Керування кольорами

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Color Management and the translation is 100% complete.
Other languages:

Вступ

У цьому підручнику наведено дані щодо користування системою керування кольорами Oyranos у KDE для виправлення кольорів за допомогою KWin з використанням методів OpenICC.

Що таке керування кольорами?

Стаття про керування кольорами у Вікіпедії

У системах цифрового відтворення зображень керування кольорами — це керована процедура перетворення представлень кольорів для різних пристроїв, зокрема сканерів зображень, цифрових фотокамер, моніторів, телевізійних екранів, принтерів, пристроїв офсетного друку та відповідних носіїв зображень.

Основною метою керування кольорами є отримання доброї відповідності між кольорами на різних пристроях. Наприклад, один і той самий кадр відео має виглядати однаково на екрані рідкокристалічного монітора, на плазмовому телевізорі та на друкованому постері. Керування кольорами допомагає отримати однакове зображення на всіх цих пристроях, якщо пристрої здатні відтворювати кольори потрібної інтенсивності.

Частини цієї технології реалізовано на рівні операційних систем (ОС), допоміжних бібліотек, програмному рівні та рівні пристроїв. З точки зору роботи на багатьох платформах, керування кольорами полягає у використанні сумісної з ICC системи керування кольорами.

Найважливішою програмною частиною є система керування кольорами (color management system або CMS). Окрім CMS, для отримання належного робочого простору з керуванням кольорами потрібна реалізація керування кольорами на рівня самих програм.

Вимоги

Щоб отримати у своє розпорядження працездатне середовище з керуванням кольорами, вам слід встановити такі компоненти (рекомендуємо вам встановлювати програмне забезпечення за допомогою пакунків, які надаються у ваше розпорядження розробниками вашого дистрибутива):

  • KWin з увімкненим композитним відтворенням. KWin є частиною KDE, точніше, kde-workspace.

Як увімкнути виправлення кольорів у KDE

Відкрийте вікно програми Системні параметри, виберіть модуль Ефекти стільниці, перейдіть на вкладку Додатково і позначте пункт Увімкнути виправлення кольорів. Не забудьте натиснути кнопку Застосувати. Ось і все!

Якщо не встановлено Kolor-Manager, нічого не трапиться. Якщо щось піде не так, також нічого не трапиться. Якщо все спрацює, ви зможете помітити зміну у показаних на дисплеї кольорах. Для того, щоб помітити належні зміни у способі показу кольорів на дисплеї, вам слід встановити відповідні профілі ICC.

Як перевірити, чи працює керування кольорами

Вам знадобиться програма qcmsevents, яка є частиною пакунка з назвою, подібною до "oyranos-qcmsevents". Якщо ви збирали систему з початкових кодів, цю програму можна знайти серед прикладів програм oyranos example. Щоб запустити її, скористайтеся пунктом меню Всі програми -> Система -> Аплет стільниці -> QCmsEvents. Ви також можете просто ввести "qcmsevents" у вікні KRunner (Alt+F2) або у терміналі і натиснути Enter. У відповідь на запуск буде показано піктограму у системному лотку. Натискання цієї піктограми призведе до показу вікна з записами подій керування кольорами.

Піктограма qcmsevents має бути кольоровою. Якщо піктограма підкови CIE залишається сірою протягом 30 секунд з часу появи, керування кольорами вимкнено або не працює.

Ви також можете скористатися oyranos-monitor і налаштувати якийсь незвичний профіль кольорів для монітора, щоб переконатися, що керування кольорами працює. oyranos-monitor запускається з командного рядка, тому або скористайтеся KRunner, або віддайте команду з термінала.

oyranos-monitor -d 0 Lab.icc

Щоб повернути попереднє значення профілю кольорів, скористайтеся наведеними нижче командами. Ви також можете скористатися другою з команд для встановлення певного профілю для вашого монітора, якщо такий профіль є доступним.

oyranos-monitor -d 0 -e
oyranos-monitor -d 0 [файл_специфікації_монітора.icc]

Як це все працює?

Kolor-Manager містить програму Kolor-Server, якщо взаємодіє з Oyranos з метою отримання чогось схожого на просторову таблицю пошуку, яка використовується для перетворення кольорів зі звичайного простору кольорів (sRGB) на кольори, які пасують до вашого монітора. Ця таблиця передається KWin за допомогою D-Bus, і KWin віддає монітору команди для показу належних кольорів.

Важливо зауважити, що виправлення кольорів виконуватиметься графічним процесором системи, отже вплив на швидкодію системи буде мінімальним.

Kolor-Server відповідає специфікації керування кольорами графічного сервера. У поточній версії реалізація цієї специфікації є неповною.

Поширені питання та відповіді на них

Чому передбачено так мало можливостей?

Оскільки ці можливості ще не реалізовано. У поточній версії реалізовано лише поділ керування кольорами за пристроями виведення. Наступним пріоритетом розробників є реалізація виправлення кольорів за ділянками, яку сподіваються реалізувати у версії для KDE 4.11.

Чому ця можливість є лише експериментальною?

Через те, що багато речей ще не перевірено належним чином і щось може піти не так. Однією з проблем є те, що багато з моніторів не мають відповідних профілів ICC, отже виправлення кольорів не матиме жодних наслідків (для таких моніторів використовуються профілі, які ніяк не змінюють кольори).

Що робити, якщо екран раптом стає порожнім?

Такого не повинно траплятися, але іноді неможливо передбачити всі обставини. Якщо таке трапилося, тимчасово вимкніть композитне відтворення у KWin за допомогою комбінації клавіш Alt+Shift+F12, вимкніть виправлення кольорів і знову увімкніть композитне відтворення.

Коли слід очікувати повноцінно системи керування кольорами у KDE?

Якщо казати про керування кольорами у Qt, це трапиться не скоро. Повноцінне керування кольорами у системі керування вікнами KDE (KWin) має бути реалізовано набагато раніше. Крім того, реалізація залежить від того, наскільки швидко буде випущено нові версії програм для роботи з графікою, які будуть здатні працювати з системою керування кольорами.

Чому система ніяк не реагує на помилки у керуванні кольорами?

Тому, що у розробників не було достатньо часу, щоб реалізувати належну систему сповіщення. Відповідні зміни буде впроваджено вже найближчим часом.