(Created page with ''''Вилучити панель:''' вилучити поточну панель.')
 
(152 intermediate revisions by 2 users not shown)
Line 1: Line 1:
{{Template:I18n/Language Navigation Bar|Plasma/Introduction_to_Plasma}}
 
 
<languages />
 
<languages />
{{Info_(uk)|Якщо ви шукаєте ЧаП з Плазми, його поточну версію можна знайти на [[Special:mylanguage/Plasma/FAQ|цій сторінці]].}}
 
  
== Вступ: для чого призначено і для чого не призначено Плазму ==
+
== Перший погляд ==
  
''Плазма'' є комплексом програм, що забезпечує роботу інтерфейсу стільниці KDE 4, зокрема інструменту запуску програм (меню запуску), стільниці і панелі стільниці (яку часто просто називають панеллю задач).
+
Плазма — робочий простір KDE. Це технологія, яка здатна працювати на пристроях багатьох типів. У поточній версії передбачено два різновиди Плазми: стільнична Плазма, можливості якої обговорюються на більшості сторінок цієї вікі та мобільна Плазма — нове чудове седеовище для планшетів і смартфонів. Середовище [[Special:myLanguage/Plasma/Netbooks|Портативної Плазми]] було замінено у Плазмі 5 на меню панелі приладів програм.
 
 
== Перший погляд на Плазму ==
 
  
 
Типова стільниця Плазми виглядає так:
 
Типова стільниця Плазми виглядає так:
  
[[Image:KDESC_Default_Desktop.png|512px|center]]
+
[[Image:Plasma_Desktop.png|600px|center]]
  
Трьома ключовими компонентами стільниці Плазми є:
+
Чотирма ключовими компонентами типової стільниці Плазми є:
  
* '''Панель''', відома як панель задач, на якій розташовано інструмент для запуску програм, список завдань, годинник і системний лоток;
+
* '''[[Special:MyLanguage/Plasma/Panels|Панель]]''', відома як панель задач, на якій розташовано інструмент для запуску програм, список вікон програм, годинник і системний лоток;
 
* '''Стільниця''', область, де розташовано віджети (піктограми і аплети);
 
* '''Стільниця''', область, де розташовано віджети (піктограми і аплети);
* '''Панель інструментів Плазми''' у правому верхньому куті екрана, яку ще називають ''горішком''. Такий самий горішок розташовано на панелі.
+
* '''[[Special:MyLanguage/Plasma#Folder Views|Перегляд тек]]''' — віджет зі списком вмісту теки на вашому комп’ютері, за його допомогою ви зможете швидко виконувати основні завдання з керування файлами;
 +
* '''Панель інструментів Плазми''' у лівому верхньому куті екрана. Таку саму кнопку розташовано і на панелі. Ці панелі інструментів використовуються для пришвидшення доступу до параметрів налаштування.
  
=== Знайомимося з Плазмою ===
+
Всі ці типові елементи піддаються налаштуванню і можуть містити широкий діапазон інструментів та показувати широкий діапазон даних.
  
Плазмою можна користуватися у той самий спосіб, у який ви користуєтеся стільницею будь-якої іншої операційної системи: ви можете запускати програми з меню програм (K-меню), переглядати поточний список запущених програм на панелі задач, працювати з піктограмами у системному лотку тощо.
+
===Питання і відповіді щодо стільниці Плазма ===
  
Важливою частиною Плазми є так звані віджети. Віджети — це окремі модулі стільниці, до віджетів належать меню програм, піктограми, системний лоток, годинник...  Віджети можна розташовувати на стільниці або додавати на панель. Панелі і стільниці є особливими різновидами віджетів, призначеними для розташування інших віджетів (у термінах Плазми їх називають «контейнерами»).  
+
Відповіді на питання щодо поточної версії стільниці Плазми наведено на [[Special:mylanguage/Plasma/FAQ/Index|цій сторінці]]. Там ви знайдете короткі відповіді на поширені питання а також посилання на сторінки відповідей, що стосуються попередніх версій Плазми.
  
Як все це пов’язано з користуванням стільницею? У Плазмі передбачено декілька нових можливостей порівняно з традиційним використанням стільниці. Ми вже згадували про «горішки»: за їх допомогою можна керувати і налаштовувати Плазму. Якщо ви наведете на один з них вказівник миші і клацнете лівою кнопкою миші, система відкриє меню, у якому ви зможете обрати одну з дій: додавання віджетів на панель або стільницю, зміну розмірів, додавання або вилучення панелей та інші дії.
+
=== Знайомимося з Плазмою ===
  
=== Стільниця і піктограми ===
+
Плазмою можна користуватися у той самий спосіб, у який ви користуєтеся стільницею будь-якої іншої операційної системи: ви можете запускати програми з [[Special:myLanguage/Plasma/Kickoff|меню програм]], переглядати поточний список запущених програм на [[Special:myLanguage/Plasma/Tasks|панелі задач]], працювати з піктограмами у системному лотку.
  
Як ви можете зауважити з наведеного знімка вікна, на стільниці немає безпосередньо розташованих піктограм. Ці піктограми розташовано у контейнері, який називається «Переглядом тек». Подібна конструкція має декілька технічних причин, але, окрім цього, перегляд тек може чудово замінити собою стільницю (фактично, у цьому віджеті типово показано вміст теки стільниці). Ви можете перетягувати піктограми на віджет перегляду тек, вирізати, копіювати, вставляти, перейменовувати файли, а також створювати нові теки/файли.  
+
Важливою частиною Плазми є так звані віджети. Віджети — це окремі модулі стільниці, до віджетів належать меню програм, піктограми, системний лоток, годинник...  Віджети можна розташовувати на стільниці або додавати на панель або на панель приладів. Віджети створено для виконання багатьох завдань, звичайних завдань: ведення мікроблогів (Twitter, identi.ca), перетворення значень у різних одиницях виміру, перегляду прогнозів погоди, оприлюднення файлів тощо. Панелі і стільниці є особливими різновидами віджетів, призначеними для розташування інших віджетів.  
  
Загалом кажучи, існує дві основні відмінності від звичайної теки стільниці:
+
Як все це пов’язано з користуванням стільницею? У Плазмі передбачено декілька нових можливостей порівняно з традиційним використанням стільниці. Ми вже згадували про панелі інструментів Плазми: за їх допомогою можна керувати і налаштовувати Плазму. Якщо ви наведете на один з них вказівник миші і клацнете лівою кнопкою миші, система відкриє меню, у якому ви зможете обрати одну з дій: додавання віджетів на панель або стільницю, зміну розмірів, додавання або вилучення панелей, зміни шпалер тощо.
 +
<span id="Folder_Views"></span>
 +
=== Перегляди тек ===
  
* Ви можете створювати декілька переглядів тек на одній стільниці;
+
Як ви можете зауважити з наведеного знімка вікна, на стільниці немає безпосередньо розташованих піктограм. Ці піктограми розташовано у контейнері, який називається «переглядом тек». Перегляд тек може чудово замінити собою стільницю (фактично, у цьому віджеті типово показано вміст теки стільниці). Ви можете перетягувати піктограми на віджет перегляду тек, вирізати, копіювати, вставляти, перейменовувати файли, а також створювати нові теки/файли.  
* Ви можете налаштовувати перегляд тек на показ різних тек (локальних і мережевих).
 
  
Окрім перегляду тек, ви можете розташовувати на стільниці будь-які віджети, зокрема віджет прогнозу погоди, віджети нотаток, перегляду файлів... Не існує ніяких меж подальшому налаштуванню.
+
Ви можете створювати декілька переглядів тек на одній стільниці, їх можна розташовувати на панелях. Ви можете налаштувати перегляд тек на показ будь-якої теки, локальної чи віддаленої, до якої ви маєте доступ. Будь-яку панель перегляду тек можна пересувати незалежно від інших, те саме стосується і зміни розмірів.
  
=== Віджети повсюди ===
+
Переглядом тек можна скористатися як типовим повноекранним тлом стільниці для традиційного розташування піктограм на стільниці.
  
У KDE 3 ми звикли бачити аплети. У KDE 4 є віджети і плазмоїди. У чому ж відмінність? Гаразд, віджети — це загальний термін, яким описують не лише звичайні плазмоїди, але і інструменти з інших джерел, зокрема Google Gadgets. Додаткові віджети можна знайти і встановити за допомогою [[Glossary/uk#Get Hot New Stuff|Get Hot New Stuff]].
+
=== Панелі ===
  
Віджети, які можна розташувати на панелі, зазвичай мають меню «Параметри», налаштування ж віджетів стільниці виконується за допомогою 'елемента керування', затіненої області, яка з’являється праворуч або ліворуч від віджета. Якщо ви наведете вказівник миші на порожню частину елемента керування і перетягнете вказівник, утримуючи натиснутою ліву кнопку миші, ви зможете перетягти віджет у потрібну вам позицію.
+
[[Image:Panel_Settings.png|512px|center]]
  
[[Image:Handle.png|300px|center]]
+
За допомогою панелей ви можете розташовувати віджети вздовж країв екрана. Такі збірки віджетів можна налаштувати у декілька способів, зокрема наказати системі автоматично приховувати їх, якщо ви ними не користуєтеся, або прив’язувати до певних областей екрана.
  
На елементі керування розташовано три інструменти. Верхній з них призначено для зміни розмірів віджета. Наведіть на нього вказівник миші, натисніть і утримуйте ліву кнопку миші, а потім перетягніть вказівник, щоб змінити розмір віджета.
+
Типово, ви побачите лише одну панель, у нижній частині екрана, але ви можете додати інші панелі, пересунути або іншим чином змінити вигляд типової панелі, а також вилучити панелі, які вам не потрібні. Вигляд віджетів, розташованих на відповідних панелях, буде змінено належним чином.
  
Другий інструмент призначено для обертання віджета. Знову ж таки, наведіть на нього вказівник миші, натисніть і утримуйте ліву кнопку миші, а потім перетягніть вказівник, щоб обернути віджет.
+
Докладніше про налаштування панелей та інші можливі дії щодо панелей можна дізнатися зі сторінки, присвяченої [[Special:myLanguage/Plasma/Panels|панелями Плазми]].
  
[[Image:Handle_rotate.png|300px|center]]
+
[[Special:myLanguage/LatteDock|Панель Латте]] — альтернативна панель.
  
 +
=== Віджети ===
  
Нарешті, за допомогою кнопки з гайковим ключем ви зможете відкрити діалогове вікно керування плазмоїдом.
+
[[Image:WidgetsPlasma.png|thumb|150px|left|Віджети Плазми]]
  
Четвертим інструментом можна скористатися лише у деяких віджетах, зокрема віджеті «Картинна рамка». Якщо ви користуєтеся таким віджетом, цей інструмент відкриває програму для перегляду зображень.
+
У KDE 4 є віджети і плазмоїди. У чому ж відмінність? Гаразд, віджети — це загальний термін, яким описують не лише звичайні плазмоїди, але і інструменти з інших джерел, зокрема Google Gadgets, Superkaramba та деякі Dashboard Widgets з Mac OSX. Додаткові віджети можна знайти і встановити за допомогою [[Special:myLanguage/Glossary#Get Hot New Stuff|Get Hot New Stuff]].
  
Роботу з нашими улюбленими віджетами обговорено на ''[[Plasma/Plasmoids/uk|сторінці плазмоїдів]]''.
+
Щоб переглянути список віджетів, які встановлено у вашій системі і якими можна скористатися, відкрийте панель перегляду віджетів Плазми за допомогою однієї з таких дій:
 +
* відкрийте меню керування стільницею у верхньому правому куті екрана і виберіть пункт <menuchoice>Додати віджети</menuchoice>,
 +
* відкрийте меню керування стільницею у правій частині панелі і виберіть пункт <menuchoice>Додати віджети</menuchoice>,
 +
* наведіть вказівник миші на вільне місце стільниці, клацніть правою кнопкою і виберіть пункт <menuchoice>Додати віджети</menuchoice> у контекстному меню.
  
=== Меню запуску ===
+
Щоб додати віджет на стільницю, просто перетягніть його з панелі перегляду віджетів на стільницю. Щоб додати віджет на панель, спочатку відкрийте меню керування панеллю, далі відкрийте вікно перегляду віджетів (пункт меню <menuchoice>Додати віджети</menuchoice>), знайдіть потрібний вам віджет і перетягніть його у бажане місце панелі.<br clear=all/>
  
Меню запуску тощо.
+
{{Note_(uk)|1=Ви не зможете додати віджети, якщо віджети заблоковано. Відкрийте меню керування стільницею або панеллю або клацніть парвою кнопкою миші на вільному місці стільниці. Якщо у меню, яке буде показано, є пункт <menuchoice>Розблокувати віджети</menuchoice>, виберіть цей пункт, а потім вже додавайте віджети на стільницю або панель.
 +
<br />
 +
Після завершення додавання віджетів, ймовірно, варто заблокувати віджети знову: відкрийте меню керування або контекстне меню стільниці і виберіть у ньому пункт <menuchoice>Заблокувати віджети</menuchoice>.}}
  
=== Панелі ===
+
Віджети, які можна розташувати на панелі, зазвичай мають меню «Параметри», налаштування ж віджетів стільниці виконується за допомогою ''елемента керування'', затіненої області, яка з’являється після наведення на віджет вказівника миші. Якщо ви наведете вказівник миші на порожню частину елемента керування і перетягнете вказівник, утримуючи натиснутою ліву кнопку миші, ви зможете перетягти віджет у потрібну вам позицію.
  
[[Image:Panel_Settings.png|512px|center]]
+
[[Image:Handle-new.png|300px|center]]
  
Панель можна налаштувати натисканням кнопки, схожої на краплю і розташованої на панелі праворуч. Після натискання цієї кнопки панель буде переведено у режим налаштування. Ви зможете змінити її параметри бажаним для вас чином.
+
На елементі керування розташовано три інструменти. Верхній з них призначено для зміни розмірів віджета. Наведіть на нього вказівник миші, натисніть і утримуйте ліву кнопку миші, а потім перетягніть вказівник, щоб змінити розмір віджета.
  
'''Вирівнювання панелі:''' надає змогу вирівняти панель у один з трьох попередньо визначених способів.
+
Другий інструмент призначено для обертання віджета. Знову ж таки, наведіть на нього вказівник миші, натисніть і утримуйте ліву кнопку миші, а потім перетягніть вказівник, щоб обернути віджет.
  
'''Показувати завжди:''' не ховати панель, навіть якщо ви максимізували якесь з вікон.
+
[[Image:Handle-new-rotate.png|300px|center]]
  
'''Автоматично ховати:''' ховати панель, побачити панель можна буде лише після наведення вказівника миші на край екрана.
 
  
'''Може перекриватися вікнами:''' дозволити вікнам перекривати панель. Якщо вікно буде максимізовано, воно перекриватиме панель.
+
Нарешті, за допомогою кнопки з гайковим ключем ви зможете відкрити діалогове вікно керування плазмоїдом.
 
 
'''Перекриває вікна:''' надає змогу стільниці показувати вікна під панеллю.
 
 
 
'''Максимізувати панель:''' підібрати розміри панелі відповідно до країв екрана, якщо розміри панелі було змінено.
 
 
 
'''Вилучити панель:''' вилучити поточну панель.
 
 
 
'''Lock Widgets:''' Locks the panel and widgets in position.
 
 
 
'''Add Spacer:''' Allows you to add a spacer into the panel giving space between the items in it.
 
 
 
'''Add Widgets:''' Allows widgets to be added to the panel.
 
 
 
'''Height:''' Allows the panel height to be adjusted.
 
 
 
'''Screen Edge:''' Allows you to drag the panel to any of the four edges of the screen.
 
 
 
[[Image:Panel_Settings_resize.png|512px|center]]
 
  
The arrows on the edge, just below the main settings allow the panel's size to be adjusted. Dragging the arrow makes the panel smaller or larger. Dragging the arrow pointing down, moves the panel's position.
+
Четвертим інструментом можна скористатися лише у деяких віджетах, зокрема віджеті «Картинна рамка» або віджеті перегляду сторінок інтернету. Якщо ви користуєтеся таким віджетом, цей інструмент відкриває програму для перегляду зображень (Картинна рамка) або розкриває вікно переглядача зі сторінкою (Веб-зріз).
  
== Advanced usage ==
+
Список віджетів Плазми наведено на окремій сторінці [Special:myLanguage/Category:Widgets], роботу з нашими улюбленими віджетами обговорено на ''[[Special:myLanguage/Plasma/Plasmoids|сторінці плазмоїдів]]''.
 +
<span id="Activities"></span>
 +
=== Простори дій ===
  
Special cases not covered here
+
На показаних на знімку вікна піктограмах є невеличкі кнопки вгорі і внизу праворуч. Натискання невеличкої кнопки призупинення згори праворуч виключає простір дій зі списку перемикання просторів дій за допомогою клавіатурного скорочення <keycap>Super+Tab</keycap>. За допомогою кнопки «x» можна вилучити простір дій. Щоб змінити назву простора дій, натисніть кнопку з гайковим ключем у нижній правій частині піктограми.
  
=== Activities and the Zooming User Interface (ZUI) ===
+
[[Image:Activities-Plasma5.6.png|thumb|150px|left|Перегляд просторів дій Плазми]]
  
KDE Plasma has brought a lot of new features to the modern linux desktop, however many people are only using a fraction of the desktop's full potential. One of the most useful and underused features is the plasma activities. The basic idea behind is that your desktop space is limited to how many widgets it can hold. A user will want to use a lot of widgets but doesn't want their desktop to be cluttered. The answer to this problem is activities; they allow you to specialize each desktop to whatever task you need to accomplish. To make a new activity you have to click on the toolbox in the upper right hand corner, from there click zoom out. The desktop will zoom out then click add new activity under the small desktop. It will make a new desktop right next to it. Now go click the zoom in button under the new desktop. With this desktop you can add whatever widgets to this desktop and it will not affect the other desktop.
+
=== Випадки використання ===
  
==== Activities and Virtual Desktops ====
+
Користувачеві подобаються комікси, отже він бажає додати на стільницю улюблений комікс з інтернету за допомогою віджету коміксів. Користувач вирішує виділити для улюбленого коміксу з інтернету окремий простір дій стільниці. Тепер на стільниці повно коміксів, але користувачеві потрібно колись і працювати, отже він створює простір дій з віджетами перегляду тек, пов’язаними з проектом над яким користувач працює. Після роботи користувач іде додому і працює, скажімо, над написанням роману. Джерелом натхнення для нього слугують знімки, які для нього є важливими. Користувач створює новий простір дій з рамками фотографій. Користувач також створює перегляд тек з вмістом теки роману. Тепер користувач може легко перемикатися між потрібними йому просторами дій.
  
Virtual desktops, the ability to have a separate sets of windows on separate desktops, can tie in with Activities. You can have a different activity on each virtual desktop. In Plasma Desktop 4.4, this can be configured by entering System Settings and navigating to Desktop -> Multiple Desktops, and checking "Different Activity for Each Desktop".
+
Додаткові підказки щодо використання просторів дій можна знайти у [http://hanswchen.wordpress.com/2009/11/17/how-do-you-use-activities/ цьому блозі]. У [http://chani.wordpress.com/category/activities/ блозі розробниці] є декілька прикладів та відеодемонстрацій, присвячених просторам дій.
  
In Plasma Desktop 4.3, You configure this by zooming out and choosing "configure Plasma". Then select "use a different activity on each desktop" and zoom in again.
+
==== Компонування віджетів і віртуальні стільниці ====
  
=== Use Cases ===
+
Віртуальні стільниці та можливість мати окремі набори вікон на кожній зі стільниць, можна пов’язати з просторами дій. Ви можете зробити так, щоб кожен простір дій мав окрему віртуальну стільницю. У версії 4.4 цього можна досягти за допомогою програми '''Системні параметри''': <menuchoice>Стільниця -> Віртуальні стільниці</menuchoice>, позначте <menuchoice>Власні простори дій для кожної стільниці</menuchoice>.
  
A user likes web comics so they add their favorite web comics via the comics widget. The user now has a full desktop activity dedicated to their favorite web comics.  Now the user is happy with the web comics, but the user now has to go to work, so the user creates a activity with the folder view widgets set to the folders of the projects the user is currently working on.  After work the user goes home and works on a side project of writing romance novels.  The user always gains inspiration by looking at pictures of the user's significant other. The user now creates a new Activity but now puts pictures frame widgets with pictures of the user's significant other.  The user also has a folder view of the romance novel project folder.  Now no matter what the user is doing the user has a custom tailored activity to match it.
+
У версії 4.3 налаштувати подібну поведінку можна за допомогою кнопки <menuchoice>налаштувати Плазму</menuchoice> і позначення пункту <menuchoice>Використовувати окремий простір дій для кожної стільниці</menuchoice>.<br clear=all/>
  
Go to [http://hanswchen.wordpress.com/2009/11/17/how-do-you-use-activities/  this blog] to read a few tips on using activities.
+
==Настанови і підказки==
  
==Hints and Tips==
+
Має допоміжну сторінку [[Special:myLanguage/Plasma/Tips|Плазма/Підказки]], на якій наведено корисні підказки щодо Плазми.
  
===The Taskbar===
+
===Тонкощі налаштування Плазми===
  
'''Accessing the Taskbar Settings Menu:''' Click the panel toolbox (aka cashew), then right-click on the taskbar.  From there you can access the Taskbar Settings dialog.  The following settings are particularly useful:
+
* [[Special:myLanguage/Plasma/TweakingPlasma#A_Windows_Vista-like_sidebar_with_clock_and_news|Додавання бічної панелі з годинником і новинами]]
  
::'''Grouping and Sorting:''' Grouping can be by program name, manually, or not at all.  (You can also choose to only enable grouping if the taskbar is full.)  Similarly, Sorting defaults to alphabetically, but it can also be by desktop, manually, or not sorted.
+
* Зміна вигляду Плазми шляхом [[Special:myLanguage/Plasma/TweakingPlasma#Using_Multiple_Plasma_Themes|змішування декількох тем Плазми]]
  
::'''Only Show Tasks from the Current Desktop:''' A checkbox on the Filters section.
+
* Дізнайтеся про те, як [[Special:myLanguage/Plasma/Create_a_Look_and_Feel_Package | створити пакунок-обгортку Плазми]]
  
::'''Have More than One Row on the Taskbar:''' If you use many applications at one time you may find it advantageous to set Maximum Rows and then Force Row Settings.
+
* Дізнайтеся [[Special:myLanguage/Plasma/How to create a Unity-like look and feel theme using Plasma’s Desktop Scripting API|як створити подібну до Unity тему за допомогою програмного інтерфейсу роботі зі скриптами стільниці Плазми]]
  
::'''Showing or Hiding Tooltips:''' A simple checkbox in the Appearance section of the General page.
+
* Дізнайтеся, як [[Special:myLanguage/Tutorials/Using_Other_Window_Managers_with_Plasma|змінити типову програму для керування вікнами у Плазмі]].
  
===Tweaking Plasma===
+
===Перезавантаження Плазми===
  
::Learn how to [[Plasma/TweakingPlasma#A_Windows_Vista-like_sidebar_with_clock_and_news|add a sidebar with clock and news]]
+
Іноді Плазму доводиться перезавантажувати, наприклад, після зміни мови системи або через проблеми у роботі стільниці. Щоб перезавантажити Плазму, відкрийте вікно емулятора термінала (або [[Special:myLanguage/Plasma/Krunner|KRunner]]) і віддайте такі команди:
  
::Customize your Plasma by [[Plasma/TweakingPlasma#Using_Multiple_Plasma_Themes|mixing multiple Plasma themes]]
+
{{Input|1=kquitapp5 plasmashell
 +
kstart5 plasmashell}}
  
== Further information ==
+
== Докладніші відомості ==
  
* [[Plasma/FAQ | The Plasma FAQ]]
+
* [[Special:MyLanguage/Plasma/FAQ/Index|Питання і відповіді з Плазми]]
* [[Plasma/HowTo | Plasma HowTo - short screencasts]]
+
* [[Special:MyLanguage/Plasma/HowTo/Index|Настанови з Плазми — короткі відеоуроки]]
* [[Glossary | Glossary]]
+
* [[Special:MyLanguage/Glossary|Глосарій]]
* [[Plasma/Plasmoids| Some of our favourite plamoids]] - why not add yours?
+
* [[Special:MyLanguage/Plasma/Plasmoids|Декілька наших улюблених плазмоїдів]]. Може додасте свої?
* [[Plasma/Installing Plasmoids|Here's how to install more Plasmas widgets]]
+
* [[Special:MyLanguage/Plasma/Installing Plasmoids|Встановлення додаткових віджетів Плазми]]
* [[Plasma/Krunner|Learn the versatility of KRunner]]
+
* [[Special:MyLanguage/Plasma/Krunner|Тонкощі використання KRunner]]
  
  
 
{|style="text-align:right"
 
{|style="text-align:right"
|'''Back to [[An_introduction_to_KDE|the Introduction page''']]
+
|'''Повернутися до [[An_introduction_to_KDE/uk|вступної сторінки''']]
 
|}
 
|}
  
[[Category:Desktop]]
+
[[Category:Плазма/uk]]

Latest revision as of 19:18, 19 June 2019

Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎Türkçe • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎magyar • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎русский • ‎українська • ‎中文(中国大陆)‎ • ‎中文(台灣)‎ • ‎日本語

Перший погляд

Плазма — робочий простір KDE. Це технологія, яка здатна працювати на пристроях багатьох типів. У поточній версії передбачено два різновиди Плазми: стільнична Плазма, можливості якої обговорюються на більшості сторінок цієї вікі та мобільна Плазма — нове чудове седеовище для планшетів і смартфонів. Середовище Портативної Плазми було замінено у Плазмі 5 на меню панелі приладів програм.

Типова стільниця Плазми виглядає так:

Plasma Desktop.png

Чотирма ключовими компонентами типової стільниці Плазми є:

  • Панель, відома як панель задач, на якій розташовано інструмент для запуску програм, список вікон програм, годинник і системний лоток;
  • Стільниця, область, де розташовано віджети (піктограми і аплети);
  • Перегляд тек — віджет зі списком вмісту теки на вашому комп’ютері, за його допомогою ви зможете швидко виконувати основні завдання з керування файлами;
  • Панель інструментів Плазми у лівому верхньому куті екрана. Таку саму кнопку розташовано і на панелі. Ці панелі інструментів використовуються для пришвидшення доступу до параметрів налаштування.

Всі ці типові елементи піддаються налаштуванню і можуть містити широкий діапазон інструментів та показувати широкий діапазон даних.

Питання і відповіді щодо стільниці Плазма

Відповіді на питання щодо поточної версії стільниці Плазми наведено на цій сторінці. Там ви знайдете короткі відповіді на поширені питання а також посилання на сторінки відповідей, що стосуються попередніх версій Плазми.

Знайомимося з Плазмою

Плазмою можна користуватися у той самий спосіб, у який ви користуєтеся стільницею будь-якої іншої операційної системи: ви можете запускати програми з меню програм, переглядати поточний список запущених програм на панелі задач, працювати з піктограмами у системному лотку.

Важливою частиною Плазми є так звані віджети. Віджети — це окремі модулі стільниці, до віджетів належать меню програм, піктограми, системний лоток, годинник... Віджети можна розташовувати на стільниці або додавати на панель або на панель приладів. Віджети створено для виконання багатьох завдань, звичайних завдань: ведення мікроблогів (Twitter, identi.ca), перетворення значень у різних одиницях виміру, перегляду прогнозів погоди, оприлюднення файлів тощо. Панелі і стільниці є особливими різновидами віджетів, призначеними для розташування інших віджетів.

Як все це пов’язано з користуванням стільницею? У Плазмі передбачено декілька нових можливостей порівняно з традиційним використанням стільниці. Ми вже згадували про панелі інструментів Плазми: за їх допомогою можна керувати і налаштовувати Плазму. Якщо ви наведете на один з них вказівник миші і клацнете лівою кнопкою миші, система відкриє меню, у якому ви зможете обрати одну з дій: додавання віджетів на панель або стільницю, зміну розмірів, додавання або вилучення панелей, зміни шпалер тощо.

Перегляди тек

Як ви можете зауважити з наведеного знімка вікна, на стільниці немає безпосередньо розташованих піктограм. Ці піктограми розташовано у контейнері, який називається «переглядом тек». Перегляд тек може чудово замінити собою стільницю (фактично, у цьому віджеті типово показано вміст теки стільниці). Ви можете перетягувати піктограми на віджет перегляду тек, вирізати, копіювати, вставляти, перейменовувати файли, а також створювати нові теки/файли.

Ви можете створювати декілька переглядів тек на одній стільниці, їх можна розташовувати на панелях. Ви можете налаштувати перегляд тек на показ будь-якої теки, локальної чи віддаленої, до якої ви маєте доступ. Будь-яку панель перегляду тек можна пересувати незалежно від інших, те саме стосується і зміни розмірів.

Переглядом тек можна скористатися як типовим повноекранним тлом стільниці для традиційного розташування піктограм на стільниці.

Панелі

Panel Settings.png

За допомогою панелей ви можете розташовувати віджети вздовж країв екрана. Такі збірки віджетів можна налаштувати у декілька способів, зокрема наказати системі автоматично приховувати їх, якщо ви ними не користуєтеся, або прив’язувати до певних областей екрана.

Типово, ви побачите лише одну панель, у нижній частині екрана, але ви можете додати інші панелі, пересунути або іншим чином змінити вигляд типової панелі, а також вилучити панелі, які вам не потрібні. Вигляд віджетів, розташованих на відповідних панелях, буде змінено належним чином.

Докладніше про налаштування панелей та інші можливі дії щодо панелей можна дізнатися зі сторінки, присвяченої панелями Плазми.

Панель Латте — альтернативна панель.

Віджети

Віджети Плазми

У KDE 4 є віджети і плазмоїди. У чому ж відмінність? Гаразд, віджети — це загальний термін, яким описують не лише звичайні плазмоїди, але і інструменти з інших джерел, зокрема Google Gadgets, Superkaramba та деякі Dashboard Widgets з Mac OSX. Додаткові віджети можна знайти і встановити за допомогою Get Hot New Stuff.

Щоб переглянути список віджетів, які встановлено у вашій системі і якими можна скористатися, відкрийте панель перегляду віджетів Плазми за допомогою однієї з таких дій:

  • відкрийте меню керування стільницею у верхньому правому куті екрана і виберіть пункт Додати віджети,
  • відкрийте меню керування стільницею у правій частині панелі і виберіть пункт Додати віджети,
  • наведіть вказівник миші на вільне місце стільниці, клацніть правою кнопкою і виберіть пункт Додати віджети у контекстному меню.

Щоб додати віджет на стільницю, просто перетягніть його з панелі перегляду віджетів на стільницю. Щоб додати віджет на панель, спочатку відкрийте меню керування панеллю, далі відкрийте вікно перегляду віджетів (пункт меню Додати віджети), знайдіть потрібний вам віджет і перетягніть його у бажане місце панелі.

Note-box-icon.png
Зауваження
Ви не зможете додати віджети, якщо віджети заблоковано. Відкрийте меню керування стільницею або панеллю або клацніть парвою кнопкою миші на вільному місці стільниці. Якщо у меню, яке буде показано, є пункт Розблокувати віджети, виберіть цей пункт, а потім вже додавайте віджети на стільницю або панель.


Після завершення додавання віджетів, ймовірно, варто заблокувати віджети знову: відкрийте меню керування або контекстне меню стільниці і виберіть у ньому пункт Заблокувати віджети.


Віджети, які можна розташувати на панелі, зазвичай мають меню «Параметри», налаштування ж віджетів стільниці виконується за допомогою елемента керування, затіненої області, яка з’являється після наведення на віджет вказівника миші. Якщо ви наведете вказівник миші на порожню частину елемента керування і перетягнете вказівник, утримуючи натиснутою ліву кнопку миші, ви зможете перетягти віджет у потрібну вам позицію.

Handle-new.png

На елементі керування розташовано три інструменти. Верхній з них призначено для зміни розмірів віджета. Наведіть на нього вказівник миші, натисніть і утримуйте ліву кнопку миші, а потім перетягніть вказівник, щоб змінити розмір віджета.

Другий інструмент призначено для обертання віджета. Знову ж таки, наведіть на нього вказівник миші, натисніть і утримуйте ліву кнопку миші, а потім перетягніть вказівник, щоб обернути віджет.

Handle-new-rotate.png


Нарешті, за допомогою кнопки з гайковим ключем ви зможете відкрити діалогове вікно керування плазмоїдом.

Четвертим інструментом можна скористатися лише у деяких віджетах, зокрема віджеті «Картинна рамка» або віджеті перегляду сторінок інтернету. Якщо ви користуєтеся таким віджетом, цей інструмент відкриває програму для перегляду зображень (Картинна рамка) або розкриває вікно переглядача зі сторінкою (Веб-зріз).

Список віджетів Плазми наведено на окремій сторінці [Special:myLanguage/Category:Widgets], роботу з нашими улюбленими віджетами обговорено на сторінці плазмоїдів.

Простори дій

На показаних на знімку вікна піктограмах є невеличкі кнопки вгорі і внизу праворуч. Натискання невеличкої кнопки призупинення згори праворуч виключає простір дій зі списку перемикання просторів дій за допомогою клавіатурного скорочення Super+Tab. За допомогою кнопки «x» можна вилучити простір дій. Щоб змінити назву простора дій, натисніть кнопку з гайковим ключем у нижній правій частині піктограми.

Перегляд просторів дій Плазми

Випадки використання

Користувачеві подобаються комікси, отже він бажає додати на стільницю улюблений комікс з інтернету за допомогою віджету коміксів. Користувач вирішує виділити для улюбленого коміксу з інтернету окремий простір дій стільниці. Тепер на стільниці повно коміксів, але користувачеві потрібно колись і працювати, отже він створює простір дій з віджетами перегляду тек, пов’язаними з проектом над яким користувач працює. Після роботи користувач іде додому і працює, скажімо, над написанням роману. Джерелом натхнення для нього слугують знімки, які для нього є важливими. Користувач створює новий простір дій з рамками фотографій. Користувач також створює перегляд тек з вмістом теки роману. Тепер користувач може легко перемикатися між потрібними йому просторами дій.

Додаткові підказки щодо використання просторів дій можна знайти у цьому блозі. У блозі розробниці є декілька прикладів та відеодемонстрацій, присвячених просторам дій.

Компонування віджетів і віртуальні стільниці

Віртуальні стільниці та можливість мати окремі набори вікон на кожній зі стільниць, можна пов’язати з просторами дій. Ви можете зробити так, щоб кожен простір дій мав окрему віртуальну стільницю. У версії 4.4 цього можна досягти за допомогою програми Системні параметри: Стільниця -> Віртуальні стільниці, позначте Власні простори дій для кожної стільниці.

У версії 4.3 налаштувати подібну поведінку можна за допомогою кнопки налаштувати Плазму і позначення пункту Використовувати окремий простір дій для кожної стільниці.

Настанови і підказки

Має допоміжну сторінку Плазма/Підказки, на якій наведено корисні підказки щодо Плазми.

Тонкощі налаштування Плазми

Перезавантаження Плазми

Іноді Плазму доводиться перезавантажувати, наприклад, після зміни мови системи або через проблеми у роботі стільниці. Щоб перезавантажити Плазму, відкрийте вікно емулятора термінала (або KRunner) і віддайте такі команди:

kquitapp5 plasmashell
kstart5 plasmashell

Докладніші відомості


Повернутися до вступної сторінки

This page was last edited on 19 June 2019, at 19:18. Content is available under Creative Commons License SA 4.0 unless otherwise noted.