Amarok/Manual/Organization/Collection/WorkingWithMediaDevices/da: Difference between revisions
No edit summary |
(Updating to match new version of source page) |
||
Line 46: | Line 46: | ||
|} | |} | ||
</span> | </span> | ||
|- | |||
| <menuchoice>Add to playlist</menuchoice> || Adds all the selected tracks from the media device to the current '''Amarok''' playlist. | |||
|- | |||
| <menuchoice>Replace the playlist</menuchoice> || Clears the current '''Amarok''' playlist and adds instead all the selected tracks from the media device. | |||
|- | |||
| <menuchoice>Configure Device</menuchoice> || Opens a dialog box to edit configuration options for the device. | |||
|- | |||
| <menuchoice>Disconnect Device</menuchoice> || Disconnects the device from the computer. | |||
|- | |||
| <menuchoice>Copy to collection</menuchoice> || Copy all the selected tracks to the Local collection or to any other media devices connected. | |||
|- | |||
| <menuchoice>Move to collection</menuchoice> || Move all the selected tracks to the Local collection or to any other media devices connected. | |||
|- | |||
| <menuchoice>Move to trash</menuchoice> || Moves all the selected tracks from the media device to the trash. | |||
|- | |||
| <menuchoice>Delete tracks</menuchoice> || Deletes all the selected tracks from the media device. | |||
|- | |||
| <menuchoice>Organize Files</menuchoice> || Organizes tracks based on the configuration for the device. | |||
|- | |||
| <menuchoice>Edit track details</menuchoice> || Opens a dialog box to edit details of the selected tracks from the media device. | |||
|}<!--{--> | |||
Revision as of 09:40, 12 February 2012
Arbejdet med medieenheder
Brug Amarok til at spille musik fra medieenheder så som MTP-enheder, iPods og USB-enheder i almindelighed.
![](/images.userbase/thumb/1/14/Amarok_media_devices.png/350px-Amarok_media_devices.png)
Tilslut medieenheder
Tilslut din medieenhed ved hjælp af USB-kablet. Enhedsbekendtgørelsesappletten vil automatisk dukke op med en liste over alle tilgængelige medieenheder. Klik på for at tilgå dine enhed.
![](/images.userbase/thumb/c/c4/Amarok_connecting_media_devices.png/300px-Amarok_connecting_media_devices.png)
Spil musik fra medieenheden
Du kan også vente til din enhed dukker op i Amarok, hvilket kan vare fra et par sekunder til et eller flere minutter, mens enheden scannes for musikspor. Indtil det er overstået vil vfat-enheden vise 0 spor.
![](/images.userbase/thumb/a/ac/Amarok_loading_media_devices.png/300px-Amarok_loading_media_devices.png)
Efter scanningen vil Amarok vise alle musikspor, som findes på medieenheden. Du kan flytte dem til Spilleliste for at afspille dem eller kopiere eller flytte til Lokale samling.
![](/images.userbase/thumb/b/b3/Amarok_Tracks_media_devices1.png/350px-Amarok_Tracks_media_devices1.png)
Håndtering af medier
![](/images.userbase/thumb/6/61/Amarok-managing-media.png/350px-Amarok-managing-media.png)
Menupunkt | Beskrivelse |
---|---|
Føjer alle de markerede spor til Amaroks aktuelle spilleliste. | |
Rydder Amaroks aktuelle spilleliste og tilføjer i stedet alle de markerede spor fra medieenheden. | |
Åbner en dialogboks til at rdigere detaljer om det valgte spor på medieenheden. | |
Afmonterer enheden fra computeren. | |
Kopierer alle de valgte spor til den lokale samling eller til andre tilsluttede medieenheder. | |
Flytter alle de valgte spor til den lokale samling eller til andre tilsluttede medieenheder. | |
Sletter alle de valgte spor fra medieenheden. |
|- |
|| Adds all the selected tracks from the media device to the current Amarok playlist. |- | || Clears the current Amarok playlist and adds instead all the selected tracks from the media device. |- | || Opens a dialog box to edit configuration options for the device. |- | || Disconnects the device from the computer. |- | || Copy all the selected tracks to the Local collection or to any other media devices connected. |- | || Move all the selected tracks to the Local collection or to any other media devices connected. |- | || Moves all the selected tracks from the media device to the trash. |- | || Deletes all the selected tracks from the media device. |- | || Organizes tracks based on the configuration for the device. |- | || Opens a dialog box to edit details of the selected tracks from the media device. |}