Налаштування вашої стільниці

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Configure your desktop and the translation is 100% complete.

Способи налаштування стільниці у KDE 3.5, KDE 4 і Plasma 5 значно відрізняються. Нові способи потребують певного роз’яснення.

Зауваження

Ви можете налаштувати стільницю клацанням правою кнопкою на стільниці із наступним вибором пункту Налаштувати стільницю або натисканням комбінацій клавіш Alt-D , Alt-S.


У застарілих версіях Плазми можна було редагувати контекстне меню і вилучити з нього пункт Налаштувати стільницю разом із відповідним клавіатурним скороченням. Якщо так трапилося із вами, і ви хочете повернути пункт Налаштувати стільницю, ось що вам слід зробити:

У терміналі віддайте команду

kate ~/.config/plasma-org.kde.plasma.desktop-appletsrc

і допишіть у розділі [ActionPlugins][0][RightButton;NoModifier] такі рядки:

configure=true
configure shortcuts=true
Після виходу з системи і повторного входу пункт Налаштувати стільницю is має знову з'явитися у меню.


Піктограми

Проблема: ви бажаєте розташувати на вашій стільниці піктограми (наприклад, «Мої чернетки» або «Гра у тетріс»)

Вирішення:

 • у KDE 3.5 клацніть правою кнопкою на вільному місці і виберіть пункт «Створити посилання на програму»
 • у KDE 4 все трошки складніше:
  • використання «Стільничної теки»:
   • для початку запустіть Konqueror і скористайтеся пунктом меню Довідка -> Про KDE. Переконайтеся, що встановлено принаймні KDE 4.2.
   • закрийте вікно Konqueror, клацніть правою кнопкою миші на вільному місці на стільниці і послідовно виберіть такі пункти Параметри стільниці -> Тип -> Перегляд тек
   • у 4.5 слід вибрати такі пункти Параметри стільниці -> Простір дій -> Тип -> Перегляд тек
   • клацніть правою кнопкою на вільному місці на стільниці і виберіть пункт Створити... -> Посилання на програму
  • спосіб «перетягування зі скиданням»
   • Відкрийте у програмі для керування файлами теку з потрібним вам файлом і перетягніть позначку файла на стільницю. Піктограма файла має з’явитися на стільниці.

Приклад

Нехай вам потрібна на стільниці піктограма, натискання якої запускатиме Konqueror:

 • визначте розташування виконуваного файла програми:
  • запустіть Konsole натисканням комбінації клавіш Alt+F2 з наступним введенням команди
   konsole
  • введіть команду
which konqueror

припустімо, що у відповідь було показано:

/usr/local/bin/konqueror
  • відкрийте у Dolphin або Konqueror теку з виконуваним файлом, у нашому прикладі /usr/local/bin
  • перетягніть піктограму файла konqueror і скиньте її на стільницю.

Тепер ви зможете запускати Konqueror натисканням піктограми konqueror на вашій стільниці.

Плазма

Роботу стільниці тепер засновано на Плазмі. Плазма здатна містити запущені «віджети» (іноді ці віджети називають «плазмоїдами»), наприклад, годинник безпосередньо на стільниці без будь-яких рамок. Щоб додати віджет «годинник» на стільницю, клацніть правою кнопкою миші на вільному місці на стільниці і виберіть пункт контекстного меню Додати віджет. У нашому прикладі слід вибрати віджет Аналоговий годинник.

Перевпорядкування панелі

Більшість з нас раби власних звичок, нам подобається, коли піктограми на панелі розташовано у певному звичному порядку. Плазма розташовує піктограми випадковим чином, але ви можете змінити порядок, якщо у вашій системі встановлено KDE 4.1 або пізнішу версію. Якщо на правій частині вашої панелі показано кнопку керування панеллю (схожа на жовту краплю у півколі), ви можете впорядкувати або змінити розмір і вирівнювання панелі. Докладніше про це у розділі Як пересунути аплет на панель?

Інші корисні підказки можна знайти на сторінці питань і відповідей щодо Плазми.

Доступ до ваших файлів на іншому комп’ютері

У KDE 3 у разі створення запису монтування у файлі таблиці файлових систем для каталогу на іншому комп’ютері стільничне середовище показувало піктограму ресурсу на стільниці. У KDE 4 ви не побачите відповідної піктограми, але передбачено навіть кращий спосіб отримати доступ до ваших файлів.

Створіть віджет перегляду тек (клацання правою кнопкою миші на вільному місці стільниці, Додати віджети -> Перегляд тек). Типово, у віджеті буде показано вміст вашої домашньої теки, але якщо натиснути кнопку з гайковим ключем на панелі керування віджетом (сіренька панель збоку), буде відкрито вікно властивостей, де ви зможете вказати теку на іншому комп’ютері, де зберігаються ваші файли. Якщо зробити віджет перегляду тек дуже маленьким, ви зможете гортанням дістатися потрібного вам об’єкта і відкрити його у Konqueror (типової програми для перегляду каталогів на інших комп’ютерах, ви можете змінити її на іншу програму).

Декілька програм для керування файлами

Всі описані дії для Konqueror можна виконати і у Dolphin. З першого погляду може здатися, що у Dolphin не вистачає можливостей, але ознайомтеся зі сторінками, посилання на які наведено на сторінці Dolphin, щоб дізнатися про нові можливості, які роблять цю програму дуже потужним інструментом.