(Updating to match new version of source page)
Line 4: Line 4:
 
==Oprogramowanie==
 
==Oprogramowanie==
  
 +
<span class="mw-translate-fuzzy">
 
Krótki przewodnik po oprogramowaniu, które znajduje się w Kubuntu.
 
Krótki przewodnik po oprogramowaniu, które znajduje się w Kubuntu.
 
+
</span>
=== Gry ===
 
 
 
KDE Games zawiera niesamowity wachlarz gier planszowych i logicznych, a także
 
gier zręcznościowych i strategicznych. Zestaw uwzględnia także gry edukacyjne i zabawy dla dzieci.
 
Zajrzyj na [http://games.kde.org/ stronę KDE Games], aby zobaczyć zrzuty ekranów z gier, lub nawet pograć w nie online. Wszystkie gry są dostępne w repozytorium, za pomocą kilku kliknięć myszą.
 
W Kubuntu można grać również w gry oferowane poprzez Steam i Humble Bundles. Zajrzyj na stronę [[Special:myLanguage/Kubuntu/Software/Games/Steam|Steam]] po szczegółowe instrukcje.
 
Zainstalowane gry znajdziesz w <menuchoice>Kickoff->Programy->Gry</menuchoice>.
 
Następujące gry są zainstalowane domyślnie:
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KPat|Pasjans]]: (aka KPatience, KPat) jest relaksującym pasjansem, zainstalowanym domyślnie. Aby wygrać, gracz układa pojedynczą talię kart w odpowiedniej kolejności. Wśród dostępnych układów znajdziemy: Asy, Czterdzieści & Osiem, Freecell, Golf, Dziadek, Zegar dziadka, Cyganka, Klondike, Mod3, Prosty Szymon, Pająk i Jukon. Dostępne są również zapasowe zestawy kart i motywów, oraz dostęp do statystyk.
 
 
 
Następujące gry są dostępne za pomocą kliku kliknięć  poprzez [[Special:myLanguage/Kubuntu/Advanced#muon | Muon]] Discover, wybierz nazwę <menuchoice>Gry</menuchoice> i zaznacz typ '''''np. Gry zręcznościowe''''', następnie umieść kursor myszy nad wybraną grą i kliknij przycisk <menuchoice>Zainstaluj</menuchoice>.
 
 
 
==== Gry zręcznościowe ====
 
 
 
* [[Special:myLanguage/Applications/Games#KBounce|KBounce]]: jest zręcznościową grą logiczną dla pojedynczego gracza.
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KBreakout|KBreakOut]]: Zniszcz tyle klocków, ile zdołasz bez utraty piłki.
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KDiamond|KDiamond]]: to układanka dla pojedynczego gracza; utwórz linie z trzech podobnych diamentów.
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KGoldrunner|KGoldrunner]]: Setki poziomów labiryntu, poszukiwanie sztabek złota z wrogami na karku.
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KLines|Kolorowe linie]]: Zainspirowana przez Color Lines, prosta i wciągająca gra. Jest dostępne demo online tej gry.
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#Kolf|Kolf]]: Gra w golfa miniaturowego w widoku 2D z góry na dół. Pola są dynamiczne i nawet 10 osób może grać na raz w konkurencji. Kolf wyposażony różne place zabaw i kursy samouczka.
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#Kollision|Kollision]]: Prosta gra polegająca na unikaniu piłek.
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KSame|ToSame]]: to prosta, ale wymagająca gra polegająca na dobierania kolorów wzorowany na !SameGame. Jasna tablica wypełniona wielobarwnymi kulkami.
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KSpaceduel|KSpaceduel]]: Każdy z dwóch graczy kontroluje satelitarny statek kosmiczny krążący wokół słońca, w celu wyeliminowania statków kosmicznych przeciwnika.
 
 
 
==== Gry planszowe ====
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#Bovo|Bovo]]: to podobna do Gomoku (z Japońskiego 五目並べ - tł. "pięć punktów") gra dla dwóch graczy, gdzie przeciwnicy umieszczają na przemian swoje piktogramy na planszy. (Znana również jako Połącz Pięć, Pięć w Rzędzie, X i O, Kółko i Krzyżyk)
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KBattleship|KBattleship]]: Statki są rozmieszczone na planszy (na morzu). Gracze starają się trafić kolejno w każdy statek nie wiedząc gdzie one są rozmieszczone. Pierwszy z graczy, który zniszczy wszystkie statki wygrywa grę.
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KMahjongg|KMahjongg]]: w tej grze płytki są pomieszane i ustawione jedna na drugiej w pewien wzór. Gracz stara się usunąć wszystkie płytki z planszy poprzez wyszukiwanie pasujących do nich par.
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KReversi|KReversi]]: To jedno-osobowa prosta gra strategiczna przeciwko komputerowi. Jeśli pionek gracza zostanie schwytany przez zawodnika drużyny przeciwnej, wtedy zmienia kolor na kolor tego gracza. Zwycięzcą zostaje ten z graczy, który ma więcej pionków w swoim kolorze na planszy i nie ma już możliwych ruchów.
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KShisen|Shisen-Sho]]: jest grą podobną do pasjansa z użyciem standardowych płytek Mahjonga. Jednak w przeciwieństwie do Mahjonga, KShisen posiada tylko jedną warstwę pomieszanych płytek.
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KFourInLine|KFourInLine]]: Gry dla dwóch graczy na podstawie Connect-Four. Zbuduj rząd z czterech elementów przy użyciu różnych strategii.
 
 
 
==== Gry karciane ====
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#LsKat (Lieutenant Skat)|LsKat]]: Lieutnant Skat (z niemieckiego "Offiziersskat") jest zabawną i wciągającą grą w karty dla dwóch graczy, w której drugi gracz jest albo na żywym przeciwnikiem, albo wbudowaną w sztuczną inteligencją. Można również grać i przetestować wersję demo tej gry online.
 
 
 
==== Gry w kości ====
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#Kiriki|Kiriki]]: to wciągająca i zabawna gra w kości dla KDE, zaprojektowana do zabawy aż przez sześciu graczy. Uczestnicy muszą zbierać punkty, rzucając pięć kości do trzech razy w jednej turze.
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KJumpingcube|KJumpingcube]]: Zdobądź wszystkie pola na planszy poprzez zajmowanie pustych pól, lub podbijanie zdobytych przez przeciwnika. Zajęte pole będzie zakłócać inne wokoło, powodując zajmowanie sąsiednich, pustych kwadratów. Uważaj na reakcję łańcuchową.
 
 
 
==== Gry logiczne ====
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KAtomic|KAtomic]]: jest grą zarówno edukacyjną jak i rozrywkową, opartą na geometrii molekularnej. Wykorzystuje dwuwymiarowy, uproszczony wygląd pierwiastków chemicznych. Możesz także zagrać w wersję demo online tej gry.
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KBlackbox|Czarna skrzynka]]: jest grą w chowanego rozgrywaną na siatce pól, gdzie komputer poukrywał kilka kulek.
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KMines|Miny]] jest to klasyczna gra w Sapera. Chodzi o to, aby odkryć wszystkie pola bez wysadzania min. Kiedy mina wybuchnie, gra jest skończona.
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KNetwalk|KNetwalk]]: to gra logiczna dla pojedynczego gracza. Zbuduj sieć, łącząc wszystkie terminale do serwera w najkrótszej liczbie tur.
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KSquares|Kwadraty]]: to zabawna i ekscytująca gra dla środowiska graficznego. Bazuje na znanej papierowej Grze w Kreski (Szewc).
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KSudoku|KSudoku]]: jest logiczną grą polegającą na układaniu symboli. Gracz musi wypełnić siatkę, której każda kolumna i linia i każdy sektor pola może zawierać tylko jeden rodzaj symbolu.
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#Picmi|Picmi]]: jest łamigłówką dla pojedynczego gracza. Celem jest wypełnianie pól na planszy, według podanych numerów, aby odsłonić ukryty wzór.
 
 
 
==== Gry strategiczne ====
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#Konquest|Konquest]]: jest wersją KDE gry Gnu-Lactic Konquest. Gracze podbijają kolejne planety przez wysyłanie statków na nie. Celem jest zbudowanie międzygwiezdnego imperium i ostatecznie podbicie planet innych graczy..
 
 
 
*  [[Special:myLanguage/Applications/Games#KsirK|KsirK]]: jest komputerową wersją znanej planszowej gry strategicznej. KsirK jest sieciową grą dla wielu graczy wraz z Sztuczną Inteligencją. Celem gry jest podbicie świata przez atakowanie sąsiadów swoją armią.
 
 
 
==== Gry dla dzieci ====
 
 
 
* [[Special:myLanguage/Applications/Games#KTuberling|Ziemniaczany facet]]: jest prostą grą konstruktorską przeznaczoną zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Pomysł gry bazuje wokół popularnej koncepcji ubierania lalki.
 
  
 
=== Programy graficzne ===
 
=== Programy graficzne ===
  
 
Kilka podstawowych aplikacji graficznych jest zainstalowanych w '''Kubuntu''' domyślnie,  co pozwala na tworzenie, przeglądanie, skanowanie i przetwarzanie obrazów. Następujące aplikacje są domyślnie dostępne:
 
Kilka podstawowych aplikacji graficznych jest zainstalowanych w '''Kubuntu''' domyślnie,  co pozwala na tworzenie, przeglądanie, skanowanie i przetwarzanie obrazów. Następujące aplikacje są domyślnie dostępne:
 
* [[Special:myLanguage/Krita|Krita]] to nowa popularna aplikacja do malowania i rysowania, dostępna samodzielnie jako część Calligra Suite.
 
  
 
*[[Special:myLanguage/Okular|Okular]] to uniwersalna przeglądarka dokumentów dla wielu różnych formatów: PDF, Postscript, !DjVu, CHM, XPS, ePub i innych.
 
*[[Special:myLanguage/Okular|Okular]] to uniwersalna przeglądarka dokumentów dla wielu różnych formatów: PDF, Postscript, !DjVu, CHM, XPS, ePub i innych.
Line 105: Line 23:
  
 
*[[Special:MyLanguage/KSnapshot|KSnapshot]] jest najlepszym programem do zrzutów ekranowych, prosty i uroczy.
 
*[[Special:MyLanguage/KSnapshot|KSnapshot]] jest najlepszym programem do zrzutów ekranowych, prosty i uroczy.
 
=== Inne popularne programy graficzne ===
 
 
Wiele specjalistycznych programów do malowania, rysowania, grafiki wektorowej i retuszu fotograficznego jest dostępna kilkoma kliknięciami w [[Special:myLanguage/Kubuntu/Advanced#muon | Muon]] Discover, wybierz zakładkę <menuchoice>Grafika</menuchoice> i zaznacz typ np. ''''Rysowanie'''', następnie umieść kursor myszy nad wybranym programem i kliknij przycisk <menuchoice>Zainstaluj</menuchoice>.
 
 
'''Malowanie i edycja'''
 
* [http://www.gimp.org/GIMP GIMP] jest doskonałym programem do manipulowania obrazem, jeśli potrzebujesz czegoś więcej niż ImageMagick.
 
 
'''Rysowanie'''
 
* [http://inkscape.org/ Inkscape] jest edytorem grafiki wektorowej który używa formatu SVG (Scalable Vector Graphics).
 
 
'''Fotografia'''
 
* [http://www.digikam.org/ DigiKam] jest zaawansowanym programem do zarządzania fotografią cyfrową.
 
 
* [http://www.darktable.org/ Darktable] to elegancki program do pracy z negatywami i obrazami RAW.
 
 
'''Publikowanie'''
 
* [http://www.scribus.net/canvas/Scribus Scribus] jest desktopowym programem do publikacji w wieloma funkcjami.
 
 
Doprowadź zdjęcia do życia z '''KDE'''. Zobacz stronę [[Special:MyLanguage/Applications/Graphics|Grafika & Obrazy]], aby uzyskać więcej informacji.
 
  
 
=== Internet ===
 
=== Internet ===
  
 +
<span class="mw-translate-fuzzy">
 
'''Kubuntu''' jest skonfigurowane abyś był online; przez Internet, przez protokoły chatu oraz rozmowy głosowe (VOIP) i inne głosowe programy. Ta strona opisuje oprogramowanie zainstalowane domyślnie i najlepsze oraz najpopularniejsze dostępne alternatywy.
 
'''Kubuntu''' jest skonfigurowane abyś był online; przez Internet, przez protokoły chatu oraz rozmowy głosowe (VOIP) i inne głosowe programy. Ta strona opisuje oprogramowanie zainstalowane domyślnie i najlepsze oraz najpopularniejsze dostępne alternatywy.
 +
</span>
  
 
==== Przeglądarki internetowe ====
 
==== Przeglądarki internetowe ====
  
*[[Special:MyLanguage/Rekonq |Rekonq]]
+
'''Firefox''' is the default browser shipped with '''Kubuntu''', the most popular open-source browser in the world. For more information on how to use Firefox see [https://support.mozilla.org/en-US/kb/how-do-i-install-firefox-and-get-started Firefox Getting Started].
Jest to domyślna przeglądarka dostarczana z '''Kubuntu''', z minimalnym wyglądem i zaawansowanymi funkcjami zainstalowanymi fabrycznie. Po więcej informacji zajrzyj na stronę [http://rekonq.kde.org/ Rekonq] oraz do [[Special:MyLanguage/Rekonq/Manual| Przewodnika Rekonq]].
 
  
{{Note|Kubuntu będzie dostarczane z Firefoksem, jako domyślną przeglądarką, począwszy od wersji 14.04}}
+
===== Export your bookmarks =====
  
*Firefox
+
To export your bookmarks from '''Rekonq''' or '''Konqueror''', launch '''keditbookmarks'''
Instalacja Firefoksa jest prosta dzięki Kubuntu-Firefox-Installer.
 
{{Tip|<menuchoice>Kickoff -> Kubuntu-Firefox-Installer -> Postępuj zgodnie z instrukcją</menuchoice>}}
 
Po więcej informacji jak używać Firefoksa zobacz [https://support.mozilla.org/en-US/kb/how-do-i-install-firefox-and-get-started Pierwsze kroki z Firefox].
 
  
*Chrome/Chromium
+
# Click on the <menuchoice>Application</menuchoice> launcher
Chrome jest darmową przeglądarką produkowaną przez Google; wszystkie wydania Chrome bazują na wersji open source nazywanej Chromium. Po więcej informacji zajrzyj na [https://www.google.com/intl/en/chrome/browser/features.html Funkcje] oraz [http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Chrome Chrome w Wikipedii].
+
# Type ''keditbookmarks'' in the search bar
 +
# Click on the executable action that appears
 +
# A new window will appear. You can now export your bookmarks via the''Export to HTML'' option under <menuchoice>File > Export</menuchoice>
 +
# Note where you save your bookmarks (by default in ~/yourfoldername)
 +
        
 +
===== Import your bookmarks into Firefox =====
 +
 
 +
Click for guide to  [https://support.mozilla.org/en-US/kb/import-bookmarks-html-file importing your bookmarks into Firefox].
  
 
==== Poczta elektroniczna ====
 
==== Poczta elektroniczna ====
Line 157: Line 60:
  
 
odczyt HTML, filtrowanie spamu, wbudowane zestawy znaków, funkcje filtrowania i wyszukiwania, sprawdzanie pisowni oraz dokładne wyszukiwanie. Więcej informacji o KMail w jego [[Special:myLanguage/KMail|dokumentacji]].
 
odczyt HTML, filtrowanie spamu, wbudowane zestawy znaków, funkcje filtrowania i wyszukiwania, sprawdzanie pisowni oraz dokładne wyszukiwanie. Więcej informacji o KMail w jego [[Special:myLanguage/KMail|dokumentacji]].
 
'''Alternatywy:'''
 
Wszystko poniżej znajdziesz w [[Special:myLanguage/Kubuntu/Advanced#muon | Muon]] Discover <menuchoice>Internet->Poczta</menuchoice>.
 
 
*[https://www.mozilla.org/en-US/thunderbird/features/ Mozilla Thunderbird]
 
 
*[http://projects.gnome.org/evolution/ Evolution]
 
 
*[https://apps.ubuntu.com/cat/applications/geary/ Geary]
 
 
*[http://www.claws-mail.org/ Claws Mail]
 
 
*[http://sylpheed.sraoss.jp/en/ Sylpheed]
 
 
<span id="Chat Clients"></span>
 
<span id="Chat Clients"></span>
 
==== Klienty Chatu ====
 
==== Klienty Chatu ====
  
 +
<span class="mw-translate-fuzzy">
 
Chatowanie ze znajomymi jest popularnym zajęciem w internecie i '''Kubuntu''' dostarcza odpowiednie aplikacje.  
 
Chatowanie ze znajomymi jest popularnym zajęciem w internecie i '''Kubuntu''' dostarcza odpowiednie aplikacje.  
Mamy dwa domyślne klienty chatu zainstalowane w '''Kubuntu''' - KDE Telepathy do komunikacji oraz Quassel do chatowania na IRC (Internet Relay Chat).  
+
Mamy dwa domyślne klienty chatu zainstalowane w '''Kubuntu''' - KDE Telepathy do komunikacji oraz Quassel do chatowania na IRC (Internet Relay Chat).
 +
</span>
  
 +
<span class="mw-translate-fuzzy">
 
*KDE Telepathy '''KDE''' [[Special:MyLanguage/Telepathy|Telepathy]] znajduje się w ciągłym rozwoju i jest zawsze gotowe do codziennego użytku. Znajdziesz je zainstalowane i gotowe do konfiguracji.
 
*KDE Telepathy '''KDE''' [[Special:MyLanguage/Telepathy|Telepathy]] znajduje się w ciągłym rozwoju i jest zawsze gotowe do codziennego użytku. Znajdziesz je zainstalowane i gotowe do konfiguracji.
 +
</span>
  
 +
<span class="mw-translate-fuzzy">
 
*Quassel
 
*Quassel
 
[[Special:MyLanguage/Quassel|Quassel]] to klient IRC (Internet Relay Chat) zainstalowany w '''Kubuntu'''. Nie tylko zapewnia funkcje znane z innych popularnych klientów IRC, takich jak '''Konversation''', lub '''X-chat''', ale jego konstrukcja podkreśla łatwość użytkowania. '''Quassel''' dostarcza przeglądanie w kartach oraz powiadomienia o wiadomościach i i innych wydarzeniach. Ponadto, może on być podłączony do Quassel-core w celu przechowywania i wyszukiwania dzienników kanałów IRC.
 
[[Special:MyLanguage/Quassel|Quassel]] to klient IRC (Internet Relay Chat) zainstalowany w '''Kubuntu'''. Nie tylko zapewnia funkcje znane z innych popularnych klientów IRC, takich jak '''Konversation''', lub '''X-chat''', ale jego konstrukcja podkreśla łatwość użytkowania. '''Quassel''' dostarcza przeglądanie w kartach oraz powiadomienia o wiadomościach i i innych wydarzeniach. Ponadto, może on być podłączony do Quassel-core w celu przechowywania i wyszukiwania dzienników kanałów IRC.
 
+
</span>
'''Alternatywy:'''
 
Wszystko poniżej znajdziesz w [[Special:myLanguage/Kubuntu/Advanced#muon | Muon]] Discover <menuchoice>Internet->Chat</menuchoice>.
 
 
 
*Konversation
 
[[Special:MyLanguage/Konversation|Konversation]] jest klientem IRC dla KDE; jest bardzo przyjazne z zaawansowanymi funkcjami jakich oczekujesz.
 
 
 
*[http://pidgin.im/ Pidgin]
 
 
 
*[http://kopete.kde.org/ Kopete]
 
 
 
* [http://live.gnome.org/Empathy Empathy]
 
 
 
==== Rozmowy głosowe przez IP (VOIP) ====
 
 
 
[http://www.qutecom.org/ QuteCom] (poprzednio !WengoPhone) jest wolnym klientem VoIP zgodnym z SIP*.
 
 
 
* [http://www.ekiga.org/ Ekiga] (poprzednio !GnomeMeeting) jest otwarto-źródłowym programem do konferencji VoIP i wideo dla GNOME. Ekiga używa zarówno protokołu H.323 jak i SIP.
 
 
 
* [http://www.linphone.org/ Linphone] jest telefonem sieciowym z możliwością komunikacji głosowej, wideo i tekstowej; zgodny z SIP.
 
 
 
* [http://mumble.sourceforge.net/ Mumble] jest programem pozwalającym na wysoką jakość rozmów głosowych i niskie opóźnienia.
 
 
 
*Skype, pomimo że nie jest programem otwartym, jest darmowy i może zostać zainstalowany. Zobacz [https://help.ubuntu.com/community/Skype Skype w Ubuntu], aby uzyskać więcej informacji.
 
  
 
Oprogramowanie '''KDE''' pozwoli ci połączyć się ze światem. Zobacz stronę [[Special:MyLanguage/Applications/Internet|Internet, Sieć & Komunikacja]] po więcej informacji.
 
Oprogramowanie '''KDE''' pozwoli ci połączyć się ze światem. Zobacz stronę [[Special:MyLanguage/Applications/Internet|Internet, Sieć & Komunikacja]] po więcej informacji.
Line 213: Line 85:
 
Następujące programy są zainstalowane domyślnie:
 
Następujące programy są zainstalowane domyślnie:
  
 +
<span class="mw-translate-fuzzy">
 
*Pulseaudio
 
*Pulseaudio
 
[https://wiki.ubuntu.com/PulseAudio Pulseaudio] zachowuje współpracę pomiędzy wyjściem i wejściem audio i wideo. Jeśli chcesz przekierować swoje wyjście audio lub video do innego urządzenia, zainstaluj pakiet pavucontrol i uruchom go przez naciśnięcie <keycap>Alt + F2</keycap>, po czym wpisanie <code>pavucontrol</code>.
 
[https://wiki.ubuntu.com/PulseAudio Pulseaudio] zachowuje współpracę pomiędzy wyjściem i wejściem audio i wideo. Jeśli chcesz przekierować swoje wyjście audio lub video do innego urządzenia, zainstaluj pakiet pavucontrol i uruchom go przez naciśnięcie <keycap>Alt + F2</keycap>, po czym wpisanie <code>pavucontrol</code>.
 +
</span>
  
 +
<span class="mw-translate-fuzzy">
 
*Amarok
 
*Amarok
 
Odkrywanie swojej muzyki w '''Kubuntu''' jest ekscytujące wraz z pre-instalowanym odtwarzaczem '''Amarok'''. Po więcej informacji jak go używać i  dostosować zobacz stronę [[Special:MyLanguage/Amarok|Amarok]].
 
Odkrywanie swojej muzyki w '''Kubuntu''' jest ekscytujące wraz z pre-instalowanym odtwarzaczem '''Amarok'''. Po więcej informacji jak go używać i  dostosować zobacz stronę [[Special:MyLanguage/Amarok|Amarok]].
 +
</span>
  
 +
<span class="mw-translate-fuzzy">
 
*K3b
 
*K3b
 
[[Special:MyLanguage/K3b|K3b]] to prosta, wydajna i wysoko konfigurowalna graficznie aplikacja do wypalania na dyskach projektów audio, wideo lub z danymi.
 
[[Special:MyLanguage/K3b|K3b]] to prosta, wydajna i wysoko konfigurowalna graficznie aplikacja do wypalania na dyskach projektów audio, wideo lub z danymi.
 +
</span>
  
 +
<span class="mw-translate-fuzzy">
 
*Kmix
 
*Kmix
 
[[Special:MyLanguage/KMix|Kmix]] kontroluj wszystkie, swoje kanały audio.
 
[[Special:MyLanguage/KMix|Kmix]] kontroluj wszystkie, swoje kanały audio.
 +
</span>
  
 +
<span class="mw-translate-fuzzy">
 
*Dragon Player
 
*Dragon Player
 
[[Special:MyLanguage/Dragon_Player|Dragon Player]] to prosty interfejs do odtwarzania twoich filmów, programów TV i muzyki.
 
[[Special:MyLanguage/Dragon_Player|Dragon Player]] to prosty interfejs do odtwarzania twoich filmów, programów TV i muzyki.
 
+
</span>
=== Inne popularne programy multimedialne ===
 
 
 
Wszystko poniżej znajdziesz w [[Special:myLanguage/Kubuntu/Advanced#muon | Muon]] Discover <menuchoice>Multimedia</menuchoice>.
 
 
 
* [http://audacity.sourceforge.net/ Audacity] zapisywanie i edycja dźwięku
 
 
 
* [http://kid3.sourceforge.net/ Kid3] edytor tagów, który generuje tagi z plików i odwrotnie, importuje tagi z baz danych, wyszukuje okładki albumów oraz teksty utworów ze źródeł online, posiada funkcję "przeciągnij i upuść" okładek do plików, eksportuje tagi, itp.
 
 
 
* [http://musicbrainz.org/doc/PicardTagger MusicBrainz Picard] identyfikuje utwór i informacje o płycie CD, dopasowując odciski cyfrowe z bazy danych [http://musicbrainz.org/ MusicBrainz].
 
 
 
* [http://recordmydesktop.sourceforge.net/about.php recordMyDesktop] to prosty i przyjazny program do nagrywania filmów, który pozwoli ci utworzyć wysokiej jakości, zaskakującą animację twojego pulpitu.
 
 
 
* [http://www.kdenlive.org/ Kdenlive] jest intuicyjnym i wszechstronnym wielościeżkowym edytorem wideo.
 
 
 
* [http://www.tomahawk-player.org/ Tomahawk] pozwala na odtwarzanie muzyki w trybie offline i wielu innych źródeł internetowych oraz udostępniać listy odtwarzania przyjaciołom.
 
 
 
* [http://www.videolan.org/vlc/ VLC] to odtwarzacz i framework, który może obsłużyć większość formatów audio i wideo, które możesz użyć, a także współpracuje z DVD, CD audio i wieloma innymi.
 
 
 
* [http://kaffeine.kde.org/ Kaffeine] to odtwarzacz multimedialny KDE, który umożliwia odtwarzanie płyt DVD, filmów i płyt audio CD oraz ma wsparcie dla urządzeń DVB. Czy chcesz obejrzeć film na DVD, odsłuchać kilku piosenek lub zobaczyć show w telewizji cyfrowej, Kaffeine będzie dobrym wyborem dla użytkowników KDE.
 
 
 
* [http://banshee-project.org/ Banshee] ma wielu wielbicieli, od kiedy stało się standardem w Ubuntu.
 
 
 
* [https://help.ubuntu.com/community/Rhythmbox Rhythmbox] to domyślny odtwarzacz środowiska GNOME, a obecnie standard w pulpicie Unity w Ubuntu.
 
 
 
* [http://www.getmiro.com/ Miro] odtwarza wideo, ale również zapewnia Miro Guide, w którym przechowywane są wszystkie rodzaje kanałów z treścią z audycji i telewizji kablowej poprzez Hulu. Oferowane są również podcasty, biblioteki wideo i audio oraz wbudowany !BitTorrent do przechwytywania treści ze stron takich jak !LegalTorrents, dostarczających wideo, audiobooki, komiksy, muzykę i wiele innych.
 
 
 
* [http://www.mythtv.org/ MythTV] jest bardzo dobrym, solidnym rozwiązaniem media center. Osoby intensywnie korzystający z MythTV mogą rozważyć instalację [http://www.mythbuntu.org/ Mythbuntu] jako dedykowany zestaw media center.
 
 
 
* [http://xbmc.org/ XBMC] jest to media center z prostym interfejsem i prostym w obsłudze sterowaniem.
 
 
 
Zewnętrzne:
 
* [http://www.blender.org/ Blender] jest oprogramowaniem 3D, które stworzyło mnóstwo otwarto-źródłowych gier wideo i filmów. Można je znaleźć  w [[Special:myLanguage/Kubuntu/Advanced#muon | Muon]] Discover <menuchoice>Grafika>3D</menuchoice>.
 
 
 
'''KDE''' dostacza rozrywkę na twój desktop. Zobacz stronę [[Special:myLanguage/Applications/Multimedia | Multimedia, Dźwięk i Wideo]], aby uzyskać więcej informacji.
 
  
 
=== Biuro ===
 
=== Biuro ===
 
==== LibreOffice ====
 
  
 
Domyślnym rozwiązaniem biurowym  zainstalowanym w '''Kubuntu''' jest [http://www.libreoffice.org/ LibreOffice]. Zawiera on Calc, Draw, Impress, Math, Base oraz Writer. Te rozwiązanie to odpowiednik Microsoft Office, a każda aplikacja jest odpowiednikiem programu w tym zestawie.
 
Domyślnym rozwiązaniem biurowym  zainstalowanym w '''Kubuntu''' jest [http://www.libreoffice.org/ LibreOffice]. Zawiera on Calc, Draw, Impress, Math, Base oraz Writer. Te rozwiązanie to odpowiednik Microsoft Office, a każda aplikacja jest odpowiednikiem programu w tym zestawie.
Line 279: Line 124:
 
'''Libre Office''' dobrze współpracuje z plikami stworzonymi przez ich odpowiedniki firmy Microsoft, z wyjątkiem plików Microsoft Access.  
 
'''Libre Office''' dobrze współpracuje z plikami stworzonymi przez ich odpowiedniki firmy Microsoft, z wyjątkiem plików Microsoft Access.  
 
Aby uzyskać więcej informacji zobacz stronę [https://wiki.ubuntu.com/LibreOffice LibreOffice].
 
Aby uzyskać więcej informacji zobacz stronę [https://wiki.ubuntu.com/LibreOffice LibreOffice].
 
==== Calligra ====
 
 
'''KDE''' oferuje znakomity [http://www.calligra.org/ Calligra Suite]. '''Calligra''' jest dostępne dla desktopów PC, tabletów i smartfonów. Zawiera aplikacje do przetwarzania tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji, baz danych, grafiki wektorowej i cyfrowego tworzenia obrazów.
 
 
Nowością w zestawie jest Author, aplikacja do tworzenia e-booków ze exprotem do ePUB. Oprócz Words, Sheets, Stage, oraz Kexi, dostępna jest wielokrotnie nagradzana '''Krita''', czyli cyfrowe malowanie i rysunek; Braindump program do tworzenia notatek i map myśli; Plan - program do zarządzania projektem, które mogą tworzyć wykresy Gantta; Karbon, edytor grafiki wektorowej; oraz Flow, czyli programowalna aplikacja do rysowania schematów z dynamicznym ładowaniem szablonów.
 
 
Wszystkie aplikacje są dostępne samodzielnie, lub jako zestaw z poziomu repozotoriów. Po więcej informacji można zajrzeć do [[Special:MyLanguage/Calligra/Handbooks|Przewodnika Calligra]].
 
  
 
====Menedżer Informacji Osobistych (Personal Information Manager - PIM)====
 
====Menedżer Informacji Osobistych (Personal Information Manager - PIM)====
Line 304: Line 141:
 
*listy zadań
 
*listy zadań
  
 +
<span class="mw-translate-fuzzy">
 
Zajrzyj na stronę [[Special:myLanguage/Kontact|Kontact]] po więcej szczegółów i pomocy z tym wspaniałym zestawem narzędzi.
 
Zajrzyj na stronę [[Special:myLanguage/Kontact|Kontact]] po więcej szczegółów i pomocy z tym wspaniałym zestawem narzędzi.
 +
</span>
  
 
=== Ustawienia systemowe ===
 
=== Ustawienia systemowe ===
  
 +
<span class="mw-translate-fuzzy">
 
Informacje na temat dostosowywania podstawowych ustawień systemu, można znaleźć na stronie [[Special:myLanguage/System_Settings|Ustawienia systemowe]]
 
Informacje na temat dostosowywania podstawowych ustawień systemu, można znaleźć na stronie [[Special:myLanguage/System_Settings|Ustawienia systemowe]]
 +
</span>
  
 
=== Narzędzia ===
 
=== Narzędzia ===
  
 +
<span class="mw-translate-fuzzy">
 
Nowo zainstalowany system Kubuntu ma pewne narzędzia już zainstalowane. Jedne z najbardziej przydatnych nie jest wyświetlane menu, wystarczy nacisnąć <keycap>ALT + F2</keycap>. Spójrz w górę ekranu, tam jest jedno z najpotężniejszych narzędzi, zwane KRunner. Zobacz więcej tutaj: [[Special:myLanguage/Plasma/Krunner|KRunner]].
 
Nowo zainstalowany system Kubuntu ma pewne narzędzia już zainstalowane. Jedne z najbardziej przydatnych nie jest wyświetlane menu, wystarczy nacisnąć <keycap>ALT + F2</keycap>. Spójrz w górę ekranu, tam jest jedno z najpotężniejszych narzędzi, zwane KRunner. Zobacz więcej tutaj: [[Special:myLanguage/Plasma/Krunner|KRunner]].
 +
</span>
  
 
Poniższe aplikacje są zainstalowane domyślnie:
 
Poniższe aplikacje są zainstalowane domyślnie:
Line 329: Line 172:
  
 
*[[Special:MyLanguage/Konsole|Konsole]] to emulator terminala KDE, który służy do uruchamiania powłoki konsoli.
 
*[[Special:MyLanguage/Konsole|Konsole]] to emulator terminala KDE, który służy do uruchamiania powłoki konsoli.
 
==== Sh ====
 
 
Powłoka Bourne'a (sh) była jedną z głównych powłok stosowanych we wczesnych wersjach systemu operacyjnego Unix i stała się de facto standardem. Każdy system uniksowy ma co najmniej jedną powłokę zgodną z powłoką Bourne. Nazwa programowa powłoki Bourne'a to sh i zazwyczaj, w hierarchii systemu plików Uniksa, znajduje się w  /bin/sh. Powłoka Bourne'a jest zazwyczaj używana alternatywnie do Basha, lub innej powłoki. Cechy powłoki Bourne'a są zazwyczaj ograniczone w stosunku do np. Basha.
 
  
 
==== Bash ====
 
==== Bash ====
  
 +
<span class="mw-translate-fuzzy">
 
Bash to skrtót od "Bourne again shell", będących grą słów. Dla większości linuksowych dystrybucji Bash jest domyślną powłoką. Składnia poleceń Bash jest rozszerzeniem składni poleceń powłoki Bourne'a. Wśród cech Basha są: edycja linii poleceń, historia komend, stos katalogowy, zmienne losowe $RANDOM i $PPID oraz zamienną składnię komend POSIX $(..)/. Podczas używania jako interaktywnej powłoki poleceń, po naciśnięciu klawisza Tab, Basf automatycznie uzupełnia linię komend, aby dopasować częściowo wpisane nazwy programów, nazwy plików i nazwy zmiennych. Składnia Bash upraszcza przekierowanie I/O w sposób, który nie jest możliwy w tradycyjnej powłoce Bourne'a. Na przykład Bash przekierowuje standardowe wyjście  (stdout) i standardowe wyjście błędów (stderr) w tym samym czasie używając operatora &>.
 
Bash to skrtót od "Bourne again shell", będących grą słów. Dla większości linuksowych dystrybucji Bash jest domyślną powłoką. Składnia poleceń Bash jest rozszerzeniem składni poleceń powłoki Bourne'a. Wśród cech Basha są: edycja linii poleceń, historia komend, stos katalogowy, zmienne losowe $RANDOM i $PPID oraz zamienną składnię komend POSIX $(..)/. Podczas używania jako interaktywnej powłoki poleceń, po naciśnięciu klawisza Tab, Basf automatycznie uzupełnia linię komend, aby dopasować częściowo wpisane nazwy programów, nazwy plików i nazwy zmiennych. Składnia Bash upraszcza przekierowanie I/O w sposób, który nie jest możliwy w tradycyjnej powłoce Bourne'a. Na przykład Bash przekierowuje standardowe wyjście  (stdout) i standardowe wyjście błędów (stderr) w tym samym czasie używając operatora &>.
 
+
</span>
==== Zsh ====
 
 
 
Powłoka Z (zsh) jest uniksową powłoką, która może być używana jako interaktywna powłoka logowania lub jako pełnoprawny interpreter poleceń dla skryptów powłoki. Zsh można traktować jako rozszerzenie powłoki Bourne'a, z dużą liczbą usprawnień, w tym niektórych funkcji bash, ksh i tcsh. Wśród jej funkcji są: programowalne dopełnianie poleceń, współdzielenie historii poleceń i wszystkimi działającymi powłokami, korekta pisowni, tematyczny znak zachęty i pełna konfigurowalność.
 
Potwierdzające ogrom tej powłoki jest słynny, pierwsze zdanie podręcznika powłoki, które brzmi: "Ponieważ zsh zawiera wiele funkcji, instrukcja zsh został podzielony na kilka sekcji", a następnie przechodzimy do listy siedemnaście pozycji.
 
 
 
W celu porównania powłok systemowych zajrzyj na stronę: [http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_command_shells Porównanie powłok poleceń]
 
  
 
=== konfiguracja Firewall ===
 
=== konfiguracja Firewall ===
  
==== Ufw ====
+
<span class="mw-translate-fuzzy">
 
 
 
Ufw to domyślne narzędzie tekstowej konfiguracji firewalla. Ufw oznacza Nieskomplikowany Firewall (Uncomplicated Firewall), jest opracowany jako prosta konfiguracja firewalla iptables. Po więcej informacji o ufw zajrzyj na: [https://help.ubuntu.com/community/UFW UFW]
 
Ufw to domyślne narzędzie tekstowej konfiguracji firewalla. Ufw oznacza Nieskomplikowany Firewall (Uncomplicated Firewall), jest opracowany jako prosta konfiguracja firewalla iptables. Po więcej informacji o ufw zajrzyj na: [https://help.ubuntu.com/community/UFW UFW]
 
+
</span>
==== Gufw ====
 
 
 
Gufw jest graicznym interfejsem do ufw. Domyślnie nie jest zainstalowany, aby to zrobić wpisz następujące polecenie w terminalu (Konsoli): <code>sudo apt-get install gufw</code>
 
 
 
Po więcej informacji o gufw zajrzyj na stronę: [https://help.ubuntu.com/community/Gufw Gufw]
 
 
 
=== Inne Przydatne Narzędzia ===
 
 
 
Dostępne w repozytoriach.
 
 
 
* [http://utils.kde.org/projects/filelight/ Filelight] tworzy interaktywną mapę koncentrycznych, segmentowych pierścieni, które pomagają wizualizować zużycie dysku w komputerze.
 
 
 
* [http://yakuake.kde.org/ Yakuake] jest opuszczanym emulatorem terminala, bazującym na technologii Konsoli KDE.
 
 
 
* [https://apps.ubuntu.com/cat/applications/precise/kde-config-touchpad/ Synaptiks] jest narzędziem KDE do konfiguracji touchpadów.
 
 
 
'''KDE''' również dostarcza wiele narzędzi i akcesoriów ułatwiających pracę. Zobacz stronę: [[Special:MyLanguage/Applications/Utilities|Programy użytkowe i narzędzia]] po więcej informacji.
 
 
 
=== Edukacja ===
 
 
 
Informacje o aplikacjach edukacyjnych '''Kubuntu''' można znaleźć na stronie: [http://kde-edu.org/ KDE Edu].
 
 
 
=== Rozwój ===
 
 
 
'''Kubuntu''' oferuje narzędzia potrzebne programistom, od prostych edytorów do IDE, wiele języków programowania, kompilatorów i systemów kontroli wersji. Pakiety deweloperskie nie są dostępne domyślnie, ale wszystkie tu wymienione są dostępne w repozytoriach.
 
 
 
Oprócz programów wymienionych poniżej, '''KDE''' oferuje szereg narzędzi rozwojowych i specjalistycznych aplikacji, które są opisane [[Special:MyLanguage/Applications/Development|tutaj]].
 
 
 
==== KDevelop ====
 
 
 
[[Special:MyLanguage/KDevelop4/Manual|Kdevelop]] to IDE (zintegrowane środowisko programistyczne) dla wszystkich programistów, którzy chcą zintegrować narzędzia potrzebne do tworzenia w komfortowe i proste rozwiązanie. Koncentruje się ono na C ++ i CMake, ale może być stosowany w innych językach, na przykład PHP i Pythonie.
 
 
 
==== QtCreator ====
 
 
 
[http://qt-project.org/wiki/Category:Tools::QtCreator Qt Creator] jest to wieloplatformowe, zintegrowane środowisko programistyczne (IDE), dostosowane do potrzeb deweloperów Qt. Stanowi on:
 
 
 
* Edytor kodu C++ i !JavaScript
 
 
 
* Zintegrowany konstruktor Interfejsu Użytkownika
 
 
 
* Narzędzia do zarządzania projektem i tworzeniem
 
 
 
* Nakładki debugowania GDB i CDB
 
 
 
*  Wsparcie dla kontroli wersji, desktopów, systemów wbudowanych oraz przeznaczeń mobilnych.
 
 
 
==== Eclipse ====
 
 
 
[http://www.eclipse.org/home/newcomers.php Eclipse] to otwarto-źródłowa społeczność, której projekty skupiają się na budowaniu rozszerzalnej platformy rozwoju, czasu opracowywania programów i frameworków do tworzenia, wdrażania i zarządzania oprogramowaniem w całym jego cyklu rozwoju. Eclipse to coś więcej niż tylko IDE Javy.
 
 
 
==== Code::Blocks ====
 
 
 
[http://www.codeblocks.org/ Code::Blocks] to IDE C++ stworzone by być w pełni konfigurowalne i rozszerzalne.
 
 
 
==== Edytory tekstu ====
 
 
 
Niektórzy deweloperzy używają prostych edytorów tekstu takich jak: [http://kate-editor.org/ Kate], [http://www.vim.org/ vim] oraz [http://www.gnu.org/software/emacs/ emacs].
 
 
 
==== Rozwijanie Androida ====
 
 
 
Dla osób zainteresowanych rozwojem Androida, udostępnione zostały `android-tools-adb` oraz `android-tools-fastboot`. Mogą być w tym także przydatne informacje o rozwijaniu ekranów dotykowych w dziale: [http://community.kde.org/Plasma/Active/Instalacja Plasma Active].
 
 
 
==== Systemy kontroli wersji ====
 
 
 
[http://git-scm.com/ Git], [http://mercurial.selenic.com/ Mercurial] oraz [http://bazaar.canonical.com/en/ Bazaar] są dostępne w repozytorium, wraz z innymi narzędziami i dodatkami.
 
 
 
==== Języki programowania ====
 
 
 
Wszystkie popularne języki programowania takie jak Java, Python, Ruby, Lua, Haskell, Go, Perl, Php oraz Lisp są dostępne wraz z kompilatorami dla C++, C, takimi jak g++, gcc i Clang, testowymi frameworkami, narzędziami i innymi pomocnymi pakietami.
 
 
 
=== Dostępność ===
 
 
 
Informacje o opcjach dostępności  w KDE można znaleźć na stronie [[Special:myLanguage/Applications/Accessibility|Accessibility]]
 
 
 
=== Frameworki ===
 
 
 
Oprogramowanie środowiska graficznego KDE SC (SC - Software Compilation) jest niesamowite. Są to niektóre z fundamentalnych elementów oprogramowania, które sprawiają, że wszystko działa:
 
 
 
* [[Special:MyLanguage/Plasma|Plasma]] to przestrzeń robocza KDE i jest technologią, która została zaadoptowana na wielu typach urządzeń. Obecnie są trzy warianty Plasmy:
 
 
 
* środowisko [[Special:MyLanguage/Applications/Desktop|Plasma Desktop]]
 
 
 
* środowisko [[Special:MyLanguage/Plasma/Netbooks|Plasma Netbook]]
 
 
 
* [http://plasma-active.org/ Plasma Active] nowe, odjazdowe środowisko dla tabletów i smartfonów.
 
 
 
* [[Special:MyLanguage/KWin|KWin]] jest niezawodnym i elastycznym managerem okien KDE ze sprzętowym wspomaganiem dla efektów, które nadają piękna i użyteczności.
 
 
 
* [[Special:MyLanguage/Glossary#Oxygen|Oxygen]] nadaje pulpitowi odświeżający i zapierający dech w piersiach wygląd.
 
 
 
* [http://phonon.kde.org/ Phonon] dostarcza magię dźwięku i wideo dla twojego pulpitu.
 
 
 
* [[Special:MyLanguage/Glossary#Solid|Solid]] po prostu pomaga uruchomić twój sprzęt.
 
 
 
* [[Special:MyLanguage/Nepomuk|Nepomuk]] służy do klasyfikacji, organizacji i prezentacji danych.
 
 
 
* [[Special:MyLanguage/Akonadi|Akonadi]] jest odpowiedzialny za dostarczenie aplikacji ze scentralizowaną bazą danych, w celu przechowywania, indeksowania i wyszukiwania informacji osobistych użytkownika.
 
  
 
[[Special:myLanguage/Kubuntu|Powrót do strony: Kubuntu]]
 
[[Special:myLanguage/Kubuntu|Powrót do strony: Kubuntu]]
 
[[Category:Kubuntu]]
 
[[Category:Kubuntu]]

Revision as of 20:28, 14 March 2014

Other languages:
English • ‎Türkçe • ‎català • ‎dansk • ‎polski • ‎Ελληνικά • ‎русский • ‎українська

Oprogramowanie

Krótki przewodnik po oprogramowaniu, które znajduje się w Kubuntu.

Programy graficzne

Kilka podstawowych aplikacji graficznych jest zainstalowanych w Kubuntu domyślnie, co pozwala na tworzenie, przeglądanie, skanowanie i przetwarzanie obrazów. Następujące aplikacje są domyślnie dostępne:

 • Okular to uniwersalna przeglądarka dokumentów dla wielu różnych formatów: PDF, Postscript, !DjVu, CHM, XPS, ePub i innych.
 • LibreOffice Draw jest popularnym narzędziem do diagramów i wykresów, które potrafi zrobić coś z szybkiego szkicu po kompleksowy plan i daje środki do komunikowania się grafiki i wykresów. Z maksymalnym rozmiarem strony 300cm na 300cm, Draw jest doskonałym pakietem do tworzenia rysunków technicznych, różnych plakatów i innych.
 • Skanlite jest prostym programem do skanowania obrazów.
 • Gwenview jest przeglądarką obrazów z wieloma funkcjami.
 • Kamoso jest nagrywarką kamerek internetowych od społeczności KDE.
 • KSnapshot jest najlepszym programem do zrzutów ekranowych, prosty i uroczy.

Internet

Kubuntu jest skonfigurowane abyś był online; przez Internet, przez protokoły chatu oraz rozmowy głosowe (VOIP) i inne głosowe programy. Ta strona opisuje oprogramowanie zainstalowane domyślnie i najlepsze oraz najpopularniejsze dostępne alternatywy.

Przeglądarki internetowe

Firefox is the default browser shipped with Kubuntu, the most popular open-source browser in the world. For more information on how to use Firefox see Firefox Getting Started.

Export your bookmarks

To export your bookmarks from Rekonq or Konqueror, launch keditbookmarks

 1. Click on the Application launcher
 2. Type keditbookmarks in the search bar
 3. Click on the executable action that appears
 4. A new window will appear. You can now export your bookmarks via theExport to HTML option under File > Export
 5. Note where you save your bookmarks (by default in ~/yourfoldername)

        

Import your bookmarks into Firefox

Click for guide to importing your bookmarks into Firefox.

Poczta elektroniczna

Jest wiele opcji jeśli chodzi o programy do poczty elektronicznej. W Kubuntu domyślnym klientem email jest KMail, albo jako samodzielny klient, albo jako część Kontactumenedżera informacji osobistych (PIM). KMail jest pocztowym komponentem Kontactu, menedżera informacji osobistych (PIM). KMail sam w sobie jest podobny w funkcjonowaniu do innych programów tego typu, a Kontact jest w pełni funkcjonalny, jako fantastyczny menedżer informacji osobistych (PIM), gdyż może być skonfigurowany z kalendarzami, książkami adresowymi, notatkami, czytnikami RSS, listami zadań, dziennikami i prostym planowaniem projektów. Oto tylko niektóre funkcje KMail.

 • IMAP, POP3, wsparcie dla SMTP
 • SSL, TLS oraz bezpieczna obsługa logowaniaDigest-md5
 • podpisy PGP i GNUPG oraz wsparcie dla szyfrowania

odczyt HTML, filtrowanie spamu, wbudowane zestawy znaków, funkcje filtrowania i wyszukiwania, sprawdzanie pisowni oraz dokładne wyszukiwanie. Więcej informacji o KMail w jego dokumentacji.

Klienty Chatu

Chatowanie ze znajomymi jest popularnym zajęciem w internecie i Kubuntu dostarcza odpowiednie aplikacje. Mamy dwa domyślne klienty chatu zainstalowane w Kubuntu - KDE Telepathy do komunikacji oraz Quassel do chatowania na IRC (Internet Relay Chat).

 • KDE Telepathy KDE Telepathy znajduje się w ciągłym rozwoju i jest zawsze gotowe do codziennego użytku. Znajdziesz je zainstalowane i gotowe do konfiguracji.

 • Quassel

Quassel to klient IRC (Internet Relay Chat) zainstalowany w Kubuntu. Nie tylko zapewnia funkcje znane z innych popularnych klientów IRC, takich jak Konversation, lub X-chat, ale jego konstrukcja podkreśla łatwość użytkowania. Quassel dostarcza przeglądanie w kartach oraz powiadomienia o wiadomościach i i innych wydarzeniach. Ponadto, może on być podłączony do Quassel-core w celu przechowywania i wyszukiwania dzienników kanałów IRC.

Oprogramowanie KDE pozwoli ci połączyć się ze światem. Zobacz stronę Internet, Sieć & Komunikacja po więcej informacji.

Multimedia

Najlepiej jest zainstalować multimedia, kiedy otwierasz swoją nową instalację Kubuntu. Jeśli otrzymasz komunikat błędu o "brakujących kodekach" zainstaluj kubuntu-restricted-extras. Możesz znaleźć swoje aplikacje multimedialne wybierając Kickoff->Programy->Multimedia.

Następujące programy są zainstalowane domyślnie:

 • Pulseaudio

Pulseaudio zachowuje współpracę pomiędzy wyjściem i wejściem audio i wideo. Jeśli chcesz przekierować swoje wyjście audio lub video do innego urządzenia, zainstaluj pakiet pavucontrol i uruchom go przez naciśnięcie Alt + F2, po czym wpisanie pavucontrol.

 • Amarok

Odkrywanie swojej muzyki w Kubuntu jest ekscytujące wraz z pre-instalowanym odtwarzaczem Amarok. Po więcej informacji jak go używać i dostosować zobacz stronę Amarok.

 • K3b

K3b to prosta, wydajna i wysoko konfigurowalna graficznie aplikacja do wypalania na dyskach projektów audio, wideo lub z danymi.

 • Kmix

Kmix kontroluj wszystkie, swoje kanały audio.

 • Dragon Player

Dragon Player to prosty interfejs do odtwarzania twoich filmów, programów TV i muzyki.

Biuro

Domyślnym rozwiązaniem biurowym zainstalowanym w Kubuntu jest LibreOffice. Zawiera on Calc, Draw, Impress, Math, Base oraz Writer. Te rozwiązanie to odpowiednik Microsoft Office, a każda aplikacja jest odpowiednikiem programu w tym zestawie.

 • Calc = Excel
 • Writer = Word
 • Impress = Powerpoint
 • Base = Access

Libre Office dobrze współpracuje z plikami stworzonymi przez ich odpowiedniki firmy Microsoft, z wyjątkiem plików Microsoft Access. Aby uzyskać więcej informacji zobacz stronę LibreOffice.

Menedżer Informacji Osobistych (Personal Information Manager - PIM)

Wraz z systemem zainstalowany jest Menedżer Informacji Osobistej KDE - Kontact. Zawiera on wiele narzędzi pomocnych w codziennym życiu.

 • pocztę elektroniczną
 • listę kontaktów
 • dziennik
 • notatki
 • kanały RSS i Atom
 • listy zadań

Zajrzyj na stronę Kontact po więcej szczegółów i pomocy z tym wspaniałym zestawem narzędzi.

Ustawienia systemowe

Informacje na temat dostosowywania podstawowych ustawień systemu, można znaleźć na stronie Ustawienia systemowe

Narzędzia

Nowo zainstalowany system Kubuntu ma pewne narzędzia już zainstalowane. Jedne z najbardziej przydatnych nie jest wyświetlane menu, wystarczy nacisnąć ALT + F2. Spójrz w górę ekranu, tam jest jedno z najpotężniejszych narzędzi, zwane KRunner. Zobacz więcej tutaj: KRunner.

Poniższe aplikacje są zainstalowane domyślnie:

 • Kate to domyślny edytor tekstu dla KDE. Posiada wiele funkcji do edycji czystego tekstu, lub pisanego kodem w wielu, różnych językach programowania.
 • Ark jest domyślnym narzędziem do obsługi archiwów plików, takich jak: tar, gzip, bzip2, zip, rar i 7z.
 • Klipper jest schowkiem do przechowywania kopiowanego tekstu. W przeciwieństwie do innych schowków, potrafi przechować cały skopiowany tekst, a nie tylko jedną linię.
 • Knotes to program typu "żółte karteczki" do umieszczania notatek na pulpicie.
 • KCalc oferuje prosty, funkcjonalny kalkulator i wiele więcej.
 • KMag to lupa ekranowa dla KDE.
 • Konsole to emulator terminala KDE, który służy do uruchamiania powłoki konsoli.

Bash

Bash to skrtót od "Bourne again shell", będących grą słów. Dla większości linuksowych dystrybucji Bash jest domyślną powłoką. Składnia poleceń Bash jest rozszerzeniem składni poleceń powłoki Bourne'a. Wśród cech Basha są: edycja linii poleceń, historia komend, stos katalogowy, zmienne losowe $RANDOM i $PPID oraz zamienną składnię komend POSIX $(..)/. Podczas używania jako interaktywnej powłoki poleceń, po naciśnięciu klawisza Tab, Basf automatycznie uzupełnia linię komend, aby dopasować częściowo wpisane nazwy programów, nazwy plików i nazwy zmiennych. Składnia Bash upraszcza przekierowanie I/O w sposób, który nie jest możliwy w tradycyjnej powłoce Bourne'a. Na przykład Bash przekierowuje standardowe wyjście (stdout) i standardowe wyjście błędów (stderr) w tym samym czasie używając operatora &>.

konfiguracja Firewall

Ufw to domyślne narzędzie tekstowej konfiguracji firewalla. Ufw oznacza Nieskomplikowany Firewall (Uncomplicated Firewall), jest opracowany jako prosta konfiguracja firewalla iptables. Po więcej informacji o ufw zajrzyj na: UFW

Powrót do strony: Kubuntu


Content is available under Creative Commons License SA 4.0 unless otherwise noted.