Історія KDE

This page is a translated version of the page History of KDE and the translation is 100% complete.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎magyar • ‎português do Brasil • ‎українська • ‎中文(中国大陆)‎ • ‎한국어

Qt, набір інструментів для побудови графічного інтерфейсу, який було використано для створення програм KDE, було спочатку випущено за умов дотримання невільної ліцензії, оскільки Trolltech мала намір продавати це програмне забезпечення. Основним наслідком було те, що невільні програми, створені для KDE, потребували ліцензування з боку Trolltech, компанії-творця Qt, а всі оновлення у Qt мали виконуватися за згоди Trolltech. Оскільки KDE є проектом з відкритим кодом, вибір Qt було зустрінуто з обуренням прихильниками формальної чистоти відкритого коду. Згодом ліцензію Qt було змінено на GPL і аргументи противників втратили силу, але вся ця історія залишилася важливою частиною історії KDE.

Чому розробники KDE вибрали Qt?

  • Qt був і залишається найкращим набором інструментів для побудови графічних інтерфейсів на платформах UNIX. Успіх стільничного середовища визначальною мірою залежить від зручності створення програм для цього середовища. Використання Qt є рушієм розробки програмного забезпечення, а отже і KDE.
  • Qt є абсолютно безкоштовним для всіх, зокрема доступ до його кодів є безкоштовним у разі розробки і поширення вільного програмного забезпечення.
  • Ми активно заохочуємо комерційні компанії з розробки програмного забезпечення до розробки програм для KDE. Такі компанії потребують зрілого високоякісного набору інструментів та технічної підтримки. Жоден з наборів інструментів, що поширюється згідно до ліцензій GPL, не відповідав цим строгим вимогам.
  • Створення версії Qt, ліцензованої за умов LGPL, у відповідності до вимог до якості продукту Trolltech тривав би досить довго і мав би значно нижчий пріоритет за створення придатного до користування, вільного і відкритого стільничного середовища.

Фундація KDE Free Qt

Щоб усунути проблему ліцензування, було створено Фундацію KDE Free Qt на основі проекту KDE і Trolltech. Ця фундація мала забезпечувати доступність Qt для розробки вільного програмного забезпечення. А саме, якщо компанія Trolltech раптом вирішила б, що більше не вважатиме Qt доступним для розробки вільного програмного забезпечення, поточну доступну версію буде випущено за умов дотримання BSD-подібної ліцензії (ця ліцензія подібна за суттю, але накладає на код ще менше обмежень, ніж це робить GPL або LGPL).

Рішення щодо випуску нової версії за змінених умов ліцензування мало бути прийнято командою з 2 учасників, щоб представляли фундацію KDE (непов’язаних з Trolltech) та 2 учасників від Trolltech шляхом голосування. У разі паритету голосів, голосам KDE мало бути надано перевагу.

Проект Harmony

Ті, хто надавав пріоритет випуску бібліотек за умов ліцензування GPL, створили проект Harmony (Гармонія) — проект клонування Qt з ліцензуванням згідно GPL. Проект розвивався надзвичайно швидкими темпами, у пуристів просто не було причин для відмови KDE у статусі поважного і надійного стільничного середовища. Але розвиток проекту було припинено, оскільки компанія Trolltech прийняла рішення випустити версію Qt за умов ліцензування GPL.

Визначні дати у історії програмного забезпечення KDE

12 липня 1998 року — оголошення про випуск KDE 1.0 «Комплексне стільничне середовище для операційної системи Unix. Раді оголосити про доступність випуску 1.0 стільничного середовища KDE.»

23 жовтня 2000 року — випущено KDE 2.0 «Команда KDE оголошує про випуск KDE 2.0. KDE — потужна модульне стільничне середовище з інтернет-можливостями. За допомогою цього довгоочікуваного випуску ви можете познайомитися з наступним поколінням відзначеного нагородами KDE 1, останнім випуском якого була версія KDE 1.1.2, створена більше року тому. KDE 2.0 є наслідком роботи сотень відданих розробників, які мешкають у понад 30 країнах.»

17 грудня 2001 року — випущено KOffice 1.1.1 «Поточна версія KOffice має можливості, які чудово пасують до потреб домашнього та офісного використання, потреб всіх, хто користується офісними програмами для створення листів, факсів, доповідних та подібних документів. KOffice 1.1.1 є незначним оновленням випуску KOffice 1.1.»

3 квітня 2002 року — випущено KDE 3.0 «KDE 3.0 — є великим кроком у розробці проекту KDE. Тут можна написати сотні слів, але не будемо перевантажувати вас подробицями, просто скажемо: «Переконайтеся у чудових властивостях середовища на власні очі!»

11 травня 2007 року — випущено KDE 4.0 Alpha 1 «Проектом KDE випущено першу тестову збірку провідного вільного стільничного середовища.»

16 жовтня 2007 року — випущено KDE 3.5.8 «Проектом випущено восьме службове оновлення та оновлення перекладів провідного вільного стільничного середовища.»

11 січня 2008 року — випущено KDE 4.0 «Спільнота KDE оприлюднила четверту основну версію провідного вільного стільничного середовища.»

19 лютого 2008 року — випущено KDE 3.5.9 «Спільнотою KDE випущено дев’яте оновлення третього основного випуску провідного вільного стільничного середовища.»

29 липня 2008 року — випущено KDE 4.1 «Спільнотою KDE оприлюднено основне оновлення до версії провідного вільного стільничного середовища.»

26 серпня 2008 року — випущено KDE 3.5.10 «Спільнотою KDE оприлюднено десяте оновлення третьої основної версії провідного вільного стільничного середовища.»

12 жовтня 2008 року — запущено форум KDE «KDE відкрито нове місце для обговорення у інтернеті.»

27 січна 2009 року — випущено KDE 4.2.0 «Спільнотою KDE оприлюднено друге основне оновлення провідного вільного стільничного середовища.»

4 серпня 2009 року — випущено KDE 4.3.0 «Спільнотою KDE оприлюднено третє оновлення стільничного середовища KDE 4, програм та платформи розробки.»

9 лютого 2010 року — випущено KDE SC 4.4.0 «KDE випущено нову версію набору програмного забезпечення версії 4.4.0.»

10 серпня, 2010 року — випущено KDE 4.5.0 Випуск зосереджено на покращенні "стабільності, загальному покращенні та покращенні швидкодії».

26 січня 2011 року — випущено KDE SC 4.6.0 Значне оновлення робочих просторів Плазми KDE, програм KDE та платформи KDE

27 липня 2011 року — випущено KDE 4.7.0 У новому випуску додано чудові можливості та покращення у робочих просторах Плазми, програмах KDE та платформі розробки KDE

9 жовтня 2011 кроку — випущено першу версію Плазми для портативних пристроїв (Plasma Active) Перша версія KDE з інтерфейсом для багатьох апаратних платформ.

14 грудня 2011 року — випущено другу версію Плазми для портативних пристроїв (Plasma Active) Друга версія інтерфейсу для багатьох платформа з покращеною швидкодією та новими можливостями.

25 січня 2012 року — випущено KDE 4.8 Реалізовано адаптивне керування живленням, швидше і гнучкіше керування файлами, покращення шарі обміну даними між програмами і впроваджено компоненти сенсорного інтерфейсу.

1 серпня 2012 року — випущено KDE 4.9 Реалізовано багато нових можливостей та покращено стабільність та швидкодію. Присвячується пам’яті учасниці розробки KDE Клер Лоушн (Claire Lotion).

15 жовтня 2012 року — випущено третю версію Плазми для портативних пристроїв Покращено швидкодію та створено нові програми.

6 лютого 2013 року — випущено KDE 4.10 Покращено підтримку мобільних пристроїв, реалізовано більше програмних інтерфейсів до Qt Quick, збільшено швидкодію та покращено зручність у користуванні.

14 серпня 2013 року — випущено KDE 4.11 Покращення у зручності користування. Удосконалення системи керування особистими даними, краща швидкодія.

5 вересня 2013 року — випущено Plasma Active 4 Загальне покращення швидкодії та зручності у користуванні.

18 грудня 2013 — випущено нову версію програм та платформи для розробки KDE Значний поступ у розвитку системи керування особистими даними та загальне удосконалення роботи програм.

Докладніший виклад, зокрема подробиці щодо випусків KDE 3.x, можна знайти на цій сторінці.


This page was last edited on 21 December 2013, at 16:25. Content is available under Creative Commons License SA 4.0 unless otherwise noted.