Kdenlive/Kılavuz/Hızlı Başlangıç

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Kdenlive/Manual/QuickStart and the translation is 55% complete.
Outdated translations are marked like this.

Quick Start

Yeni bir proje oluşturmak

Kdenlive dizin yapısı

Yeni projemiz için yapılacak ilk adım yeni bir (boş) klasör oluşturmaktır. Klasörü bu öğreticide quickstart-tutorial/ olarak adlandıracağım. Ardından birkaç örnek video alın veya buradan indirin: kdenlive-tutorial-videos-2011-avi.tar.bz2 (7 MB)[1] ve proje klasörü içindeki alt klasöre çıkarın: Örn. quickstart-tutorial/Videos/.

Soldaki resim, önerilen dizin yapısını göstermekte: Her proje Videos dizinindeki video dosyalarını ve Audio dizini içerisindeki ses dosyaları gibi kendi dizinlerine sahip. (devamını oku)

(Bu öğretici, sağlanan örnek videoları kullandığınızı varsayacaktır, ancak herhangi bir videoyla da çalışmaktadır.)


Yeni proje penceresi

Kdenlive'ı açın ve yeni bir proje oluşturun (Dosya -> Yeni).

Önceden oluşturulmuş proje klasörünü seçin (quickstart-tutorial/) ve uygun bir proje dosyası belirtin. Yukarıda önerilen videolar 720p, 23.98 fps'dir.[2] Eğer kendi dosyalarınızı kullanıyor ve hangi değerleri kullanacağınızı bilmiyorsanız, Kdenlive ilk klip eklendiğinde [3] uygun bir seçenek önerecektir. Bu nedenle değeri olduğu gibi bırakabilirsiniz.

If you like you can change to the dark theme: Settings -> Colour Theme i.e Breeze-Dark


Klip ekleme

Proje Ağacı: Video klipleri ekleme

Artık projeniz hazır, artık birkaç klip eklemekle başlayalım (örn. indirdikleriniz). Bu Proje Ağacı gereci ile yapılabilir. Klip Ekle simgesine tıklamak, doğrudan dosya iletişim kutusunu açar. Küçük oka tıklamak da eklenecek diğer klip türlerinin listesini gösterir. Video klipleri, ses klipleri, resimler ve diğer Kdenlive projeleri, öntanımlı Klip Ekle iletişim kutusu yardımıyla eklenebilir.


Öğretici dosyalar ile Kdenlive 0.8 penceresi

Klipler yüklendikten sonra, Kdenlive buna benzer şekilde görünecektir. Sol üstte, daha önceden bildiğiniz proje ağacı bulunuyor. Sağında ise videoyu gösteren ekranlar var: Klip ekranı, videoyu orijinal kliplerden gösterirken; proje ekranı, tüm efektler, geçişler vb. eklendikten sonra çıkış videosunun nasıl olacağını gösterir. Üçüncüsü ve daha önemli olan bir öge zaman tünelidir (ekranların altında). Bu alan video kliplerinin düzenleneceği alandır. İki çeşit tür görünüyor, Video ve Ses. Video izleri, her tür klip içerebilirler, ses klipleri de. Ancak bir video dosyası ses izine sürüklenirse sadece sesi kullanılacaktır.


Bir Kdenlive projesi kaydetmek

Şimdi yaptığımız işi Dosya -> Kaydet ile kaydedelim. Bu işlem projemiz ile birlikte, zaman tüneline eklediğimiz kliplerin yerini, uygulanan efektler ve bir çok değişikliği kaydedecektir. Ancak oynatılamaz.[4] Sonuç videosu oluşturma işlemi Hazırlama işlemidir.


Zaman Tüneli

Ayrıca kılavuzun Zaman Tüneli bölümüne de bakınız.

Şimdi asıl düzenleme geliyor. Proje klipleri zaman tünelinde birleştirilip en son sonuç elde edilir. Sürükleme ve bırakma ile götürülürler: Napoli'yi (öğreticinin diğer kısımları gibi yukarıdaki dosyaları kullandığınız varsayılmakta; eğer kullanmıyorsanız ekranınızın su geçirmez ve belki domates geçirmez olduğundan emin olun) sürükleyin ve zaman tünelindeki ilk izin üzerine bırakın.

Zaman tünelindeki ilk klipler

Birkaç çatal bıçak takımı da gerektiğinden, kaşığı ilk ize de bırakın. Ardından Napoli'yi zaman tünelinin başlangıcına sürükleyin (aksi takdirde hazırlanmış video birkaç saniye düz siyahtan sonra başlayar) ve Napoli'nin sağına Kaşığı koyup sanki soldaki resimmiş gibi görünmesini sağlayın. (Ctrl + Fare Tekerleği ile yakınlaştırdığım yere.)


Zaman tüneli imleci

Sonuç hemen Boşluk tuşuna (veya proje ekranındaki Oynat düğmesine) basılarak görülebilir. Napoli'nin Kaşık videosunun ardından hemen takip edildiğini göreceksiniz. Eğer zaman tüneli imleci başlangıçta değilse, proje ekranı ortada bir yerden oynatmaya başlayacak. Zaman tüneli cetvelini veya proje ekranındaki kaydırıcıyı kullanarak hareket ettirebilirsiniz. Eğer klavye kısayollarını tercih ederseniz, Ctrl + Home tuşu, etkinleştirilen ekran ile aynı işlemi yapacaktır (Kısayolu kullanmadan önce seçili değilse Proje Ekranını seçin.)


Boyutlandırma işaretçisi

Yeme oynatıldıktan sonra Bilardo klibi var. Bunu da zaman tüneline ekleyin. İlk 1,5 saniye klipte bir şey olmayacak, belki de bu bölümün sıkıcı olmaması için kesilebilir. Bunun için [5] kolay bir yol, zaman tüneli imlecini istenen konuma taşımak (örn. videoyu kesmek istediğiniz konuma), boyutlandırma işaretçisi göründüğünde klibin sol kenarını sürüklemektir. Yeterince yaklaştığınızda zaman tüneli imlecine tutturulacaktır.


Klipleri çakıştırmak

Yeme (Spoon) ve bilardo oynama videoları arasına geçiş eklemek için iki klibin çakışması gerekiyor. Başka bir deyişle: ikinci klip ilkinin üzerinde veya altında olarak, ilki bittikten birkaç kare sonra başlar. Her karenin çentiği görününceye kadar yakınlaştırmak burada yardımcı olur ve her zaman aynı geliş süresini (bu durumda beş kare) ayarlanmasını kolaylaştırır.

Yakınlaştırmayı Kdenlive penceresinin altındaki yakınlaştırma kaydırıcısını veya Ctrl + Fare tekerleği kullanarak yapabilirsiniz. Kdenlive, zaman tüneli imlecine yakınlaşacağı veya uzaklaşacağından, ilk olarak genişletilmesini istediğiniz konuma taşıyın ve yakınlaştırın.


Geçiş işaretçisi

Şimdi klipler örtüştüğünden, geçiş eklenebilir. Bu üst klibe sağ tıklayıp Geçiş Ekle veya daha kolay olarak Spoon klibinin sağ altına fare ile geldiğinizde görünen yeşil üçgene tıklayarak eklenebilir. İkinci seçenek, öntanımlı olarak çözünme geçişini ekler. Bu durumda en iyi fikirdir, çünkü Spoon'un oynatılması gerekmiyor.

Çözünme geçişleri, ilk klipten ikinci klibe belirginlik sağlar. Ayrıca Kılavuzun geçiş bölümüne de bakın.


Şimdi son klip olan Piano'yu ekleyelim ve tekrar çözünme geçişini uygulayalım. Zaman tünelinin ilk izine eklediğinizde, yeni klibin sol alt kenarına tıklayıp önceki klibe geçiş eklemeniz gerekiyor.Efektler

Efekt Listesi

Piano, bir efekt eklenerek renklendirilebilir. Piano klibini seçin ve Efekt Listesi içerisindeki RGB Düzeltmesi efektini seçin. Eğer görünür değilse Görünüm -> Efekt Listesi komutu ile gösterebilirsiniz.Efekt eklendikten sonra, adı zaman tüneline eklenecektir. Ayrıca Efekt Yığını gerecinde de gösterilecektir.


RGB düzeltmesi ile Efekt Yığını

Resimde hafif sarı-turuncu tonu alarak rahat bir akşama uydurmak için, mavi azaltılmalı ve kırmızı ile yeşil arttırılmalıdır.

Efekt yığını gerecindeki değerler kaydırıcı kullanılarak (orta fare tuşu öntanımlı değerine sıfırlar) veya doğrudan kaydırıcının yanındaki sayıya çift yıklayarak doğrudan değer girilerek değiştirilebilir.

Efektler ayrıca Efekt Yığını içerisindeki Yeni efekt ekle simgesi ile de (soldaki resimde gösteriliyor). Bu, her zaman geçerli seçimdeki zaman tüneli klibine uygular. Kutu işaretini kaldırdığınızda geçici olarak gizlenir (ayarlar kaybolmaz) ve böylece yüksek hesaplama isteyen efektlerin gizlenilip, sadece hazırlama işlemi için tekrar etkinleştirilmesinde kullanışlıdır.

Burada kullanılan gibi bazı efektler için anahtarkare eklemek mümkündür. Çerçeveli izleme simgesi, bunu belirtir. Anahtarkareler, zamna içerisinde efekt parametrelerini değiştirmek için kullanılırlar. Klibimizde, bu piano'nun rengini, ılık akşam renginden, soğuk gece rengine değiştirmede yardımcı olacak.


Efektler için anahtarkareler

Anahtarkare simgesine bastıktan sonra (önceki resimde saat olarak gösterilmiş), Efekt Yığın gereci, değiştirilecek. Öntanımlı olarak iki anahtarkare olacak: Zaman tüneli klibinin başında ve sonunda. Zaman tüneli imlecini zaman tüneli klibinin sonuna taşıyın ve proje ekranının sondaki anahtarkare parametrelerini değiştirdiğinizdeki yeni renkleri göstermesini sağlayın.

Efekt Yığın listesinde sonra anahtarkarenin seçili olduğundan emin olun. Ardından piyanoya derin bir mavi ile boyamaya hazırsınız.

Zaman tüneli imlecini projenin başına taşıyıp oynattığınızda (Boşluk tuşu veya Proje Ekranı içerisindeki Oynat düğmesi ile) piyano rengi istediğiniz gibi değişiyor olmalı.

Anahtarkareleştirme, bu öğreticinin en zor bölümüydi. Eğer yapabildiyseniz, Kdenlive ile uzmanlaşmanız çok kolay olacak!

Ayrıca Kılavuzun efektler bölümüne de bakın.


Müzik

Ses kaybolması

Kliplerde ses olmadığı için, şimdi yerel koleksiyonunuzda veya Jamendo gibi web sayfalarında hoş müzik parçaları bulalım. Ses klibi, eklenildikten sonra zaman tünelinde ses izinde olmalıdır.

Ses klibi video kliplerinde yaptığımız aynı şekilde zaman tünelinde boyutlandırılabilir. İmleç, projenin sonuna otomatik olarak tutturulacaktır. Ses klibinin sonuna kaybolma efekti eklemek için (tamamıyla aynı uzunlukta bir dosya bulmanız hariç) zaman tüneli klibinin sağ (veya sol) üst kenarına fare ile geldiğinizde gösterilecek yeşil daireyi kaybolmanın başlamasını istediğiniz yere sürükleyin.[6]


Hazırlama

Hazırlama penceresi

Birkaç dakika kaldı ve proje bitecek! Hazırla düğmesine (veya Proje -> Hazırla komutuna veya Ctrl + Enter tuşlarına) basarak soldaki iletişim kutusunun gösterilmesini sağlayın. Tüm efekt ve geçişleri içeren yeni videomuz için istenen çıktı dosyasını seçin, MPEG4 (neredeyse her yerde çalışır) ve 2000k bit oranı (daha yüksek bit oranı, daha büyük çıktı dosyası ve daha iyi kalite demektir - ancak girdi klipleri için bit oranı 2000k olduğundan, daha büyük bit oranı kaliteyi arttırmayacağı gibi, gereksiz de olacak) seçin ve Dosyaya Hazırla düğmesine basın.


Hazırlama ilerlemesi

Birkaç saniye sonra hazırlama bitecek ve ilk Kdenlive projeniz tamamlanmış olacak. Tebrikler!


Complete manual

Further documentation for the current version of Kdenlive can be found in the full manual.

Referans ve notlar

  1. Eğer Theora'yı tercih ederseniz (genellikle Ogg Video problem yarattığı için muhtemelen istemeyeceğiniz tür), alternatif olarak kdenlive-tutorial-videos-2011-ogv.tar.bz2.
  2. 720 videonun yüksekliği iken p, interlaced video (taramalı video)'ya tam zıt olarak progressive scan (aşamalı tarama) ifade etmektedir. Yine fps değeri, saniyedeki kare sayısını belirtmektedir.
  3. Sağlanan Kdenlive Ayarları altındaki Çeşt. kısmında İlk eklenen klibin proje profili ile eşleştiğini kontrol et seçili ise
  4. Düzeltmek için açıklayalım: Eğer melt projeniz.kdenlive kullanılarak oynatılabilir ancak (çoğu zaman) çok yavaş olacağı için çıkışta görmek istediğiniz sonuç videosu değildir. Ayrıca, sadece melt yüklü ise çalışır.
  5. Bu şekilde yazmak, klibi kesmenin birden fazla yolu olduğunu gösteriyor. Aslında bu doğru.
  6. Bu yeşil daire Giriş -> Kaybol efektini eklemek için bir kısayoldur. İki yol da aynı sonuca ulaşır.