Difference between revisions of "Plasma/uk"

Line 118: Line 118:
 
|}
 
|}
  
<span class="mw-translate-fuzzy">
 
 
[[Category:Стільниця/uk]]
 
[[Category:Стільниця/uk]]
</span>
+
[[Category:Плазма/uk]]

Revision as of 17:59, 25 August 2010

Template:I18n/Language Navigation Bar

Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎Türkçe • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎magyar • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎русский • ‎українська • ‎中文(中国大陆)‎ • ‎中文(台灣)‎ • ‎日本語

Перший погляд

Типова стільниця Плазми виглядає так:

KDESC Default Desktop.png

Чотирма ключовими компонентами типової стільниці Плазми є:

  • Панель, відома як панель задач, на якій розташовано інструмент для запуску програм, список вікон програм, годинник і системний лоток;
  • Стільниця, область, де розташовано віджети (піктограми і аплети);
  • Перегляд тек — віджет зі списком вмісту теки на вашому комп’ютері, за його допомогою ви зможете швидко виконувати основні завдання з керування файлами;
  • Панель інструментів Плазми у правому верхньому куті екрана, яку ще називають горішком. Такий самий горішок розташовано на панелі. Ці панелі інструментів використовуються для пришвидшення доступу до параметрів налаштування.

All of these default items are fully configurable and can host a wide variety of tools and content.

Питання і відповіді щодо стільниці Плазма

A "Frequent Asked Questions" for the current version of the Plasma Desktop is maintained on this page. It provides succinct answers to common questions as well as links to FAQs for older versions.

Знайомимося з Плазмою

Плазмою можна користуватися у той самий спосіб, у який ви користуєтеся стільницею будь-якої іншої операційної системи: ви можете запускати програми з меню програм, переглядати поточний список запущених програм на панелі задач, працювати з піктограмами у системному лотку.

Важливою частиною Плазми є так звані віджети. Віджети — це окремі модулі стільниці, до віджетів належать меню програм, піктограми, системний лоток, годинник... Віджети можна розташовувати на стільниці або додавати на панель або на панель приладів. Віджети створено для виконання багатьох завдань, звичайних завдань: ведення мікроблогів (Twitter, identi.ca), перетворення значень у різних одиницях виміру, перегляду прогнозів погоди, оприлюднення файлів тощо. Панелі і стільниці є особливими різновидами віджетів, призначеними для розташування інших віджетів.

Як все це пов’язано з користуванням стільницею? У Плазмі передбачено декілька нових можливостей порівняно з традиційним використанням стільниці. Ми вже згадували про панелі інструментів Плазми: за їх допомогою можна керувати і налаштовувати Плазму. Якщо ви наведете на один з них вказівник миші і клацнете лівою кнопкою миші, система відкриє меню, у якому ви зможете обрати одну з дій: додавання віджетів на панель або стільницю, зміну розмірів, додавання або вилучення панелей, зміни шпалер тощо.

Перегляди тек

Як ви можете зауважити з наведеного знімка вікна, на стільниці немає безпосередньо розташованих піктограм. Ці піктограми розташовано у контейнері, який називається «переглядом тек». Перегляд тек може чудово замінити собою стільницю (фактично, у цьому віджеті типово показано вміст теки стільниці). Ви можете перетягувати піктограми на віджет перегляду тек, вирізати, копіювати, вставляти, перейменовувати файли, а також створювати нові теки/файли.

Ви можете створювати декілька переглядів тек на одній стільниці, їх можна розташовувати на панелях. Ви можете налаштувати перегляд тек на показ будь-якої теки, локальної чи віддаленої, до якої ви маєте доступ. Будь-яку панель перегляду тек можна пересувати незалежно від інших, те саме стосується і зміни розмірів.

Folder View can also be set as the default full-screen desktop background for a more traditional "icons scattered on the desktop" layout. Visit the Folder View page to find out how to do this and much more with Folder View.

Панелі

Panel Settings.png

Panels allow you to place widgets around the edges of the screen. These collections of widgets can be configured in various ways, including making them automatically hide when not in use or aligned to certain areas of the screen.

By default, there is one panel at the bottom of the screen, but you can add more panels, move and otherwise configure the default panel and remove panels you no long want. The widgets in all of the panels may also be adjusted to your liking.

For more information on configuring panels in Plasma Desktop and what they are capable of doing for you, visit the Plasma Panels page.

Віджети

У KDE 4 є віджети і плазмоїди. У чому ж відмінність? Гаразд, віджети — це загальний термін, яким описують не лише звичайні плазмоїди, але і інструменти з інших джерел, зокрема Google Gadgets, Superkaramba та деякі Dashboard Widgets з Mac OSX. Додаткові віджети можна знайти і встановити за допомогою Get Hot New Stuff.

Віджети, які можна розташувати на панелі, зазвичай мають меню «Параметри», налаштування ж віджетів стільниці виконується за допомогою елемента керування, затіненої області, яка з’являється після наведення на віджет вказівника миші. Якщо ви наведете вказівник миші на порожню частину елемента керування і перетягнете вказівник, утримуючи натиснутою ліву кнопку миші, ви зможете перетягти віджет у потрібну вам позицію.

Handle.png

На елементі керування розташовано три інструменти. Верхній з них призначено для зміни розмірів віджета. Наведіть на нього вказівник миші, натисніть і утримуйте ліву кнопку миші, а потім перетягніть вказівник, щоб змінити розмір віджета.

Другий інструмент призначено для обертання віджета. Знову ж таки, наведіть на нього вказівник миші, натисніть і утримуйте ліву кнопку миші, а потім перетягніть вказівник, щоб обернути віджет.

Handle rotate.png


Нарешті, за допомогою кнопки з гайковим ключем ви зможете відкрити діалогове вікно керування плазмоїдом.

Четвертим інструментом можна скористатися лише у деяких віджетах, зокрема віджеті «Картинна рамка» або віджеті перегляду сторінок інтернету. Якщо ви користуєтеся таким віджетом, цей інструмент відкриває програму для перегляду зображень (Картинна рамка) або розкриває вікно переглядача зі сторінкою (Веб-зріз).

Список віджетів Плазми наведено на окремій сторінці [1], роботу з нашими улюбленими віджетами обговорено на сторінці плазмоїдів.

Простори дій

Випадки використання

Користувачеві подобаються комікси, отже він бажає додати на стільницю улюблений комікс з інтернету за допомогою віджету коміксів. Користувач вирішує виділити для улюбленого коміксу з інтернету окремий простір дій стільниці. Тепер на стільниці повно коміксів, але користувачеві потрібно колись і працювати, отже він створює простір дій з віджетами перегляду тек, пов’язаними з проектом над яким користувач працює. Після роботи користувач іде додому і працює, скажімо, над написанням роману. Джерелом натхнення для нього слугують знімки, які для нього є важливими. Користувач створює новий простір дій з рамками фотографій. Користувач також створює перегляд тек з вмістом теки роману. Тепер користувач може легко перемикатися між потрібними йому просторами дій.

Додаткові підказки щодо використання просторів дій можна знайти у цьому блозі.

Компонування віджетів і віртуальні стільниці

Віртуальні стільниці та можливість мати окремі набори вікон на кожній зі стільниць, можна пов’язати з просторами дій. Ви можете зробити так, щоб кожен простір дій мав окрему віртуальну стільницю. У версії 4.4 цього можна досягти за допомогою програми Системні параметри: Стільниця -> Віртуальні стільниці, позначте Власні простори дій для кожної стільниці.

У версії 4.3, налаштувати подібну поведінку можна за допомогою кнопки Зменшити меню «горішка» з наступним вибором пункту Налаштувати Плазму і позначенням пункту Використовувати окремий простір дій для кожної стільниці.

Настанови і підказки

Панель задач

Доступ до меню параметрів панель задач: натисніть елемент керування панеллю (горішок), а потім клацніть правою кнопкою миші на панелі задач. Тепер ви зможете відкрити діалогове вікно параметрів панелі задач. Зокрема будуть корисними такі параметри:

Групування і впорядкування: групувати пункти вікон можна за назвою програми, вручну або взагалі не використовувати групування. Ви можете також наказати системі виконувати групування, лише якщо панель буде заповнено. Так само, типове впорядкування за абеткою можна змінити на впорядкування за стільницями, вручну або взагалі скасувати впорядкування.
Показувати тільки завдання з поточної стільниці: пункт у розділі «Фільтри».
Декілька рядків на панелі задач: якщо ви одночасно використовуєте багато програм, корисно встановити параметри максимальної кількості рядків та примусового використання рядків.
Показ або приховування підказок: простий пункт у розділі «Вигляд» сторінки загальних параметрів.

Тонкощі налаштування Плазми

Додавання бічної панелі з годинником і новинами
Зміна вигляду Плазми шляхом змішування декількох тем Плазми

Докладніші відомості


Повернутися до вступної сторінки

Content is available under Creative Commons License SA 4.0 unless otherwise noted.