Kdenlive/Kılavuz/Hızlı Başlangıç

Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Kdenlive/Manual/QuickStart and the translation is 84% complete.

Other languages:
dansk • ‎Deutsch • ‎English • ‎español • ‎français • ‎português do Brasil • ‎русский • ‎Türkçe • ‎українська • ‎中文(台灣)‎

Quick Start

Yeni bir proje oluşturmak

Kdenlive dizin yapısı

Yeni projemiz için yapılacak ilk adım yeni bir (boş) klasör oluşturmaktır. Klasörü bu öğreticide quickstart-tutorial/ olarak adlandıracağım. Ardından birkaç örnek video alın veya buradan indirin: kdenlive-tutorial-videos-2011-avi.tar.bz2 (7 MB)[1] ve proje klasörü içindeki alt klasöre çıkarın: Örn. quickstart-tutorial/Videos/.

Soldaki resim, önerilen dizin yapısını göstermekte: Her proje Videos dizinindeki video dosyalarını ve Audio dizini içerisindeki ses dosyaları gibi kendi dizinlerine sahip. (devamını oku)

(Bu öğretici, sağlanan örnek videoları kullandığınızı varsayacaktır, ancak herhangi bir videoyla da çalışmaktadır.)


Yeni proje penceresi

Kdenlive'ı açın ve yeni bir proje oluşturun (Dosya -> Yeni).

Önceden oluşturulmuş proje klasörünü seçin (quickstart-tutorial/) ve uygun bir proje dosyası belirtin. Yukarıda önerilen videolar 720p, 23.98 fps'dir.[2] Eğer kendi dosyalarınızı kullanıyor ve hangi değerleri kullanacağınızı bilmiyorsanız, Kdenlive ilk klip eklendiğinde [3] uygun bir seçenek önerecektir. Bu nedenle değeri olduğu gibi bırakabilirsiniz.


Klip ekleme

Proje Ağacı: Video klipleri ekleme

Artık projeniz hazır, artık birkaç klip eklemekle başlayalım (örn. indirdikleriniz). Bu Proje Ağacı gereci ile yapılabilir. Klip Ekle simgesine Icon-add-clip.png tıklamak, doğrudan dosya iletişim kutusunu açar. Küçük oka tıklamak da eklenecek diğer klip türlerinin listesini gösterir. Video klipleri, ses klipleri, resimler ve diğer Kdenlive projeleri, öntanımlı Klip Ekle iletişim kutusu yardımıyla eklenebilir.


Kdenlive 16.08 window with the tutorial files

After loading the clips, Kdenlive will look similar to this. On the top left there is the already known project tree. Right of it are the monitors that show video; The clip monitor displays video from the original clips, the project monitor shows how the output video will look, with all effects, transitions, etc. applied. The third, also very important, item is the timeline (below the monitors): This is the place where the video clips will be edited. There are two different types of tracks, Video and Audio. Video tracks can contain any kind of clip, audio tracks as well – but when dropping a video file to the audio track, only the audio will be used.


Bir Kdenlive projesi kaydetmek

Şimdi yaptığımız işi Dosya -> Kaydet ile kaydedelim. Bu işlem projemiz ile birlikte, zaman tüneline eklediğimiz kliplerin yerini, uygulanan efektler ve bir çok değişikliği kaydedecektir. Ancak oynatılamaz.[4] Sonuç videosu oluşturma işlemi Hazırlama işlemidir.


Zaman Tüneli

Ayrıca kılavuzun Zaman Tüneli bölümüne de bakınız.

Now comes the actual editing. Project clips are combined to the final result on the timeline. They get there by drag and drop: Drag some Napoli (assuming you are using the files provided above, as in the rest of this quick start tutorial; If not, please make sure your screen is waterproof, and perhaps tomatoproof) from the project tree, and drop it onto the first track in the timeline.

First clips in the timeline

Since some cutlery is needed as well, grab the spoon clip and drop it on the first track as well. Then drag the Napoli to the beginning of the timeline (otherwise the rendered video would start with some seconds of plain black), and the Spoon right after the Napoli, such that it looks like in the image on the left. (Where I have zoomed in with Ctrl + Wheel.)


Zaman tüneli imleci

Sonuç hemen Boşluk tuşuna (veya proje ekranındaki Oynat düğmesine) basılarak görülebilir. Napoli'nin Kaşık videosunun ardından hemen takip edildiğini göreceksiniz. Eğer zaman tüneli imleci başlangıçta değilse, proje ekranı ortada bir yerden oynatmaya başlayacak. Zaman tüneli cetvelini veya proje ekranındaki kaydırıcıyı kullanarak hareket ettirebilirsiniz. Eğer klavye kısayollarını tercih ederseniz, Ctrl + Home tuşu, etkinleştirilen ekran ile aynı işlemi yapacaktır (Kısayolu kullanmadan önce seçili değilse Proje Ekranını seçin.)


Resize marker

Since after eating comes playing, there is a Billiards clip. Add it to the timeline as well. For the first 1.5 seconds nothing happens in the clip, so it should perhaps be cut to avoid the video becoming boring. An easy way[5] for this is to move the timeline cursor to the desired position (i.e. the position where you want to cut the video), then drag the left border of the clip when the resize marker appears. It will snap in at the timeline cursor when you move close enough.


Overlapping clips

To add a transition between eating (the Spoon) and playing billiards, the two clips need to overlap. To be precise: the second clip should be above or below the first one and end some frames after the second one begins. Zooming in until the ticks for single frames appear helps here; it also makes it easy to always have the same transition duration, five frames in this case.

Yakınlaştırmayı Kdenlive penceresinin altındaki yakınlaştırma kaydırıcısını veya Ctrl + Fare tekerleği kullanarak yapabilirsiniz. Kdenlive, zaman tüneli imlecine yakınlaşacağı veya uzaklaşacağından, ilk olarak genişletilmesini istediğiniz konuma taşıyın ve yakınlaştırın.


Transition marker

Now that the clips overlap, the transition can be added. This is done either by right-clicking on the upper clip and choosing Add Transition or, easier, by clicking the green triangle that appears when you hover the mouse over the lower right corner of the Spoon clip. The latter, by default, adds a dissolve transition, which is in this case the best idea anyway since the Spoon is not required for playing.

Çözünme geçişleri, ilk klipten ikinci klibe belirginlik sağlar. Ayrıca Kılavuzun geçiş bölümüne de bakın.


Kdenlive-Quickstart-Add-Last-Clip.png

Şimdi son klip olan Piano'yu ekleyelim ve tekrar çözünme geçişini uygulayalım. Zaman tünelinin ilk izine eklediğinizde, yeni klibin sol alt kenarına tıklayıp önceki klibe geçiş eklemeniz gerekiyor.Efektler

Efekt Listesi

Piano, bir efekt eklenerek renklendirilebilir. Piano klibini seçin ve Efekt Listesi içerisindeki RGB Düzeltmesi efektini seçin. Eğer görünür değilse Görünüm -> Efekt Listesi komutu ile gösterebilirsiniz.


Kdenlive Quickstart-Effect-Flag.png

Efekt eklendikten sonra, adı zaman tüneline eklenecektir. Ayrıca Efekt Yığını gerecinde de gösterilecektir.


RGB düzeltmesi ile Efekt Yığını

Resimde hafif sarı-turuncu tonu alarak rahat bir akşama uydurmak için, mavi azaltılmalı ve kırmızı ile yeşil arttırılmalıdır.

Efekt yığını gerecindeki değerler kaydırıcı kullanılarak (orta fare tuşu öntanımlı değerine sıfırlar) veya doğrudan kaydırıcının yanındaki sayıya çift yıklayarak doğrudan değer girilerek değiştirilebilir.

Efektler ayrıca Efekt Yığını içerisindeki Yeni efekt ekle simgesi ile de (soldaki resimde gösteriliyor). Bu, her zaman geçerli seçimdeki zaman tüneli klibine uygular. Kutu işaretini kaldırdığınızda geçici olarak gizlenir (ayarlar kaybolmaz) ve böylece yüksek hesaplama isteyen efektlerin gizlenilip, sadece hazırlama işlemi için tekrar etkinleştirilmesinde kullanışlıdır.

Burada kullanılan gibi bazı efektler için anahtarkare eklemek mümkündür. Çerçeveli izleme simgesi, bunu belirtir. Anahtarkareler, zamna içerisinde efekt parametrelerini değiştirmek için kullanılırlar. Klibimizde, bu piano'nun rengini, ılık akşam renginden, soğuk gece rengine değiştirmede yardımcı olacak.


Efektler için anahtarkareler

Anahtarkare simgesine bastıktan sonra (önceki resimde saat olarak gösterilmiş), Efekt Yığın gereci, değiştirilecek. Öntanımlı olarak iki anahtarkare olacak: Zaman tüneli klibinin başında ve sonunda. Zaman tüneli imlecini zaman tüneli klibinin sonuna taşıyın ve proje ekranının sondaki anahtarkare parametrelerini değiştirdiğinizdeki yeni renkleri göstermesini sağlayın.

Efekt Yığın listesinde sonra anahtarkarenin seçili olduğundan emin olun. Ardından piyanoya derin bir mavi ile boyamaya hazırsınız.

Zaman tüneli imlecini projenin başına taşıyıp oynattığınızda (Boşluk tuşu veya Proje Ekranı içerisindeki Oynat düğmesi ile) piyano rengi istediğiniz gibi değişiyor olmalı.

Anahtarkareleştirme, bu öğreticinin en zor bölümüydi. Eğer yapabildiyseniz, Kdenlive ile uzmanlaşmanız çok kolay olacak!

Ayrıca Kılavuzun efektler bölümüne de bakın.


Müzik

Audio fadeout

Since the clips do not provide any audio, let’s search for some nice piece of music, from your local collection or on web pages like Jamendo. The audio clip should, after adding it, be dragged to an audio track on the timeline.

Ses klibi video kliplerinde yaptığımız aynı şekilde zaman tünelinde boyutlandırılabilir. İmleç, projenin sonuna otomatik olarak tutturulacaktır. Ses klibinin sonuna kaybolma efekti eklemek için (tamamıyla aynı uzunlukta bir dosya bulmanız hariç) zaman tüneli klibinin sağ (veya sol) üst kenarına fare ile geldiğinizde gösterilecek yeşil daireyi kaybolmanın başlamasını istediğiniz yere sürükleyin.[6]


Hazırlama

Hazırlama penceresi

Birkaç dakika kaldı ve proje bitecek! Hazırla düğmesine (veya Proje -> Hazırla komutuna veya Ctrl + Enter tuşlarına) basarak soldaki iletişim kutusunun gösterilmesini sağlayın. Tüm efekt ve geçişleri içeren yeni videomuz için istenen çıktı dosyasını seçin, MPEG4 (neredeyse her yerde çalışır) ve 2000k bit oranı (daha yüksek bit oranı, daha büyük çıktı dosyası ve daha iyi kalite demektir - ancak girdi klipleri için bit oranı 2000k olduğundan, daha büyük bit oranı kaliteyi arttırmayacağı gibi, gereksiz de olacak) seçin ve Dosyaya Hazırla düğmesine basın.


Hazırlama ilerlemesi

Birkaç saniye sonra hazırlama bitecek ve ilk Kdenlive projeniz tamamlanmış olacak. Tebrikler!


Complete manual

Further documentation for the current version of Kdenlive can be found in the full manual.

Referans ve notlar

  1. Eğer Theora'yı tercih ederseniz (genellikle Ogg Video problem yarattığı için muhtemelen istemeyeceğiniz tür), alternatif olarak kdenlive-tutorial-videos-2011-ogv.tar.bz2.
  2. 720 videonun yüksekliği iken p, interlaced video (taramalı video)'ya tam zıt olarak progressive scan (aşamalı tarama) ifade etmektedir. Yine fps değeri, saniyedeki kare sayısını belirtmektedir.
  3. Sağlanan Kdenlive Ayarları altındaki Çeşt. kısmında İlk eklenen klibin proje profili ile eşleştiğini kontrol et seçili ise
  4. Düzeltmek için açıklayalım: Eğer melt projeniz.kdenlive kullanılarak oynatılabilir ancak (çoğu zaman) çok yavaş olacağı için çıkışta görmek istediğiniz sonuç videosu değildir. Ayrıca, sadece melt yüklü ise çalışır.
  5. Writing it this way suggests that there are several ways of cutting a clip. This is in fact true.
  6. Bu yeşil daire Giriş -> Kaybol efektini eklemek için bir kısayoldur. İki yol da aynı sonuca ulaşır.

This page was last modified on 28 October 2018, at 06:20. Content is available under Creative Commons License SA 4.0 unless otherwise noted.