Digikam/Yerel Zıtlık

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Digikam/Local Contrast and the translation is 100% complete.

Fotoğraflarınızı digiKam'ın Yerel Karşıtlık Aracı ile İyileştirin

Bu yazı aslen Scribbles and Snaps'te bir blog yazısı olarak ortaya çıkmış ve Dmitri Popov'un izniyle kullanılmıştır.

digiKam fotoğraflardaki kötü pozlanmış alanları iyileştirmek için bazı araçlar sunar. Örneğin Pozlama Harmanı aracı farklı pozlamalardaki birkaç fotoğrafı kaynaştırarak mükemmel bir biçimde pozlanmış bir fotoğraf elde etmenizi sağlar. Ama ya eğer sadece bir görüntünüz varsa? Bu durumda Yerel Karşıtlık aracını denemek isteyebilirsiniz. Bu özellik fotoğrafın global karşıtlığını artırıp yerel karşıtlığını azaltarak fotoğrafın dinamik erimini geliştirmek için tasarlanmış olan LDR Ton Haritalama Aracı'na dayalıdır. Bunu fotoğrafın doygunluğu azaltılmış ve bulanık bir halini üreterek yapar; ardından Doğrusal veya Güç fonksiyonunu kullanarak asıl fotoğrafın RGB (Kırmızı-Yeşil-Mavi) kanallarını doygunluğu azaltılmış bulanık fotoğrafla birleştirir. Kulağa karmaşık mı geliyor? Kaygılanmayın, Yerel Karşıtlık aracını kullanmak görece basittir, yani memnun edici sonuçlara ulaşmak için işin karmaşıklığını anlamak zorunda değilsiniz.

Telif Hakkı Dmitri Popov

İstediğiniz fotoğrafı düzenleyicide açın Çoğalt -> Yerel Karşıtlık öğesini seçin. Bu araç dört taneye kadar stage (aşama) adı verilen ton haritalama işlemi uygulamanıza izin verir. Her aşamanın değiştirebileceğiniz iki ayarı vardır: Güç ve Bulanıklaştır. İlki doygunluğun ne kadar azaltılacağını belirlemenizde yardımcı olurken ikincisi fotoğrafın sorunlu bölgelerinizi belirlemenizi sağlar. Sonucun önizlemesini görmek için Dene düğmesine basın. Sonuçtan memnun olduğunuzda işlemi fotoğrafa uygulamak için Tamam düğmesine basın.

Her ne kadar Yerel Karşıtlık aracı fotoğrafları düzeltmek için kolay bir yol gibi gözükse de onu dikkatli kullanmalısınız: Bazen yarardan çok zarar verir ve doğal olmayan bir görüntüye sahip fotoğraflar elde edersiniz.