Kubuntu/Podstawy

From KDE UserBase Wiki
Revision as of 18:10, 28 May 2019 by FuzzyBot (talk | contribs) (Updating to match new version of source page)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Podstawy

Ta część Dokumentacji obejmuje komponenty w ramach Kubuntu, które spełnią twoją pożądaną funkcjonalność i dostosują Kubuntu do twoich potrzeb.

Aktywatory

Kickoff

KickOff Plasma 5

Jako dystrybucja KDE, Kubuntu używa domyślnie aktywatora aplikacji Kickoff. Aktywator Kickoff jest zamiennikiem 'Menu Start' w Windows (przed Windows 8). Ikona uruchamiająca Kickoff położona jest w lewym dolnym rogu, podobnie jak w Windows XP lub 7. Aby uzyskać więcej informacji jak dostosować to do własnych potrzeb, zajrzyj na stronę Plasma Kickoff.

KRunner

Krunner Plasma 5

Podobnie jak KickoffKRunner jest aktywatorem, ale potrafi on o wiele więcej niż uruchamianie aplikacji. Zazwyczaj KRunner jest dostępny po naciśnięciu Alt + F2. Aby uzyskać więcej informacji o tym co on potrafi, zajrzyj na stronę Plasma Krunner.


Sieci

Ten dział pomoże ci w uzyskaniu połączenia z internetem.

Panel wyboru sieci


Sieci Przewodowe

W większości przypadków połączenia przewodowe będą po prostu działać bez żadnych zmian w domyślnej konfiguracji Kubuntu. Połączenia przewodowe są wybierane jako domyślne, gdy są dostępne.

Sieci Bezprzewodowe

Większość kart bezprzewodowych jest wspierana domyślnie w Kubuntu. Jednakże, w niektórych przypadkach, urządzenia sieci bezprzewodowej potrzebują własnościowych sterowników do działania. Najlepszym sposobem, aby to sprawdzić jest otwarcie programu Driver Manager . Aby otworzyć ten program wybierz KickOff -> Ustawienia systemowe -> Driver Manager. Jeśli urządzenie potrzebuje własnościowych sterowników, wtedy Driver Manager pomoże w wyborze, instalacji i uruchomieniu właściwych sterowników. Gdy już to wszystko zrobimy, system będzie musiał być ponownie uruchomiony. Aby uzyskać więcej informacji na temat rozwiązywania problemów z bezprzewodowym dostępem do Internetu w systemie, sprawdź stronę Rozwiązywanie problemów z sieciami bezprzewodowymi.


Dostosowywanie Pulpitu

Ten dział opisuje podstawy konfiguracji Kubuntu do własnych potrzeb. Jedną z mocnych stron filozofii KDE jest skupienie się na kontroli niemal każdego aspektu środowiska desktopowego. Tapety, motywy, widgety, schematy kolorów, ekrany powitalne i wiele więcej, których opcje do dostosowania są nieograniczone.

KDE-Look jest najlepszym miejscem, gdzie można znaleźć niestandardowe ustawienia dla pulpitu Plasmy. Niektóre aplikacje pozwalają nawet na bezpośrednie połączenia do KDE-Look, aby pobrać nową konfigurację lub obraz.

Motywy

Kubuntu pozwala na łatwą zmianę motywu. Aby zmienić motyw przejdź do Ustawienia systemowe -> Wystrój przestrzeni roboczej w sekcji Wygląd, potem wybierz z listy zainstalowanych tematów. Możesz zmienić motyw Wystrój pulpitu, Wskaźników, oraz Ekranu powitalnego. Wybierz z tych, które są zainstalowane domyślnie, albo kliknij lewym przyciskiem myszy 'Pobierz nowe...' w poszczególnych działach, aby otrzymać większy wybór.

Plasmoidy

Plasmoidy (nazywane także Widgetami) są dostępne po klikniecie prawym przyciskiem myszy na pulpit i wybór Dodaj elementy interfejsu..., co przeniesie nas do listy Widgetów. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz stronę Widgety Plasmy.


Panel

Po kliknięciu prawym przyciskiem na pulpicie ponownie, wybierz Dodaj panel, aby dodać ich więcej. Możesz kliknąć lewym przyciskiem myszy przycisk po prawej stronie panelu, aby zmienić właściwości Panela, jak np. zmianę jego wysokości lub szerokości lub dodać widgety. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz stronę Panele Plasmy.

Dolphin

Dolphin jest domyślnym menedżerem plików w Kubuntu i może być porównywany z Windows Explorerem. Dolphin wygląda prosto dzięki świetnemu projektowi i jednoczesnemu posiadaniu wielu zaawansowanych funkcji. Aby uzyskać więcej informacji zajrzyj na stronę Dolphina.

Aktualizowanie

Deweloperzy Kubuntu wydają aktualizacje funkcji i poprawek bezpieczeństwa dla programów i pakietów w ramach systemu Kubuntu. Kiedy aktualizacje są dostępne, Kubuntu wyświetla informację w Tacce Systemowej. Aby zaktualizować system otwórz Menedżer aktualizacji Muon w KickOff albo Krunner oraz kliknij przycisk Zarządzanie uaktualnieniami. Po instalacji niektórych aktualizacji, zajdzie potrzeba zrestartowania komputera. Jeśli to nastąpi Kubuntu wyświetli menu podręczne oraz ikonę w Tacce Systemowej.

Muon Updater

Powrót do strony głównej Kubuntu