Plasma/Krunner

This page is a translated version of the page Plasma/Krunner and the translation is 73% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎Türkçe • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎Ελληνικά • ‎русский • ‎українська • ‎中文(中国大陆)‎ • ‎中文(台灣)‎ • ‎日本語

KRunner (launched with Alt-F2 or Alt-SPACE) is the launcher built into the Plasma desktop. While its basic function is to launch programs from a sort of mini-command-line, its functionality can be extended by "runners" to assist the user to accomplish a lot of tasks.

Note
You may need to install additional KRunner addons package depending on your distribution to use some of the functionalities listed here. Note that a large number of active addons may slow down the start of KRunner, adjust this by clicking the wrench icon.


KRunner.png

Özellikler

Bu tamamlanmamış liste, KRunner kullanımının bazı temel örneklerini sunmaya çalışıyor. Daha fazlasını KRunner içerisindeki '?' simgesine basarak keşfedebilirsiniz.

Uygulamaları başlat ve durdur

You can launch programs by simply typing the name of the application you want to launch - or even simpler: press the down-arrow key for list of most recently used programs you typed in beforehand.

You may type a single character and KRunner will start finding matches. Matches will be found to applications from your easily customizable applications menu (for that, right-click in menu).

Örnekler:

Giriş Çıkış
gwe (Gwenview) çalıştır
KRunner app.png

You can use KRunner to kill applications, too. Type in the keyword kill followed by a process name and KRunner will provide options to close the application (SIGTERM) or forcibly quit it (SIGKILL). KRunner will match partial process names to running processes.

sonlandır anahtar sözcüğünün, "Uygulamaları Sonlandır" olarak değiştirilebileceğini unutmayın. Bu, süreç No'su alan kill kabuk komutu ile çakışmayı önlemek içindir.

Direct installation

In case that you look for an application that has not been installed yet, KRunner will suggest a set of applications that match your search. In specific, since KRunner has been integrated with Plasma Software Center, Discover, will present you a list of applications, enabling you to proceed to direct installation.

(Kabuk) komutlarını çalıştır

Uygulamalar menüsünde listelenen uygulamalara ek olarak, KRunner ikilileri çalıştırmak da dahil olmak üzere kabuk komutlarını çalıştırmada kullanılabilir. Bir komut girerken, KRunnerın kısmi komutlar kabul etmeyeceğini veya otomatik tamamlama önermeyeceğini unutmayın.

Buna benzer bir komut çalıştırmak, ek seçenekleri görüntüleyen bir ingiliz anahtarı görüntüleyecektir. Bir uçbirim oluşturup komutu orada çalıştırabilir (eğer komutunuz metin çıktısı görüntülüyor ve okumak istiyorsanız kullanışlı olabilir) veya programı farklı bir kullanıcı olarak çalıştırabilirsiniz (kullanıcının adını ve parolasını yazarak).

Örnekler:

Giriş Çıkış
ls ~/Belgeler ~/Belgeler içeriklerini listeler (tercihen uçbirimde)
cp ~/Belgeler/dosyam ~/dosyam dosyam dosyasını ~/Belgeler dizininden ~/ dizinine kopyalar
mplayer filmim.mkv mplayer içerisinde filmim.mkv'yi oynatır

Incidentally, if the command line is your thing, you may appreciate the built in integration to man pages. Simply type a command name preceded by a # or man:/ to open the man page formatted for easy readability in your browser.

Examples:

Input Output
#ls opens the manual for ls in a browser
man:/grep opens the manual for grep in a browser

Web sitelerinde gezin

You can simply start typing the URL of a website to open it in your default browser. You may even type in the name of a browser bookmark and KRunner will open it for you. If you have visited the website in the past, KRunner can fetch you results from your browser's history, too.

Örnekler:

Giriş Çıkış
yerİmim yer iminizi tarayıcınızda açar
kde.org KDE ana sayfasını tarayıcınızda açar
http://userbase.kde.org/ tarayıcınızda KullanıcıÜssü sayfasını açar

KRunner already knows your Web Shortcuts, found in Plasma System Settings, so you can directly start using them.

Örnekler:

Giriş Çıkış
gg:KDE Google'da KDE araması yapar
wp:krunner Vikipedi'de krunner araması yapar

KRunner ayrıca KGet ile URL'si belirtildiği takdirde internetten dosya indirme seçeneklerini de sağlar..

Vikipedi, Wikitravel ve KDE Techbase'de hızlı aramalar için ek çalıştırıcılar da mevcuttur.

Dosya, klasör ve aygıtları açın

KRunner yerel makinenizdeki dosya ve dizinleri de sizin için açabilir. Eğer uzak makinelere erişmek de isterseniz bunu da yapabilirsiniz. KRunnerın ssh (fish:) ve samba (smb:) için nasıl kioslaves kullandığına bakın.

Örnekler:

Giriş Çıkış
file:/home/ file:///home/ dizinini (Ev dizinini) Dolphin içerisinde açar
file:Filmim.mkv /home/Filmim.mkv dosyasını açar
fish:[email protected] fish (ssh üzerinden dosya) protokolü yardımıyla fish:/[email protected]/ bağlantısını açar
smb:WindowsKutum Samba yardımıyla smb:/WindowsKutum dizinini açar

If you don't know the path to a file, simply type the name of the file. If the file is a recently opened document, KRunner will list it for you. If you have enabled "File Search" provided by Baloo daemon, you can also search your computer for the file by its indexed contents. KRunner will also open folders you've bookmarked in Dolphin (in your Places sidebar) if you type their name in. What's more, if you want to access devices on your system (both mounted and unmounted), you can do that, too. KRunner will even provide device-specific options.

Örnekler:

Giriş Çıkış
Ev D Dolphin içerisinde Ev dizininizi açar
USBBelleğim USB Belleğinizi açmak veya bağlamak için seçenekler görüntüler

Oturum, pencere, masaüstü ve etkinliklerle çoklu görevler

Çoğu KDE uygulaması oturum kaydı ve yüklenmesine izin verir. KRunner bu oturumları çalıştırmanıza izin verir. Uygulamanın adını veya doğrudan oturumun adını yazabilirsiniz. Açılabilir oturumları çalıştıran komutlar Kate, Konqueror, Konsole vb. içindir.

KRunner çok iş yapanın rüyasıdır. Eğer çok sayıda pencereniz açıksa, sadece pencerenin başlığını yazın. Ayrıca sanal masaüstü adınızı yazıp doğrudan geçiş de yapabilirsiniz. Eğer etkinlikler ile çalışıyorsanız, etkinlik adını da yazarak geçiş yapabilirsiniz. KRunner üç karakter yazdıktan sonra eşleştirmeye başlayacaktır.

KRunner hatta masaüstü oturumlarını da sizin için değiştirir. Yeni ayrı bir X oturumu başlatmak için değiştir veya yeni oturum yazın. Yine değiştir anahtar sözcüğünü kullanarak oturumlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Examples:

Input Output
Desktop 1 switches the virtual desktop to Desktop 1
myWorkActivity switches the activity to myWorkActivity
switch shows options to switch to an existing session or start a new one
new session starts a new session

Çoğu plasma gereci pencere uygulaması olarak da çalışabilir. Sadece gerecin adını yazın ve KRunner sizin için bir pencere olarak açsın.

Kişilerinizle Konuşun

İletişim için seçenekleri görüntülemek adına KAddressBook içerisinde bulunan bir kişinizin adını yazın. KRunner içerisine bir e-posta adresi yazmak KMail mesaj yazma penceresini açacaktır. Ayrıca Kopete kişi listenizdeki kişilerde arama da yapabilirsiniz.

Adres defteri ve kopete çalıştırıcıları SC 4.8'de çalışıyor gibi görünmüyor.

Örnekler:

Giriş Çıkış
[email protected] KDE posta listesine e-posta yaz
KişiAdı KişiAdı'nın seçeneklerini göster

Biraz müzik dinleyin

Krunner kullanarak Amarok benzeri bir modern ses oynatıcınızı denetleyebilirsiniz. Tümü yapılandırılabilen çok sayıda anahtar kelime kullanabilir, şarkıları oynatabilir, duraklatabilir veya atlayabilirsiniz. Amarok'un kütüphanesindeki bir sanatçı, albüm veya şarkı adı yazmak hemen oynatabilmenizi, bir sonraki olarak çalınmasını (kuyruk) veya en sonda çalınmasını (ekle) sağlar. Sesi değiştirmek için arttır veya azalt kullanabilir, hatta tamamen sessiz yapabilir veya programdan çıkabilirsiniz.

Örnekler:

Giriş Çıkış
oynat şarkı araması hemen bir şarkı çalar
duraklat Amarok uygulamasını veya öntanımlı müzik oynatıcınızı bekletir
sonraki şarkı listesindeki sıradaki parçayı çalar

Dakik olun

Geçerli tarih veya saati date veya time yazarak öğrenebilirsiniz. Sonucu seçmek panoya kopyalar ve bu şekilde herhangi bir yere yapıştırabilirsiniz. Tarih ve saatin biçimi sistem ayarlarınızdaki gibidir.

Örnekler:

Giriş Çıkış
date Bugün ...
time Şu an saat ...
KRunner time.png

Hatta TZ veritabanındaki zaman dilimi veya şehri belirterek belirli bir alandaki tarih ve saati de öğrenebilirsiniz.

Examples:

Giriş Çıkış
time UTC UTC diliminde saat ...
time oslo Avrupa/Oslo diliminde saat ...
time kolkata Asya/Kolkata diliminde saat ...

Korganizer ile etkileşip olayları getirmek için bir çalıştırıcı da mevcut, fakat SC 4.8'de çalışıyor görünmüyor.

Hesap Makinesi

KRunner features a very versatile calculator that can be called by starting or ending a calculation with an = sign. In addition to basic arithmetic, you can call scientific functions like sqrt(), sin(), log(), etc. A list of the supported functions is here. Note that trigonometric functions like sin(), cos(), etc expect the angle in radians. KRunner understands pi in expressions.

Örnekler:

Giriş Çıkış
32*12 = 384
= sqrt(4) + 32*sin(30*pi/180) 18
KRunner calc.png

KRunner also supports combinatorics functions, like perm() or comb().

Examples:

Input Output
= perm(10,5) 30240
= comb(10,5) 252

KRunner ayrıca sembolik matematikte ifadeler üzerinde integral ve türev işlemleri de yapabilir.

Örnekler:

Giriş Çıkış
= integrate( -x/y^2, y ) -x/y
diff( log(x) ) = 1/x

KRunnerı aynı zamanda, kök bulmak için polinom fonksiyonları çözmek üzere kullanabilirsiniz.

Examples:

Input Output
= solve( x^2 + 4*x - 21 = 0 ) [3, -7]

KRunner hesaplamaların parçası olarak birimleri zekice ele alabilir. Aşağıdaki örnekleri deneyerek nasıl olduğunu görün.

Örnekler:

Giriş Çıkış
= 2,5 kg * 10 m/s^2 25 N
220 V / 10 A = 22 ohm

KRunner çoğu birimi anladığı için hızlıca dönüşüm yapmakta kullanabilirsiniz. Birim dönüştürmede = simgesi kullanılmadığına dikkat edin.

Örnekler:

Giriş Çıkış
30 F -1,11111 C (°C) derece, 273,039 K, ...
27,8 km 1,09449e+06 inç (in), 17,2742 mil (mi), ...
5 galon 18,9271 litre (l)

KRunner para birimlerini de bilir. Birimler arası dönüşüm Avrupa Merkez Bankası websitesindeki döviz oranları alınarak yapılır.

Örnekler:

Giriş Çıkış
1 dolar 0.657002 ingiliz sterlini (GBP), 0,742501 euro (EUR), ...
125 euro 110.606 ingiliz sterlini (GBP), 15,785 yen (JPY), ...
30 JPY kaç RUB 9,40731 ruble (RUB)

Konumlara gidin

Eğer Marble (OpenStreetMap içinde) yer imi konumunuz varsa, KRunner doğrudan haritayı açabilir.

Yazım denetimi ve özel karakterler

KRunner, yazımınızın doğru olup olmadığı denetleyebilir ve önerilerde bulunabilir. Yazım denetleyicisinı başlatmak için öntanımlı denetle anahtar sözcüğünü kullanabilirsiniz. Bunu daha sonradan değiştirebilirsiniz. Bu işlem için bilgisayarınızda Türkçe sözlük yüklü olmuş olması gereklidir.

Örnekler:

Giriş Çıkış
denetle bilgisyr Önerilen sözcükler: bilgisayar, buluşuyor, ...

KRunner, eğer bir unikod karakter onaltılık kodu başına # yazarak sağlarsanız, özel karakterleri almanızı sağlayabilir.

Örnekler:

Giriş Çıkış
#03b2 β
#00b1 ±

Bilgisayarınızı yönetin

Krunner kullanarak doğrudan sistem ayarları denetim modüllerini açabilirsiniz. Genellikle değiştirmek istediğiniz şey ile ilgili terimleri yazın ve KRunner sizin için bulsun.

Örnekler:

Giriş Çıkış
klavye Klavye ayarları denetim modülünü açar
yazı tipleri Yazı tipi denetim modülünü açar
parola Parola ve Kullanıcı Hesabı denetim modülünü açar

KRunner, "ekran parlaklığı" sözcüğünü kullanarak ekran parlaklığını ayarlamanızı da sağlayabilir. Bir yüzdelik değer, yarım kapatma veya tamamen kapatmasını sağlayabilirsiniz. Ek olarak bilgisayarınızı bekletme, askıya alma, kapatma veya yeniden başlatmak için sözclükler de bulunur.

Examples:

Input Output
screen brightness 100 increases screen brightness to 100%
sleep suspends computer to RAM
lock locks the screen
restart restarts computer
shutdown shutdowns computer

Kullanım

KRunner'ı Açmak

The easiest way to open KRunner is to trigger its global shortcut (Alt+Space or Alt+F2, by default). In some activities (e.g. Desktop), you can simply click on the desktop and start typing. In others (e.g. Search and Launch), KRunner may be built into the activity itself.

Ayrıca plasma çalışma alanınıza sağ tıklayıp Komut Çalıştır... seçerek veya komut satırında basitçe krunner yazarak çalıştırabilirsiniz.

KRunner'ı Kullanmak

Use Tab/Ctrl+j or Shift+Tab/Ctrl+k to navigate up and down results. Use arrow keys to move between options (if any) in a result. Use Enter (or left click) to select a result.

KRunner'ı Keşfetmek

İngiliz anahtarı simgesine tıklamak aramalarınızda işleme alınacak çalıştırıcıları etkinleştirip/devre dışı bırakıp/yapılandırabileceğiniz yapılandırma seçeneklerini gösterecektir. Krunner'ın göründüğü ekranın konumunu değiştirmek için ek seçenekler de kullanılabilir. Hatta isterseniz göreve dayalı biçemi de değiştirebilirsiniz.

'?' simgesine tıklamak, tüm kullanılabilir çalıştırıcıların listesini açar ve sözdizimlerini açıklar. Bu yeni işlevsellik keşfi için iyi bir yol!

İpuçları, Püf Noktaları ve SSS'ler

KRunner'ı özel "tekli çalıştırma" kipinde de kullanabilirsiniz. Bu kipte, Krunner aramalar için sadece bir etkin çalıştırıcıya sahip olacak. Bu özellik tüm çalıştırıcılar tarafından desteklenmiyor ancak çoğu destekliyor. Evrensel klavye kısayolu modülünü Krunner içerisinden açın ve kullanılabilir olanları görmek için "Komut Arayüzünü Çalıştır" seçin. İstediğiniz kip için evrensel bir kısayol belirleyin ve Krunner'ı bu kipte çalıştırın. Kısayol bulabileceğiniz kip kadar kipe sahip olabilirsiniz. Face-smile.png

Bu blog hesap makinesi çalıştırıcısının gelişmiş kullanımlarından bazılarını kapsamaktadır.


This page was last edited on 22 May 2019, at 20:30. Content is available under Creative Commons License SA 4.0 unless otherwise noted.
-->