Незнайомі терміни

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Jargon File and the translation is 100% complete.

Інформація

Вміст цієї сторінки постійно змінюється! Втратили надію знайти пояснення якоїсь фрази? Знайшли якесь пояснення, яке ви не можете зрозуміти? Будь ласка, залиште коментар на сторінці обговорення, пов’язаній з цією сторінкою, — просто натисніть другу піктограму у верхній лівій частині цієї сторінки і почніть нове обговорення.
Якщо у вас є краще пояснення одного з термінів на цій сторінці, будь ласка, не вагайтеся і внесіть зміни у пояснення.


Незнайомі терміни

Термін Пояснення Додаткові відомості
API API — абревіатура від application programming interface (програмний інтерфейс), інтерфейс, за допомогою якого інші програми взаємодіють із програмою у попередньо визначений спосіб. Вікіпедія: API
bash Bash — абревіатура від «Bourne Again Shell». Цю оболонку розроблено на основі попередниці — bsh = Bourne Shell. Bash є типовим інтерфейсом командного рядка KDE. Вікіпедія:bash
дистро, дистрибутив Збірка програмного забезпечення, що разом є повноцінною операційною системою зі стільничним середовищем і програмами. У автомобільних термінах, — це весь автомобіль, але без мотора Деякі з дистрибутивів Linux
компакт-диск/DVD з портативною системою Повноцінний дистрибутив на компакт-диску/DVD. Надає вам можливість спробувати дистрибутив без встановлення. Може бути запущено у Windows без встановлення будь-яких компонентів системи на жорсткий диск. Це безпечний, але повільний спосіб тестування системи. Деякі з компакт-дисків з портативними системами
сховище, репозиторій Збірка додаткового програмного забезпечення, яке можна отримати і встановити на вашому комп’ютері за допомогою програм, подібних до Discover або Muon. Докладніше про них можна дізнатися зі сторінки вашого дистрибутива.
термінал командний рядок Linux , зазвичай bash у Konso;e. Якщо вам радять ввести якийсь текст, ввести його слід саме до термінала. Як відкрити консоль?
Програма для керування пакунками Програма для перегляду сховищ, додавання та вилучення програмного забезпечення. Майже у кожного дистрибутива є власна програма для керування пакунками. Ця програма є основним способом встановлення або вилучення програмного забезпечення. Встановлене таким чином програмне забезпечення автоматично оновлюватиметься найсвіжішими пакунками та пакунками з виправленнями вад. Деякі з програм для керування пакунками
root Адміністратор вашої системи. Навіть якщо ви є адміністратором вашої власної системи, вам не варто користуватися системою від імені root без особливої потреби. Зазвичай, якщо вам потрібно виконати якусь команду від імені користувача root, з’явиться вікно з проханням ввести пароль root, отже вам не потрібно перемикати користувача.

Root (корінь) також позначає основу файлової ієрархії, позначається /
консоль командний рядок Linux Як відкрити консоль?
оболонка командний рядок Linux Konsole
su - Команда оболонки для перемикання користувача, зазвичай, на користувача root. Використовується, якщо для виконання певної дії потрібні особливі права доступу. Перш ніж виконувати вашу команду, система попросить вас ввести пароль користувача (root). Зауваження: не забудьте віддати команду exit після того, як потрібну команду буде виконано. Це поверне оболонку у режим звичайного користувача.
sudo Команда, подібна до su, але вона надає права доступу root на одну команду. Цю команду слід вказати одразу після sudo. На відміну від su, система попросить вас ввести ваш пароль (а не пароль користувача root), потреби у команді exit немає.
шлях Повна специфікація назви файла, яка визначає його місце у файловій системі. Приклад: /home/myUser/Documents/Greetings.txt (абсолютний шлях) або Document/Greeting.txt (відносний шлях у домашньому каталозі).
вада будь-що, що заважає нормальній роботі програми або основного комплекту бібліотек. Звітування про вади
bko Скорочена назва сайта системи звітування щодо вад KDE. bugs.kde.org
користувач Обліковий запис користувача. У більшості систем Linux створено принаймні один обліковий запис звичайного користувача (вашого користувача) та адміністратора, користувача root.
сеанс Після входу до системи, сервера або відкриття вікна програми ви розпочинаєте сеанс, який триває, аж доки ви не вийдете або закриєте вікно програми.
вхід Дія з розпочинання сеансу у системі. Для її виконання зазвичай потрібно вказати ім’я користувача і пароль. До системи можуть увійти одразу декілька користувачів, хоча графічною оболонкою може користуватися лише один з них одночасно.
вихід Дія з завершення сеансу у системі. Після виходу система очікуватиме на наступний вхід до системи, а не завершуватиме роботу.
стільниця Робочий простір, який ви бачите після входу до системи. У стільниці типово передбачено панель з меню для запуску програм та іншими віджетами. Сам робочий простір також може містити різноманітні віджети.
простір дій Простори дій
пейджер Віджет для перемикання між віртуальними стільницями. Пейджер
керування задачами Віджет, який ви часто бачитимете на панелі стільниці. На віджеті керування задачами буде показано невеличку кнопку для кожної з програм, які запущено. Ним можна скористатися для перемикання між вікнами цих програм.
системний лоток Віджет, який ви часто бачитимете на панелі стільниці. На цьому віджеті містяться піктограми для деяких системних служб, зокрема буфера обміну даними та сповіщення про пристрої. Системний лоток
мініатюра Невеличке (розміром з піктограму) зображення попереднього перегляду вмісту файла.
знімок вікна Зображення того, що ви бачите на екрані у певний момент часу. Іноді потрібне, коли ви просите про допомогу. Spectacle
вікно
вкладка
обрамлення вікна Рамка вікна, зокрема смужка заголовка та кнопки на ній, наприклад кнопка закриття.
тема Набір параметрів, пов’язаних з виглядом вікна програми, що надає вікнам програми певного вигляду і поведінки.
панель Віджет, який містить інші віджети. На стільниці може бути одна або декілька панелей. Панель завжди розташовується вздовж одного з країв екрана. Панелі
плазмоїд Самодостатня мініпрограма, позначка якої розташовується на стільниці (і може вбудовуватися до стільниці). Віджет
допоміжний засіб kio KIO
kpart KPart
закладка
віртуальний термінал Інтерфейс системи, що використовує командний рядок, викликається, зазвичай, комбінацією клавіш Alt+Ctrl+F[1->6]
віртуальна консоль Власне, віртуальний термінал.
Віртуальна стільниця Віртуальні стільниці
xko де x якась літера. Абревіатура, що позначає певний сайт KDE. Приклади: fko = forums.kde.org, bko = bugs.kde.org тощо.
Konvi скорочення від Konversation, клієнтська програма IRC Konversation
Nepomuk Nepomuk
Akonadi Akonadi
Strigi Strigi
KDE Спільнота учасників розробки та користувачів технологій KDE. Для чого призначено KDE
KDE SC Періодичні випуски бібліотек KDE та основних програм — «Збірки програмного забезпечення».
Програмне забезпечення KDE Окрім KDE SC, виконується розробка інших проектів програмного забезпечення під спільною парасолькою KDE. Ці проекти підтримуються спільнотою.
Плазма Робочий простір KDE та його основна технологія. Існує декілька різновидів робочих просторів Плазми: Плазма для звичайних комп’ютерів, Плазма для нетбуків та Плазма для портативних пристроїв.
Плазма для звичайних комп’ютерів Різновид робочого простору KDE, розроблений для звичайних комп’ютерів, тобто систем з традиційними пристроями введення даних, зокрема клавіатурою та мишею, а також великими дисплеями.
Плазма для мобільних пристроїв Різновид робочого простору KDE, розроблений для смартфонів та подібних компактних пристроїв.
Planet Скорочення для planet.kde.org. На «планеті» зібрано всі дописи блогів щодо KDE. planet.kde.org
Dot Скорочення для dot.kde.org. «Dot» є офіційним сайтом новин щодо KDE. dot.kde.org
Get Hot New Stuff Технологія, за допомогою якої програми надають користувачам можливість без проблем отримувати і встановлювати додатки, графіку, скрипти та подібні додаткові дані за допомогою уніфікованого інтерфейсу. Get Hot New Stuff
архів tar Формат архіву для поширення файлів. Щоб скористатися файлами, що містяться у архіві tar, вам слід розпакувати архів (див. Керування архівами у Dolphin).
знімок Найсвіжіша версія програми, що розробляється. Не така полірована та добре тестована як стабільна версія.
початкові коди Текстові файли, що містять початковий код якогось програмного забезпечення. Ці файли слід зібрати і встановити перед тим, як ними можна буде скористатися.
збирання
Контекстне меню Меню з пунктами, пов’язаними з певним об’єктом. Типово відкривається у відповідь на клацання правою кнопкою на об’єкті.
Клавіша meta Особлива клавіша, що використовується у поєднанні з іншими клавішами. Часто відповідає клавіші з логотипом Windows.
cli інтерфейс командного рядка (command line interface)
плазмоїд віджет Плазми
аплет графічний інтерфейс мініпрограми
ghns See Get Hot New Stuff Get Hot New Stuff
kdesu консольна команда для зміни користувача, від імені якого виконується команда
kdesudo Див. kdesu
віртуальна консоль Див. віртуальний термінал
fko Скорочення назви сторінки форуму KDE forums.kde.org
наведення Розташування вказівника миші над якимось елементом інтерфейсу і утримування його там протягом певного часу.
Підказка Невеличка інформаційна панель, яку система показує у відповідь на наведення вказівника миші на елемент інтерфейсу
префікс Фрагмент тексту на початку текстового рядка, декілька перших літер рядка.
постфікс Фрагмент тексту наприкінці рядка, останні декілька літер рядка.
$HOME Адреса домашньої теки вашого користувача.
клавіша Super Особлива клавіша, яка використовується у поєднанні з іншими клавішами. Часто це позначення використовується для клавіші Start.
клавіша Compose Спеціальна клавіша, що використовується у поєднанні з іншими клавішами здебільшого для введення спеціальних символів (довгого тире, лапок тощо). Клавіша Compose
Меню-гамбургер Піктограма у формі 3 горизонтальних ліній (або 3 точок) у вертикальному стосі. Відкриває меню команд або параметрів налаштувань.