Kubuntu/Zaawansowane

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Kubuntu/Advanced and the translation is 100% complete.


Zaawansowane

Możesz lepiej dostosować swoją instalację Kubuntu, poprzez dodanie nowych pakietów oprogramowania. Poniżej znajdziesz kilka sposobów, jak zainstalować nowe pakiety (oprogramowanie).

Zarządzanie oprogramowaniem

Jest kilka sposobów zarządzania oprogramowaniem w Kubuntu. Wygodny sposób, aby dodać lub usuną aplikację, to menedżer pakietów.

Menedżery graficzne

Domyślnie Kubuntu jest dostarczany z bardzo dobrym menedżerem pakietów Muon Discover. Muon Discover jest zaawansowanym programem z graficznym interfejsem użytkownika (GUI), który służy do instalacji i usuwania oprogramowania. Program automatycznie powiadamia o dostępności aktualizacji (w prawym, dolnym rogu ekranu), ale można go też używać do instalacji nowych pakietów. Wystarczy uruchomić Aktywator programów, wpisać Muon i wybrać Muon Discover z wyników wyszukiwania.. Jeśli preferujesz "Centrum Oprogramowania" w stylu Ubuntu, możesz je zainstalować dzięki Muon.

Muon Discover

Muon Discover może dostarczać informacje o wymaganych zależnościach, są to inne pakiety (programy), których fragmenty oprogramowania, które chcesz zainstalować, potrzebują do działania. Kiedy potwierdzisz te informacje wymagane pakiety zostaną pobrane. Kiedy proces instalacji dobiegnie końca, oprogramowanie będzie gotowe do użycia. Niekiedy zajdzie potrzeba restartu systemu po instalacji oprogramowania, lub aktualizacji. Jeśli tak będzie, system ostrzeże cię i wyświetli ikonę restartu dla twojej wygody.

Muon Discover dostarcza także prosty sposób na usunięcie oprogramowania, którego już nie potrzebujesz.

Tip

Uruchom Muon Discover poprzez aktywator aplikacji Kickoff (K menu), kliknij na 'Zainstalowane' i znajdź aplikację, którą chcesz usunąć. Kliknij 'Usuń', a Muon Discover usunie tę aplikację.


Tip

Możesz wyszukać aplikacje za pomocą paska wyszukiwania na górze oraz kategorii poniżej. Informacje o programie zostaną wyświetlone na dużym białym polu poniżej obszaru wyszukiwania. Kliknij na nazwie instalowanej aplikacji. Kliknij przycisk 'Instaluj', aby rozpocząć proces instalacji.


Repozytoria

Tysiące programów jest ogólnodostępnych do instalacji w Kubuntu. Programy te są przechowywane w archiwach oprogramowania ("repozytoriach") i są dostępne do instalacji poprzez Internet. Instalacja nowych programów w Kubuntu jest szybka, niezawodna i bezpieczna, ponieważ każdy program jest zbudowany specjalnie dla Kubuntu i jest dokładnie sprawdzany zanim stanie się dostępny. Repozytoria Kubuntu są podzielone na cztery grupy:

  • Main
  • Restricted
  • Universe
  • Multiverse

Do określania kategorii stosowane są dwa czynniki:

Więcej informacji o repozytoriach jest dostępne na stronie: Repozytoria

Standardowo LiveDVD Kubuntu dostarcza niektóre programy z kategorii "Main" i "Restricted". System posiada jednak informacje o repozytoriach internetowych, z większą ilością programów dostępnych do instalacji. Używając narzędzi do zarządzania pakietami oprogramowania, dostępnymi domyślnie, możliwe jest odnajdywanie, instalacja i aktualizacja, każdej części oprogramowania bezpośrednio przez Internet bez potrzeby posiadania LiveDVD.

Aby uzyskać więcej informacji na temat zarządzania repozytoriami, kliknij na Zarządzanie repozytoriami

PPAs (Personal Package Archive)

Osobiste Archiwum Pakietów (PPA) pozwala każdej osobie w społeczności Ubuntu, która zobowiązała się do przestrzegania Kodeks Postępowania Ubuntu, na wysłanie źródeł pakietów w celu zbudowania i publikacji repozytoriów apt przez Launchpad. Oprogramowanie z Launchpad wymaga klucza GnuPG (GPG), po to aby system mógł zweryfikować, że te pakiety są uzyskane z właściwego źródła i nie są były modyfikowane podczas budowy. GnuPG to narzędzie GNU do bezpiecznej komunikacji i przechowywania danych.

Warning

Zasoby PPA nie są sprawdzane, ani monitorowane. Instalujesz je na własne ryzyko.


Aby uzyskać więcej informacji o PPA, zobacz Zarządzanie Osobistymi Archiwami Pakietów.

Instalacja/Odinstalowanie plików .deb

Pliki pakietów związanych z Kubuntu mają rozszerzenie ".deb", z powodu ścisłego związku Kubuntu z dystrybucją Debian GNU/Linux. Samodzielne pliki ".deb" mogą być pobierane i instalowane. Korzysta z nich m.in Humble Bundles. Wymagają one uprawnień administracyjnych.

Tip

Po prostu kliknij lewym przyciskiem myszy plik ".deb", aby rozpocząć proces jego instalacji. Pojawi się monit o hasło, związany z przywilejami administracyjnymi.


Instalacja ze źródeł

Pliki z rozszerzeniami .tar.gz or .tar.bz2 to pakiety plików znane jako "tarbale", albo pakiety "źródłowe". Są one często stosowane w Linuksie. Jeśli nie ma dostępnego, natywnego pakietu Kubuntu w żadnym repozytorium, możliwe jest skompilowanie i instalacja pakietu ze źródeł. Aby uzyskać porady o kompilowaniu oprogramowania, zajrzyj na stronę Kompilowanie Oprogramowania na Wiki Ubuntu.

Sterowniki

W każdym systemie operacyjnym (Windows, Mac OS X lub Linux) istnieją programy zwane Sterownikami, które można zainstalować na swoim komputerze. Sterowniki pozwalają komputerowi używać nowego, lub dostępnego sprzętu jak Wifi. Sterowniki obejmują także także te zastrzeżone dla kart graficznych, takich jak NVIDIA, AMD, które czasami działają lepiej niż te otwarte. Menadżer sterowników pozwoli na ich instalację i odinstalowanie. Pozwoli to polepszyć obsługę gier oraz zaawansowanej edycji wideo i grafiki.

Powrót do strony głównej Kubuntu