Showfoto/Perspective/tr

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Showfoto/Perspective and the translation is 97% complete.

Home » Applications » Graphics » Showfoto » Perspective

KDE Fotoğraf Rehberi 1-5: Perspektif Ayarı

Unai Garro, 2009 Yazı

Tekrar merhaba. Evet, ortadan kaybolduğumu düşünenler, kusura bakmayın, hala yaşıyorum Aylar boyunca Internet bağlantımın olmaması ve bir süre boyunca fazladan işimin olması rehberler yazmama mani oldu, ama işte buradayız.

Bu rehberleri yeni okuyanlar için amacımızın var olan açık kaynak KDE uygulamalarının müthiş resimleri geliştirmede ve onlarla gurur duymada nasıl kullanılacağını göstermek olduğunu belirteyim. Son rehber ile ışıklandırmayı geliştirmek için kullanılabilecek eğriler, düzeyler, parlaklık, karşıtlık, gama araçları gibi araçların çoğunu ele aldık.

Bu rehberde hedefimiz fotoğrafa dikkatli bakılmadıkça birçoğumuzun unuttuğu bir şey. Düzeltmesinin kolay olduğu kadar sinir bozucu olabilecek bir şey: perspektif bozulması. Evet, inanın bana, bu rehberi takip etmek öncekilere göre çok daha kolay olacak.

Sorunu betimlemek için aşağıdaki fotoğrafı örnek olacak kullanacağım:

İlk bakışta düzgün gözüktüğünü söyleyebilirsiniz belki... Ama biraz daha dikkat edin... Bina bükülmüş gibi gözükmüyor mu? Duvarlar dümdüz yukarı çıkmıyormuş gibi? Evet, anlatmaya çalıştığım bu. Buna alışmış olduğumuzdan bir fotoğrafta doğal görülebilir, ama... Bina aslında öyle gözükmüyor!

İzleyin:

Öyleyse burda kim suçlu? Bazıları kameranın objektifinin kötü olduğunu iddia edecektir. Aslına bakarsınız ben fotoğrafçının kötü olduğunu söylerdim (fotoğrafı ben çektim)

Sorun ne kamera ne de mercek. Eğer bir binaya yaklaşıp ona kamerayla baktığınızda ne olduğunu düşünürseniz olay gayet açık:

Doğru gözüküyor, değil mi? Şimdi binaya daha da yaklaşalım, binaya önündense alt tarafından bakalım ve bina bizden çok daha büyük olsun:

Binanın kısımları bize ne kadar uzaklarsa o kadar küçük görünürler, yani üst taraf alt taraftan daha küçük görünür.

Bu tam olarak da bizim fotoğrafımızda olan şey. O fotoğrafta, binanın alt tarafında, binaya çok yakındım. Öyle gözüküyor olabilir, ama bunun sebebi geniş açılı bir mercek kullanmış olmam... Binaya ne kadar yakınsanız, yani bina ne kadar büyük görünüyorsa bu etki o kadar belirgindir.

Ne yapmalısınız? Eğer bir şekilde mümkün olursa fotoğrafı çekerken bu etkiden kaçının. Fotoğrafı çekerken binadan uzakta durun ve yukarı bakmaktansa doğrudan binaya dik bir bakış açısı yakalamaya çalışın.

Eğer her şey başarısız olursa... Tadaaa! Evet, burada Showfoto bizi kurtarmaya geliyor!

Resmi Showfoto'da açalım ve menüde Dönüştür -> Perspektif Ayarlaması... (Perspective Adjustment) seçeneğini bulalım.

Bunu seçtikten sonra aşağıdakine benzer bir pencere görmelisiniz:

Bu pencerede kenarları oynatabilir ve görüntüyü istediğiniz biçimde esnetebilirsiniz. (Bu araç bir dönüşüm matrisi uygular.) Görüntüdeki noktalı şablonu kullanarak dümdüz olmasını istediğiniz kısımların yatay veya dikey olduğundan emin olabilirsiniz. Bu fotoğrafta referans olarak duvarları ve ağaçları aldım, bunların düzleştirmeye çalıştım.

İşte böyle, Tamam'a basıp aşağıdaki sonucu elde ediyorum:

Açıktır ki resme yeni bir biçim verince kenarlar artık kare olmuyor ve Showfoto eksik kısımları siyahla dolduruyor. Şimdi, bu çirkin sınırı kesip atmalıyız. (Bozukluğu giderirken dikkatli olun, çünkü kesme için resmin bazı kısımlarını çıkarabilirsiniz.)

Ve evet, işimiz bitti. Böyle daha doğal gözükmüyor mu?

Umarım bu rehber hoşunuza gitmiştir. Biliyorum... eğer buraya kadarki rehberleri takip ettiyseniz bu rehberin daha zor olacağını düşünmüşsünüzdür... Hayat böyle işte. Fotoğraflar konusunda bir damak tadınız varsa KDE ile fotoğrafçılık çok kolaydır. Bir dahaki sefer görüşürüz!