Plasma/Krunner

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Plasma/Krunner and the translation is 70% complete.
Outdated translations are marked like this.

KRunner, Plasma masaüstü için yapılmış bir başlatıcıdır. Küçük komut satırı benzeri bu alanın temel işlevi, programları çalıştırmak olsa da, kullanıcının birçok görevi tamamlamasında yardımcı olacak "çalıştırıcılar" ile geliştirilebilir.

Not

Burada listelenen özelliklerden bazılarını kullanabilmeniz için dağıtımınıza bağlı olarak ek KRunner eklenti paketlerini kurmanız gerekebilir.

Özellikler

Bu tamamlanmamış liste, KRunner kullanımının bazı temel örneklerini sunmaya çalışıyor. Daha fazlasını KRunner içerisindeki '?' simgesine basarak keşfedebilirsiniz.

Uygulamaları başlat ve durdur

(builtin plugin: Applications)

Uygulamaları, basitçe isimlerini yazarak çalıştırabilirsiniz. Eşleşmeleri aramaya başlayabilmek için en az üç karakter girmelisiniz. Eşleştirmeler, uygulamalar menünüzdeki uygulamalardan bulunacaktır.

You may type a single character and KRunner will start finding matches. Matches will be found to applications from your easily customizable applications menu (for that, right-click in menu).

Örnekler:

Giriş Çıkış
gwe (Gwenview) çalıştır

KRunnerı, uygulamaları sonlandırmak için de kullanabilirsiniz. sonlandır ve ardından sürecin adını yazdığınızda KRunner, uygulamayı kapatmak (SIGTERM) veya zorunlu çıkmak (SIGKILL) için seçeneklerinizi görüntüleyecektir. KRunner (en az üç karakter girildiğinde) çalışan uygulamalar arasında kısmi eşleme yapacaktır.

sonlandır anahtar sözcüğünün, "Uygulamaları Sonlandır" olarak değiştirilebileceğini unutmayın. Bu, süreç No'su alan kill kabuk komutu ile çakışmayı önlemek içindir.

Direct installation

(builtin plugin: Software Center)

In case that you look for an application that has not been installed yet, KRunner will suggest a set of applications that match your search. In specific, since KRunner has been integrated with Plasma Software Center, Discover, will present you a list of applications, enabling you to proceed to direct installation.

(Kabuk) komutlarını çalıştır

(builtin plugin: Command Line)

Uygulamalar menüsünde listelenen uygulamalara ek olarak, KRunner ikilileri çalıştırmak da dahil olmak üzere kabuk komutlarını çalıştırmada kullanılabilir. Bir komut girerken, KRunnerın kısmi komutlar kabul etmeyeceğini veya otomatik tamamlama önermeyeceğini unutmayın.

Buna benzer bir komut çalıştırmak, ek seçenekleri görüntüleyen bir ingiliz anahtarı görüntüleyecektir. Bir uçbirim oluşturup komutu orada çalıştırabilir (eğer komutunuz metin çıktısı görüntülüyor ve okumak istiyorsanız kullanışlı olabilir) veya programı farklı bir kullanıcı olarak çalıştırabilirsiniz (kullanıcının adını ve parolasını yazarak).

Örnekler:

Giriş Çıkış
ls ~/Belgeler ~/Belgeler içeriklerini listeler (tercihen uçbirimde)
cp ~/Belgeler/dosyam ~/dosyam dosyam dosyasını ~/Belgeler dizininden ~/ dizinine kopyalar
mplayer filmim.mkv mplayer içerisinde filmim.mkv'yi oynatır

Bu arada, eğer komut satırı sizin için ise, man sayfalarına bütünleştirmeyi takdir edebilirsiniz. Sadece komutun önüne # yazın ve kolay okunabilirlik için biçimlendirilmiş man sayfasını tarayıcınızda açın.

Örnekler:

Giriş Çıkış
#ls ls için kılavuzu tarayıcıda açar

Web sitelerinde gezin

(builtin plugins: Bookmarks, Locations, Web Search Keywords)

Bir web sitesini öntanımlı tarayıcınızda açmak için sadece adresini yazmanız yeterli. Hatta Konqueror içerisindeki yer imi adını bile yazabilir ve KRunner'ın sizin için açmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bu siteyi geçmişte ziyaret etmişseniz, KRunner, tarayıcınızın geçmişinden de sonuçları getirebilir.

Örnekler:

Giriş Çıkış
yerİmim yer iminizi tarayıcınızda açar
kde.org KDE ana sayfasını tarayıcınızda açar
http://userbase.kde.org/ tarayıcınızda KullanıcıÜssü sayfasını açar

KRunner Konqueror web kısayollarınızı zaten biliyor. Doğrudan kullanmaya başlayabilirsiniz.

Örnekler:

Giriş Çıkış
gg:KDE Google'da KDE araması yapar
wp:krunner Vikipedi'de krunner araması yapar

KRunner ayrıca KGet ile URL'si belirtildiği takdirde internetten dosya indirme seçeneklerini de sağlar..

Vikipedi, Wikitravel ve KDE Techbase'de hızlı aramalar için ek çalıştırıcılar da mevcuttur.

Dosya, klasör ve aygıtları açın

(builtin plugin: Locations)

KRunner yerel makinenizdeki dosya ve dizinleri de sizin için açabilir. Eğer uzak makinelere erişmek de isterseniz bunu da yapabilirsiniz. KRunnerın ssh (fish:) ve samba (smb:) için nasıl kioslaves kullandığına bakın.

Örnekler:

Giriş Çıkış
file:/home/ file:///home/ dizinini (Ev dizinini) Dolphin içerisinde açar
file:Filmim.mkv /home/Filmim.mkv dosyasını açar
fish:[email protected] fish (ssh üzerinden dosya) protokolü yardımıyla fish:/[email protected]/ bağlantısını açar
smb:WindowsKutum Samba yardımıyla smb:/WindowsKutum dizinini açar

Eğer dosya yolunu bilmiyorsanız, sadece dosyanın adını yazın. Eğer dosya yakın zamanda açılan bir belge ise KRunner sizin için listeleyecektir. Eğer Nepomuk alt sistemi kurulu ise, bilgisayarınızda dosya aramasını içerikleri ile de yapabilirsiniz. KRunner ayrıca isimlerini girdiğinizde Dolphin içerisinde yer imi konulmuş dizinleri (Konumlar kenar çubuğundaki) açacaktır. Dahası, sisteminizdeki aygıtlara erişmek isterseniz (bağlı veya bağlı olmayan), bunu da yapabilirsiniz. KRunner hatta aygıta bağlı seçenekleri de sağlayacaktır.

Örnekler:

Giriş Çıkış
Ev D Dolphin içerisinde Ev dizininizi açar
USBBelleğim USB Belleğinizi açmak veya bağlamak için seçenekler görüntüler

Oturum, pencere, masaüstü ve etkinliklerle çoklu görevler

Çoğu KDE uygulaması oturum kaydı ve yüklenmesine izin verir. KRunner bu oturumları çalıştırmanıza izin verir. Uygulamanın adını veya doğrudan oturumun adını yazabilirsiniz. Açılabilir oturumları çalıştıran komutlar Kate, Konqueror, Konsole vb. içindir.

KRunner çok iş yapanın rüyasıdır. Eğer çok sayıda pencereniz açıksa, sadece pencerenin başlığını yazın. Ayrıca sanal masaüstü adınızı yazıp doğrudan geçiş de yapabilirsiniz. Eğer etkinlikler ile çalışıyorsanız, etkinlik adını da yazarak geçiş yapabilirsiniz. KRunner üç karakter yazdıktan sonra eşleştirmeye başlayacaktır.

KRunner hatta masaüstü oturumlarını da sizin için değiştirir. Yeni ayrı bir X oturumu başlatmak için değiştir veya yeni oturum yazın. Yine değiştir anahtar sözcüğünü kullanarak oturumlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Örnekler:

Giriş Çıkış
Masaüstü 1 sanal masaüstünü Masaüstü 1'e değiştirir
işEtkinliğim işEtkinliğim etkinliğine geçiş yapar
değiştir mevcut bir oturuma geçmek için seçenekleri gösterir veya yeni bir oturum başlatır

Çoğu plasma gereci pencere uygulaması olarak da çalışabilir. Sadece gerecin adını yazın ve KRunner sizin için bir pencere olarak açsın.

Kişilerinizle Konuşun

İletişim için seçenekleri görüntülemek adına KAddressBook içerisinde bulunan bir kişinizin adını yazın. KRunner içerisine bir e-posta adresi yazmak KMail mesaj yazma penceresini açacaktır. Ayrıca Kopete kişi listenizdeki kişilerde arama da yapabilirsiniz.

Adres defteri ve kopete çalıştırıcıları SC 4.8'de çalışıyor gibi görünmüyor.

Örnekler:

Giriş Çıkış
[email protected] KDE posta listesine e-posta yaz
KişiAdı KişiAdı'nın seçeneklerini göster

Biraz müzik dinleyin

Krunner kullanarak Amarok benzeri bir modern ses oynatıcınızı denetleyebilirsiniz. Tümü yapılandırılabilen çok sayıda anahtar kelime kullanabilir, şarkıları oynatabilir, duraklatabilir veya atlayabilirsiniz. Amarok'un kütüphanesindeki bir sanatçı, albüm veya şarkı adı yazmak hemen oynatabilmenizi, bir sonraki olarak çalınmasını (kuyruk) veya en sonda çalınmasını (ekle) sağlar. Sesi değiştirmek için arttır veya azalt kullanabilir, hatta tamamen sessiz yapabilir veya programdan çıkabilirsiniz.

Örnekler:

Giriş Çıkış
oynat şarkı araması hemen bir şarkı çalar
duraklat Amarok uygulamasını veya öntanımlı müzik oynatıcınızı bekletir
sonraki şarkı listesindeki sıradaki parçayı çalar

Dakik olun

Geçerli tarih veya saati date veya time yazarak öğrenebilirsiniz. Sonucu seçmek panoya kopyalar ve bu şekilde herhangi bir yere yapıştırabilirsiniz. Tarih ve saatin biçimi sistem ayarlarınızdaki gibidir.

Örnekler:

Giriş Çıkış
date Bugün ...
time Şu an saat ...

Hatta TZ veritabanındaki zaman dilimi veya şehri belirterek belirli bir alandaki tarih ve saati de öğrenebilirsiniz.

Examples:

Giriş Çıkış
time UTC UTC diliminde saat ...
time oslo Avrupa/Oslo diliminde saat ...
time kolkata Asya/Kolkata diliminde saat ...

Korganizer ile etkileşip olayları getirmek için bir çalıştırıcı da mevcut, fakat SC 4.8'de çalışıyor görünmüyor.

Hesap Makinesi

KRunner = işareti ile çağırılan ve hesaplamaların yapılabildiği, çok yönlü bir hesap makinesi sunar. Temel aritmetik işlemlerin yanında, sqrt(), sin(), log() vb. bilimsel fonksiyonları da çağırabilirsiniz. Desteklenen fonksiyonların bir listesi burada yer alıyor. sin(), cos() vb. gibi trigonometrik fonksiyonların açı değerlerinin radyan olması gerektiğini not edin. KRunner ayrıca ifadelerde pi sayısını da algılar.

Örnekler:

Giriş Çıkış
32*12 = 384
= sqrt(4) + 32*sin(30*pi/180) 18

KRunner also supports combinatorics functions, like perm() or comb().

Examples:

Input Output
= perm(10,5) 30240
= comb(10,5) 252

KRunner ayrıca sembolik matematikte ifadeler üzerinde integral ve türev işlemleri de yapabilir.

Örnekler:

Giriş Çıkış
= integrate( -x/y^2, y ) -x/y
diff( log(x) ) = 1/x

KRunnerı aynı zamanda, kök bulmak için polinom fonksiyonları çözmek üzere kullanabilirsiniz.

Örnekler:

Giriş Çıkış
= solve( x^2 + 4*x - 21 = 0 ) [7, -3]

KRunner hesaplamaların parçası olarak birimleri zekice ele alabilir. Aşağıdaki örnekleri deneyerek nasıl olduğunu görün.

Örnekler:

Giriş Çıkış
= 2,5 kg * 10 m/s^2 25 N
220 V / 10 A = 22 ohm

KRunner çoğu birimi anladığı için hızlıca dönüşüm yapmakta kullanabilirsiniz. Birim dönüştürmede = simgesi kullanılmadığına dikkat edin.

Örnekler:

Giriş Çıkış
30 F -1,11111 C (°C) derece, 273,039 K, ...
27,8 km 1,09449e+06 inç (in), 17,2742 mil (mi), ...
5 galon 18,9271 litre (l)

KRunner para birimlerini de bilir. Birimler arası dönüşüm Avrupa Merkez Bankası websitesindeki döviz oranları alınarak yapılır.

Örnekler:

Giriş Çıkış
1 dolar 0.657002 ingiliz sterlini (GBP), 0,742501 euro (EUR), ...
125 euro 110.606 ingiliz sterlini (GBP), 15,785 yen (JPY), ...
30 JPY kaç RUB 9,40731 ruble (RUB)

Konumlara gidin

Eğer Marble (OpenStreetMap içinde) yer imi konumunuz varsa, KRunner doğrudan haritayı açabilir.

Yazım denetimi ve özel karakterler

KRunner, yazımınızın doğru olup olmadığı denetleyebilir ve önerilerde bulunabilir. Yazım denetleyicisinı başlatmak için öntanımlı denetle anahtar sözcüğünü kullanabilirsiniz. Bunu daha sonradan değiştirebilirsiniz. Bu işlem için bilgisayarınızda Türkçe sözlük yüklü olmuş olması gereklidir.

Örnekler:

Giriş Çıkış
denetle bilgisyr Önerilen sözcükler: bilgisayar, buluşuyor, ...

KRunner, eğer bir unikod karakter onaltılık kodu başına # yazarak sağlarsanız, özel karakterleri almanızı sağlayabilir.

Örnekler:

Giriş Çıkış
#03b2 β
#00b1 ±

Bilgisayarınızı yönetin

Krunner kullanarak doğrudan sistem ayarları denetim modüllerini açabilirsiniz. Genellikle değiştirmek istediğiniz şey ile ilgili terimleri yazın ve KRunner sizin için bulsun.

Örnekler:

Giriş Çıkış
klavye Klavye ayarları denetim modülünü açar
yazı tipleri Yazı tipi denetim modülünü açar
parola Parola ve Kullanıcı Hesabı denetim modülünü açar

KRunner, "ekran parlaklığı" sözcüğünü kullanarak ekran parlaklığını ayarlamanızı da sağlayabilir. Bir yüzdelik değer, yarım kapatma veya tamamen kapatmasını sağlayabilirsiniz. Ek olarak bilgisayarınızı bekletme, askıya alma, kapatma veya yeniden başlatmak için sözclükler de bulunur.

Örnekler:

Giriş Çıkış
ekran parlaklığı 100 ekran parlaklığını %100 yapar
askıya al bilgisayarı RAM'e askıya alır
kilitle ekranı kilitler

Kullanım

KRunner'ı Açmak

KRunner çalıştırmanın en kolay yolu genel kısayolu (öntanımlı Alt+F2) tetiklemektir. Bazı etkinliklerde (örn. Masaüstü) sadece masaüstüne tıklayıp yazarak da başlatabilirsiniz. Diğerlerinde (örn. Ara ve Çalıştır), KRunner etkinliğin içine gömülü olabilir.

Ayrıca plasma çalışma alanınıza sağ tıklayıp Komut Çalıştır... seçerek veya komut satırında basitçe krunner yazarak çalıştırabilirsiniz.

KRunner'ı Kullanmak

Sonuçlarda yukarı ve aşağı gezinmek için Sekme veya ÜstKarakter+Sekme tuşlarını kullanın. Eğer bir sonuçta seçenek varsa ok tuşlarını kullanarak geçiş yapın. Bir sonucu seçmek için Enter tuşunu (veya sol tıklama) kullanın.

KRunner'ı Keşfetmek

İngiliz anahtarı simgesine tıklamak aramalarınızda işleme alınacak çalıştırıcıları etkinleştirip/devre dışı bırakıp/yapılandırabileceğiniz yapılandırma seçeneklerini gösterecektir. Krunner'ın göründüğü ekranın konumunu değiştirmek için ek seçenekler de kullanılabilir. Hatta isterseniz göreve dayalı biçemi de değiştirebilirsiniz.

'?' simgesine tıklamak, tüm kullanılabilir çalıştırıcıların listesini açar ve sözdizimlerini açıklar. Bu yeni işlevsellik keşfi için iyi bir yol!

İpuçları, Püf Noktaları ve SSS'ler

KRunner'ı özel "tekli çalıştırma" kipinde de kullanabilirsiniz. Bu kipte, Krunner aramalar için sadece bir etkin çalıştırıcıya sahip olacak. Bu özellik tüm çalıştırıcılar tarafından desteklenmiyor ancak çoğu destekliyor. Evrensel klavye kısayolu modülünü Krunner içerisinden açın ve kullanılabilir olanları görmek için "Komut Arayüzünü Çalıştır" seçin. İstediğiniz kip için evrensel bir kısayol belirleyin ve Krunner'ı bu kipte çalıştırın. Kısayol bulabileceğiniz kip kadar kipe sahip olabilirsiniz.

Bu blog hesap makinesi çalıştırıcısının gelişmiş kullanımlarından bazılarını kapsamaktadır.