Amarok/Manual/AmarokWindow/ContextPane

Revision as of 05:55, 23 August 2013 by Fri (talk | contribs) (Created page with "* Panel s doplňky, kde můžete pracovat s některými z doplňků, například upravovat texty písní nebo měnit nastavení. * Spodní část panelu, kde můžete doplňky...")
Jump to: navigation, search
Other languages:
English • ‎dansk • ‎galego • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎čeština • ‎українська

Pole s hudebními souvislostmi

Pole s hudebními souvislostmi je panel, do kterého můžete přidávat různé doplňky, jež nabízí informace a multimédia k nynější hudbě. Pro užitečné využití těchto malých programů je potřeba mít připojení k internetu, kterým jsou nataženy texty písní, informace, fotografie a dokonce i kytarové tabulatury, v závislosti na tom, které doplňky se rozhodnete zobrazit.

Používání pole s hudebními souvislostmi

Context pane when not playing

Vyobrazeno je pole s hudebními souvislostmi, když se nepřehrává žádná skladba. Pokud je skryto, použijte pro jeho zobrazení Pohled -> Hudební souvislosti. Pole je rozděleno do dvou částí:

  • Panel s doplňky, kde můžete pracovat s některými z doplňků, například upravovat texty písní nebo měnit nastavení.
  • Spodní část panelu, kde můžete doplňky rozbalit a sbalit a zacházet s nimi různými způsoby, jakmile klepnete na ikonu Nastavit doplňky Icon-configure.png.
Nastavení doplňků
Amarok 2.8 AppletExplorer default.png

Once you click Icon-configure.png in the lower portion of the Context pane changes slightly; each applet tab gets an Icon-application-exit.png icon that you can click to remove it, and a list of applets appear. To add new applet, simply click on the applet, and it will appear in the pane, ready to be used. To change the applet display order, click the tabs and drag them around the bar.

Doplňky

There are several applets available to dock in your Context pane; below is a description of each.


Doplněk Ikona Popis
Current Track Hi48-action-current-track-amarok.png Information about the current track. You may rate it by clicking on the stars, add a position marker, or edit track metadata. When not playing, the applet displays collection information and Recently Played Tracks, which allows you to view the tracks and add them to the playlist.
Similar Artists Hi48-action-similarartists-amarok.png Fetches artists similar to the currently playing one, with a short description and options to find them in your collection, or on Last.fm, and add to your current playlist.
Upcoming Events Hi48-action-upcomingevents-amarok.png Displays upcoming events that involve the current artist or group. You can set a venue locale to be watched by entering the applet settings and narrowing it down under the Favorites section.
Wikipedia Wikipedia page for the track or artist. Also browse other Wikipedia links, and use the back button to go back to the starting page.
Labels Hi48-action-label-amarok.png View, add and edit Labels for the current song. To add a Label just type it in the text box and press Enter. Suggested Labels are user-contributed tags from Last.fm.
Tabs Hi48-action-filename-genre-amarok.png Fetches and displays guitar and bass tabs (if available). Not editable.
Lyrics Hi48-action-amarok lyrics.png Displays the lyrics of the song that is currently playing. Add or change lyrics scripts in the Script Manager.
Albums Hi48-action-filename-album-amarok.png View albums from the current artist or band that are available in your local Collection.
Photos Hi48-image-x-generic.png This applet queries Flickr.com for pictures of the band you're listening to. Open the settings to add more keywords to your query (e.g.: live in tokyo).>
Analyzer Hi48-action-view-media-analyzer-amarok.png This is a new applet in version 2.8. It provides basic audio visualizations. A right click on it allows to configure the applet settings.
Info Hi48-action-info-amarok.png Information about the current media source. Allows you to navigate through internet services such as Librivox.org.Content is available under Creative Commons License SA 4.0 unless otherwise noted.