translate-fuzzy">
 
<span class="mw-translate-fuzzy">

Revision as of 11:31, 29 March 2015


Other languages:
English • ‎Türkçe • ‎català • ‎dansk • ‎polski • ‎Ελληνικά • ‎українська

Zaawansowane

Możesz lepiej dostosować swoją instalację Kubuntu, poprzez dodanie nowych pakietów oprogramowania. Poniżej znajdziesz kilka sposobów, jak zainstalować nowe pakiety (oprogramowanie).

Zarządzanie oprogramowaniem

Jest kilka sposobów zarządzania oprogramowaniem w Kubuntu. Wygodny sposób, aby dodać lub usuną aplikację, to menedżer pakietów.

Menedżery graficzne

Domyślnie Kubuntu jest dostarczany z bardzo dobrym menedżerem pakietów Muon Discover. Muon Discover jest zaawansowanym programem z graficznym interfejsem użytkownika (GUI), który służy do instalacji i usuwania oprogramowania. Program automatycznie powiadamia o dostępności aktualizacji (w prawym, dolnym rogu ekranu), ale można go też używać do instalacji nowych pakietów wchodząc w KickOff oraz wpisanie Muon. Wybierz Muon Discover z wyników wyszukiwania.. Jeśli preferujesz "Centrum Oprogramowania" w stylu Ubuntu, możesz je zainstalować dzięki Muon.

Muon Discover

Muon Discover może dostarczać informacje o wymaganych zależnościach, są to inne pakiety (programy), których fragmenty oprogramowania, które chcesz zainstalować, potrzebują do działania. Kiedy potwierdzisz te informacje wymagane pakiety zostaną pobrane. Kiedy proces instalacji dobiegnie końca, oprogramowanie będzie gotowe do użycia. Niekiedy zajdzie potrzeba restartu systemu po instalacji oprogramowania, lub aktualizacji. Jeśli tak będzie, system ostrzeże cię i wyświetli ikonę restartu dla twojej wygody.

Muon dostarcza także prostego sposobu usunięcia oprogramowania, którego dłużej nie potrzebujesz.

Ktip.png
Tip
Uruchom Muon Discover poprzez aktywator aplikacji Kickoff (K menu), kliknij na 'Zainstalowane' i znajdź aplikację, którą chcesz usunąć. Kliknij 'Usuń', a Muon Discover usunie tę aplikację.


Ktip.png
Tip
Możesz wyszukać aplikacje za pomocą paska wyszukiwania na górze oraz kategorii poniżej. Informacje o programie zostaną wyświetlone na dużym białym polu poniżej obszaru wyszukiwania. Kliknij na nazwie instalowanej aplikacji. Kliknij przycisk 'Instaluj', aby rozpocząć proces instalacji.


Repozytoria

Tysiące programów jest ogólnodostępnych do instalacji w Kubuntu. Programy te są przechowywane w archiwach oprogramowania ("repozytoriach") i są dostępne do instalacji poprzez Internet. Instalacja nowych programów w Kubuntu jest szybka, niezawodna i bezpieczna, ponieważ każdy program jest zbudowany specjalnie dla Kubuntu i jest dokładnie sprawdzany zanim stanie się dostępny. Repozytoria Kubuntu są podzielone na cztery grupy:

  • Main
  • Restricted
  • Universe
  • Multiverse

Do określania kategorii stosowane są dwa czynniki:

Więcej informacji o repozytoriach jest dostępne na stronie: Repozytoria

Standardowo LiveDVD Kubuntu dostarcza niektóre programy z kategorii "Main" i "Restricted". System posiada jednak informacje o repozytoriach internetowych, z większą ilością programów dostępnych do instalacji. Używając narzędzi do zarządzania pakietami oprogramowania, dostępnymi domyślnie, możliwe jest odnajdywanie, instalacja i aktualizacja, każdej części oprogramowania bezpośrednio przez Internet bez potrzeby posiadania LiveDVD.

Aby uzyskać więcej informacji na temat zarządzania repozytoriami, kliknij na Zarządzanie repozytoriami

PPAs (Personal Package Archive)

Osobiste Archiwum Pakietów (PPA) pozwala każdej osobie w społeczności Ubuntu, która zobowiązała się do przestrzegania Kodeks Postępowania Ubuntu, na wysłanie źródeł pakietów w celu zbudowania i publikacji repozytoriów apt przez Launchpad. Oprogramowanie z Launchpad wymaga klucza GnuPG (GPG), po to aby system mógł zweryfikować, że te pakiety są uzyskane z właściwego źródła i nie są były modyfikowane podczas budowy. GnuPG to narzędzie GNU do bezpiecznej komunikacji i przechowywania danych.

Warning.png
Warning
Zasoby PPA nie są sprawdzane, ani monitorowane. Instalujesz je na własne ryzyko.


Aby uzyskać więcej informacji o PPA, zobacz Zarządzanie Osobistymi Archiwami Pakietów.

Instalacja/Odinstalowanie plików .deb

Pliki pakietów związanych z Kubuntu mają rozszerzenie ".deb", z powodu ścisłego związku Kubuntu z dystrybucją Debian GNU/Linux. Samodzielne pliki ".deb" mogą być pobierane i instalowane. Korzysta z nich m.in Humble Bundles. Wymagają one uprawnień administracyjnych.

Ktip.png
Tip
Po prostu kliknij lewym przyciskiem myszy plik ".deb", aby rozpocząć proces jego instalacji. Pojawi się monit o hasło, związany z przywilejami administracyjnymi.


Instalacja ze źródeł

Pliki z rozszerzeniami .tar.gz or .tar.bz2 to pakiety plików znane jako "tarbale", albo pakiety "źródłowe". Są one często stosowane w Linuksie. Jeśli nie ma dostępnego, natywnego pakietu Kubuntu w żadnym repozytorium, możliwe jest skompilowanie i instalacja pakietu ze źródeł. Aby uzyskać porady o kompilowaniu oprogramowania, zajrzyj na stronę Kompilowanie Oprogramowania na Wiki Ubuntu.

Drivers

On every Operating System (Windows, Mac OS X, and Linux) there are programs called Drivers which you install on your computer. These Drivers let your computer use new hardware or existing hardware, like Wifi. There Drivers also cover your graphics card e.g NVIDIA, AMD, sometimes the nonfree or restricted drivers let the cards perform better than the free ones. The Driver Manager handles installing and uninstalling these for you. These improvements may cover gaming, video editing and processing to image editing.

Powrót do strony głównej Kubuntu


Content is available under Creative Commons License SA 4.0 unless otherwise noted.