Kubuntu/Podstawy

  From KDE UserBase Wiki
  This page is a translated version of the page Kubuntu/Basic and the translation is 92% complete.
  Outdated translations are marked like this.


  Podstawy

  Ta część Dokumentacji obejmuje komponenty w ramach Kubuntu, które spełnią twoją pożądaną funkcjonalność i dostosują Kubuntu do twoich potrzeb.

  Aktywatory

  Kickoff

  KickOff Plasma 5

  Jako dystrybucja KDE, Kubuntu używa domyślnie aktywatora aplikacji Kickoff. Aktywator Kickoff jest zamiennikiem 'Menu Start' w Windows (przed Windows 8). Ikona uruchamiająca Kickoff położona jest w lewym dolnym rogu, podobnie jak w Windows XP lub 7. Aby uzyskać więcej informacji jak dostosować to do własnych potrzeb, zajrzyj na stronę Plasma Kickoff.

  KRunner

  Krunner Plasma 5

  Podobnie jak KickoffKRunner jest aktywatorem, ale potrafi on o wiele więcej niż uruchamianie aplikacji. Zazwyczaj KRunner jest dostępny po naciśnięciu Alt + F2. Aby uzyskać więcej informacji o tym co on potrafi, zajrzyj na stronę Plasma Krunner.


  Sieci

  Ten dział pomoże ci w uzyskaniu połączenia z internetem.

  Panel wyboru sieci


  Sieci Przewodowe

  W większości przypadków połączenia przewodowe będą po prostu działać bez żadnych zmian w domyślnej konfiguracji Kubuntu. Połączenia przewodowe są wybierane jako domyślne, gdy są dostępne.

  Sieci Bezprzewodowe

  Większość kart bezprzewodowych jest wspierana domyślnie w Kubuntu. Jednakże, w niektórych przypadkach, urządzenia sieci bezprzewodowej potrzebują własnościowych sterowników do działania. Najlepszym sposobem, aby to sprawdzić jest otwarcie programu Driver Manager . Aby otworzyć ten program wybierz KickOff -> Ustawienia systemowe -> Driver Manager. Jeśli urządzenie potrzebuje własnościowych sterowników, wtedy Driver Manager pomoże w wyborze, instalacji i uruchomieniu właściwych sterowników. Gdy już to wszystko zrobimy, system będzie musiał być ponownie uruchomiony. Aby uzyskać więcej informacji na temat rozwiązywania problemów z bezprzewodowym dostępem do Internetu w systemie, sprawdź stronę Rozwiązywanie problemów z sieciami bezprzewodowymi.


  Dostosowywanie Pulpitu

  Ten dział opisuje podstawy konfiguracji Kubuntu do własnych potrzeb. Jedną z mocnych stron filozofii KDE jest skupienie się na kontroli niemal każdego aspektu środowiska desktopowego. Tapety, motywy, widgety, schematy kolorów, ekrany powitalne i wiele więcej, których opcje do dostosowania są nieograniczone.

  KDE-Look jest najlepszym miejscem, gdzie można znaleźć niestandardowe ustawienia dla pulpitu Plasmy. Niektóre aplikacje pozwalają nawet na bezpośrednie połączenia do KDE-Look, aby pobrać nową konfigurację lub obraz.

  Motywy

  Kubuntu pozwala na łatwą zmianę motywu. Aby zmienić motyw przejdź do Ustawienia systemowe -> Wystrój przestrzeni roboczej w sekcji Wygląd, potem wybierz z listy zainstalowanych tematów. Możesz zmienić motyw Wystrój pulpitu, Wskaźników, oraz Ekranu powitalnego. Wybierz z tych, które są zainstalowane domyślnie, albo kliknij lewym przyciskiem myszy 'Pobierz nowe...' w poszczególnych działach, aby otrzymać większy wybór.

  Plasmoidy

  Plasmoidy (nazywane także Widgetami) są dostępne po klikniecie prawym przyciskiem myszy na pulpit i wybór Dodaj elementy interfejsu..., co przeniesie nas do listy Widgetów. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz stronę Widgety Plasmy.


  Panel

  Po kliknięciu prawym przyciskiem na pulpicie ponownie, wybierz Dodaj panel, aby dodać ich więcej. Możesz kliknąć lewym przyciskiem myszy przycisk po prawej stronie panelu, aby zmienić właściwości Panela, jak np. zmianę jego wysokości lub szerokości lub dodać widgety. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz stronę Panele Plasmy.

  Dolphin

  Dolphin jest domyślnym menedżerem plików w Kubuntu i może być porównywany z Windows Explorerem. Dolphin wygląda prosto dzięki świetnemu projektowi i jednoczesnemu posiadaniu wielu zaawansowanych funkcji. Aby uzyskać więcej informacji zajrzyj na stronę Dolphina.

  Aktualizowanie

  Deweloperzy Kubuntu wydają aktualizacje funkcji i poprawek bezpieczeństwa dla programów i pakietów w ramach systemu Kubuntu. Kiedy aktualizacje są dostępne, Kubuntu wyświetla informację w Tacce Systemowej. Aby zaktualizować system otwórz Menedżer aktualizacji Muon w KickOff albo Krunner oraz kliknij przycisk Zarządzanie uaktualnieniami. Po instalacji niektórych aktualizacji, zajdzie potrzeba zrestartowania komputera. Jeśli to nastąpi Kubuntu wyświetli menu podręczne oraz ikonę w Tacce Systemowej.

  Muon Updater

  Powrót do strony głównej Kubuntu