KWord/Підручники/Базове компонування

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page KWord/Tutorials/BasicLayout and the translation is 100% complete.
Other languages:

Перший проект з компонування

Перший проект компонування
Це компонування було створено з метою використання на благодійному розпродажі рослин. Вам варто зрозуміти принципи, і ви зможете скористатися знаннями з багатьма цілями. Зображення можна зберегти і використати з практичною метою. Натисніть мініатюру, щоб переглянути її у початковому розмірі.


За допомогою цього уроку ви навчитеся

  • додавати текстові блоки і змінювати їх розмір і розташування;
  • змінювати формат тексту;
  • додавати ілюстрації;
  • змінювати розмір і розташування зображень.

Запустіть KWord і виберіть шаблон Порожній документ. Буде відкрито порожню сторінку, розмірів, що відповідають вказаному вами земному регіону, зазвичай, A4 або Letter. У меню Формат виберіть пункт Формат сторінки. Для цього проекту ми скористаємося форматом A4, але за невеликих змін можна вибрати і формат Letter.

Для нашого компонування нам потрібні будуть сторінки з типовими полями, отже встановіть значення для верхнього поля значення 25 мм, а для інших трьох сторін — 20 мм. Якщо ви використовуєте англійську систему вимірів, вкажіть поле 1 дюйм згори і 3/4 дюйми для інших сторін.

Попередження

У поточній версії (2.3.3) зміна полів у KWord працює не зовсім так, як на це можна було сподіватися. Ситуацію, можливо, буде виправлено у наступній версії. Див. цю гілку на форумі.


На правій панелі інструментів на панелі Додати форму натисніть кнопку інструменту Текст і намалюйте поле від краю до краю сторінки висотою у 3 см (близько 1,25 дюймів). За позицією можна спостерігати за допомогою розташованої ліворуч лінійки. У результаті ви побачите зафарбований прямокутник, який є лише позначкою майбутнього блоку. Програма відкриє діалогове вікно Набір блоків. Створений нами блок буде блоком-шапкою, ви можете змінити його назву будь-яким бажаним чином, але міняти інші параметри не варто. Натисніть кнопку Гаразд, текстове поле буде заповнено зразком тексту. Тепер натисніть кнопку інструмента редагування тексту , — зразок тексту зникне і ви зможете додати вашу шапку сторінки. Нами було використано шрифт URW Chancery L, 48 пт для заголовка і 24 пт для підзаголовка. Позначте обидва рядки тексту і натисніть кнопку , щоб вирівняти текст за центром. Гарнітуру, розмір, вирівнювання та інші атрибути тексту можна встановити за допомогою вкладки Abc панелі Параметри засобу. Якщо цієї панелі не показано у нижній правій частині вікна, ви можете відкрити її за допомогою пункту меню Перегляд -> Показати панелі або клавіатурного скорочення Ctrl + H.

Створіть інший блок тексту, від краю до краю, висотою у 1,5 см і додайте допоміжний текст:

Ця рослина отримала свою немилозвучну назву, оскільки багато-хто думає, що її квіти сильно пахнуть, якщо їх внести до теплої кімнати.

Доки буде позначено цей блок, наведення на нього вказівника миші призведе до зміни форми вказівника на перехрестя. Таким перехрестям можна скористатися для значних пересувань блоку. Пізніше ми скористаємося Властивостями для точніших пересувань.

Заголовок введено. Тепер нам потрібна ілюстрація. Багато фотоапаратів створюють знімки зі співвідношенням сторін 4:3, отже всі наші блоки зображень матимуть розміри 8 см х 6 см.

Скористайтеся формою Зображення для створення вашого першого блоку. Наведіть вказівник миші на лівий край сторінки, під вашим тектовим блоком. Натисніть ліву кнопку миші і перетягніть вказівник так, щоб блок набув потрібного розміру (пізніше розмір можна буде змінити). Подібно до текстового поля ви побачите розфарбоване поле, потім програма відкриє діалогове вікно для вибору зображення. Нами було вибрано зображення Hellebore1.jpg.
Повторіть процедуру створення блоку зображення для зображення розташованого під першим так, щоб його було розташовано у нижній частині сторінки. Виберіть файл зображення Hellebore3.jpg.
Третій блок зображення повинен мати ті самі розміри, що і перші два, але його має бути розташовано у правій частині сторінки, посередині між двома першими блоками. Вставте у цей блок зображення Hellebore2.jpg

Попередження

Може так статися, що додавання зображень працюватиме не зовсім так, як описано вище. Замість цього зображення додаватимуться зі збереженням початкових розмірів і повним ігноруванням розмірів блоку, які ви так ретельно підбирали. Якщо у вас виникли саме такі проблеми, вам слід змінити розміри і розташування зображення. Для цього достатньо просто скористатися інструментом Форма зображення, клацнути лівою кнопкою у довільному місці вашого документа, вибрати зображення та змінити його розміри та розташування після додавання.

Щоб змінити розміри зображення, натисніть один з маленьких квадратиків на краях зображення: форму вказівника буде змінено на пару невеличких стрілочок, які вказуватимуть вгору-вниз, ліворуч-праворуч або вздовж діагоналі, залежно від розташування квадратика. Перетягніть позначку так, щоб зображення набуло потрібного розміру. Щоб змінити розташування зображення, натисніть ліву клавішу миші у будь-якій внутрішній точці зображення, — вказівник змінить форму на чотирибічну стрілку. Перетягніть зображення у бажану позицію.


Тепер нам слід виконати точніше розташування блоків так, щоб їх було розташовано точно там, де ми хочемо. Спочатку перемкніть програму на використання типового інструменту (вказівника) .

Підказка

На типовій сторінці вже є базовий текстовий блок, що вкриває всю придатну до використання область сторінки. Якщо вам потрібно скористатися якимось з блоків, але ви не можете цього зробити, наведіть вказівник на порожню частину сторінки і клацніть лівою кнопкою миші. У відповідь буде позначено базовий блок. У меню Блоки виберіть пункт Опустити в самий низ. Блок буде пересунуто у самий низ стосу блоків.


Знайдіть блок зображення, який найкраще вирівняно за лівим полем. Позначте блок наведенням на нього вказівника з клацанням лівою кнопкою миші, клацніть на ньому правою кнопкою миші і виберіть у контекстному меню Властивості блоку/набору блоків. На вкладці Геометрія можна змінити розташування та розміри. Якщо на вашій сторінці має бути використано поле у 20 мм, встановіть значення X: у 2 см. Виправте Ширину на 8 см, а Висоту на 6 см.

Повторіть цю процедуру для іншого зображення у лівій частині сторінки так, щоб зображення було ідеально вирівняно. Для зображення у правій частині сторінки встановіть Ширину і Висоту відповідно до інших зображень. Встановлення значення X: у 11 см має вирівняти зображення належним чином.

Тепер звернімося до додавання текстових блоків з описами.

Виберіть Форму тексту і намалюйте блок з приблизною шириною 6 см і висотою 3 см по центру порожньої ділянки праворуч від вашого першого зображення. У блоці введіть текст:

Сезон квітування:

Останні місяці зими, типово, протягом декількох тижнів з початку лютого.

Як бачите, текст автоматично буде вирівняно за розмірами блоку. Наведіть вказівник миші на блок, клацніть правою кнопкою миші і виберіть пункт контекстного меню Властивості блоку/набору блоків. Скоригуйте ширину блоку так, щоб текстовий блок набув гармонійного вигляду.

Другий текстовий блок створюється і коригується у той самий спосіб. У ньому ми введемо такий текст:

Опис:

Сильно розрізані пальмоподібні листки темно-зеленого кольору під квітами яскраво зеленого кольору з кінчиками бордового кольору.

У останньому текстовому блоці буде використано такі слова:

Місце вирощування:

Добре росте подалі від сильного сонячного світла. Добре росте під деревами, де яскраві квіти додадуть затишку.

Знову ж таки, скоригуйте ширину на вкладці Геометрія діалогового вікна, що відкривається пунктом контекстного меню Властивості блоку/набору блоків. Вам слід вказати однакові значення параметра X: для двох текстових блоків, Сезон квітування та Місце вирощування. Ширина є менш важливою, а ось погано вирівняні блоки дуже помітні. Середній блок не потребує вирівнювання, отже достатньо просто розташувати його посередині між іншими.

Залишилася ще одна річ. Поверніться до шапки сторінки і скористайтеся пунктом контекстного меню Властивості блоку/набору блоків, щоб переконатися, що ліва і права межі блоку відповідають полям сторінки.

Ну, ось і все. Якщо ви створюєте рекламне повідомлення, ви можете додати невеличкий підпис у підвалі сторінки з вашою контактною інформацією.

У наступному підручнику ми навчимося використовувати обтікання текстом форм та блоків.