Görevler ve Araçlar

This page is a translated version of the page Tasks and Tools and the translation is 86% complete.
Outdated translations are marked like this.

Başlamadan Önce

İlk Olarak İlkler

 • KullanıcıÜssü'ne (UserBase) Katkıda bulunabilmek için bir hesap açmalısınız. Bu işlemin getirdiği faydalara Hızlı Başlangıç sayfasından bakabilirsiniz. Ayrıca bu sayfada kayıt ve oturum açma yardımı da bulacaksınız.
 • Katkılarınızın her sayfanın kenarlarında bulunan simgeli bağlantılardaki ikiz lisanslar ile yönetildiğinden haberdar olun. Ayrıntıları okumak için Gezinti Panelindeki resimlere tıklayın. Katkılarınızın kamuya açık olduğunu ve kendi sitelerinde kullanabileceklerini kabul ediyorsunuz.
ikiz lisanslar
the twin licenses
 • Diğer katkısı olanlar ile iletişime geçmek ya da yardım almak için Tartışma sayfasını kullanın. Genel olarak biri size gün içerisinde geri dönüş yapacaktır.

Alaka

Doğrudan ya da dolaylı olarak KDE yazılımıyla ilgili olmalıdır. Bunu, şu şekilde tanımlıyoruz:

Dialog-ok32.png Yeni Kullanıcılar için - Başlamalarına yardım için
Dialog-ok32.png Normal Kullanıcılar için - yeni özellik ve ipuçları öğrenmek için
Dialog-ok32.png Gelişmiş Kullanıcılar için - fakat bunun için alt sayfaları kullanın.
Edit-delete.png Geliştiriciler için Değil - Bunun için Techbase kullanılmalı

Katkıda Bulunmanın Yolları

Mevcut İçeriği Güncelle

Yeni Sayfalar Eklemek

Dillerle Çalışmak

Çeviri için bir sayfa hazırlamak yetenekten daha çok sabır gerektirir. Eğer sık sık kısa zamanlar ayırabilirseniz, bu çok yardımcı bir görev.

 • Bir sayfa çevir. Bir dilde akıcı olmanız gerekir, fakat bir viki sayfası çevirmek için profesyonel tercüman olmanız değil. Kılavuzları çevirmek özel bir takımın yetenekleridir. Bu sayfa ayrıca kenardaki bağlantıları nasıl çevireceğinizi de anlatmaktadır.
 • Çevrimdışı Araçlar ile Çevirin. Gettext için gereklileri alın ve içe aktarın.
 • Bir KullanıcıÜssü Kılavuzu Nasıl Docbook'a Çevrilir bağlantısı tamamlanmış kılavuzunuzun yer alacağı süreci anlamanızı sağlar.
 • WikiSentinel, güncellenmesi gereken çevrilmiş sayfaları toplayan özel bir besleme okuyucusudur. Seçilen sayfadaki değişiklikleri önizlemenizi ve doğrudan web tarayıcınızda açmanızı sağlar: çevrilmek için hazırdır.
Flag-red.png
Unutmayın
Özellikle Kılavuzlarda tutarlı olmak çok önemli. Bu yüzden bazı genel kuralları şunlar:
 • Başlık seviyelerine dikkat edin - == kullanarak ikinci seviyede başlıyoruz (Mediawiki, üst seviyeyi sayfa adı için kullanır).
 • Uygulama adı biçimlendirmesini tutarlı yapın (Amarok'un değil, Amarok'un kullanın).
 • Tüm resimlerin PNG biçiminde olduğundan emin olun (JPEG de kullanabilirsiniz ancak bu durumda daha sonra PNG'ye dönüştürmeniz gerekecektir). Başlamadan önce dönüştürerek zamandan kazanın Smiley.png.
 • Resim adlarındaki tüm yazdırılamaz karakterleri kaldırın.


İpucu ve Püf Noktaları

Warning.png
Uyarı
Eğer bir sayfanın yerine başka bir sayfa varsa, lütfen Silinecek Sayfalar sayfasında listeleyin ve bir Yönetici silsin.

Yardımcı olabilecek bazı tercihler -

 • Eğer bölümlerde [düzenle] bağlantıları yoksa, Tercihlerinizi (kenar çubuğunun Kişisel Araçlar bölümünde) açın ve ardından Sayfa yazma alanı'nı bulun ve Gelişmiş Seçeneklerden Bölümleri [düzenle] bağlantıları ile düzenlemeyi etkinleştir işaretleyin.
 • Bu ayarlarda iken, İlk düzenlemede ön izlemeyi göster tıklayın - düzenlerken, referans olması açısından orijinal gösterimine bakabilirsiniz.
 • Varsayılan gösterim, ilk olarak önizleme ve altında düzenleme kutusunu gösterir. Eğer düzenleme kutusunu üstte tercih ederseniz, bu ayarı da aynı sayfadan değiştirebilirsiniz.

This page was last edited on 17 January 2021, at 11:05. Content is available under Creative Commons License SA 4.0 unless otherwise noted.