Kubuntu/Yazılım/Oyunlar/Steam

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Kubuntu/Software/Games/Steam and the translation is 91% complete.


Kubuntu'da Steam

Şu anda, Steam kurulumu için üç yöntem bulunuyor.

Grafiksel Arayüz

Eğer Grafiksel Arayüz ile kurulumu tercih ederseniz, Ubuntu Yazılım Merkezi'ni kurun, Steam aramasını yapın ve kur ("satın al") seçin.

Ubuntu Yazılım Merkezi Kurulumu

Ubuntu yazılım projelerinin bulunduğu Launchpad'de oturum açmanız gerekecektir. Henüz bir hesabınız yoksa, ilgili sayfadan açabilirsiniz.

Steam 'satın alma' işlemini başarılı olduğuna dair bir tebrik e-postası alacaksınız!

El ile kurulum

DEB dosyasını tarayıcınızdan http://store.steampowered.com/about/ sayfasına giderek indirin ve aşağıdaki nasıl yapılır kısmını izleyin: Kubuntu ile ilişkili paket dosyaları, Kubuntu'nun Debian GNU/Linux dağıtımı ile çok yakından ilişkili olmasından dolayı ".deb" uzantısına sahiptir. Bağımsız ".deb" dosyaları indirilip kurulabilir. Örneğin Humble Takımları, deb dosyaları dağıtmaktadır. Kurulum için yönetimsel haklar gereklidir.

Nasıl: Kurulum sürecini başlatmak için ".deb" dosyasına basitçe sol tıklayın. Gerekli yönetimsel hakların istendiği bir parola sorgusu gelecektir.

Komut satırı

Konsole içerisinde, mkdir steam && cd steam && wget http://media.steampowered.com/client/installer/steam.deb ve

ardından: sudo dpkg -i paketdosyası.deb

komutlarını indirilen dosyanın adının aynısını kullanarak yazın.

Humble Takımları

Humble Takımları arayüzü kullanmak için, yukarıdaki resimde gösterildiği gibi Ubuntu Yazılım Merkezi aracılığıyla kurulmalıdır. Ayrıca bir Launchpad hesabına ihtiyacınız var. Buna ek olarak Humble Takımları web sitesinde oyunlar için ödeme yaptıktan sonra, Humble Takımı'ndan gelen e-postadaki bağlantıya ve Yazılım Merkezi içerisindeki "Öde" düğmesine basın. Ancak, tekrar ödeme yapmanız gerekmeyecek.

Eğer sorunlar yaşıyorsanız, lütfen bilgileri bu hata sayfasına yazın.

Eğer DEB dosyasını indirmeyi tercih ederseniz, Humble Takımı indirme bağlantınızı e-postanızda bulacaksınız. Tarayıcınızla veya wget ile indirerek, el ile yazılım kurma adımlarındaki Nasıl Yapılır kısmını takip edip Steam'de olduğu gibi kurulum yapabilirsiniz.

Issues/workarounds

Steam does not close to tray

By default, Steam makes the Close button work like minimize button. You can force it to minimize to tray when the Close button is pressed by launching Steam with STEAM_FRAME_FORCE_CLOSE=1. This will be probably fixed in the near future (see issue 1025 on GitHub).

Kubuntu Ana Sayfasına Dön