digiKam/Обробка файлів цифрових негативів

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Digikam/Process RAW Files and the translation is 100% complete.
Other languages:

Обробка файлів цифрових негативів у digiKam

Створено на основі допису у блозі Дмітрія Попова (Dmitri Popov), 4 травня 2011 року

Типово, digiKam виконує завдання з декодування цифрових негативів на основі типових значень параметрів. Але якщо ви бажаєте повністю контролювати спосіб обробки файлів цифрових негативів програмою, скористайтеся пунктом меню Параметри -> Налаштувати digiKam, перейдіть до розділу Декодування RAW і позначте пункт Завжди відкривати вікно параметрів імпортування цифрових негативів. Під час наступного відкриття файла цифрового негатива для редагування digiKam відкриє вікно параметрів імпортування цифрового негатива, за допомогою якого ви зможете змінити параметри імпортування та остаточної обробки. Обробка цифрових негативів у digiKam виконується за допомогою бібліотеки LibRaw. LibRaw написано мовою C++, до бібліотеки включено процедури з усування мозаїчності на основі алгоритмів з dcraw та процедури на основі алгоритмів з інших проектів, зокрема Rawtherapee.На бічній панелі Імпорт RAW ви побачите три вкладки: Декодування RAW, Остаточна обробка та Інформація. За допомогою розділу Декодування RAW ви зможете змінити параметри усування мозаїчності, балансу білого, усування шуму та виправлення хроматичної аберації, а також параметри керування кольорами.

Усування мозаїчності — це процедура відтворення кольорового зображення на основі необроблених даних, виведений датчиком матриці фотоапарата. Щоб краще зрозуміти призначення та принципи роботи усування мозаїчності, вам варто ознайомитися зі статтею, присвяченою принципам роботи датчиків цифрових фотоапаратів. У digiKam (або, точніше, бібліотеці LibRaw) передбачено декілька алгоритмів усування мозаїчності, зокрема білінійний, VNG, AHD, LMMSE тощо. Ви можете скористатися клавіатурним скороченням Shift + F1 для перегляду короткого технічного опису кожного з алгоритмів. Але найкращим способом побачити різницю між алгоритмами буде спроба обробки цими алгоритмами поточного відкритого файла цифрового негатива. Виберіть якийсь з алгоритмів і натисніть кнопку Оновити, щоб переглянути результат. На панелі попереднього перегляду буде показано зображення, яке буде імпортовано до редактора, ви зможете скористатися повзунком масштабування у нижній частині вікна для збільшення зображення і його детального вивчення.

Типово, digiKam перетворює файли цифрових негативів у зображення з 8-бітовою глибиною кольорів, але ви можете вказати програмі, що слід створювати 16-бітові зображення, якщо позначите пункт 16-бітової глибини кольорів. Перетворення у 8-бітовому режимі є швидшим, але 16-бітовий режим надає можливість значно краще передати діапазон тонів. Якщо ви виберете 16-бітовий режим, вам варто уможливити і налаштувати параметри керування кольорами у розділі Керування кольорами, щоб запобігти перетворенню зображення на чорний прямокутник у редакторі. Через спосіб, у який у певних алгоритмах виконується обробка зелених точок, остаточне зображення може містити небажані візерунки та наведені кольорові шуми. Виправити ці недоліки можна позначенням пункту Інтерполювати RGB як чотири кольори. Пункт Не витягувати і не повертати пікселі призначено спеціально для фотоапартів Fujifilm з датчиками Super CCD та фотоапаратів з неквадратними пікселями. Якщо буде позначено цей пункт, зображення буде зсунуто на 45 градусів, щоб кожному пікселю цифрового негатива відповідав один піксель остаточного зображення. Позначення цього пункту запобігає витягуванню зображення до відповідного співвідношення розмірів.

За допомогою розділу Баланс білого ви можете скоригувати параметри балансу білого кольору та вказати спосіб обробки обрізання пересвічених ділянок (ділянок фотографії з переекспонуванням або виблисків). У LibRaw передбачено декілька алгоритмів відновлення пересвічених ділянок — заповнення білим кольором, усування об’єднання, змішування та перебудова — короткий опис цих варіантів можна отримати за допомогою клавіатурного скорочення Shift + F1. Для точнішої обробки пересвічених ділянок позначте пункт Виправляти фальшиві кольори на пересвічених ділянках. Якщо ж ви хочете, щоб LibRaw автоматично коригувала яскравість, позначте пункт Автояскравість. Окрім балансу білого, ви можете уможливити і скоригувати Виправлення експозиції з метою ручного визначення параметрів виправлення експозиції. Кнопки недо- і переекспонованих ділянок у нижній частині допоможуть ва у виявленні недо- і переекспонованих ділянок на панелі попереднього перегляду, що може допомогти вам у виправленні параметрів експозиції.

За допомогою пунктів з розділу Виправлення ви можете застосувати до зображення один з підтримуваних алгоритмів усування шуму, а також увімкнути виправлення хроматичної аберації та скоригувати його параметри. У розділі Керування кольорами ви можете вказати профіль кольорів та простір кольорів (дані щодо керування кольорами у digiKam можна знайти тут).

За допомогою вкладки Остаточна обробка ви можете змінити значення декількох параметрів експозиції (наприклад, яскравості, контрастності, гами та експозиції), а також виправити криву освітленості. Хоча ці зміни можна внести і пізніше, під час редагування перетвореного зображення, можна виконати попередню обробку, щоб спростити процедуру редагування. digiKam одразу застосовує виправлення до зображення попереднього перегляду, отже ви зможете спостерігати за результатом коригування без виконання самого перетворення.

Коли параметрам буде надано бажаних значень, натисніть кнопку Імпортувати, щоб наказати програмі імпортувати і обробити дані цифрового негатива. Пам’ятайте: якщо ви не знаєте, які саме параметри слід встановити, ви завжди можете натиснути кнопку Використати типові, щоб наказати digiKam імпортувати файл RAW на основі типових значень параметрів.