Kdevelop4/Manual/Meet KDevelop/uk: Difference between revisions

From KDE UserBase Wiki
(Created page with "{{Input|<syntaxhighlight lang="cpp"> double foo () { double var = my_func(); return var * var; }")
No edit summary
 
(23 intermediate revisions by 2 users not shown)
Line 1: Line 1:
<languages />  
<languages />  


==Для чого призначено KDevelop?==
==Початкові зауваження щодо KDevelop==


[http://www.KDevelop.org KDevelop] is a modern integrated development environment (IDE) for C++ (and other languages) that is part of the [http://www.kde.org KDE desktop environment] project. As such it runs on Linux (even if you run one of the other desktops, such as GNOME) but it is also available for most other variants of Unix as well as on Windows.
[http://www.KDevelop.org KDevelop] — сучасне комплексне середовище для розробки (IDE) мовою C++ та іншими мовами. Це середовище є частиною проекту з розробки [http://www.kde.org стільничного середовища KDE]. Через це з середовищем можна працювати у Linux (навіть у інших робочих середовищах, наприклад, GNOME), а також у інших варіантах Unix та у Windows.


'''KDevelop''' offers all amenities of modern IDEs. For large projects and applications, the most important feature is that '''KDevelop''' ''understands C++'': it parses the entire source base and remembers which classes have which member functions, where variables are defined, what their types are, and many other things about your code. For example, let's say one of your project's header files declares a class
У '''KDevelop''' передбачено всі можливості сучасних комплексних середовищ розробки. Для роботи з великими проектами та програмами найважливішою можливістю є те, що '''KDevelop''' ''розуміє C++'': середовище виконує обробку всієї кодової бази і запам’ятовує елементом яких класів є кожна з функцій, де визначено і яким є тип кожної зі змінних, а також багато інших параметрів вашого коду. Наприклад, нехай у одному з файлів заголовків вашого проекту визначено клас


{{Input|<syntaxhighlight lang="cpp">
{{Input|<syntaxhighlight lang="cpp">
Line 23: Line 23:
</syntaxhighlight>}}
</syntaxhighlight>}}


it will have remembered that <code>my_ride</code> in the last line is a variable of type <code>Car</code> and offer you to complete <code>ge</code> as <code>get_color()</code> since this is the only member function of the <code>Car</code> class that starts like this. Instead of continuing to type you just hit enter to get the full word; this saves typing, avoids typos, and doesn't require you to remember the exact names of the hundreds or thousands of functions and classes that make up large projects.  
середовище запам’ятає, що фрагмент <code>my_ride</code> у останньому рядку є змінною типу <code>Car</code>, отже запропонує вам доповнення коду <code>ge</code> у форматі <code>get_color()</code>, оскільки ця функція є єдиною функцією класу <code>Car</code>, назва якої починається з «ge». Замість введення повної назви функції вам достатньо натиснути <keycap>Enter</keycap>, щоб отримати ціле слово. Таким чином, ви можете зекономити час і уникнути неприємних друкарських помилок, крім того, вам не потрібно буде запам’ятовувати точні назви тисяч функцій і класів, з яких складаються великі проекти.  


Для другого прикладу використаємо такий код:
Для другого прикладу використаємо такий код:


<span class="mw-translate-fuzzy">
<!--}}-->{{Input|<syntaxhighlight lang="cpp">
{{Input|<syntaxhighlight lang="cpp">
double foo ()
double foo ()
{
{
Line 34: Line 33:
   return var * var;
   return var * var;
}
}
</span>


double bar ()
double bar ()
Line 41: Line 39:
   return var * var * var;
   return var * var * var;
}
}
</syntaxhighlight>}}
</syntaxhighlight>}}<!--{{-->


If you hover the mouse over the symbol <code>var</code> in function <code>bar</code> you get the option to see all uses of this symbol. Clicking on it will only show you the uses of this variable in function <code>bar</code> because '''KDevelop''' understands that the variable <code>var</code> in function <code>foo</code> has nothing to do with it. Similarly, right clicking on the variable name allows you to rename the variable; doing so will only touch the variable in <code>bar</code> but not the one with the same name in <code>foo</code>.
Якщо ви наведете вказівник миші на символ <code>var</code> у функції <code>bar</code>, середовищем буде пункт для показу всіх використань цього символу. Якщо ви натиснете цей пункт, середовище покаже всі використання змінної у функції <code>bar</code>, оскільки '''KDevelop''' розуміє, що змінна <code>var</code> у функції <code>foo</code> це зовсім інша змінна. Крім того, клацання правою кнопкою миші на назві змінної надасть вам змогу перейменувати її. Середовище виконає заміну змінної лише у функції <code>bar</code>, але не чіпатиме зміну з тією самою назвою у функції <code>foo</code>.


But '''KDevelop''' is not just an intelligent code editor; there are other things '''KDevelop''' does well. Obviously, it highlights the source code in different colors; it has a customizable indenter; it has an integrated interface to the GNU debugger '''gdb'''; it can show you the documentation for a function if you hover the mouse over a use of this function; it can deal with different kinds of build environments and compilers (e.g. with '''make''' and '''cmake'''-based project), and many other neat things that are discussed in this manual.
'''KDevelop''' не лише редактор коду з елементами штучного інтелекту, '''KDevelop''' дуже добре виконує інші дії. Звичайно ж, середовище підсвічує код різними кольорами; передбачено інструмент керування відступами, вбудований інтерфейс зневадника GNU '''gdb'''; середовище здатне показувати документацію до функції, якщо ви наведете вказівник миші на запис функції у коді; середовище може працювати з різними середовищами збирання та компіляторами (наприклад, з проектами, заснованими на '''make''' та '''cmake'''), а також вміє ще багато чого, що ми і обговоримо у цьому підручнику.


{{Prevnext2
{{Prevnext2
| nextpage=Special:MyLanguage/KDevelop4/Manual/Sessions_and_projects
| nextpage=Special:MyLanguage/KDevelop4/Manual/Sessions_and_projects
| nexttext=Sessions and projects
| nexttext=Сеанси і проекти
| index= KDevelop4/Manual | indextext=Back to Menu
| index= Special:myLanguage/KDevelop4/Manual | indextext=Повернутися до меню
}}
}}


[[Category:Development]]
[[Category:Розробка/uk]]

Latest revision as of 19:11, 3 June 2011

Початкові зауваження щодо KDevelop

KDevelop — сучасне комплексне середовище для розробки (IDE) мовою C++ та іншими мовами. Це середовище є частиною проекту з розробки стільничного середовища KDE. Через це з середовищем можна працювати у Linux (навіть у інших робочих середовищах, наприклад, GNOME), а також у інших варіантах Unix та у Windows.

У KDevelop передбачено всі можливості сучасних комплексних середовищ розробки. Для роботи з великими проектами та програмами найважливішою можливістю є те, що KDevelop розуміє C++: середовище виконує обробку всієї кодової бази і запам’ятовує елементом яких класів є кожна з функцій, де визначено і яким є тип кожної зі змінних, а також багато інших параметрів вашого коду. Наприклад, нехай у одному з файлів заголовків вашого проекту визначено клас

class Car {
  // ...
  public:
    std::string get_color () const;
};

а пізніше у програмі використано такий код:

Car my_ride;
// ...якісь дії з цією змінною...
std::string color = my_ride.ge

середовище запам’ятає, що фрагмент my_ride у останньому рядку є змінною типу Car, отже запропонує вам доповнення коду ge у форматі get_color(), оскільки ця функція є єдиною функцією класу Car, назва якої починається з «ge». Замість введення повної назви функції вам достатньо натиснути Enter, щоб отримати ціле слово. Таким чином, ви можете зекономити час і уникнути неприємних друкарських помилок, крім того, вам не потрібно буде запам’ятовувати точні назви тисяч функцій і класів, з яких складаються великі проекти.

Для другого прикладу використаємо такий код:

double foo ()
{
  double var = my_func();
  return var * var;
}

double bar ()
{
  double var = my_func();
  return var * var * var;
}

Якщо ви наведете вказівник миші на символ var у функції bar, середовищем буде пункт для показу всіх використань цього символу. Якщо ви натиснете цей пункт, середовище покаже всі використання змінної у функції bar, оскільки KDevelop розуміє, що змінна var у функції foo це зовсім інша змінна. Крім того, клацання правою кнопкою миші на назві змінної надасть вам змогу перейменувати її. Середовище виконає заміну змінної лише у функції bar, але не чіпатиме зміну з тією самою назвою у функції foo.

KDevelop не лише редактор коду з елементами штучного інтелекту, KDevelop дуже добре виконує інші дії. Звичайно ж, середовище підсвічує код різними кольорами; передбачено інструмент керування відступами, вбудований інтерфейс зневадника GNU gdb; середовище здатне показувати документацію до функції, якщо ви наведете вказівник миші на запис функції у коді; середовище може працювати з різними середовищами збирання та компіляторами (наприклад, з проектами, заснованими на make та cmake), а також вміє ще багато чого, що ми і обговоримо у цьому підручнику.