Підручники/Перехід з KDE3 на KDE SC 4

From KDE UserBase Wiki
Revision as of 11:57, 9 June 2011 by Yurchor (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Зауваження

Дані цієї сторінки є застарілими. Більшу частину згаданих тут вад (автоматичне монтування USB тощо) вже вирішено у той чи інший спосіб. Якщо вам відомі якісь інші вади, повідомте про них на цій сторінці.


SC 4? Це ще що таке? Спільнота KDE працює над розробкою багатьох програм, з яких складаються основні пакунки середвища. Команда з маркетингу вирішила, що найкращою назвою сукупності цих пакунків є Software Compilation (Набір програмного забезпечення). Для зручності вони скоротили цю назву до SC 4.

З першого погляду може здатися, що багато з можливостей, якими ви користувалися KDE3, просто недоступні у KDE SC 4. Фактично ж, результату легко досягти і у новому середовищі, але підхід до виконання відповідної дії може бути зовсім іншим. Уявіть собі знак «Дорогу закрито», вам просто треба вибрати інший шлях. Таке трапилося з рядом можливостей з різних причин.

Зокрема часто можна почути скарги на «нереалізовані можливості» при переході від Центру керування до Системних параметрів. Деякі з параметрів Центру керування було пов’язано з налаштуванням певних програм. З цієї причини ці параметри було пересунуто до вікон налаштування відповідних програм, замість збирання їх у одному вікні панелі керування.

Стані друзі, нові шляхи

Центру керування (kcontrol) вже немає

KControl більше немає. Програму замінено на Системні параметри, з піктограмою з зображенням зхрещених гайкового ключа і відкрутки. Типово у програмі використано панелі з піктограмами, впорядкованими за групами. Ви можете скористатися кнопкою Налаштування (кнопка з зображенням відкрутки і гайкового ключа), щоб змінити формат представлення даних на Класичний перегляд деревом.

Додавання піктограм на стільницю

Використання класиченої стільниці

У KDE SC 4 передбачено два режими роботи стільниці, кожен з яких може бути типовим у вашому дистрибутиві. Щоб змінити режим роботи, наведіть вказівник миші на будь-яке вільне місце на стільниці, клацніть правою кнопкою миші і виберіть пункт Параметри стільниці (у деяких дистрибутивах цей пункт називається Параметри вигляду), потім виберіть Тип -> Стільниця (якщо ви надаєте перевагу порожній, нічим не заповненій стільниці) або Перегляд тек (стільниця, яка поводитиме себе так, як у KDE 3).

Інший підхід

Якщо ви надаєте перевагу користуванню багатьма віджетами на стільниці, спробуйте тип «Стільниця» з невеличким віджетом перегляду тек у куті екрана (у віджеті можна буде гортати вміст), де буде показано дані з ваших каталогів даних. Додатковою приємністю є те, що якщо ви наведете вказівник на позначку теки, ви зможете побачити вміст теки (спуститися деревом каталогів), отже ви зможете відкривати файли без усіляких програм для керування файлами.

Зауваження

У 4.5 для спуску деревом каталогів слід натиснути кнопку зі стрілкою вгору.


Крім того, замість використання меню для запуску програм ви можете просто ввести назву програми (частину назви або призначення програми) до поля введення krunner (щоб викликати вікно програми натисніть Alt+F2 або скористайтеся контекстним меню стільниці). KRunner виконує нечіткий пошук, отже, якщо ви введете «текст» у вікно програми, буде показано всі встановлені програми для редагування тексту, наприклад, kwrite, openoffice-writer, kword або googledocs, а також список всіх пов’язаних з редагуванням тексту закладок, отже вам не обов’язково точно пам’ятати назву програми чи документа.

Перетягування зі скиданням?

Ви можете перетягувати піктограми на стільницю типу «Стільниця» або «Перегляд тек». Система покаже вам можливі варіанти подальших дій, перелік яких залежатиме від типу файла. Наприклад, якщо ви скидаєте на стільницю позначку файла зображення, вам запропонують переглянути файл (у вікні перегляду ви зможете відкрити файл у відповідній програмі або вилучити файл до смітника), відкрити файл у віджеті рамки для фотографій або розташувати піктограму на стільниці. Якщо у списку немає пунктів переглядача, вам слід встановити пакунок kdeplasma-addons.

Ще однією можливістю перетягування зі скиданням з Dolphin є перетягування з метою створення перегляду тек. Пам’ятайте, що перегляд тек можна масштабувати довільним чином (гортати вміст можна за допомогою смужки гортання). Ви зможете пересуватися теками за допомогою наведення вказівника миші на позначку теки, отже відкриття окремого файла з перегляду тек буде набагато швидшим за відкриття програми для керування файлами з метою його відкриття.

Автоматичне монтування пристроїв USB

У KDE 3 ви могли наказати середовищу автоматично монтувати пристрої USB після з’єднання з комп’ютером. У KDE SC 4 монтування не відбуватиметься автоматично. Ви можете змонтувати пристрій вручну за допомогою панелі сповіщення про пристрої (слід вибрати відповідну дію) або натисканням піктограми пристрою у Dolphin. Починаючи з KDE 4.2, ви можете скористатися альтернативним плазмоїдом монтування пристроїв, у якому передбачено автоматичне монтування. Докладніше про цей плазмоїд можна дізнатися тут

Інший підхід:

Досвідчені користувачі можуть віддати перевагу вивченню створення правил обробки пристроїв USB. Документацію з цього питання можна знайти у довіднику з напистання правил udev.

Зауваження

Обидва описані вище підходи є тимчасовими. У останніх випусках середовища передбачено можливість автоматичного монтування відомих системі пристроїв.


Автоматичне приховування панелей

Щоб наказати системі приховувати панель автоматично, натисніть піктограму налаштування Плазми (жовта крапля у правій частині панелі) і виберіть пункт Додаткові параметри, позначте пункт автоматичного приховування. У поточній версії приховування вручну, як це було у KDE 3, ще не реалізовано.

Пересування аплетів на панелі

У KDE 4 вам слід відкрити панель керування панеллю (натисніть піктограму набору інструментів Плазми, жовту краплю у правій частині панелі). Якщо віджети було заблоковано (вами або розробниками вашого дистрибутива), вам слід спершу розблокувати віджети. Зробити це можна за допомогою контекстного меню, що викликається клацанням правою кнопкою миші на вільному місці стільниці. Після відкриття панелі налаштування наведення вказівника миші на віджет (або плазмоїд) панелі змінюватиме форму вказівника на зірочку зі стрілок. Натисніть ліву кнопку миші і перетягніть віджет на нове місце.

Завершіть внесення змін натисканням кнопки з білим X у червоному колі на панелі налаштування і заблокуйте віджети знову, якщо хочете (знову ж таки за допомогою контекстного меню).

Показ назв програм замість їх описів у K-меню

KDE 3 можна було налаштувати на показ назви програми (наприклад, amarok) або її опису (наприклад, музичний програвач). У KDE SC 4 завжди показується лише опис і це робить пошук програм доволі складною справою.

Якщо ви використовуєте «стиль меню Kickoff», ви без проблем можете знайти програму введенням перших літер її назви у поле «Пошук» засобу запуску програм. Після того, як пункт меню програми буде знайдено, додайте його до списку улюблених, додайте піктограму запуску програми на панель або стільницю.

Якщо вам не подобається перехід за допомогою клацання кнопкою миші, використаний у Kickoff, ви можете спробувати Lancelot, меню запуску, у якому збережено більшість переваг Kickoff і додано власні цікаві можливості.

Якщо ви надаєте перевагу старому доброму K-меню, наведіть вказівник миші на кнопку K-меню, клацніть правою кнопкою миші і виберіть пункт Перемкнути меню на класичний стиль. Після цього можна налаштувати спосіб показу пунктів програм у меню: клацніть правою кнопкою миші на K-кнопці -> Параметри засобу запуску програм. Позначте пункт Показувати програми за назвою і натисніть кнопку Гаразд. Ось і все.

Information

A collection of screencasts help you adjust to many of the tasks you meet daily


Bluetooth

BlueDevil інтегрує ваші телефони та планшети з Bluetooth до робочого простору Плазми.