Digikam/Fotoğrafları Yeniden Adlandırmak

From KDE UserBase Wiki
Revision as of 18:36, 20 February 2013 by Vgezer (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

digiKam ile Fotoğrafları Yeniden İsimlendirmek

Bu yazı aslen Scribbles and Snaps'te çıkmış ve Dmitri Popov'un izni ile kullanılmıştır.

Fotoğraflarınıza uygun isimler vermeniz onları derli toplu tutmanızı kolaylaştıracaktır. Tabii ki tüm fotoğrafların adlarını elle değiştirmek özellikle de her gün onlarca, hatta yüzlerce fotoğraf çekiyorsanız hiç pratik değil. İşte bu noktada digiKam'in Yeniden İsimlendir... özelliği kullanışlı oluyor. Bu aracı görece gelişmiş isimlendirme kuralları oluşturmak ve bunları bir çok fotoğrafa tek bir hareketle uygulamak için kullanabilirsiniz.

Telif Hakkı Dmitri Popov


Yeniden İsimlendir... aracını kullanmak için ismini değiştirmek istediğiniz fotoğrafları seçin ve ana araç çubuğundaki Yeniden İsimlendir... düğmesine basın. (Benzer biçimde Resim -> Yeniden İsimlendir...'i seçebilir veya klavyedeki F2 tuşuna basabilirsiniz.) Yeniden İsimlendir... penceresi karmaşık isimlendirme kuralları oluşturmanızı sağlayan geniş bir isimlendirme ayarı yelpazesi sunar. Fakat fotoğrafları tarih ve zaman verisine göre isimlendiren basit bir kuralla başlamak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için Date & Time (tarih ve zaman) düğmesine basın, Source (kaynak) olarak Image'ı (görüntü) seçin. Bu görüntü dosyasının meta verilerinden tarih ve zaman bilgisinin çekilmesini sağlayacaktır.

Ardından Format (biçim) listesinden uygun bir öğe seçerek bir tarih/zaman biçimi belirlemelisiniz. Eğer var olan biçimlendirme seçeneklerinin hiç birinden memnun değilseniz biçimlendirmeyi manuel olarak oluşturmanıza izin veren Custom seçeneğini işaretleyin. Örneğin

yyyyMMdd-hhmmss

şeklindeki bir biçimlendirme

20100531-173501

ve

20100701-110111

gibi dosya adları üretirken

MMM-dd-yyyy-dddd

biçimlendirmesi

May-31-2010-Monday

ve

June-01-2010-Tuesday

gibi dosya adları üretir.

İşin can alıcı tarafı isimlendirme biçiminizin sonuçlarını Format alanın hemen altında derhal görebiliyor olmanız. Kullanılabilen tüm biçimlendirme seçenekleri için Qt belgelerini incelebilirsiniz.

Tarih ve zaman seçeneğinin dışında Yeniden İsimlendir... penceresi kullanışlı birkaç seçenek daha sunar. Örneğin Kamera düğmesi kamera modelini dosya adına eklemenizi sağlar. Bu özellik eğer birkaç fotoğraf makinesi kullanıyorsanız ve belli bir makineyle çekilmiş fotoğrafları hemen ayırt etmek istiyorsanız kullanışlı olabilir. Metadata (meta veri) düğmesi isimlendirme kurallarında kullanabileceğiniz EXIF ve diğer meta verilere erişmenizi sağlar.

Telif Hakkı Dmitri Popov


İsimlendirme kuralını girdiğiniz alanın yanında yeniden isimlendirme işlemi sırasında dosya adlarına uygulanacak "modifier" adı verilen eylemleri belirlemenizi sağlayan bir düğme bulunur. Örneğin Change Case (büyük/küçük harfe değiştirme) eylemlerini kullanarak tüm dosya adlarını büyük veya küçük harfe çevirebilir, ya da ilk harfin büyük harf olmasını sağlayabilirsiniz. Diğer kullanışlı eylemler kısaca şunlardır:

  • Trimmed – Baştaki, sondaki ve fazladan boşlukları siler.
  • Unique – Aynı dosya isimlerine özel numaralar ekler.
  • Replace –" Bul ve Değiştir" gibi çalışır. Bu eylem olağan ifadeleri destekler.
  • Range – İsimlendirme kuralı için dosya adının belli bir parçasını belirlemenizi sağlar. Örneğin [file]{5-} kuralındaki "{-5}" eylemi dosya adındaki ilk dört harfi siler, böylece IMAG0113.jpg, IMAG0351.jpg, ve IMAG0573.jpg dosyaları 0113.jpg, 0351.jpg, ve 0573.jpg olarak isimlendirilir.

digiKam fotoğraflarınızı derli toplu tutmak için başka araçlar sunsa da Yeniden isimlendir...'i denemeye değiyor. Bu araç sayesinde digiKam' açık değilken belli fotoğrafları bulmayı kolaylaştırabilirsiniz.