Difference between revisions of "Okular/uk"

Jump to: navigation, search
 
(28 intermediate revisions by 2 users not shown)
Line 2: Line 2:
 
==Для чого призначено Okular?==
 
==Для чого призначено Okular?==
  
{|class="tablecenter vertical=centered" width=85%
+
Okular — універсальна програма для перегляду документів, яку розроблено KDE. Okular може працювати на декількох програмних платформах, зокрема на Linux, Windows, Mac OS X, *BSD тощо.
|[[Image:Okular.png|left|]]|| '''Okular — це універсальний переглядач документів для KDE 4.'''
+
|}
+
  
 
Ви можете спостерігати за розробкою програми за допомогою її [http://okular.kde.org/ домашньої сторінки].
 
Ви можете спостерігати за розробкою програми за допомогою її [http://okular.kde.org/ домашньої сторінки].
 
  
 
==Історія програми==
 
==Історія програми==
  
Розробку програми було розпочато у межах проекту Google Summer of Code. Опис проекту можна знайти у [http://developer.kde.org/summerofcode/okular.html куточку розробника KDE].
+
Розробку програми було розпочато у межах проекту Google Summer of Code. Опис проекту можна знайти у [https://web.archive.org/web/20080921165821/https://developer.kde.org/summerofcode/okular.html куточку розробника KDE].
  
У Okular поєднано чудові функціональні можливості [[Special:myLanguage/KPDF|KPDF]] і гнучкість у підтримці документів у різних форматах, зокрема PDF, Postscript, DjVu, CHM тощо.
+
В '''Okular''' поєднано чудові функціональні можливості [[Special:myLanguage/KPDF|KPDF]] і гнучкість у підтримці документів у різних форматах, зокрема PDF, Postscript, DjVu, CHM тощо.
 
+
На [http://okular.kde.org/formats.php діаграмі обробки форматів документів] ви знайдете докладний опис підтримуваних форматів та відповідних можливостей роботи з кожним з цих форматів.
+
  
 +
На [https://okular.kde.org/formats.php діаграмі обробки форматів документів] ви знайдете докладний опис підтримуваних форматів та відповідних можливостей роботи з кожним з цих форматів.
  
 
[[Image:Okular-annotations_uk.png|thumb|250px|center|Анотування у Okular]]
 
[[Image:Okular-annotations_uk.png|thumb|250px|center|Анотування у Okular]]
  
 
+
Окрім можливостей перегляду документів у багатьох форматах, у '''Okular''' передбачено можливості вибору тексту, рецензування (створення анотацій), видобування файлів, вбудованих у документ, а також багато інших несподіваних можливостей. Знімки вікон '''Okular''' можна знайти за [https://okular.kde.org/screenshots.php цією] адресою.
Окрім можливостей перегляду документів у багатьох форматах, у '''Okular''' передбачено можливості вибору тексту, рецензування (створення анотацій), видобування файлів, вбудованих у документ, а також багато інших несподіваних можливостей. Знімки вікон '''Okular''' можна знайти за [http://okular.kde.org/screenshots.php цією] адресою.
+
  
 
Обговорити програму з розробниками та іншими користувачами можна на каналі IRC, мережі irc.freenode.org: [irc://irc.kde.org/#okular #okular].
 
Обговорити програму з розробниками та іншими користувачами можна на каналі IRC, мережі irc.freenode.org: [irc://irc.kde.org/#okular #okular].
  
Якщо ви бажаєте взяти участь у розробці Okular, будь ласка, [http://okular.kde.org/contact.php зв’яжіться з командою з розробки програми]. До співпраці запрошуються не лише програмісти.
+
Якщо ви бажаєте взяти участь у розробці Okular, будь ласка, [https://okular.kde.org/contact.php зв’яжіться з командою з розробки програми]. До співпраці запрошуються не лише програмісти.
  
 +
== Мобільна версія ==
  
==Підказки і настанови==
+
Починаючи з версії 0.16, яку було випущено у лютому 2013 року, у Okular є мобільна версія <ref>[https://okular.kde.org/news.php Оголошення щодо випуску]</ref>. Першу версію було випущено на основі бібліотек [https://community.kde.org/Plasma/Active active]. Мобільний переглядач було портовано на Kirigami у 2016 році Марком Мартіном<ref>[https://phabricator.kde.org/R223:eb1f73800e83b11e4a5ae93ac069893aa88f0eaa Портовано мобільну версію з plasma-framework на kirigami]</ref> і, зрештою, на Kirigami2 у 2017 році<ref>[https://phabricator.kde.org/R223:caf8820cf773316ce41d9a8c1f7357b3ffc3ef86 Мобільну версію портовано з kirigami на kirigami2]</ref>.
  
=== Друк ===
+
У мобільній версії передбачено підтримку лише частини можливостей версії для звичайних комп'ютерів, але поліпшено підтримку дій за допомогою сенсорного інтерфейсу.
  
У [http://forum.kde.org/viewtopic.php?f=20&t=85805&p=147758#p147758 цій гілці форуму] користувач скаржиться на те, що '''Okular''' не друкує документи PDF. Проблема полягала у пошкодженому файлі ~/.cups/lpoptions. Після перейменування файла '''Okular''' перебудувала його, після чого проблеми з друком PDF зникли.
+
[[File:Okular_mobile_pdf_view.png|250px]]
 +
[[File:Okular_mobile_toc.png|250px]]
 +
[[File:Okular_mobile_thumbmails.png|250px]]
 +
 
 +
Ви можете виконати тестування мобільної версії на вашому особистому комп'ютері, ввівши команду {{Input|1=okularkirigami}} у [[Special:myLanguage/Tutorials/Open a console|терміналі]]. Крім того, щоденний образ версії для Android можна знайти у [https://binary-factory.kde.org/view/Android/job/Okular_android/ системі збирання пакунків KDE].
 +
 
 +
==Підказки і настанови==
  
 
=== Рецензування документів та анотації ===
 
=== Рецензування документів та анотації ===
Line 38: Line 40:
 
Якщо ви двічі клацнете на пункті одного з інструментів '''Рецензування''' (<keycap>F6</keycap>), ви зможете попрацювати над рецензуванням без потреби у повторному активуванні відповідного режиму.
 
Якщо ви двічі клацнете на пункті одного з інструментів '''Рецензування''' (<keycap>F6</keycap>), ви зможете попрацювати над рецензуванням без потреби у повторному активуванні відповідного режиму.
  
How to keep the annotations you made to the PDF file:
+
Створені вами анотації можна зберегти у файлі PDF:
 +
 
 +
Типово, Okular зберігає анотації у локальному каталозі даних, окремо для кожного користувача системи. Починаючи з версії для KDE 4.9, можна зберегти анотації безпосередньо до файла PDF за допомогою пункту меню «Файл -> Зберегти як...», так, щоб їх можна було переглядати у інших програмах для перегляду PDF. Зауважте, що використання цієї можливості потребує Poppler 0.20 або новішої версії для звичайних документів PDF. Якщо документ PDF, анотації до якого ви створюєте, зашифровано, використання цієї можливості потребуватиме Poppler 0.22 або новішої версії.
 +
 
 +
=== DRM ===
 +
 
 +
Типово, Okular виконує вимоги специфікації PDF і не дозволяє копіювання тексту із файлів, які захищено DRM. Втім, передбачено пункт вимикання обмежень DRM: <menuchoice>Параметри -> Загальне -> Можливості програми  -> Дотримуватись обмежень DRM</menuchoice>
 +
 
 +
У системі стеження за вадами у Debian доволі давно виникло певне непорозуміння щодо типового значення параметра дотримання обмежень DRM<ref>[https://lists.debian.org/debian-devel/2009/05/msg00879.html DRM і Okular у системі стеження за вадами у Debian]</ref><ref>[https://lwn.net/Articles/335415/ DRM і Okular у LWM]</ref>. Згодом, вибір було [https://tsdgeos.blogspot.com/2009/06/okular-pdf-and-drm.html роз'яснено] розробником Okular/KPdf<ref>[https://tsdgeos.blogspot.com/2009/06/okular-pdf-and-drm.html Okular, PDF і права доступу до вмісту файлів]</ref>.
 +
 
 +
=== Підписи і сертифікати PDF ===
 +
 
 +
Okular може перевірити коректність сертифіката PDF. Втім, можливості створення нового підпису ще не передбачено. Щоб дізнатися більше, див. [https://tsdgeos.blogspot.com/2019/01/okular-pdf-signature-certificate.html нотатки щодо випуску].
 +
 
 +
== Докладніші відомості ==
  
By default, Okular saves annotations in the local data directory for each user. Since KDE 4.9, it's optionally possible to store them directly in a PDF file by choosing "File -> Save As...", so they can be seen in other PDF viewers.
+
* [https://docs.kde.org/trunk5/uk/kdegraphics/okular/index.html Офіційна документація KDE]
Note that this feature requires Poppler 0.20 or newer for regular PDF documents. If the PDF document you are annotating is encrypted, this feature requires Poppler 0.22 or newer.
+
* [https://okular.kde.org/ Сайт Okular]
 +
* [https://api.kde.org/okular/html/index.html Документація з програмного інтерфейсу Okular]
 +
* [https://phabricator.kde.org/project/view/158/ Проект Okular на phabricator]
 +
* [https://phabricator.kde.org/source/okular/ Сховище коду Okular у git]
  
 +
== Посилання ==
  
 
[[Category:Графіка/uk]]
 
[[Category:Графіка/uk]]

Latest revision as of 14:43, 22 February 2019

Other languages:
dansk • ‎Deutsch • ‎English • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎日本語 • ‎português do Brasil • ‎русский • ‎Türkçe • ‎українська • ‎中文(中国大陆)‎ • ‎中文(台灣)‎

Для чого призначено Okular?

Okular — універсальна програма для перегляду документів, яку розроблено KDE. Okular може працювати на декількох програмних платформах, зокрема на Linux, Windows, Mac OS X, *BSD тощо.

Ви можете спостерігати за розробкою програми за допомогою її домашньої сторінки.

Історія програми

Розробку програми було розпочато у межах проекту Google Summer of Code. Опис проекту можна знайти у куточку розробника KDE.

В Okular поєднано чудові функціональні можливості KPDF і гнучкість у підтримці документів у різних форматах, зокрема PDF, Postscript, DjVu, CHM тощо.

На діаграмі обробки форматів документів ви знайдете докладний опис підтримуваних форматів та відповідних можливостей роботи з кожним з цих форматів.

Анотування у Okular

Окрім можливостей перегляду документів у багатьох форматах, у Okular передбачено можливості вибору тексту, рецензування (створення анотацій), видобування файлів, вбудованих у документ, а також багато інших несподіваних можливостей. Знімки вікон Okular можна знайти за цією адресою.

Обговорити програму з розробниками та іншими користувачами можна на каналі IRC, мережі irc.freenode.org: #okular.

Якщо ви бажаєте взяти участь у розробці Okular, будь ласка, зв’яжіться з командою з розробки програми. До співпраці запрошуються не лише програмісти.

Мобільна версія

Починаючи з версії 0.16, яку було випущено у лютому 2013 року, у Okular є мобільна версія [1]. Першу версію було випущено на основі бібліотек active. Мобільний переглядач було портовано на Kirigami у 2016 році Марком Мартіном[2] і, зрештою, на Kirigami2 у 2017 році[3].

У мобільній версії передбачено підтримку лише частини можливостей версії для звичайних комп'ютерів, але поліпшено підтримку дій за допомогою сенсорного інтерфейсу.

Okular mobile pdf view.png Okular mobile toc.png Okular mobile thumbmails.png

Ви можете виконати тестування мобільної версії на вашому особистому комп'ютері, ввівши команду
okularkirigami
у терміналі. Крім того, щоденний образ версії для Android можна знайти у системі збирання пакунків KDE.

Підказки і настанови

Рецензування документів та анотації

Якщо ви двічі клацнете на пункті одного з інструментів Рецензування (F6), ви зможете попрацювати над рецензуванням без потреби у повторному активуванні відповідного режиму.

Створені вами анотації можна зберегти у файлі PDF:

Типово, Okular зберігає анотації у локальному каталозі даних, окремо для кожного користувача системи. Починаючи з версії для KDE 4.9, можна зберегти анотації безпосередньо до файла PDF за допомогою пункту меню «Файл -> Зберегти як...», так, щоб їх можна було переглядати у інших програмах для перегляду PDF. Зауважте, що використання цієї можливості потребує Poppler 0.20 або новішої версії для звичайних документів PDF. Якщо документ PDF, анотації до якого ви створюєте, зашифровано, використання цієї можливості потребуватиме Poppler 0.22 або новішої версії.

DRM

Типово, Okular виконує вимоги специфікації PDF і не дозволяє копіювання тексту із файлів, які захищено DRM. Втім, передбачено пункт вимикання обмежень DRM: Параметри -> Загальне -> Можливості програми -> Дотримуватись обмежень DRM

У системі стеження за вадами у Debian доволі давно виникло певне непорозуміння щодо типового значення параметра дотримання обмежень DRM[4][5]. Згодом, вибір було роз'яснено розробником Okular/KPdf[6].

Підписи і сертифікати PDF

Okular може перевірити коректність сертифіката PDF. Втім, можливості створення нового підпису ще не передбачено. Щоб дізнатися більше, див. нотатки щодо випуску.

Докладніші відомості

Посилання

  1. Оголошення щодо випуску
  2. Портовано мобільну версію з plasma-framework на kirigami
  3. Мобільну версію портовано з kirigami на kirigami2
  4. DRM і Okular у системі стеження за вадами у Debian
  5. DRM і Okular у LWM
  6. Okular, PDF і права доступу до вмісту файлів

This page was last modified on 22 February 2019, at 14:43. Content is available under Creative Commons License SA 4.0 unless otherwise noted.