Plasma/Netbooki

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Plasma/Netbooks and the translation is 100% complete.

Pełne KDE na Małych Ekranach (np. Netbookach)

KDE Plasma Netbook to przestrzeń robocza stworzona specjalnie dla małych, lekkich urządzeń netbookowych.

Plasma Netbook - Znajdź i uruchom

Funkcje

  • Proste wyszukiwanie i uruchamianie aplikacji
  • Bogate doświadczenie internetowe
  • Bardziej wydajne organizowanie miejsca

Wymagania

Plasma Netbook wymaga wsparcia akceleracji 3D, aby funkcjonować poprawnie. Dlatego nie jest wskazane, aby używać go w środowisku bez kompozycji. W ludzkim języku oznacza to, że potrzebujesz systemu 3D w poprawnej konfiguracji. Większość nowoczesnych systemów (w tym prawie wszystkie netbookowe) są z tym zgodne, ale niektóre karty graficzne z akceleracją 3D, w szczególności zależne od sterowników własnościowych (ATI, NVIDIA) czasami nie.

Jak uruchomić

Aby uruchomić interfejs dla netbooków, idź do Ustawienia systemowe, wybierz Zachowanie przestrzeni roboczej, wybierz Przestrzeń robocza i w opcji Typ przestrzeni roboczej wybierz Netbook.

Porady i wskazówki

Zmiana zadań

Okna są całkowicie zmaksymalizowane, bez widocznego paska zadań, albo dekoracji okna (z nazwą okna i przyciskami zamykania/minimalizacji).

Aby zmienić zadanie, możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • użyć znajomego już skrótu Alt + Tab.
  • udać się myszą do górnej lewej krawędzi ekranu i wjechać nią do samego rogu. Zostaną pokazane wszystkie okna, pomniejszone do rozmiarów ekranu. Wybierz jedno za pomocą myszy, albo wpisz część nazwy i wciśnij Enter.

Pasek zadań albo panel

Istnieje ukryty panel na górze ekranu. Jeśli najedziesz myszą ponownie na górę ekranu, stanie się on widoczny.

Zamykanie albo zmiana okien

Podgląd otwartych okien

Na prawo górnego panela znajduje się przycisk zamykania, który zamyka aktualne okno. Jeśli klikniesz na pole na lewo od niego, gdzie widać ikonę i nazwę aktualnie otwartej aplikacji (albo "x uruchomionych aplikacji", jeśli aktualnym oknem jest strona startowa), można zobaczyć wszystkie uruchomione zadania pomniejszone na ekranie (jak po naciśnięciu myszką na lewym górnym rogu ekranu).

Tacka systemowa

Na lewo od przycisku pokazującego aktualną aplikację znajduje się tacka systemowa z ikonami pokazującymi połączenie internetowe oraz zużycie baterii.

Uruchamianie aplikacji

Obok tacki systemowej, po lewej stronie panela, znajduje się przycisk przenoszący do aktywatora aplikacji, albo stron, które określiłeś. Kliknij na aktywatorze, a będziesz mógł uruchomić aplikacje poprzez wybór kategorii lub używając wyszukiwarki.

Strony

Plasma Netbook - Przykładowa Strona

Obok aktywatora aplikacji znajdziesz swoją pierwszą 'stronę'. Każda strona ma jedną lub więcej kolumn widgetów, małych apletów. Mogą one być używane do szybkiego pokazania wiadomości, zbliżających się terminów, kontrolowania odtwarzacza muzyki, a nawet przeglądania stron w sieci.

Dodawanie widgetów

Kliknij na logo Plasmy na przycisku strony. Wysunie się panel konfiguracji. Kliknij Odblokuj stronę (jeśli jest zablokowana), a będziesz miał możliwość dodawania widgetów (kliknij Dodaj elementy... oraz przeciągnij i upuść widget na miejsce przeznaczenia) albo dodaj więcej stron. Możesz także kliknąć Skonfiguruj stronę, aby nadać stronie własną nazwę, tło itp.

Dodawanie stron

Kliknij na logo Plasmy na przycisku strony. Wysunie się panel konfiguracji. Kliknij Dodaj stronę, w celu dodania nowej strony.

Konfiguracja strony
Panel konfiguracji strony

Kliknij na logo Plasmy na przycisku strony. Wysunie się panel konfiguracji. Kliknij Odblokuj stronę, jeśli strona jest zablokowana, a będziesz miał możliwość konfiguracji strony. Będziesz miał możliwość zmiany tła, nazwy itp.