Плазма/Настанови/4.4

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Plasma/FAQ/4.4 and the translation is 100% complete.

Робочий простір Плазма є однією з основних технологій KDE 4 (подібні технології називають «стовпами KDE») і однією з тих технологій, які не найпомітнішими для користувачів. Оскільки у Плазмі інтерфейс користувача є дещо відмінним від інтерфейсу попередніх версій стільниці, у користувачів можуть скластися помилкові уявлення щодо призначення, функціональних можливостей та способів виконання типових завдань у Плазмі.

На цій сторінці ми спробуємо прояснити ці питання за допомогою відповідей на найпоширеніші питання.

Інформація

Наведені тут відомості стосуються Плазми у KDE 4.4. Опис попередніх версій можна знайти на
сторінці для KDE 4.3,
сторінці для KDE 4.2,
сторінці для KDE 4.1
або сторінці для KDE 4.0


Загальні питання

Які завдання може виконувати Плазма?

Плазма є типовим робочим простором (інтерфейсом стільниці) у KDE. Частинами Плазми є програма для запуску інших програм (меню запуску), стільниця і панель стільниці (яку часто називають просто панеллю задач). Але Плазма — це не просто збірка цих чудових програм, Плазма є типовою оболонкою для створення комплексних інтерфейсів. Вона є достатньо гнучкою для мобільних пристроїв (телефонів та нетбуків), медіацентрів та стаціонарних комп’ютерів; підтримки таких можливостей традиційних стільниць, які ще важко уявити.

Як працює Плазма?

Основними компонентами Плазми є віджети. Віджети можуть виконувати широкий діапазон функцій, від показу вашої стільниці та відповідних шпалер, показу рівня заряду акумулятора вашого ноутбука до показу з’єднаних з комп’ютером пристроїв та показу панелі задач. На базовому рівні, віджети є невеличкими програмами, які працюють на стільниці. Крім того, віджети можна групувати у «контейнери», зокрема на панелях або навіть на самій стільниці.

Для чого призначено аплет «Перегляд тек»?

Відповідно до своєї назви, віджет «Перегляду тек» використовується для показу об’єктів (тек та файлів), що зберігаються у каталогах системи. Такий каталог може бути локальним каталогом вашого комп’ютера або віддаленим каталогом спільних ресурсів FTP, SSH або SMB. У майбутніх версіях віджет зможе показувати результати пошуку та визначення міток Nepomuk.

Ви можете переглядати або всі файли або лише ті файли, які відповідають певним формальним виразам (наприклад, всі файли з певним суфіксом назви) або файли певного типу (наприклад, лише файли зображень).

За допомогою цього аплету також можна виконувати основні дії з керування файлами (пересування, копіювання, вирізання і вставлення). Ви можете використовувати на стільниці довільну кількість аплетів цього типу.

Нарешті, ви можете скористатися аплетом «Перегляд тек» як стільницею, яка працює у «традиційний» спосіб попередніх версій стільниці.

Для чого призначено KRunner?

KRunner — програма-емулятор командного рядка з багатьма можливостями, яку можна запустити натискання комбінації клавіш "Alt-F2" або вибором пункту меню «Виконати команду» у контекстному меню стільниці. Ця програма може шукати програми, закладки, навіть сеанси на основі вказаного вами ключового слова, показувати роботу процесів системи і навіть виконувати базові арифметичні операції.

Функціональні можливості KRunner можна розширити за допомогою додатків («інструментів запуску»).

Для чого призначено «жовті горішки»?

Те, що зазвичай називають «горішками», є кнопками наборів інструментів Плазми. Типово, таку кнопку з логотипом показано у правому верхньому куті стільниці та на панелі, у правій її частині (лівій частині, якщо ви користуєтеся мовою з записом лівописом). Натискання цих кнопок відкриває меню з пунктами налаштування. Деякі з кнопок буде показано, лише якщо віджети розблоковано (див. нижче).

Як вимкнути кнопку-«горішок» у верхньому правому куті?

Хоча створення пункту вимикання «горішка» може вважатися вартим реалізації, з точки зору програмістів вимикання є зайвим, таким що порушує сам дизайн стільниці. Вимикання можна реалізувати як додаток, який малюватиме стільницю без кнопки-«горішка». Фактично, у деяких дистрибутивах вже передбачено додаток «Я ненавиджу горішок» (I HATE cashew), який вимикає кнопку.

Для чого призначено масштабований інтерфейс користувача (ZUI)?

Масштабований інтерфейс користувача або ZUI є ще одним з компонентів Плазми. Він уможливлює для користувача групування віджетів Плазми (плазмоїдів) з наступним швидким перемиканням з однієї групи до іншої за допомогою масштабування. Зауважте, що масштабований інтерфейс користувача буде радикально змінено у випуску KDE 4.5.

Як працює ZUI?

Припустімо, що у вас є три групи плазмоїдів (зокрема віджетів, інструментів запуску програм тощо), які ви бажаєте впорядкувати у певні комбінації, залежно від їх призначення. Спочатку ви їх групуєте відповідно до ваших уподобань, а потім перемикаєтеся між наборами зменшенням масштабу (з попереднім переглядом всіх груп) і збільшенням тої з груп, якою ви бажаєте скористатися. Зауважте, що подібне перемикання є відмінним від традиційного перемикання віртуальних стільниць X11, оскільки використаний підхід є гнучкішим: групи можуть повністю відрізнятися одна від одної.

Чудовий приклад роботи показано на цьому зображенні, яке надано Half-Left з #kde на freenode.

Таким чином, ви можете прив’язати віртуальні стільниці до просторів дій ZUI.

Налаштування

Якщо вам подобається проста стільниця з мінімумом елементів, інтерфейс Плазми для субноутбуків або традиційна стільниця, довідкові матеріали можна знайти на сторінці налаштування.

Глосарій

Див. сторінку глосарію.

Настанови

Зрозуміти принципи роботи Плазми вам допоможуть відеоуроки.

Подяки

 • Daniel Laidig & Simon St.James - Дякуємо журналам каналів IRC umeet!
 • Marco Martin - Дякуємо за відомості щодо панелей!
 • Sebas - Дякуємо за надання дозволу за використання відомостей з ваших дописів у блогах!
 • Half-Left - Чудовий приклад використання ZUI!
 • Aikurn - Чудові відео!
 • Marcelo Magno T. Sales - Надання підказок з роботи панелей у списку листування

Учасники створення сторінки

 • Luca Beltrame - поточний супровід
 • Joseph M. Gaffney
 • Chani
 • Dipesh
 • Maninalift
 • Всі анонімні автори