Kubuntu/Yazılım

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Kubuntu/Software and the translation is 99% complete.
Outdated translations are marked like this.

Yazılım

Bu Kubuntu kurulumunuzda dahil edilen yazılımlar hakkında kısa bir rehberdir.

Grafik

Bazı temel grafik uygulamaları resimler oluşturma, görüntüleme tarama ve düzenlemeniz için Kubuntu kurulumuyla birlikte gelir. Aşağıdaki uygulamalar öntanımlı olarak kurulur:

 • Okular; PDF, Postscript, !DjVu, CHM, XPS, ePub ve diğer birçok belge için evrensel bir görüntüleyicidir.
 • LibreOffice Draw, hızlı bir taslaktan karmaşık bir plana kadar her şeyi üretmenize izin veren çok amaçlı bir diyagram ve planlama aracıdır. Aynı zamanda grafik ve diyagramlarla iletişim kurmanızı sağlar. Azami 300cm x 300cm sayfa boyutu ile Draw teknik çizim, genel poster ve daha birçok şey yapmak için mükemmel bir pakettir.
 • Skanlite basit bir görüntü tarama uygulamasıdır.
 • Gwenview birçok özellik içeren bir resim göstericidir.
 • Kamoso, KDE topluluğunun bir web kamerası kaydedicisidir.
 • KSnapshot basit ve oldukça hoş şekilde masaüstü ekran görüntüleri almada en iyisidir.

İnternet

Kubuntu sizi dünyaya bağlayacaktır.

Tarayıcılar

Dünyadaki en yaygın açık kaynak tarayıcısı Firefox, Kubuntu ile birlikte gelen öntanımlı tarayıcıdır. Firefox kullanımı hakkında daha fazla bilgi için Firefox Yardım Sayfaları'na bakın.

Yer imlerinizi dışarı aktarın

Firefox içinden yer imlerinizi dışarı aktarmak için:

 1. Click on the Bookmarks menu item
 2. Select Show All Bookmarks or Ctrl+Shift+O
 3. A new window will appear. Select Import and Backup
 4. Note where you save your bookmarks (by default in ~/yourfoldername)
Yer imlerinizi Firefox'a aktarın

Bir rehber burada bulunabilir: Yer imlerinizi Firefox'a aktarmak.

E-posta İstemcileri

E-posta istemcilerine geldiğinde birçok seçenek bulunmaktadır. Kubuntu içerisinde tek başına veya kişisel bilgi yöneticisi (PIM) olan Kontact ile kullanılabilen Kmail öntanımlı e-posta istemcisidir. Kmail, KDE'nin kişisel bilgi yöneticisi (PIM) Kontact'ın e-posta bileşenidir. Kmail kendi başına diğer yaygın benzer işlevsellikleri sunmakla birlikte Kontact tam özellikli takvim, adres defteri, notlar, bir RSS okuyucusu, zaman izleme, günlükler ve basit proje planlama gibi yapılandırılabilir kişisel bilgi yöneticileri arasında en başarılısı ve en güzelidir. Aşağıdaki özellikler sadece Kmail'in özelliklerinden bazılarıdır:

 • IMAP, POP3, SMTP desteği
 • SSL, TLS ve Digest-md5 güvenli oturum desteği
 • PGP ve GNUPG imza ve şifreleme desteği
 • HTML okuma, spam (gereksiz e-posta) filtreleme, dahili karakter setleri, arama ve filtreleme fonksiyonları, yazım denetimi ve güçlü arama özellikleri. Kmail hakkında daha fazla bilgi KMail belgelendirmesinde bulunabilir.

Sohbet İstemcileri

Arkadaşlarla ve aileniz ile sohbet etmek İnternet'in yaygın kullanımlarından biridir. Bu nedenle Kubuntu gerekli uygulamaları sağlar. Kubuntu içerisinde yüklü öntanımlı iki sohbet istemcisi bulunur - Anlık mesajlaşma için KDE Telepathy ve IRC (İnternet Aktarımlı Sohbet) için Quassel.

KDE Telepathy kurulu ve yapılandırılmaya hazır.

Konversation Kubuntu içerisinde önceden yüklenmiş bir IRC (İnternet Aktarımlı) istemcisidir. Yaygın X-chat gibi diğer IRC istemcilerine benzer işlevler sağlamasının yanında, tasarımı kolay kullanımı vurgulamaktadır. Konversation sekmeli gezinmeyi ve iletiler ile diğer olaylarda bildirimleri sunar.

KDE yazılımları sizi dünyaya bağlar. Daha fazlası için İnternet, Ağ ve İletişim sayfasına bakın.

Çoklu Ortam

Çoklu ortamın en iyileri yeni Kubuntu kurulumunuzla birlikte kuruludur. Eğer "eksik çözücüler" hakkında bir uyarı mesajı alıyorsanız lütfen kubuntu-restricted-extras paketini kurun. Çoklu ortam uygulamalarınızı Kickoff->Uygulamalar->Çoklu Ortam yolunu izleyerek bulabilirsiniz.

Öntanımlı olarak aşağıdaki uygulamalar kurulu gelir:

Pulseaudio tüm ses ve video girdi/çıktı aygıtlarını birlikte çalışabilir kılar. Ses ve video çıktınızı doğrudan diğer aygıtlara bağlamanız gerekirse, pavucontrol paketini kurun, Alt + F2 tuşlarına basıp ardından pavucontrol yazarak çalıştırın.

Kubuntu içerisinde müziğinizi önceden yüklenmiş Amarok müzikçalar ile keşfedin. Nasıl kullanılacağı ve özelleştirileceği hakkında daha fazla bilgi için Amarok sayfasına bakın.

K3b; ses, video ve veri projeleri için sade, güçlü ve yüksek ölçüde özelleştirilebilir grafiksel optik disk yazma uygulamasıdır.

Kmix tüm ses kanallarınızı denetler.

Dragon Player; filmleriniz, TV şovları ve müzikleriniz için sade bir arayüze sahip uygulamadır.

Ofis

Kubuntu içerisinde yüklü öntanımlı ofis takımı LibreOffice'dir. Calc, Draw, Impress, Math, Base ve Writer'ı içermektedir. Bu takım Microsoft Office takımı ve aynı alandaki ilgili benzer ürünlerin açık kaynak alternatifidir.

 • Calc = Excel
 • Writer = Word
 • Impress = Powerpoint
 • Base = Access

LibreOffice, Microsoft Access dosyaları haricindeki Microsoft tarafından oluşturulan tüm dosyalar ile iyi şekilde çalışmaktadır. Daha fazla bilgi için LibreOffice sayfasına bakın.

Kişisel Bilgi Yöneticisi (PIM)

Sisteminizle yüklü olan KDE Kişisel Bilgi Yöneticisi: Kontact'dır. Hayatınızı yönetmenize yardımcı olacak birçok araç içerir.

 • e-posta
 • kişiler
 • günlük
 • notlar
 • beslemeler
 • yapılacaklar listesi

Lütfen ayrıntılar ve bu güçlü araç seti ile ilgili yardım için Kontact sayfasına bakın.

Sistem Ayarları

Sistem ayarlarını değiştirme hakkında bilgiler Sistem Ayarları sayfasında bulunabilir.

Yardımcı Programlar

Yeni yüklü Kubuntu sisteminiz bazı yardımcı uygulamalarla birlikte gelir. Menülerinizde bulunmayan ancak en kullanışlı olanlardan biri için ALT + F2 tuşlarına basın. Ekranınızın üst kısmına baktığınızda, en güçlü yardımcılardan olan Krunner'ı göreceksiniz. Daha fazlası için bu sayfaya bakın: Krunner.

Aşağıdaki yardımcı uygulamalar öntanımlı olarak kurulu gelir:

 • Kate, KDE'nin öntanımlı metin düzenleyicisidir. Düz metin veya birçok dilde kod yazmak için mükemmel özellikler içerir.
 • Ark tar, gzip, bzip2, zip, rar ve 7z gibi arşiv dosyalarını ele almak için öntanımlı araçtır.
 • Klipper, kopyalanan metni sonradan kullanımı için tutan bir panodur. Diğer panoların aksine, sadece bir satır yerine tüm kopyalanan metni tutacaktır.
 • Knotes masaüstünüze notlar yapıştırmak için bir yapışkan not uygulamasıdır.
 • KCalc temel hesap makinesi işlevlerini ve daha birçok şey sunar.
 • Konsole, KDE'nin uçbirim öykünücüsüdür ve konsol kabuklarını çalıştırmada kullanılabilir.

Bash

Bash, Konsole ve uçbirimler içerisindeki öntanımlı kabuktur. Uçbirim kullanımı hakkında daha fazla bilgi için Uçbirim kullanımı makalesine bakın.

Güvenlik Duvarı Yapılandırması

Ufw, güvenlik duvarı için öntanımlı komut satırı yapılandırma aracıdır. Ufw, Uncomplicated Firewall'un (Karmaşık Olmayan Güvenlik Duvarı) kısaltılmışıdır ve iptables güvenlik duvarı yapılandırmasını kolaylaştırmak için geliştirilmiştir. Ufw hakkında daha fazla bilgi için: UFW

Kubuntu Ana Sayfasına Dön