Kubuntu/Gelişmiş

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Kubuntu/Advanced and the translation is 100% complete.


Gelişmiş

Kubuntu kurulumunuzu yeni yazılım paket kurulumları ile daha çok özelleştirebilirsiniz. Aşağıda, yeni paketler (yazılım) yüklemenin çeşitli yöntemlerini bulacaksınız.

Yazılım Yönetimi

Kubuntu içerisinde uygulama yönetmenin birden fazla yolu bulunuyor. Uygulama ekleme veya kaldırmanın uygun bir yolu bir paket yöneticisidir.

Grafiksel İstemciler

Öntanımlı olarak Kubuntu, Muon Keşfet adında mükemmel bir paket yöneticisi ile birlikte gelir. Muon Keşfet uygulama yükleyip kaldırmak için grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) içeren gelişmiş bir programdır. Güncelleştirmeler için sizi otomatik olarak uyarır (sağ alt köşede), ancak istediğiniz her an yeni paketleri KickOff arama çubuğu'na Muon yazarak açtıktan sonra yükleyebilirsiniz. Sonuçlar listelendikten sonra Muon Keşfet seçin. Eğer Ubuntu tarzı "Yazılım Merkezi" isterseniz, Muon içerisinden yüklemeniz gerekecektir.

Muon Keşfet

Muon Keşfet, kurmak istediğiniz uygulamanın çalışabilmesi için gerekli yazılımlar (paketler) olan gerekli bağımlılıklar hakkında bilgi sağlayabilir. Bu bilgi edinildikten sonra, gerekli paketlerin indirilme işlemine başlanılacaktır. İndirme işlemi tamamlandığında yazılım kullanılabilir olacaktır. Kurulum bittikten veya güncellemeden sonra bilgisayarı başlatma gereksinimi çok nadir durumlarda gereklidir. Bu gerekli ise, isteğinize bağlı olarak yeniden başlatma uyarısı simge şeklinde sistem çekmecesinde görülür.

Muon Keşfet, ayrıca artık gerekli olmayan yazılımların da kaldırılabilmesi için kolay bir yöntem sunar.

İpucu

Muon Keşfet'i Kickoff Uygulama Çalıştırıcı (K menü) ile başlattığınızda kaldırmak istediğiniz uygulamayı kaldırmak için 'Yüklü' sekmesine tıklayın. Ardından 'Kaldır' tıkladığınızda Muon Keşfet uygulamayı kaldıracaktır.


İpucu

Uygulamaları aramak için yukarıdaki filtreyi veya çubuğun altındaki kategorileri kullanabilirsiniz. Uygulama bilgisi arama kutusunun altındaki alanda gösterilecektir. Kurmak istediğiniz uygulamaya tıklayın ve kurulumu başlatmak için 'Kur' seçin.


Depolar

Kubuntu'da yüklemek üzere binlerce program ücretsizce kullanılabilir. Bu programlar "depo" adı verilen yazılım arşivlerinde saklanmaktadır ve İnternet üzerinden kullanıma sunulurlar. Kubuntu içerisinde yeni programları yüklemek hızlı, güvenilir ve sağlıklıdır çünkü her program Kubuntu için özel olarak derlenmiştir ve size sunulmadan önce dikkatle test edilir. Kubuntu depoları dört gruba ayrılmıştır:

  • Main (Ana)
  • Restricted (Kısıtlı)
  • Universe (Evrensel)
  • Multiverse (Geniş Evrensel)

Kategoriler iki etken ile belirlenir:

Depolar hakkında daha fazla bilgi Depolar Hakkında Ubuntu Topluluk Yardım Vikisi web sitesinde bulunabilir.

Standart Kubuntu ÇalışanDVD, "Main" ve "Restricted" kategorilerinden bazı yazılımları içermektedir. Sisteminiz, bu depolar hakkında İnternet tabanlı konumlardan bilgi edindiğinde, kurulum için daha fazla uygulama kullanılabilir olacaktır. Öntanımlı kurulan yazılım paket yönetim araçlarını kullanarak, ÇalışanDVD kullanımı gerekmeksizin İnternet üzerinden doğrudan yazılımları keşfetmek, yüklemek ve güncellemek mümkündür.

Depoları yönetme hakkında daha fazla bilgi için Depoları Yönetme sayfasına bakın.

PPA'lar (Kişisel Paket Arşivleri (Personal Package Archive))

Kişisel Paket Arşivleri, Ubuntu kaynak paketlerinin Ubuntu Davranış Kuralları'nı göz önüne alarak gönderi yapacağını söylemiş Ubuntu topluluğundaki herkese Launchpad tarafından bir apt deposu olarak derlenmesi ve dağıtılması için izin verir. Launchpad'in Kişisel Paket Arşivi (PPA) üzerindeki yazılım, bir GnuPG (GPG) anahtarı gerektirir. Böylece sistem, paketlerin doğru kaynaktan geldiğine ve paketlerin derlemeden bu yana herhangi bir şekilde değişikliğine uğramadığına emin olur. GnuPG, güvenli iletişim ve veri depolamasını güvenli kılmak için bir GNU aracıdır.

Uyarı

Kişisel Paket Arşivleri'nin içerikleri denetlenmemekte ve izlenmemektedir. Buradaki yazılımları kendi riskinizle yüklemektesiniz.


PPA'lar hakkında daha fazla bilgi için Kişisel Paket Arşivlerini Yönetmek sayfasına bakın.

DEB Dosyalarını Kurmak/Kaldırmak

Kubuntu ile ilişkilendirilmiş paket dosyaları ".deb" uzantısına sahiptir. Bunun sebebi Kubuntu'nın Debian GNU/Linux ile yakından ilişkisinin bulunmasıdır. Bağımsız ".deb" dosyaları indirilip kurulabilir. Örneğin Humble Serileri, deb dosyalarını sunmaktadırlar. Bu işlem için yönetici yetkileri gereklidir.

İpucu

Kurulum sürecini başlatmak için ".deb" dosyasına basitçe sol tıklayın. Gerekli yönetim yetki talebini içeren parola sorgusu gösterilecektir.


Kaynaktan Yükleme

.tar.gz veya .tar.bz2 uzantılı dosyalar "tarball"lar veya "kaynak" paketleri olarak bilinen paket dosyalarıdır. Bunlar Linux içerisinde yaygın şekilde kullanılırlar. Eğer depoların herhangi birinde doğal Kubuntu paketi bulunmuyorsa, kaynaktan derleyip kurmak mümkün. Yazılım derleme hakkında ipuçları için Ubuntu Viki'sindeki Yazılım Derleme sayfasına bakın.

Sürücüler

Her İşletim Sistemi'nde (Windows, Mac OS X ve Linux), bilgisayarınıza yüklediğiniz Sürücü adı verilen programlar bulunur. Bu sürücüler Kablosuz gibi yeni veya mevcut donanımları bilgisayarınızda kullanmanızı sağlar. Ayrıca NVIDIA, AMD gibi ekran kartınızı kullanmanızı ve bazen de ücretsiz olanlardan daha iyi çalışmasını sağlayan ücretsiz olmayan sürücüler de bulunmaktadır. Sürücü Yöneticisi, bunları yüklemeniz için size yardım eder. Bunlar oyun, video veya resim düzenleme sürecini hızlandırabilir.

Kubuntu Ana Sayfasına Dön