Jump to content

Showfoto/Perspective/uk

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Showfoto/Perspective and the translation is 100% complete.

Template:GrafBreadCrumbs/uk

Посібник з обробки фотографій у KDE 1-5: Виправлення перспективи

Unai Garro (uga) — літо 2008 року

Привіт. Так, для тих, хто думав, що я зник, вибачте, я нікуди не подівся . У мене не було інтернет-з’єднання декілька місяців, а додаткова робота, яку я мав виконувати, не давала мені змоги створювати будь-які посібники, але все це позаду, і я знову можу повернутися до них.

Для тих, хто не знайомий з попередніми посібниками, метою цієї серії посібників є демонстрація належного використання програм з відкритим кодом KDE для покращення ваших і без того чудових фотографій так, щоб ними можна було пишатися. У попередньому посібнику ми вже познайомилися з більшістю інструментів коригування освітлення на фотографії, зокрема інструментами виправлення кривих, рівнів, яскравості, контрастності та гами.

У цьому посібнику ми навчимося виправляти ваду, про яку більшість з нас забуває, коли йдеться про фотографії. Ваду, яка настільки ж прикра, наскільки і проста у виправленні: викривлення перспективи. Так, повірте мені, оволодіти інструментами, описаними у цьому посібнику, набагато простіше, ніж інструментами попередніх посібників.

Зразком описаної вади є наведена нижче фотографія:

На перший погляд здається, що все гаразд… але, якщо поглянути уважніше… чи не виглядає все так, наче будинок похилився? Чи можна сказати, що його стіни стоять прямо? Так, саме про це ми і говоритимемо. Це може виглядати природнім на фотографіях, оскільки ми до цього звикли, але… насправді ж, будинок виглядає зовсім не так!

Вступ:

У чому ж причина? Дехто може сказати, що об’єктив фотоапарата — лайно. Гаразд, ми можемо сказати, що лайно — фотограф (це був автор цього посібника) .

Проблема не у фотоапараті і не у його об’єктиві. Цей ефект доволі банальний, якщо добре обдумати те, що трапляється, коли ви наближаєтеся до будинку і дивитеся на нього крізь об’єктив фотоапарата:

Все виглядає чудово, чи не так? Тепер підійдімо ближче, подивимося на будинок знизу, а не спереду, і припустімо, що будинок набагато більший за нас:

Чим дальшими будуть від нас конструкції будинку, тим меншими вони виглядатимуть. Отже, верхня частина будинку виглядатиме меншою за його нижню частину.

Те саме трапилося з нашою фотографією. Під час зйомки автор посібника перебував дуже близько від будинку, прямо під ним. Ви могли цього не помітити, але причиною було використання ширококутового об’єктива. Отже, чим ближче ви до будинку, чим більшим є будинок, тим помітнішим буде цей ефект.

Що ж робити? Гаразд, якщо можливо, намагайтеся уникати наслідків цього ефекту під час фотографування. Намагайтеся відійти подалі від будинку і спрямовувати об’єктив перпендикулярно до його стін, а не в напрямку даху.

Якщо ж вам не вдасться застосувати ці поради... фанфари! Так, Showfoto допоможе вам врятуватися!

Відкриємо зображення у Showfoto і скористаємося пунктом меню Перетворення -> Налаштування перспективи...

Після вибору цього пункту меню, ви побачите вікно, подібне до такого:

Тепер ви можете пересувати кути зображення і змінювати форму зображення потрібним вам чином (буде застосовано матрицю перетворення). Ви можете скористатися крапчастими напрямними на зображенні, щоб забезпечити вертикальне або горизонтальне розташування відповідних частин зображення. На нашому зображенні еталоном можуть бути стіни будинку та дерева, — ми намагатимемося випрямити їх:

Тепер можна натиснути кнопку Гаразд і отримати такий результат:

Очевидно, після зміни форми зображення його краї вже не будуть перпендикулярними. Showfoto заповнить додаткові частини чорним кольором. Нам доведеться обрізати цю чорну рамку (будьте обережними під час виправлення викривлення, оскільки потім, можливо, доведеться обрізати важливі частини зображення!)

Ну, і все. Тепер зображення виглядає природніше.

Сподіваюся, вам сподобався цей посібник. Так, я знаю... ви дочитали до кінця і думали, що все буде набагато складніше... таке життя. Якщо у вас є смак у фотографічному мистецтві, KDE і обробка фотографій дуже прості. Побачимося у наступних посібниках!