Digikam/Windows

From KDE UserBase Wiki
Revision as of 15:41, 31 December 2010 by Aergus (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

digiKam'i Windows'ta Kurmak

Dmitri Popov'un blog yazısı kullanılarak oluşturulmuştur. 2010/11/21

digiKam'i Windows'ta kurmak istiyorsanız iki seçeneğiniz var: Uygulamayı kaynak kodundan derleyebilirsiniz veya KDE Windows installer, yani KDE "Windows Yükleyicisi"ni kullanabilirsiniz. İkincisi birincisine göre çok daha kolaydır, ama şöyle bir sorunu var: Bu yükleyici genelde digiKamin eski bir versiyonunun içerir. Eğer bununla yetinebiliyor ve digiKam'i kaynak kodundan derleme işine bulaşmak istemiyorsunuz KDE yükleyicisi size göre.

Öncelikle sabit diskinizde bir KDE dizini yaratın, ardından KDE yükleyicisini KDE on Windows (Windows'ta KDE) projesinin Web sitesinden indirin ve yükleyiciyi yarattığınız dizine taşıyın. Yükleyiciyi çalıştırın, Install from Internet (Internet'ten yükle) seçeneğini seçin ve Next (sonraki) düğmesine basın.

Installation Directory (yükleme dizini) alanına KDE dizininize giden yolu yazın ve Next (sonraki) düğmesine basın. Install Mode (yükleme modu) kısmında End User (son kullanıcı) ve Compiler Mode (derleyici modu) kısmında MSVC 32Bit seçeneğini seçin.

Sıradaki birkaç ekranda ayarları varsayılanlarında bırakın. Download Server Settings (indirme sunucusu ayarları) kısmında KDE yazılımlarının hem en yeni hem eski versiyonlarını sunan www.winkde.org sunucusunu seçmeniniz yerinde olacaktır. Next (sonraki) düğmesine basın, digiKam ve kipi-plugins paketlerini içeren KDE versiyonunu bulun. Her iki paketi de seçip Next (sonraki) düğmesine basın. Sonra bir kere daha Next (sonraki) düğmesine basın ve yükleyici işin gerisini halletsin. Yükleyici yazılımı indirip kurana kadar bekleyin ve Finish (bitir) düğmesine basın, hepsi bu kadar. Artık digiKam'i diğer Windows uygulamaları gibi çalıştırıp kullanabilirsiniz.

Burada digiKam'i kaynaktan derlemek ile ilgili (İngilizce) bir rehber bulabilirsiniz.