Akregator

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Akregator and the translation is 73% complete.
Outdated translations are marked like this.
Dot sitesinden en son RSS beslemeleri okunuyor
Akregator, otomatik olarak RSS/Atom etkin web sitelerinden makaleleri toplar

Akregator, dot.kde.org ve twitter blogları gibi sitelerde yeni olaylardan haberdar olmanıza yardımcı olur. Kullanılan teknoloji RSS'dir ve çoğu site bunu desteklemektedir.

Akregator, Kontact setinin bir parçasıdır.

Özellikler

  • Kullanımı basit
  • Onlarca besleme eklenebilir
  • Okunmamış besleme olduğunda sizi bilgilendirebilir
  • Makalelerin tamamını dahili okumak için sekmeler kullanır
  • Besleme arşivleme
  • Beslemeleri içe ve dışa aktarma
  • Konqueror ile bütünleşme

Akregator'ü Kullanma

Akregator mevcut olan tüm RSS ve atom beslemelerini kontrol edebileceğinden, ilk olarak yapmanız gereken şey takip edilecek bir besleme bulmaktır. Bu muhtemelen düşündüğünüzden daha kolay. En beğendiğiniz sayfalara bakarak RSS veya atom besleme bağlantıları olup olmadığını denetleyebilirsiniz. Çoğu haber sağlayan site benzeri siteler çoğu zaman bulundurur.

Besleme için bir adrese sahip olduğunuzda, Akregator'ü takip için hazırlamak çok kolay. Tek yapmanız gereken şey besleme menüsünden "Besleme Ekle" seçmek veya klavyenizdeki "Ins" tuşunu kullanmaktır.

Bu işlemden sonra, Akregator'ün abone olunmuş beslemelerini denetleyip güncelleme sıklığını ayarlayabilirsiniz. Genel bir ayar veya her besleme için farklı aralık kullanabilirsiniz.

Akregator, abone olunan beslemeleri istediğiniz kadar depolama ve arşivleme özelliğine de sahip. Tekrar, herkes her beslemeyi etkileyen (Ayarlar-Akregator Uygulamasını Yapılandır-Arşiv) ile genel bir ayar belirleyebilir veya bir beslemeye sağ tıkladıktan sonra "Haber Kaynağını Düzenle" ardından "Arşiv" sekmesini kullanarak her besleme için ayrı ayrı tanımlayabilirsiniz.

Farklı bir tarayıcıdan veya önceki bir yedekten beslemelerinizi içe aktarmak isteyebilirsiniz. Beslemeleri içe aktarmak için, tek yapmanız gereken 'Dosya' menüsündeki 'Kaynakları İçeriye Aktar...' tıklamak ve ardından beslemeler hakkında bilgi içeren dosyayı konumlandırmaktır. Bu, çoğu besleme okuyucu ile uyumlu olan ve aralarında değişim yapmayı sağlayan XML tabanlı dosya OPML'dir. Abone olunmuş beslemeleri dışarı aktarmak için izlenecek yol da aynı. Tabii ki bu kez 'Kaynakları Dışarıya Aktar...' seçeceksiniz.

Konqueror ile bütünleştirmek için konqueror-plugin-akregator eklentisini kurabilir ve böylece gezinirken bulduğunuz ilginç beslemeleri Akregator içerisine sadece bir tık ile ekleyebilirsiniz.

kısayollar

+ - besleme içindeki en yeni okunmamış girdiyi oku

- - besleme içindeki en eski okunmamış girdiyi oku

Tutorials

Download

Akregator is available in all major Linux distribution repositories, as tarballs, and soon a Flatpak version will also be available. Ancient versions were compatible with Windows, the Kontact team is looking for help to improve Windows support. For more information look at the Kontact download page.

Installation Instructions

If you need help to install Akregator, look at this tutorial about how to install KDE software.


More information