Kubuntu/Додаткові відомості

From KDE UserBase Wiki
Revision as of 16:48, 1 June 2019 by Yurchor (talk | contribs) (Created page with "Особисті архіви пакунків (PPA) надають змогу будь-кому у спільноті Ubuntu, хто погоджується із [https://la...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Other languages:

Додаткові відомості

Подальше покращення вашої встановленої Kubuntu можна здійснити за допомогою встановлення додаткових пакунків із програмним забезпеченням. Нижче наведено декілька способів встановлення нових пакунків (програм).

Керування програмним забезпеченням

У Kubuntu передбачено декілька способів керування програмним забезпеченням. Зручним засобом додавання або вилучення програм є програма для керування пакунками.

Клієнтські програми з графічним інтерфейсом

Типово, Kubuntu постачається із чудовою програмою для керування пакунками, яка називається Muon Discover. Muon Discover — програма із широкими можливостями та графічним інтерфейсом, нею можна скористатися для встановлення і вилучення інших програм. Вона автоматично сповіщатиме вас щодо оновлень (контекстна панель у нижньому правому куті), але ви можете будь-коли скористатися нею для встановлення нових пакунків, відкривши меню KickOff і ввівши Muon. Просто натисніть пункт Muon Discover у списку результатів. Якщо вам подобається «Центр програм» у стилі Ubuntu, вам доведеться встановити відповідний пакунок за допомогою Muon.

Muon Discover

Muon Discover може надавати відмості щодо потрібних залежностей. Залежностями є інші пакунки (програми), які є потрібні для запуску програми, яку ви хочете встановити. Після підтвердження необхідних дій програма розпочне отримання потрібних пакунків. Після завершення процедури встановлення програмне забезпечення буде готове до використання. Іноді після встановлення програмного забезпечення або оновлення потрібно буде перезавантажити систему. Якщо потрібне перезавантаження, система попередить вас і, для зручності, покаже піктограму перезавантаження у лотку.

Крім того, у Muon Discover передбачено простий спосіб вилучення вже непотрібного програмного забезпечення.

Tip

Запустіть Muon Discover за допомогою програми для запуску програм Kickoff (K-меню), натисніть пункт «Встановлені» і знайдіть програму, яку ви хочете вилучити. Натисніть кнопку «Вилучити» і Muon Discover вилучить цю програму.


Tip

Ви можете шукати програми за допомогою поля для пошуку у верхній частині вікна програми та за категоріями під цим полем. Дані щодо програм буде показано на великій панелі під полем для пошуку. Натисніть пункт із назвою програми, щоб позначити її. Натисніть кнопку «Встановити», щоб розпочати процедуру встановлення усіх позначених програм.


Сховища

У Kubuntu можна безкоштовно встановити тисячі програм. Ці програми зберігаються у архівах програмного забезпечення («сховищах») і доступні до встановлення завдяки інтернету. Встановлення нових програм у Kubuntu є швидким, надійним і безпечним, оскільки кожну з програм спеціально зібрано для Kubuntu і добре перевірено. Сховища Kubuntu можна поділити за категоріями на чотири групи:

  • Main
  • Restricted
  • Universe
  • Multiverse

Для визначення категорій використано два фактори:

Дізнатися більше про доступні сховища можна за допомогою сторінки вікі спільноти Ubuntu щодо сховищ.

На стандартному DVD із портативною версією Kubuntu (LiveDVD) міститься частина програмного забезпечення з категорій «Main» та «Restricted». Якщо у систему буде додано дані щодо розташувань копій цих сховищ в інтернеті, діапазон програм, які можна встановити, значно розшириться. За допомогою типових засобів для керування пакунками можна виявляти, встановлювати та оновлювати усі частини програмного забезпечення за допомогою інтернету, без потреби у використанні LiveDVD.

Щоб дізнатися більше про керування сховищами, ознайомтеся із розділом щодо керування сховищами

PPA (Особисті архіви пакунків)

Особисті архіви пакунків (PPA) надають змогу будь-кому у спільноті Ubuntu, хто погоджується із правилами Ubuntu, вивантажувати пакунки із початковим кодом Ubuntu для збирання і оприлюднення у форматі сховища apt за допомогою Launchpad. Використання програмного забезпечення з особистих архівів пакунків (PPA) Launchpad потребує встановлення ключа GnuPG (GPG), щоб ваша система могла перевіряти, чи було отримано пакунки з належного джерела і чи не змінила ці пакунки з моменту збирання стороння особа. GnuPG є інструментом GNU для безпечного обміну даними і зберігання даних.

Warning

Вміст особистих архівів пакунків (PPA) не перевіряється і не контролюється розробниками дистрибутива. За наслідки встановлення програмного забезпечення з цих архівів відповідальними є лише ви самі.


Щоб дізнатися більше про PPA, ознайомтеся зі настановами щодо керування особистими архівами пакунків.

Встановлення і вилучення файлів .deb

Назви файлів пакунків, які пов'язано із Kubuntu, мають суфікси «.deb», оскільки Kubuntu тісно пов'язано із дистрибутивом Debian GNU/Linux. Окремі файли «.deb» може бути отримано з інтернету та встановлено. Наприклад, пакунки Humble Bundle, розповсюджуються у форматі deb. Для встановлення потрібні будуть права доступу адміністратора.

Tip

Просто клацніть лівою кнопкою миші на пункті файла «.deb», щоб розпочати процедуру встановлення. Програма попросить вас ввести пароль, який пов'язано із необхідними адміністративними правами доступу.


Встановлення з початкових кодів

Файли із суфіксами назв .tar.gz або .tar.bz2 є файлами пакунків, які відомі як «архіви з кодом» або «пакунки із початковим кодом». Такі файли широко використовуються у Linux. Якщо у сховищах немає доступних готових пакунків Kubuntu, можна зібрати і встановити пакунок із архіву з початковим кодом. Підказки щодо збирання програмного забезпечення можна знайти на сторінці збирання програмного забезпечення у вікі Ubuntu.

Драйвери

У кожній операційній системі (Windows, Mac OS X та Linux) є програми, які називають драйвери і які встановлюються на вашому комп'ютері. За допомогою цих драйверів ваш комп'ютер може працювати із новим або наявним обладнанням, зокрема Wifi. Ці драйвери потрібні для роботи графічних карток, наприклад NVIDIA, AMD. Іноді закриті драйвери або драйвери без відкритого початкового коду надають змогу карткам працювати краще, ніж із відкритими драйверами. Встановленням та вилученням драйверів опікується Менеджер драйверів. Поліпшення у роботі драйверів можуть стосуватися ігор, редагування відео та обробки і редагування зображень.

Повернутися до домашньої сторінки Kubuntu