Kubuntu/Software/pl: Difference between revisions

    From KDE UserBase Wiki
    (Created page with "Po więcej informacji o gufw zajrzyj na stronę: [https://help.ubuntu.com/community/Gufw Gufw]")
    (Updating to match new version of source page)
     
    (66 intermediate revisions by 4 users not shown)
    Line 4: Line 4:
    ==Oprogramowanie==
    ==Oprogramowanie==


    Krótki przewodnik po oprogramowaniu, które znajduje się w Kubuntu.
    This is a short guide to the software that is included in your '''Kubuntu''' installation.
     
    === Gry ===
     
    KDE Games zawiera niesamowity wachlarz gier planszowych i logicznych, a także
    gier zręcznościowych i strategicznych. Zestaw uwzględnia także gry edukacyjne i zabawy dla dzieci.
    Zajrzyj na [http://games.kde.org/ stronę KDE Games], aby zobaczyć zrzuty ekranów z gier, lub nawet pograć w nie online. Wszystkie gry są dostępne w repozytorium, za pomocą kilku kliknięć myszą.
    W Kubuntu można grać również w gry oferowane poprzez Steam i Humble Bundles. Zajrzyj na stronę [[Special:myLanguage/Kubuntu/Software/Games/Steam|Steam]] po szczegółowe instrukcje.
    Zainstalowane gry znajdziesz w <menuchoice>KickOff->Programy->Gry</menuchoice>.
    Następujące gry są zainstalowane domyślnie:
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KPat|Pasjans]]: (aka KPatience, KPat) jest relaksującym pasjansem, zainstalowanym domyślnie. Aby wygrać, gracz układa pojedynczą talię kart w odpowiedniej kolejności. Wśród dostępnych układów znajdziemy: Asy, Czterdzieści & Osiem, Freecell, Golf, Dziadek, Zegar dziadka, Cyganka, Klondike, Mod3, Prosty Szymon, Pająk i Jukon. Dostępne są również zapasowe zestawy kart i motywów, oraz dostęp do statystyk.
     
    Następujące gry są dostępne za pomocą kliku kliknięć  poprzez [[Special:myLanguage/Kubuntu/Advanced#muon | Muon]] Discover, wybierz nazwę <menuchoice>Gry</menuchoice> i zaznacz typ '''''np. Gry zręcznościowe''''', następnie umieść kursor myszy nad wybraną grą i kliknij przycisk <menuchoice>Zainstaluj</menuchoice>.
     
    ==== Gry zręcznościowe ====
     
    * [[Special:myLanguage/Applications/Games#KBounce|KBounce]]: jest zręcznościową grą logiczną dla pojedynczego gracza.
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KBreakout|KBreakOut]]: Zniszcz tyle klocków, ile zdołasz bez utraty piłki.
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KDiamond|KDiamond]]: to układanka dla pojedynczego gracza; utwórz linie z trzech podobnych diamentów.
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KGoldrunner|KGoldrunner]]: Setki poziomów labiryntu, poszukiwanie sztabek złota z wrogami na karku.
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KLines|Kolorowe linie]]: Zainspirowana przez Color Lines, prosta i wciągająca gra. Jest dostępne demo online tej gry.
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#Kolf|Kolf]]: Gra w golfa miniaturowego w widoku 2D z góry na dół. Pola są dynamiczne i nawet 10 osób może grać na raz w konkurencji. Kolf wyposażony różne place zabaw i kursy samouczka.
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#Kollision|Kollision]]: Prosta gra polegająca na unikaniu piłek.
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KSame|ToSame]]: to prosta, ale wymagająca gra polegająca na dobierania kolorów wzorowany na !SameGame. Jasna tablica wypełniona wielobarwnymi kulkami.
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KSpaceduel|KSpaceduel]]: Każdy z dwóch graczy kontroluje satelitarny statek kosmiczny krążący wokół słońca, w celu wyeliminowania statków kosmicznych przeciwnika.
     
    ==== Planszowe ====
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#Bovo|Bovo]]: to podobna do Gomoku (z Japońskiego 五目並べ - tł. "pięć punktów") gra dla dwóch graczy, gdzie przeciwnicy umieszczają na przemian swoje piktogramy na planszy. (Znana również jako Połącz Pięć, Pięć w Rzędzie, X i O, Kółko i Krzyżyk)
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KBattleship|KBattleship]]: Statki są rozmieszczone na planszy (na morzu). Gracze starają się trafić kolejno w każdy statek nie wiedząc gdzie one są rozmieszczone. Pierwszy z graczy, który zniszczy wszystkie statki wygrywa grę.
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KMahjongg|KMahjongg]]: w tej grze płytki są pomieszane i ustawione jedna na drugiej w pewien wzór. Gracz stara się usunąć wszystkie płytki z planszy poprzez wyszukiwanie pasujących do nich par.
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KReversi|KReversi]]: To jedno-osobowa prosta gra strategiczna przeciwko komputerowi. Jeśli pionek gracza zostanie schwytany przez zawodnika drużyny przeciwnej, wtedy zmienia kolor na kolor tego gracza. Zwycięzcą zostaje ten z graczy, który ma więcej pionków w swoim kolorze na planszy i nie ma już możliwych ruchów.
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KShisen|Shisen-Sho]]: jest grą podobną do pasjansa z użyciem standardowych płytek Mahjonga. Jednak w przeciwieństwie do Mahjonga, KShisen posiada tylko jedną warstwę pomieszanych płytek.
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KFourInLine|KFourInLine]]: Gry dla dwóch graczy na podstawie Connect-Four. Zbuduj rząd z czterech elementów przy użyciu różnych strategii.
     
    ==== Gry karciane ====
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#LsKat (Lieutenant Skat)|LsKat]]: Lieutnant Skat (z niemieckiego "Offiziersskat") jest zabawną i wciągającą grą w karty dla dwóch graczy, w której drugi gracz jest albo na żywym przeciwnikiem, albo wbudowaną w sztuczną inteligencją. Można również grać i przetestować wersję demo tej gry online.
     
    ==== Gry w kości ====
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#Kiriki|Kiriki]]: to wciągająca i zabawna gra w kości dla KDE, zaprojektowana do zabawy aż przez sześciu graczy. Uczestnicy muszą zbierać punkty, rzucając pięć kości do trzech razy w jednej turze.
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KJumpingcube|KJumpingcube]]: Zdobądź wszystkie pola na planszy poprzez zajmowanie pustych pól, lub podbijanie zdobytych przez przeciwnika. Zajęte pole będzie zakłócać inne wokoło, powodując zajmowanie sąsiednich, pustych kwadratów. Uważaj na reakcję łańcuchową.
     
    ==== Logiczne ====
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KAtomic|KAtomic]]: jest grą zarówno edukacyjną jak i rozrywkową, opartą na geometrii molekularnej. Wykorzystuje dwuwymiarowy, uproszczony wygląd pierwiastków chemicznych. Możesz także zagrać w wersję demo online tej gry.
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KBlackbox|Czarna skrzynka]]: jest grą w chowanego rozgrywaną na siatce pól, gdzie komputer poukrywał kilka kulek.
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KMines|Miny]] jest to klasyczna gra w Sapera. Chodzi o to, aby odkryć wszystkie pola bez wysadzania min. Kiedy mina wybuchnie, gra jest skończona.
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KNetwalk|KNetwalk]]: to gra logiczna dla pojedynczego gracza. Zbuduj sieć, łącząc wszystkie terminale do serwera w najkrótszej liczbie tur.
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KSquares|Kwadraty]]: to zabawna i ekscytująca gra dla środowiska graficznego. Bazuje na znanej papierowej Grze w Kreski (Szewc).
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KSudoku|KSudoku]]: jest logiczną grą polegającą na układaniu symboli. Gracz musi wypełnić siatkę, której każda kolumna i linia i każdy sektor pola może zawierać tylko jeden rodzaj symbolu.
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#Picmi|Picmi]]: jest łamigłówką dla pojedynczego gracza. Celem jest wypełnianie pól na planszy, według podanych numerów, aby odsłonić ukryty wzór.
     
    ==== Gry strategiczne ====
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#Konquest|Konquest]]: jest wersją KDE gry Gnu-Lactic Konquest. Gracze podbijają kolejne planety przez wysyłanie statków na nie. Celem jest zbudowanie międzygwiezdnego imperium i ostatecznie podbicie planet innych graczy..
     
    *  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KsirK|KsirK]]: jest komputerową wersją znanej planszowej gry strategicznej. KsirK jest sieciową grą dla wielu graczy wraz z Sztuczną Inteligencją. Celem gry jest podbicie świata przez atakowanie sąsiadów swoją armią.
     
    ==== Gry dla dzieci ====
     
    * [[Special:myLanguage/Applications/Games#KTuberling|Ziemniaczany facet]]: jest prostą grą konstruktorską przeznaczoną zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Pomysł gry bazuje wokół popularnej koncepcji ubierania lalki.


    === Programy graficzne ===
    === Programy graficzne ===


    Kilka podstawowych aplikacji graficznych jest zainstalowanych w '''Kubuntu''' domyślnie,  co pozwala na tworzenie, przeglądanie, skanowanie i przetwarzanie obrazów. Następujące aplikacje są domyślnie dostępne:
    Kilka podstawowych aplikacji graficznych jest zainstalowanych w '''Kubuntu''' domyślnie,  co pozwala na tworzenie, przeglądanie, skanowanie i przetwarzanie obrazów. Następujące aplikacje są domyślnie dostępne:
    * [[Special:myLanguage/Krita|Krita]] to nowa popularna aplikacja do malowania i rysowania, dostępna samodzielnie jako część Calligra Suite.


    *[[Special:myLanguage/Okular|Okular]] to uniwersalna przeglądarka dokumentów dla wielu różnych formatów: PDF, Postscript, !DjVu, CHM, XPS, ePub i innych.
    *[[Special:myLanguage/Okular|Okular]] to uniwersalna przeglądarka dokumentów dla wielu różnych formatów: PDF, Postscript, !DjVu, CHM, XPS, ePub i innych.
    Line 104: Line 20:
    *[[Special:MyLanguage/Kamoso|Kamoso]] jest nagrywarką kamerek internetowych od społeczności KDE.
    *[[Special:MyLanguage/Kamoso|Kamoso]] jest nagrywarką kamerek internetowych od społeczności KDE.


    *[[Special:MyLanguage/KSnapshot|KSnapshot]] jest najlepszym programem do zrzutów ekranowych, prosty i uroczy.
    *[[Special:MyLanguage/KSnapshot|KSnapshot]] jest najlepszym programem do zrzutów ekranowych.


    === Inne popularne programy graficzne ===
    === Internet ===


    Wiele specjalistycznych programów do malowania, rysowania, grafiki wektorowej i retuszu fotograficznego jest dostępna kilkoma kliknięciami w [[Special:myLanguage/Kubuntu/Advanced#muon | Muon]] Discover, wybierz zakładkę <menuchoice>Grafika</menuchoice> i zaznacz typ np. ''''Rysowanie'''', następnie umieść kursor myszy nad wybranym programem i kliknij przycisk <menuchoice>Zainstaluj</menuchoice>.
    ''Kubuntu''' umożliwi ci bycie online.


    '''Malowanie i edycja'''
    ==== Przeglądarki internetowe ====
    * [http://www.gimp.org/GIMP GIMP] jest doskonałym programem do manipulowania obrazem, jeśli potrzebujesz czegoś więcej niż ImageMagick.
     
    '''Rysowanie'''
    * [http://inkscape.org/ Inkscape] jest edytorem grafiki wektorowej który używa formatu SVG (Scalable Vector Graphics).
     
    '''Fotografia'''
    * [http://www.digikam.org/ DigiKam] jest zaawansowanym programem do zarządzania fotografią cyfrową.
     
    * [http://www.darktable.org/ Darktable] to elegancki program do pracy z negatywami i obrazami RAW.
     
    '''Publikowanie'''
    * [http://www.scribus.net/canvas/Scribus Scribus] jest desktopowym programem do publikacji w wieloma funkcjami.


    Doprowadź zdjęcia do życia z '''KDE'''. Zobacz stronę [[Special:MyLanguage/Applications/Graphics|Grafika & Obrazy]], aby uzyskać więcej informacji.
    '''Firefox''' jest domyślną przeglądarką dostarczaną z '''Kubuntu''', jedną z najpopularniejszych przeglądarek open-source na świecie. Aby otrzymać więcej informacji na temat użycia Firefoksa zobacz [https://support.mozilla.org/en-US/products/firefox stronę pomocy Firefox].


    === Internet ===
    ===== Eksportuj swoje zakładki =====


    '''Kubuntu''' jest skonfigurowane abyś był online; przez Internet, przez protokoły chatu oraz rozmowy głosowe (VOIP) i inne głosowe programy. Ta strona opisuje oprogramowanie zainstalowane domyślnie i najlepsze oraz najpopularniejsze dostępne alternatywy.
    To export your bookmarks from '''Firefox''':


    ==== Przeglądarki internetowe ====
    # Click on the <menuchoice>Bookmarks</menuchoice> menu item
    # Select <menuchoice>Show All Bookmarks</menuchoice> or <keycap>Ctrl+Shift+O</keycap>
    # A new window will appear. Select <menuchoice>Import and Backup</menuchoice>
    # Note where you save your bookmarks (by default in ~/yourfoldername)


    *[[Special:MyLanguage/Rekonq |Rekonq]]
    ===== Importuj swoje zakładki do Firefoksa =====
    Jest to domyślna przeglądarka dostarczana z '''Kubuntu''', z minimalnym wyglądem i zaawansowanymi funkcjami zainstalowanymi fabrycznie. Po więcej informacji zajrzyj na stronę [http://rekonq.kde.org/ Rekonq] oraz do [[Special:MyLanguage/Rekonq/Manual| Przewodnika Rekonq]].


    {{Note|Kubuntu będzie dostarczane z Firefoksem, jako domyślną przeglądarką, począwszy od wersji 14.04}}
    Instrukcja tutaj:  [https://support.mozilla.org/en-US/kb/import-bookmarks-html-file Import własnych zakładek do Firefoksa].
     
    *Firefox
    Instalacja Firefoksa jest prosta dzięki Kubuntu-Firefox-Installer.
    {{Tip|<menuchoice>Kickoff -> Kubuntu-Firefox-Installer -> Postępuj zgodnie z instrukcją</menuchoice>}}
    Po więcej informacji jak używać Firefoksa zobacz [https://support.mozilla.org/en-US/kb/how-do-i-install-firefox-and-get-started Pierwsze kroki z Firefox].
     
    *Chrome/Chromium
    Chrome jest darmową przeglądarką produkowaną przez Google; wszystkie wydania Chrome bazują na wersji open source nazywanej Chromium. Po więcej informacji zajrzyj na [https://www.google.com/intl/en/chrome/browser/features.html Funkcje] oraz [http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Chrome Chrome w Wikipedii].


    ==== Poczta elektroniczna ====
    ==== Poczta elektroniczna ====
    Line 157: Line 55:


    odczyt HTML, filtrowanie spamu, wbudowane zestawy znaków, funkcje filtrowania i wyszukiwania, sprawdzanie pisowni oraz dokładne wyszukiwanie. Więcej informacji o KMail w jego [[Special:myLanguage/KMail|dokumentacji]].
    odczyt HTML, filtrowanie spamu, wbudowane zestawy znaków, funkcje filtrowania i wyszukiwania, sprawdzanie pisowni oraz dokładne wyszukiwanie. Więcej informacji o KMail w jego [[Special:myLanguage/KMail|dokumentacji]].
    '''Alternatywy:'''
    Wszystko poniżej znajdziesz w [[Special:myLanguage/Kubuntu/Advanced#muon | Muon]] Discover <menuchoice>Internet->Poczta</menuchoice>.
    *[https://www.mozilla.org/en-US/thunderbird/features/ Mozilla Thunderbird]
    *[http://projects.gnome.org/evolution/ Evolution]
    *[https://apps.ubuntu.com/cat/applications/geary/ Geary]
    *[http://www.claws-mail.org/ Claws Mail]
    *[http://sylpheed.sraoss.jp/en/ Sylpheed]
    <span id="Chat Clients"></span>
    <span id="Chat Clients"></span>
    ==== Klienty Chatu ====
    ==== Klienty Chatu ====


    Chatowanie ze znajomymi jest popularnym zajęciem w internecie i '''Kubuntu''' dostarcza odpowiednie aplikacje.  
    Chatowanie ze znajomymi jest popularnym zajęciem w internecie i '''Kubuntu''' dostarcza odpowiednie aplikacje.  
    Mamy dwa domyślne klienty chatu zainstalowane w '''Kubuntu''' - KDE Telepathy do komunikacji oraz Quassel do chatowania na IRC (Internet Relay Chat).
    Mamy dwa domyślne klienty chatu zainstalowane w '''Kubuntu''' - '''KDE Telepathy''' do komunikacji oraz '''Quassel''' do chatowania na IRC (Internet Relay Chat).  
     
    *KDE Telepathy '''KDE''' [[Special:MyLanguage/Telepathy|Telepathy]] znajduje się w ciągłym rozwoju i jest zawsze gotowe do codziennego użytku. Znajdziesz je zainstalowane i gotowe do konfiguracji.
     
    *Quassel
    [[Special:MyLanguage/Quassel|Quassel]] to klient IRC (Internet Relay Chat) zainstalowany w '''Kubuntu'''. Nie tylko zapewnia funkcje znane z innych popularnych klientów IRC, takich jak '''Konversation''', lub '''X-chat''', ale jego konstrukcja podkreśla łatwość użytkowania. '''Quassel''' dostarcza przeglądanie w kartach oraz powiadomienia o wiadomościach i i innych wydarzeniach. Ponadto, może on być podłączony do Quassel-core w celu przechowywania i wyszukiwania dzienników kanałów IRC.
     
    '''Alternatywy:'''
    Wszystko poniżej znajdziesz w [[Special:myLanguage/Kubuntu/Advanced#muon | Muon]] Discover <menuchoice>Internet->Chat</menuchoice>.
     
    *Konversation
    [[Special:MyLanguage/Konversation|Konversation]] jest klientem IRC dla KDE; jest bardzo przyjazne z zaawansowanymi funkcjami jakich oczekujesz.
     
    *[http://pidgin.im/ Pidgin]
     
    *[http://kopete.kde.org/ Kopete]
     
    * [http://live.gnome.org/Empathy Empathy]
     
    ==== Rozmowy głosowe przez IP (VOIP) ====
     
    * [http://www.qutecom.org/ QuteCom] (poprzednio !WengoPhone) jest wolnym klientem VoIP zgodnym z SIP*.  


    * [http://www.ekiga.org/ Ekiga] (poprzednio !GnomeMeeting) jest otwarto-źródłowym programem do konferencji VoIP i wideo dla GNOME. Ekiga używa zarówno protokołu H.323 jak i SIP.
    *'''KDE''' [[Special:MyLanguage/Telepathy|Telepathy]] jest już zainstalowane i gotowe do konfiguracji.


    * [http://www.linphone.org/ Linphone] jest telefonem sieciowym z mozliwością komunikacji głosowej, wideo i tekstowej; zgodny z SIP.
    *[[Special:MyLanguage/Konversation|Konversation]] to klient IRC (Internet Relay Chat) zainstalowany w '''Kubuntu'''. Nie tylko zapewnia funkcje znane z innych popularnych klientów IRC, takich jak '''X-chat''', ale jego konstrukcja podkreśla łatwość użytkowania. '''Konversation''' dostarcza przeglądanie w kartach oraz powiadomienia o wiadomościach i i innych wydarzeniach.  
     
    * [http://mumble.sourceforge.net/ Mumble] jest programem pozwalającym na wysoką jakość rozmów głosowych i niskie opóźnienia.  
     
    *Skype, pomimo że nie jest programem otwartym, jest darmowy i może zostać zainstalowany. Zobacz [https://help.ubuntu.com/community/Skype Skype w Ubuntu], aby uzyskać więcej informacji.


    Oprogramowanie '''KDE''' pozwoli ci połączyć się ze światem. Zobacz stronę [[Special:MyLanguage/Applications/Internet|Internet, Sieć & Komunikacja]] po więcej informacji.
    Oprogramowanie '''KDE''' pozwoli ci połączyć się ze światem. Zobacz stronę [[Special:MyLanguage/Applications/Internet|Internet, Sieć & Komunikacja]] po więcej informacji.
    Line 209: Line 69:
    === Multimedia ===
    === Multimedia ===


    Najlepiej jest zainstalować multimedia, kiedy otwierasz swoją nową instalację '''Kubuntu'''. Jeśli otrzymasz komunikat błędu o "brakujących kodekach" zainstaluj <code>kubuntu-restricted-extras</code>. Możesz znaleźć swoje aplikacje multimedialne dzięki
    Najlepiej jest zainstalować multimedia, kiedy otwierasz swoją nową instalację '''Kubuntu'''. Jeśli otrzymasz komunikat błędu o "brakujących kodekach" zainstaluj <code>kubuntu-restricted-extras</code>. Możesz znaleźć swoje aplikacje multimedialne wybierając <menuchoice>Kickoff->Programy->Multimedia</menuchoice>.


    Następujące programy są zainstalowane domyślnie:
    Następujące programy są zainstalowane domyślnie:


    *Pulseaudio
    *[https://wiki.ubuntu.com/PulseAudio Pulseaudio] zachowuje współpracę pomiędzy wyjściem i wejściem audio i wideo. Jeśli chcesz przekierować swoje wyjście audio lub video do innego urządzenia, zainstaluj pakiet pavucontrol i uruchom go przez naciśnięcie <keycap>Alt + F2</keycap>, po czym wpisanie <code>pavucontrol</code>.
    [https://wiki.ubuntu.com/PulseAudio Pulseaudio] zachowuje współpracę pomiędzy wyjściem i wejściem audio i wideo. Jeśli chcesz przekierować swoje wyjście audio lub video do innego urządzenia, zainstaluj pakiet pavucontrol i uruchom go przez naciśnięcie <keycap>Alt + F2</keycap>, po czym wpisanie <code>pavucontrol</code>.
     
    *Amarok
    Odkrywanie swojej muzyki w '''Kubuntu''' jest ekscytujące wraz z pre-instalowanym odtwarzaczem '''Amarok'''. Po więcej informacji jak go używać i  dostosować zobacz stronę [[Special:MyLanguage/Amarok|Amarok]].
     
    *K3b
    [[Special:MyLanguage/K3b|K3b]] to prosta, wydajna i wysoko konfigurowalna graficznie aplikacja do wypalania na dyskach projektów audio, wideo lub z danymi.
     
    *Kmix
    [[Special:MyLanguage/KMix|Kmix]] kontroluj wszystkie, swoje kanały audio.
     
    *Dragon Player
    [[Special:MyLanguage/Dragon_Player|Dragon Player]] to prosty interfejs do odtwarzania twoich filmów, programów TV i muzyki.
     
    === Inne popularne programy multimedialne ===
     
    Wszystko poniżej znajdziesz w [[Special:myLanguage/Kubuntu/Advanced#muon | Muon]] Discover <menuchoice>Multimedia</menuchoice>.
     
    * [http://audacity.sourceforge.net/ Audacity] zapisywanie i edycja dźwięku
     
    * [http://kid3.sourceforge.net/ Kid3] edytor tagów, który generuje tagi z plików i odwrotnie, importuje tagi z baz danych, wyszukuje okładki albumów oraz teksty utworów ze źródeł online, posiada funkcję "przeciągnij i upuść" okładek do plików, eksportuje tagi, itp.
     
    * [http://musicbrainz.org/doc/PicardTagger MusicBrainz Picard] identyfikuje utwór i informacje o płycie CD, dopasowując odciski cyfrowe z bazy danych [http://musicbrainz.org/ MusicBrainz].
     
    * [http://recordmydesktop.sourceforge.net/about.php recordMyDesktop] to prosty i przyjazny program do nagrywania filmów, który pozwoli ci utworzyć wysokiej jakości, zaskakującą animację twojego pulpitu.
     
    * [http://www.kdenlive.org/ Kdenlive] jest intuicyjnym i wszechstronnym wielościeżkowym edytorem wideo.
     
    * [http://www.tomahawk-player.org/ Tomahawk] pozwala na odtwarzanie muzyki w trybie offline i wielu innych źródeł internetowych oraz udostępniać listy odtwarzania przyjaciołom.
     
    * [http://www.videolan.org/vlc/ VLC] to odtwarzacz i framework, który może obsłużyć większość formatów audio i wideo, które możesz użyć, a także współpracuje z DVD, CD audio i wieloma innymi.
     
    * [http://kaffeine.kde.org/ Kaffeine] to odtwarzacz multimedialny KDE, który umożliwia odtwarzanie płyt DVD, filmów i płyt audio CD oraz ma wsparcie dla urządzeń DVB. Czy chcesz obejrzeć film na DVD, odsłuchać kilku piosenek lub zobaczyć show w telewizji cyfrowej, Kaffeine będzie dobrym wyborem dla użytkowników KDE.
     
    * [http://banshee-project.org/ Banshee] ma wielu wielbicieli, od kiedy stało się standardem w Ubuntu.
     
    * [https://help.ubuntu.com/community/Rhythmbox Rhythmbox] to domyślny odtwarzacz środowiska GNOME, a obecnie standard w pulpicie Unity w Ubuntu.


    * [http://www.getmiro.com/ Miro] odtwarza wideo, ale również zapewnia Miro Guide, w którym przechowywane są wszystkie rodzaje kanałów z treścią z audycji i telewizji kablowej poprzez Hulu. Oferowane są również podcasty, biblioteki wideo i audio oraz wbudowany !BitTorrent do przechwytywania treści ze stron takich jak !LegalTorrents, dostarczających wideo, audiobooki, komiksy, muzykę i wiele innych.
    *Odkrywanie swojej muzyki w '''Kubuntu''' jest ekscytujące wraz z pre-instalowanym odtwarzaczem '''Amarok'''. Po więcej informacji jak go używać i dostosować zobacz stronę [[Special:MyLanguage/Amarok|Amarok]].


    * [http://www.mythtv.org/ MythTV] jest bardzo dobrym, solidnym rozwiązaniem media center. Osoby intensywnie korzystający z MythTV mogą rozważyć instalację [http://www.mythbuntu.org/ Mythbuntu] jako dedykowany zestaw media center.
    *[[Special:MyLanguage/K3b|K3b]] to prosta, wydajna i wysoko konfigurowalna graficznie aplikacja do wypalania na dyskach projektów audio, wideo lub z danymi.


    [http://xbmc.org/ XBMC] jest to media center z prostym interfejsem i prostym w obsłudze sterowaniem.
    *[[Special:MyLanguage/KMix|Kmix]] kontroluj wszystkie, swoje kanały audio.


    Zewnętrzne:
    *[[Special:MyLanguage/Dragon_Player|Dragon Player]] to prosty interfejs do odtwarzania twoich filmów, programów TV i muzyki.
    * [http://www.blender.org/ Blender] jest oprogramowaniem 3D, które stworzyło mnóstwo otwarto-źródłowych gier wideo i filmów. Można je znaleźć  w [[Special:myLanguage/Kubuntu/Advanced#muon | Muon]] Discover <menuchoice>Grafika>3D</menuchoice>.
     
    '''KDE''' dostacza rozrywkę na twój desktop. Zobacz stronę [[Special:myLanguage/Applications/Multimedia | Multimedia, Dźwięk i Wideo]], aby uzyskać więcej informacji.


    === Biuro ===
    === Biuro ===
    ==== LibreOffice ====


    Domyślnym rozwiązaniem biurowym  zainstalowanym w '''Kubuntu''' jest [http://www.libreoffice.org/ LibreOffice]. Zawiera on Calc, Draw, Impress, Math, Base oraz Writer. Te rozwiązanie to odpowiednik Microsoft Office, a każda aplikacja jest odpowiednikiem programu w tym zestawie.
    Domyślnym rozwiązaniem biurowym  zainstalowanym w '''Kubuntu''' jest [http://www.libreoffice.org/ LibreOffice]. Zawiera on Calc, Draw, Impress, Math, Base oraz Writer. Te rozwiązanie to odpowiednik Microsoft Office, a każda aplikacja jest odpowiednikiem programu w tym zestawie.
    Line 279: Line 97:
    '''Libre Office''' dobrze współpracuje z plikami stworzonymi przez ich odpowiedniki firmy Microsoft, z wyjątkiem plików Microsoft Access.  
    '''Libre Office''' dobrze współpracuje z plikami stworzonymi przez ich odpowiedniki firmy Microsoft, z wyjątkiem plików Microsoft Access.  
    Aby uzyskać więcej informacji zobacz stronę [https://wiki.ubuntu.com/LibreOffice LibreOffice].
    Aby uzyskać więcej informacji zobacz stronę [https://wiki.ubuntu.com/LibreOffice LibreOffice].
    ==== Calligra ====
    '''KDE''' oferuje znakomity [http://www.calligra.org/ Calligra Suite]. '''Calligra''' jest dostępne dla desktopów PC, tabletów i smartfonów. Zawiera aplikacje do przetwarzania tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji, baz danych, grafiki wektorowej i cyfrowego tworzenia obrazów.
    Nowością w zestawie jest Author, aplikacja do tworzenia e-booków ze exprotem do ePUB. Oprócz Words, Sheets, Stage, oraz Kexi, dostępna jest wielokrotnie nagradzana '''Krita''', czyli cyfrowe malowanie i rysunek; Braindump program do tworzenia notatek i map myśli; Plan - program do zarządzania projektem, które mogą tworzyć wykresy Gantta; Karbon, edytor grafiki wektorowej; oraz Flow, czyli programowalna aplikacja do rysowania schematów z dynamicznym ładowaniem szablonów.
    Wszystkie aplikacje są dostępne samodzielnie, lub jako zestaw z poziomu repozotoriów. Po więcej informacji można zajrzeć do [[Special:MyLanguage/Calligra/Handbooks|Przewodnika Calligra]].


    ====Menedżer Informacji Osobistych (Personal Information Manager - PIM)====
    ====Menedżer Informacji Osobistych (Personal Information Manager - PIM)====
    Line 296: Line 106:
    *listę kontaktów
    *listę kontaktów


    *dzienniki
    *dziennik


    *notatki
    *notatki
    Line 304: Line 114:
    *listy zadań
    *listy zadań


    Zajrzyj na stronę [[Special:myLanguage/Kontact|Kontact]] po więcej szczegółów i pomocy z tym wspaniałym zestawem narzędzi.
    Zajrzyj na stronę [[Special:myLanguage/Kontact|Kontact]] po więcej szczegółów i pomocy z tym fantastycznym zestawem narzędzi.


    === Ustawienia systemowe ===
    === Ustawienia systemowe ===


    Informacje na temat dostosowywania podstawowych ustawień można znaleźć na stronie [[Special:myLanguage/System_Settings|Ustawienia systemowe]]
    Informacje na temat dostosowywania podstawowych ustawień systemu, można znaleźć na stronie [[Special:myLanguage/System_Settings|Ustawienia systemowe]].


    === Narzędzia ===
    === Narzędzia ===


    Nowo zainstalowany system Kubuntu ma pewne narzędzia już zainstalowane. Jedne z najbardziej przydatnych nie jest wyświetlane menu, wystarczy nacisnąć <keycap>ALT + F2</keycap>. Spójrz w górę ekranu, tam jest jedno z najpotężniejszych narzędzi, zwane KRunner. Zobacz więcej tutaj: [[Special:myLanguage/Plasma/Krunner|KRunner]].
    Nowo zainstalowany system '''Kubuntu''' ma pewne narzędzia już zainstalowane. Jedne z najbardziej przydatnych nie jest wyświetlane menu, wystarczy nacisnąć <keycap>ALT + F2</keycap>. Spójrz w górę ekranu, tam jest jedno z najpotężniejszych narzędzi, zwane '''KRunner'''. Zobacz więcej tutaj: [[Special:myLanguage/Plasma/Krunner|KRunner]].


    Poniższe aplikacje są zainstalowane domyślnie:
    Poniższe aplikacje są zainstalowane domyślnie:
    Line 326: Line 136:
    *[[Special:MyLanguage/KCalc|KCalc]] oferuje prosty, funkcjonalny kalkulator i wiele więcej.
    *[[Special:MyLanguage/KCalc|KCalc]] oferuje prosty, funkcjonalny kalkulator i wiele więcej.


    *[[Special:MyLanguage/KMag|KMag]] to lupa ekranowa dla '''KDE'''.
    *[[Special:MyLanguage/Konsole|Konsola]] to emulator terminala KDE, który jest używany do uruchomienia powłok konsolowych.
     
    *[[Special:MyLanguage/Konsole|Konsole]] to emulator terminala KDE, który służy do uruchamiania powłoki konsoli.
     
    ==== Sh ====
     
    Powłoka Bourne'a (sh) była jedną z głównych powłok stosowanych we wczesnych wersjach systemu operacyjnego Unix i stała się de facto standardem. Każdy system uniksowy ma co najmniej jedną powłokę zgodną z powłoką Bourne. Nazwa programowa powłoki Bourne'a to sh i zazwyczaj, w hierarchii systemu plików Uniksa, znajduje się w  /bin/sh. Powłoka Bourne'a jest zazwyczaj używana alternatywnie do Basha, lub innej powłoki. Cechy powłoki Bourne'a są zazwyczaj ograniczone w stosunku do np. Basha.


    ==== Bash ====
    ==== Bash ====


    Bash to skrtót od "Bourne again shell", będących grą słów. Dla większości linuksowych dystrybucji Bash jest domyślną powłoką. Składnia poleceń Bash jest rozszerzeniem składni poleceń powłoki Bourne'a. Wśród cech Basha są: edycja linii poleceń, historia komend, stos katalogowy, zmienne losowe $RANDOM i $PPID oraz zamienną składnię komend POSIX $(..)/. Podczas używania jako interaktywnej powłoki poleceń, po naciśnięciu klawisza Tab, Basf automatycznie uzupełnia linię komend, aby dopasować częściowo wpisane nazwy programów, nazwy plików i nazwy zmiennych. Składnia Bash upraszcza przekierowanie I/O w sposób, który nie jest możliwy w tradycyjnej powłoce Bourne'a. Na przykład Bash przekierowuje standardowe wyjście  (stdout) i standardowe wyjście błędów (stderr) w tym samym czasie używając operatora &>.
    Bash jest domyślną powłoką w '''Konsole''' i terminalach. Kliknij aby uzyskać więcej informacji na temat [https://help.ubuntu.com/community/UsingTheTerminal używania terminala].
     
    ==== Zsh ====
     
    Powłoka Z (zsh) jest uniksową powłoką, która może być używana jako interaktywna powłoka logowania lub jako pełnoprawny interpreter poleceń dla skryptów powłoki. Zsh można traktować jako rozszerzenie powłoki Bourne'a, z dużą liczbą usprawnień, w tym niektórych funkcji bash, ksh i tcsh. Wśród jej funkcji są: programowalne dopełnianie poleceń, współdzielenie historii poleceń i wszystkimi działającymi powłokami, korekta pisowni, tematyczny znak zachęty i pełna konfigurowalność.
    Potwierdzające ogrom tej powłoki jest słynny, pierwsze zdanie podręcznika powłoki, które brzmi: "Ponieważ zsh zawiera wiele funkcji, instrukcja zsh został podzielony na kilka sekcji", a następnie przechodzimy do listy siedemnaście pozycji.
     
    W celu porównania powłok systemowych zajrzyj na stronę: [http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_command_shells Porównanie powłok poleceń]


    === konfiguracja Firewall ===
    === konfiguracja Firewall ===


    ==== Ufw ====
    '''Ufw''' is the default commandline configuration tool for the firewall. '''Ufw''' stands for Uncomplicated Firewall. It is developed to ease iptables firewall configuration. For more information about ufw see: [https://help.ubuntu.com/community/UFW UFW]
     
    Ufw to domyślne narzędzie tekstowej konfiguracji firewalla. Ufw oznacza Nieskomplikowany Firewall (Uncomplicated Firewall), jest tworzone jako prosta konfiguracja firewalla iptables. Po więcej informacji o ufw zajrzyj na: [https://help.ubuntu.com/community/UFW UFW]
     
    ==== Gufw ====
     
    Gufw jest graicznym interfejsem do ufw. Domyślnie nie jest zainstalowany, aby to zrobić wpisz następujące polecenie w terminalu (Konsoli): <code>sudo apt-get install gufw</code>
     
    Po więcej informacji o gufw zajrzyj na stronę: [https://help.ubuntu.com/community/Gufw Gufw]
     
    === Other Useful Utilities ===
     
    Available in the repositories.
     
    * [http://utils.kde.org/projects/filelight/ Filelight] creates an interactive map of concentric, segmented rings that help visualise disk usage on your computer.
     
    * [http://yakuake.kde.org/ Yakuake] is a drop-down terminal emulator based on KDE Konsole technology.
     
    * [https://apps.ubuntu.com/cat/applications/precise/kde-config-touchpad/ Synaptiks] is the KDE touchpad configuration tool.
     
    '''KDE''' also brings you utilities, tools, and accessories to ease your work. See [[Special:MyLanguage/Applications/Utilities|Utilities & Tools]] for more.
     
    === Edukacja ===
     
    Informacje o aplikacjach edukacyjnych '''Kubuntu''' można znaleźć na stronie: [http://kde-edu.org/ KDE Edu].
     
    === Rozwój ===
     
    '''Kubuntu''' oferuje narzędzia potrzebne programistom, od prostych edytorów do IDE, wiele języków programowania, kompilatorów i systemów kontroli wersji. Pakiety deweloperskie nie są dostępne domyślnie, ale wszystkie tu wymienione są dostępne w repozytoriach.
     
    Oprócz programów wymienionych poniżej, '''KDE''' oferuje szereg narzędzi rozwojowych i specjalistycznych aplikacji, które są opisane [[Special:MyLanguage/Applications/Development|tutaj]].
     
    ==== KDevelop ====
     
    [[Special:MyLanguage/KDevelop4/Manual|Kdevelop]] to IDE (zintegrowane środowisko programistyczne) dla wszystkich programistów, którzy chcą zintegrować narzędzia potrzebne do tworzenia w komfortowe i proste rozwiązanie. Koncentruje się ono na C ++ i CMake, ale może być stosowany w innych językach, na przykład PHP i Pythonie.
     
    ==== QtCreator ====
     
    [http://qt-project.org/wiki/Category:Tools::QtCreator Qt Creator] jest to wieloplatformowe, zintegrowane środowisko programistyczne (IDE), dostosowane do potrzeb deweloperów Qt. Stanowi on:
     
    * Edytor kodu C++ i !JavaScript
     
    * Zintegrowany konstruktor Interfejsu Użytkownika
     
    * Narzędzia do zarządzania projektem i tworzeniem
     
    * Nakładki debugowania GDB i CDB
     
    *  Wsparcie dla kontroli wersji, desktopów, systemów wbudowanych oraz przeznaczeń mobilnych.
     
    ==== Eclipse ====
     
    [http://www.eclipse.org/home/newcomers.php Eclipse] to otwarto-źródłowa społeczność, której projekty skupiają się na budowaniu rozszerzalnej platformy rozwoju, czasu opracowywania programów i frameworków do tworzenia, wdrażania i zarządzania oprogramowaniem w całym jego cyklu rozwoju. Eclipse to coś więcej niż tylko IDE Javy.
     
    ==== Code::Blocks ====
     
    [http://www.codeblocks.org/ Code::Blocks] to IDE C++ stworzone by być w pełni konfigurowalne i rozszerzalne.
     
    ==== Edytory tekstu ====
     
    Niektórzy deweloperzy używają prostych edytorów tekstu takich jak: [http://kate-editor.org/ Kate], [http://www.vim.org/ vim] oraz [http://www.gnu.org/software/emacs/ emacs].
     
    ==== Rozwijanie Androida ====
     
    Dla osób zainteresowanych rozwojem Androida, udostępnione zostały `android-tools-adb` oraz `android-tools-fastboot`. Mogą być w tym także przydatne informacje o rozwijaniu ekranów dotykowych w dziale: [http://community.kde.org/Plasma/Active/Instalacja Plasma Active].
     
    ==== Systemy kontroli wersji ====
     
    [http://git-scm.com/ Git], [http://mercurial.selenic.com/ Mercurial] oraz [http://bazaar.canonical.com/en/ Bazaar] są dostępne w repozytorium, wraz z innymi narzędziami i dodatkami.
     
    ==== Języki programowania ====
     
    Wszystkie popularne języki programowania takie jak Java, Python, Ruby, Lua, Haskell, Go, Perl, Php oraz Lisp są dostępne wraz z kompilatorami dla C++, C, takimi jak g++, gcc i Clang, testowymi frameworkami, narzędziami i innymi pomocnymi pakietami.
     
    === Dostępność ===
     
    Informacje o opcjach dostępności  w KDE można znaleźć na stronie [[Special:myLanguage/Applications/Accessibility|Accessibility]]
     
    === Frameworki ===
     
    Oprogramowanie środowiska graficznego KDE SC (SC - Software Compilation) jest niesamowite. Są to niektóre z fundamentalnych elementów oprogramowania, które sprawiają, że wszystko działa:
     
    * [[Special:MyLanguage/Plasma|Plasma]] to przestrzeń robocza KDE i jest technologią, która została zaadoptowana na wielu typach urządzeń. Obecnie są trzy warianty Plasmy:
     
    * środowisko [[Special:MyLanguage/Applications/Desktop|Plasma Desktop]]
     
    * środowisko [[Special:MyLanguage/Plasma/Netbooks|Plasma Netbook]]
     
    * [http://plasma-active.org/ Plasma Active] nowe, odjazdowe środowisko dla tabletów i smartfonów.
     
    * [[Special:MyLanguage/KWin|KWin]] jest niezawodnym i elastycznym managerem okien KDE ze sprzętowym wspomaganiem dla efektów, które nadają piękna i użyteczności.
     
    * [[Special:MyLanguage/Glossary#Oxygen|Oxygen]] nadaje pulpitowi odświeżający i zapierający dech w piersiach wygląd.
     
    * [http://phonon.kde.org/ Phonon] dostarcza magię dźwięku i wideo dla twojego pulpitu.
     
    * [[Special:MyLanguage/Glossary#Solid|Solid]] po prostu pomaga uruchomić twój sprzęt.
     
    * [[Special:MyLanguage/Nepomuk|Nepomuk]] służy do klasyfikacji, organizacji i prezentacji danych.
     
    * [[Special:MyLanguage/Akonadi|Akonadi]] jest odpowiedzialny za dostarczenie aplikacji ze scentralizowaną bazą danych, w celu przechowywania, indeksowania i wyszukiwania informacji osobistych użytkownika.


    [[Special:myLanguage/Kubuntu|Powrót do strony: Kubuntu]]
    [[Special:myLanguage/Kubuntu|Powrót do strony: Kubuntu]]
    [[Category:Kubuntu]]
    [[Category:Kubuntu/pl]]

    Latest revision as of 12:10, 30 May 2019

    Oprogramowanie

    This is a short guide to the software that is included in your Kubuntu installation.

    Programy graficzne

    Kilka podstawowych aplikacji graficznych jest zainstalowanych w Kubuntu domyślnie, co pozwala na tworzenie, przeglądanie, skanowanie i przetwarzanie obrazów. Następujące aplikacje są domyślnie dostępne:

    • Okular to uniwersalna przeglądarka dokumentów dla wielu różnych formatów: PDF, Postscript, !DjVu, CHM, XPS, ePub i innych.
    • LibreOffice Draw jest popularnym narzędziem do diagramów i wykresów, które potrafi zrobić coś z szybkiego szkicu po kompleksowy plan i daje środki do komunikowania się grafiki i wykresów. Z maksymalnym rozmiarem strony 300cm na 300cm, Draw jest doskonałym pakietem do tworzenia rysunków technicznych, różnych plakatów i innych.
    • Skanlite jest prostym programem do skanowania obrazów.
    • Gwenview jest przeglądarką obrazów z wieloma funkcjami.
    • Kamoso jest nagrywarką kamerek internetowych od społeczności KDE.
    • KSnapshot jest najlepszym programem do zrzutów ekranowych.

    Internet

    Kubuntu' umożliwi ci bycie online.

    Przeglądarki internetowe

    Firefox jest domyślną przeglądarką dostarczaną z Kubuntu, jedną z najpopularniejszych przeglądarek open-source na świecie. Aby otrzymać więcej informacji na temat użycia Firefoksa zobacz stronę pomocy Firefox.

    Eksportuj swoje zakładki

    To export your bookmarks from Firefox:

    1. Click on the Bookmarks menu item
    2. Select Show All Bookmarks or Ctrl+Shift+O
    3. A new window will appear. Select Import and Backup
    4. Note where you save your bookmarks (by default in ~/yourfoldername)
    Importuj swoje zakładki do Firefoksa

    Instrukcja tutaj: Import własnych zakładek do Firefoksa.

    Poczta elektroniczna

    Jest wiele opcji jeśli chodzi o programy do poczty elektronicznej. W Kubuntu domyślnym klientem email jest KMail, albo jako samodzielny klient, albo jako część Kontactumenedżera informacji osobistych (PIM). KMail jest pocztowym komponentem Kontactu, menedżera informacji osobistych (PIM). KMail sam w sobie jest podobny w funkcjonowaniu do innych programów tego typu, a Kontact jest w pełni funkcjonalny, jako fantastyczny menedżer informacji osobistych (PIM), gdyż może być skonfigurowany z kalendarzami, książkami adresowymi, notatkami, czytnikami RSS, listami zadań, dziennikami i prostym planowaniem projektów. Oto tylko niektóre funkcje KMail.

    • IMAP, POP3, wsparcie dla SMTP
    • SSL, TLS oraz bezpieczna obsługa logowaniaDigest-md5
    • podpisy PGP i GNUPG oraz wsparcie dla szyfrowania

    odczyt HTML, filtrowanie spamu, wbudowane zestawy znaków, funkcje filtrowania i wyszukiwania, sprawdzanie pisowni oraz dokładne wyszukiwanie. Więcej informacji o KMail w jego dokumentacji.

    Klienty Chatu

    Chatowanie ze znajomymi jest popularnym zajęciem w internecie i Kubuntu dostarcza odpowiednie aplikacje. Mamy dwa domyślne klienty chatu zainstalowane w Kubuntu - KDE Telepathy do komunikacji oraz Quassel do chatowania na IRC (Internet Relay Chat).

    • KDE Telepathy jest już zainstalowane i gotowe do konfiguracji.
    • Konversation to klient IRC (Internet Relay Chat) zainstalowany w Kubuntu. Nie tylko zapewnia funkcje znane z innych popularnych klientów IRC, takich jak X-chat, ale jego konstrukcja podkreśla łatwość użytkowania. Konversation dostarcza przeglądanie w kartach oraz powiadomienia o wiadomościach i i innych wydarzeniach.

    Oprogramowanie KDE pozwoli ci połączyć się ze światem. Zobacz stronę Internet, Sieć & Komunikacja po więcej informacji.

    Multimedia

    Najlepiej jest zainstalować multimedia, kiedy otwierasz swoją nową instalację Kubuntu. Jeśli otrzymasz komunikat błędu o "brakujących kodekach" zainstaluj kubuntu-restricted-extras. Możesz znaleźć swoje aplikacje multimedialne wybierając Kickoff->Programy->Multimedia.

    Następujące programy są zainstalowane domyślnie:

    • Pulseaudio zachowuje współpracę pomiędzy wyjściem i wejściem audio i wideo. Jeśli chcesz przekierować swoje wyjście audio lub video do innego urządzenia, zainstaluj pakiet pavucontrol i uruchom go przez naciśnięcie Alt + F2, po czym wpisanie pavucontrol.
    • Odkrywanie swojej muzyki w Kubuntu jest ekscytujące wraz z pre-instalowanym odtwarzaczem Amarok. Po więcej informacji jak go używać i dostosować zobacz stronę Amarok.
    • K3b to prosta, wydajna i wysoko konfigurowalna graficznie aplikacja do wypalania na dyskach projektów audio, wideo lub z danymi.
    • Kmix kontroluj wszystkie, swoje kanały audio.
    • Dragon Player to prosty interfejs do odtwarzania twoich filmów, programów TV i muzyki.

    Biuro

    Domyślnym rozwiązaniem biurowym zainstalowanym w Kubuntu jest LibreOffice. Zawiera on Calc, Draw, Impress, Math, Base oraz Writer. Te rozwiązanie to odpowiednik Microsoft Office, a każda aplikacja jest odpowiednikiem programu w tym zestawie.

    • Calc = Excel
    • Writer = Word
    • Impress = Powerpoint
    • Base = Access

    Libre Office dobrze współpracuje z plikami stworzonymi przez ich odpowiedniki firmy Microsoft, z wyjątkiem plików Microsoft Access. Aby uzyskać więcej informacji zobacz stronę LibreOffice.

    Menedżer Informacji Osobistych (Personal Information Manager - PIM)

    Wraz z systemem zainstalowany jest Menedżer Informacji Osobistej KDE - Kontact. Zawiera on wiele narzędzi pomocnych w codziennym życiu.

    • pocztę elektroniczną
    • listę kontaktów
    • dziennik
    • notatki
    • kanały RSS i Atom
    • listy zadań

    Zajrzyj na stronę Kontact po więcej szczegółów i pomocy z tym fantastycznym zestawem narzędzi.

    Ustawienia systemowe

    Informacje na temat dostosowywania podstawowych ustawień systemu, można znaleźć na stronie Ustawienia systemowe.

    Narzędzia

    Nowo zainstalowany system Kubuntu ma pewne narzędzia już zainstalowane. Jedne z najbardziej przydatnych nie jest wyświetlane menu, wystarczy nacisnąć ALT + F2. Spójrz w górę ekranu, tam jest jedno z najpotężniejszych narzędzi, zwane KRunner. Zobacz więcej tutaj: KRunner.

    Poniższe aplikacje są zainstalowane domyślnie:

    • Kate to domyślny edytor tekstu dla KDE. Posiada wiele funkcji do edycji czystego tekstu, lub pisanego kodem w wielu, różnych językach programowania.
    • Ark jest domyślnym narzędziem do obsługi archiwów plików, takich jak: tar, gzip, bzip2, zip, rar i 7z.
    • Klipper jest schowkiem do przechowywania kopiowanego tekstu. W przeciwieństwie do innych schowków, potrafi przechować cały skopiowany tekst, a nie tylko jedną linię.
    • Knotes to program typu "żółte karteczki" do umieszczania notatek na pulpicie.
    • KCalc oferuje prosty, funkcjonalny kalkulator i wiele więcej.
    • Konsola to emulator terminala KDE, który jest używany do uruchomienia powłok konsolowych.

    Bash

    Bash jest domyślną powłoką w Konsole i terminalach. Kliknij aby uzyskać więcej informacji na temat używania terminala.

    konfiguracja Firewall

    Ufw is the default commandline configuration tool for the firewall. Ufw stands for Uncomplicated Firewall. It is developed to ease iptables firewall configuration. For more information about ufw see: UFW

    Powrót do strony: Kubuntu