Kdenlive/Manual/Effects And Transitions/da: Difference between revisions
(Updating to match new version of source page) |
(Updating to match new version of source page) |
||
Line 65: | Line 65: | ||
|- | |- | ||
| [[Special:myLanguage/Kdenlive/Manual/Effects/Colour/Chroma Hold|Chroma Hold]] || Videoeffekt || Farve | | [[Special:myLanguage/Kdenlive/Manual/Effects/Colour/Chroma Hold|Chroma Hold]] || Videoeffekt || Farve | ||
|- | |||
| [[Special:myLanguage/Kdenlive/Manual/Effects/Alpha manipulation/Blue Screen|Chroma Key ]] (formerly Blue Screen) || Video effect || Alpha Manipulation | |||
|- | |- | ||
| [[Special:myLanguage/Kdenlive/Manual/Transitions/color_only|color_only]] || Overgang || - | | [[Special:myLanguage/Kdenlive/Manual/Transitions/color_only|color_only]] || Overgang || - | ||
Line 168: | Line 170: | ||
| [[Special:myLanguage/Kdenlive/Manual/Transitions/lighten|lighten]] || Overgang || - | | [[Special:myLanguage/Kdenlive/Manual/Transitions/lighten|lighten]] || Overgang || - | ||
|- | |- | ||
|[[Special:myLanguage/Kdenlive/Manual/Effects/Misc/lumakey|Lumakey]] || Video effect || Misc | |||
| [[Special:myLanguage/Kdenlive/Manual/Effects/Misc/ | |||
|- | |- | ||
| [[Special:myLanguage/Kdenlive/Manual/Effects/Misc/Luminance|Luminance]] || Video effect || Misc | | [[Special:myLanguage/Kdenlive/Manual/Effects/Misc/Luminance|Luminance]] || Video effect || Misc | ||
Line 217: | Line 217: | ||
|- | |- | ||
| [[Special:myLanguage/Kdenlive/Manual/Effects/Colour/Primaries|Primærfarver]] || Videoeffekt || Farve | | [[Special:myLanguage/Kdenlive/Manual/Effects/Colour/Primaries|Primærfarver]] || Videoeffekt || Farve | ||
|- | |||
| [[Special:myLanguage/Kdenlive/Manual/Effects/Alpha manipulation/Mask0Mate|Rectangular Alpha Mask]] || Video effect || Alpha manipulation | |||
|- | |- | ||
| [[Special:myLanguage/Kdenlive/Manual/Effects/Misc/Regionalize|Anvend på område]] || Videoeffekt || Diverse | | [[Special:myLanguage/Kdenlive/Manual/Effects/Misc/Regionalize|Anvend på område]] || Videoeffekt || Diverse |
Revision as of 05:20, 15 August 2017
Alfabetisk listeover effekter og overgange
Effect or Transition Name | Type | Category |
---|---|---|
3 point balance | Videoeffekt | Farvekorrektion |
addition | Overgang | - |
addition_alpha | Overgang | - |
Affin | Overgang | - |
Alpha gradient | Videoeffekt | Alfa-manipulation |
Alfa-operationer | Videoeffekt | Alfa-manipulation |
alpha over | Overgang | - |
Alfaformer | Videoeffekt | Alfa-manipulation |
alphaatop | Overgang | - |
alphain | Overgang | - |
alphaout | Overgang | - |
alphaxor | Overgang | - |
Lydkanaler | Audio effect | Lydkanaler |
Audio Wave | Videoeffekt | Diverse |
Automaske | Videoeffekt | Slør og gem |
Balance | Audio effect | Lydkanaler |
Baltan | Videoeffekt | Diverse |
Bezier Curves | Videoeffekt | Farvekorrektion |
blend | Overgang | - |
Blå skærm | Videoeffekt | Alfa-manipulation |
Slør | Videoeffekt | Slør og gem |
Bokssløring | Videoeffekt | Slør og gem |
Lysstyrke | Videoeffekt | Farvekorrektion |
Lysstyrke (keyframable) | Videoeffekt | Farvekorrektion |
burn | Overgang | - |
Cartoon | Videoeffekt | Diverse |
cairogradient | Video effect | Misc |
cairoimagegrid | Video effect | Misc |
Kul | Videoeffekt | Sjov |
Chroma Hold | Videoeffekt | Farve |
Chroma Key (formerly Blue Screen) | Video effect | Alpha Manipulation |
color_only | Overgang | - |
Color Distance | Videoeffekt | Diverse |
Farvevalg | Videoeffekt | Alfa-manipulation |
Sammensat | Overgang | - |
Kontrast | Videoeffekt | Farve |
Copy Channels | Audio effect | Lydkanaler |
Hjørner | Videoeffekt | Forvræng |
Beskær (ver <= 0.9.2) | Videoeffekt | Beskær og transformér |
Beskær, skalér og placér (ver >= 0.9.3) | Videoeffekter | Beskær og transformér |
Kurver | Videoeffekt | Farvekorrektion |
Dance | Video effect | Misc |
darken | Overgang | - |
Defish | Videoeffekt | Forvræng |
Delay grab | Videoeffekt | Diverse |
delay0r | Videoeffekt | Diverse |
Denoiser | Videoeffekt | Enhancement |
difference | Overgang | - |
Opløs | Overgang | - |
Forvræng | Videoeffekt | Forvræng |
dodge | Overgang | - |
Støv | Videoeffekt | Sjov |
Dynamic Text | Videoeffekt | Diverse |
Kantbeskæring (ver 0.9.3) | Videoeffekt | Beskær og transformér |
Kanter med glød | Videoeffekt | Diverse |
Equaliz0r | Videoeffekt | Diverse |
Krydsblænd fra sort | Videoeffekt | Krydsblænd |
Indtoning | Audio effect | Krydsblænd |
Udtoning | Audio effect | Krydsblænd |
Fade to Black | Videoeffekt | Krydsblænd |
Flippo | Videoeffekt | Diverse |
Frys | Videoeffekt | Bevægelse |
Gain | Audio effect | Lydkorrektion |
Gamma | Videoeffekt | Farvekorrektion |
Glød | Videoeffekt | Slør og gem |
Korn | Videoeffekt | Sjov |
grain_extract | Overgang | - |
Gråskala | Videoeffekt | Farve |
Hard Limiter | Audio effect | Lydkorrektion |
hardlight | Overgang | - |
Forskydning af farvetone | Videoeffekt | Farve |
Farvetone | Overgang | - |
Invertér | Videoeffekt | Farve |
K-middelgruppering | Videoeffekt | Diverse |
keysplillm0pup | Videoeffekt | Diverse (ver 0.9.2) eller alfa-manipulation (ver >= 0.9.3) |
Linsekorrection | Videoeffekt | Forvræng |
LetterB0xed | Videoeffekt | Beskær og transformér |
Niveauer | Videoeffekt | Farvekorrektion |
Lysgraffiti | Videoeffekt | Diverse |
Light Show | Video effect | Misc |
lighten | Overgang | - |
Lumakey | Video effect | Misc |
Luminance | Video effect | Misc |
Mask0Mate | Videoeffekt | Alfa-manipulation |
Medians | Video effect | Misc |
Spejlvend | Videoeffekt | Forvræng |
Monoforstærker (ver >= 0.9.10) | Lydeffekt | Lydkorrektion |
Mono til stereo | Audio effect | Lydkanaler |
Mono to Stereo splitter | Audio effect | Lydkanaler |