Digikam/Mercek Çarpıklığı

From KDE UserBase Wiki
Revision as of 12:53, 31 December 2010 by Aergus (talk | contribs) (Created page with "Category:Grafik/tr Category:Fotoğrafçılık/tr Category:Rehberler/tr")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

digiKam ile Mercek Çarpıklığının Düzeltilmesi

Scribbles and Snaps'ten Dmitri Popov'un izni ile yararlanılanarak oluşturulmuştur.

Mercek çarpıklığı hayatın bir gerçeğidir. Bu sorunu hafifletebilir, ancak (eğer pahalı profesyonel seviye objektiflere para yatırmak istemiyorsanız) ondan tamamen kurtulamazsınız. Bereket versin digiKam mercek çarpıklığını görece rahat biçimde düzeltmenizde yardımcı olacak birtakım araçlara sahiptir. Aslına bakarsanız bu uygulamanın mercek çarpıklığını olabildiğince az ayar yapmaya gerek duyarak düzeltmeye çalışan bir otomatik düzeltme özelliği var. Eğer fotoğrafınızda fıçı[1] veya iğne yastığı[2] tipi çarpıklık varsa otomatik düzeltme aracıyla bu çarpıklığı hızlıca gidermek mümkün olabilir. Bunu yapmak için fotoğrafı Görüntü Düzenleyicisinde açın (Resim -> Düzenle... veya klavyeden F4) ve Çoğalt -> Mercekler -> Otomatik-Düzeltme... öğesini seçin. Bu noktada digiKam fotoğraf makinesi ve mercek bilgileri ile diğer işe yarar bilgileri fotoğrafın dosya bilgilerinden alıp çarpıklığı elde edilen verilere dayanarak gidermeye çalışır. Otomatik düzeltme aracı renksel sapma, kenarlardaki koyulaşmalar gibi başka sorunları da giderebilir; yani eğer fotoğraf bu sorunlardan herhangi birine sahipse ilgili kutucukları işaretleyerek gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz.

Otomatik düzenleme aracı mercek çarpıklıklarını giderme konusunda iyi bir iş çıkarır, ama eğer işini yapamazsa sorunu elle düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için Çoğalt -> Mercekler -> Bozulma... öğesini seçin, Ana ve Kenar seçeneklerini uygun noktalara getirin.

Dipnotlar

  1. Fıçı tipi çarpıklık görüntünün bir küre gibi, dışbükey görünmesine neden olan bir etkidir. Fıçı tipi çarpıklık geniş açı mercekleriyle ilgilidir ve tipik olarak yaklaştırma (zoom) merceğinin geniş ucunda oluşur. Dönüştürücülerin kullanımı genelde bu etkiyi güçlendirir. Dümdüz çizgilerin olduğu görüntüler, özellikle de bu çizgiler görüntünün kenarlarına yakınsa bu etkinin en görünür olduğu görüntülerdir. (Kaynak: Digital Photography Review)
  2. İğne yastığı tipi çarpıklık görüntünün merkeze doğru kıstırılmasına neden olan bir etkidir. İğne yastığı tipi çarpıklık tele objektifler ile ilgilidir ve tipik olarak yakınlaştırma (zoom) merceğinin tele ucunda oluşur. Dönüştürücülerin kullanımı genelde bu etkiyi güçlendirir. Dümdüz çizgilerin olduğu görüntüler, özellikle de bu çizgiler görüntünün kenarlarına yakınsa bu etkinin en görünür olduğu görüntülerdir. (Kaynak: Digital Photography Review)