Revision as of 15:25, 29 July 2010 by Yurchor (talk | contribs) (Created page with ':'''Декілька рядків на панелі задач:''' якщо ви одночасно використовуєте багато програм, корисно вс...')
Jump to: navigation, search

Template:I18n/Language Navigation Bar

Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎Türkçe • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎magyar • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎Ελληνικά • ‎русский • ‎українська • ‎中文(中国大陆)‎ • ‎中文(台灣)‎ • ‎日本語
Dialog-information.png
Інформація
Якщо ви шукаєте ЧаП з Плазми, його поточну версію можна знайти на цій сторінці.


Вступ: для чого призначено і для чого не призначено Плазму

Плазма є комплексом програм, що забезпечує роботу інтерфейсу стільниці KDE 4, зокрема інструменту запуску програм (меню запуску), стільниці і панелі стільниці (яку часто просто називають панеллю задач).

Перший погляд на Плазму

Типова стільниця Плазми виглядає так:

KDESC Default Desktop.png

Трьома ключовими компонентами стільниці Плазми є:

  • Панель, відома як панель задач, на якій розташовано інструмент для запуску програм, список завдань, годинник і системний лоток;
  • Стільниця, область, де розташовано віджети (піктограми і аплети);
  • Панель інструментів Плазми у правому верхньому куті екрана, яку ще називають горішком. Такий самий горішок розташовано на панелі.

Знайомимося з Плазмою

Плазмою можна користуватися у той самий спосіб, у який ви користуєтеся стільницею будь-якої іншої операційної системи: ви можете запускати програми з меню програм (K-меню), переглядати поточний список запущених програм на панелі задач, працювати з піктограмами у системному лотку тощо.

Важливою частиною Плазми є так звані віджети. Віджети — це окремі модулі стільниці, до віджетів належать меню програм, піктограми, системний лоток, годинник... Віджети можна розташовувати на стільниці або додавати на панель. Панелі і стільниці є особливими різновидами віджетів, призначеними для розташування інших віджетів (у термінах Плазми їх називають «контейнерами»).

Як все це пов’язано з користуванням стільницею? У Плазмі передбачено декілька нових можливостей порівняно з традиційним використанням стільниці. Ми вже згадували про «горішки»: за їх допомогою можна керувати і налаштовувати Плазму. Якщо ви наведете на один з них вказівник миші і клацнете лівою кнопкою миші, система відкриє меню, у якому ви зможете обрати одну з дій: додавання віджетів на панель або стільницю, зміну розмірів, додавання або вилучення панелей та інші дії.

Стільниця і піктограми

Як ви можете зауважити з наведеного знімка вікна, на стільниці немає безпосередньо розташованих піктограм. Ці піктограми розташовано у контейнері, який називається «Переглядом тек». Подібна конструкція має декілька технічних причин, але, окрім цього, перегляд тек може чудово замінити собою стільницю (фактично, у цьому віджеті типово показано вміст теки стільниці). Ви можете перетягувати піктограми на віджет перегляду тек, вирізати, копіювати, вставляти, перейменовувати файли, а також створювати нові теки/файли.

Загалом кажучи, існує дві основні відмінності від звичайної теки стільниці:

  • Ви можете створювати декілька переглядів тек на одній стільниці;
  • Ви можете налаштовувати перегляд тек на показ різних тек (локальних і мережевих).

Окрім перегляду тек, ви можете розташовувати на стільниці будь-які віджети, зокрема віджет прогнозу погоди, віджети нотаток, перегляду файлів... Не існує ніяких меж подальшому налаштуванню.

Віджети повсюди

У KDE 3 ми звикли бачити аплети. У KDE 4 є віджети і плазмоїди. У чому ж відмінність? Гаразд, віджети — це загальний термін, яким описують не лише звичайні плазмоїди, але і інструменти з інших джерел, зокрема Google Gadgets. Додаткові віджети можна знайти і встановити за допомогою Get Hot New Stuff.

Віджети, які можна розташувати на панелі, зазвичай мають меню «Параметри», налаштування ж віджетів стільниці виконується за допомогою 'елемента керування', затіненої області, яка з’являється праворуч або ліворуч від віджета. Якщо ви наведете вказівник миші на порожню частину елемента керування і перетягнете вказівник, утримуючи натиснутою ліву кнопку миші, ви зможете перетягти віджет у потрібну вам позицію.

Handle.png

На елементі керування розташовано три інструменти. Верхній з них призначено для зміни розмірів віджета. Наведіть на нього вказівник миші, натисніть і утримуйте ліву кнопку миші, а потім перетягніть вказівник, щоб змінити розмір віджета.

Другий інструмент призначено для обертання віджета. Знову ж таки, наведіть на нього вказівник миші, натисніть і утримуйте ліву кнопку миші, а потім перетягніть вказівник, щоб обернути віджет.

Handle rotate.png


Нарешті, за допомогою кнопки з гайковим ключем ви зможете відкрити діалогове вікно керування плазмоїдом.

Четвертим інструментом можна скористатися лише у деяких віджетах, зокрема віджеті «Картинна рамка». Якщо ви користуєтеся таким віджетом, цей інструмент відкриває програму для перегляду зображень.

Роботу з нашими улюбленими віджетами обговорено на сторінці плазмоїдів.

Меню запуску

Меню запуску тощо.

Панелі

Panel Settings.png

Панель можна налаштувати натисканням кнопки, схожої на краплю і розташованої на панелі праворуч. Після натискання цієї кнопки панель буде переведено у режим налаштування. Ви зможете змінити її параметри бажаним для вас чином.

Вирівнювання панелі: надає змогу вирівняти панель у один з трьох попередньо визначених способів.

Показувати завжди: не ховати панель, навіть якщо ви максимізували якесь з вікон.

Автоматично ховати: ховати панель, побачити панель можна буде лише після наведення вказівника миші на край екрана.

Може перекриватися вікнами: дозволити вікнам перекривати панель. Якщо вікно буде максимізовано, воно перекриватиме панель.

Перекриває вікна: надає змогу стільниці показувати вікна під панеллю.

Максимізувати панель: підібрати розміри панелі відповідно до країв екрана, якщо розміри панелі було змінено.

Вилучити панель: вилучити поточну панель.

Заблокувати віджети: зафіксувати позиції панелі і віджетів.

Додати прогалину: надає вам змогу додати на панель прогалину між віджетами.

Додати віджети: надає змогу додати віджети на панель.

Висота: надає змогу змінити висоту панелі.

Край екрана: надає вам змогу перетягнути панель до будь-якого з чотирьох країв екрана.

Panel Settings resize.png

Змінити розмір панелі можна за допомогою кнопок зі стрілочками, розташованих на краях панелі. Перетягуванням цих стрілочок можна зробити панель меншою або більшою. Перетягуванням стрілочки, що вказує вниз, можна змінити розташування панелі.

Інші прийоми користування

Особливі випадки користування.

Простори дій і масштабований інтерфейс користувача (ZUI)

Разом з KDE 4 у сучасну стільницю linux прийшло багато новітніх можливостей, але більшість користувачів використовують лише невеличку частину всього потенціалу стільниці. Корисною і досі не оціненою частиною цього потенціалу є простори дій Плазми. У основі просторів дій лежить думка про те, що ваш звичайний стільничний простір обмежено кількість віджетів, які можуть на ньому міститися. Користувач бажає використовувати набагато більше віджетів, але також не бажає, щоб його стільницю було захаращено віджетами. Вирішенням проблеми є простори дій, за їх допомогою ви зможете налаштувати кожну стільницю згідно до завдань, які ви виконуватимете за допомогою цієї стільниці. Щоб створити новий простір дій, вам слід натиснути піктограму горішка у верхньому правому куті екрана і обрати пункт «Зменшити». Після зменшення стільниці додайте новий простір дій під зменшеним зображенням стільниці. Система створить нову стільницю поряд з першою. Натисніть кнопку збільшення під зображенням нової стільниці. Тепер ви можете додати на цю стільницю будь-які віджети: це буде окрема стільниця, зміни на якій не вплинуть на інші стільниці.

Простори дій і віртуальні стільниці

Віртуальні стільниці та можливість мати окремі набори вікон на кожній зі стільниць, можна пов’язати з просторами дій. Ви можете зробити так, щоб кожен простір дій мав окрему віртуальну стільницю. У версії 4.4 цього можна досягти за допомогою програми Системні параметри: Стільниця -> Віртуальні стільниці, позначте Власні простори дій для кожної стільниці.

У версії 4.3, налаштувати подібну поведінку можна за допомогою кнопки Зменшити меню «горішка» з наступним вибором пункту Налаштувати Плазму і позначенням пункту Використовувати окремий простір дій для кожної стільниці.

Випадки використання

Користувачеві подобаються комікси, отже він бажає додати на стільницю улюблений комікс з інтернету за допомогою віджету коміксів. Користувач вирішує виділити для улюбленого коміксу з інтернету окремий простір дій стільниці. Тепер на стільниці повно коміксів, але користувачеві потрібно колись і працювати, отже він створює простір дій з віджетами перегляду тек, пов’язаними з проектом над яким користувач працює. Після роботи користувач іде додому і працює, скажімо, над написанням роману. Джерелом натхнення для нього слугують знімки, які для нього є важливими. Користувач створює новий простір дій з рамками фотографій. Користувач також створює перегляд тек з вмістом теки роману. Тепер користувач може легко перемикатися між потрібними йому просторами дій.

Додаткові підказки щодо використання просторів дій можна знайти у цьому блозі.

Настанови і підказки

Панель задач

Доступ до меню параметрів панель задач: натисніть елемент керування панеллю (горішок), а потім клацніть правою кнопкою миші на панелі задач. Тепер ви зможете відкрити діалогове вікно параметрів панелі задач. Зокрема будуть корисними такі параметри:

Групування і впорядкування: групувати пункти вікон можна за назвою програми, вручну або взагалі не використовувати групування. Ви можете також наказати системі виконувати групування, лише якщо панель буде заповнено. Так само, типове впорядкування за абеткою можна змінити на впорядкування за стільницями, вручну або взагалі скасувати впорядкування.
Показувати тільки завдання з поточної стільниці: пункт у розділі «Фільтри».
Декілька рядків на панелі задач: якщо ви одночасно використовуєте багато програм, корисно встановити параметри максимальної кількості рядків та примусового використання рядків.
Showing or Hiding Tooltips: A simple checkbox in the Appearance section of the General page.

Tweaking Plasma

Learn how to add a sidebar with clock and news
Customize your Plasma by mixing multiple Plasma themes

Further information


Back to the Introduction page

Content is available under Creative Commons License SA 4.0 unless otherwise noted.