Kubuntu/Gelişmiş/Depolar

This page is a translated version of the page Kubuntu/Advanced/Repositories and the translation is 100% complete.
Other languages:
English • ‎Türkçe • ‎català • ‎dansk • ‎polski • ‎Ελληνικά • ‎українська

Depoları Yönetme

Bir Depo Ekleme

Yeni depolar eklemek için Muon Keşfet'i kullanabilirsiniz.

Nasıl: Muon Keşfet'i başlatın. Pencereden Kaynaklar, Yazılım Kaynaklarını Yapılandır seçin. Sorgu penceresinde yönetim parolanızı girin ve 'Diğer Yazılım' sekmesine tıklayın. 'Ekle...' düğmesine tıklayın ve metin kutusuna depo adresini girin. Geçerli biçim örnekteki gibi olmalıdır: deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-ppa/backports/ubuntu raring main Depoyu eklemek için 'Tamam' düğmesine basın ve 'Kapat' tıklayın. Paket listesinin güncellenmesi için bir sorgu karşınıza gelecektir. Ardından Muon, yeni kullanılabilir yazılımları bulmak üzere yapılandırılacaktır.

Bir Depoyu Etkinleştirme

Depoları etkinleştirmek için Muon Keşfet'i kullanabilirsiniz.

Nasıl: Muon Keşfet'i başlatın. Pencereden Kaynaklar, Yazılım Kaynaklarını Yapılandır seçin. Sorgu penceresinde yönetim parolanızı girin ve 'Diğer Yazılım' sekmesine tıklayın. Bir depoyu etkinleştirmek için pencerenin ortasındaki alanda ilgili kutuları işaretleyin. 'Kapat' düğmesine bastığınızda, paket listesinin güncellenmesi için bir sorgu karşınıza gelecektir. Ardından Muon, yeni kullanılabilir yazılımları bulmak üzere yapılandırılacaktır.

Bir Depoyu Devre Dışı Bırakma

Depoları devre dışı bırakmak için Muon Keşfet'i Kullanabilirsiniz.

Nasıl:' Muon Keşfet'i başlatın. Pencereden Kaynaklar, Yazılım Kaynaklarını Yapılandır seçin. Sorgu penceresinde yönetim parolanızı girin ve 'Diğer Yazılım' sekmesine tıklayın. Bir depoyu devre dışı bırakmak için pencerenin ortasındaki alanda ilgili kutuların işaretini kaldırın. 'Kapat' düğmesine bastığınızda, paket listesinin güncellenmesi için bir sorgu karşınıza gelecektir. Ardından Muon, artık kullanılabilir olmayan yazılımları unutacaktır.

Bir Depoyu Kaldırma

Depoları kaldırmak için Muon Keşfet'i kullanabilirsiniz.

Nasıl:' Muon Keşfet'i başlatın. Pencereden Kaynaklar, Yazılım Kaynaklarını Yapılandır seçin. Sorgu penceresinde yönetim parolanızı girin ve 'Diğer Yazılım' sekmesine tıklayın. Bir depoyu kaldırmak üzere pencerenin ortasındaki alandaki mevcut bir depo adını seçin ve 'Kaldır' düğmesine basarak kaldırın. 'Kapat' düğmesine bastığınızda, Muon artık kullanılabilir olmayan yazılımları unutacaktır, paket listesinin güncellenmesi için bir sorgu karşınıza gelecektir. Ardından Muon, artık kullanılabilir olmayan yazılımları unutacaktır.

Kişisel Paket Arşivlerini (PPA) Yönetmek

Kişisel Paket Arşivleri, Ubuntu kaynak paketlerinin Ubuntu Davranış Kuralları'nı göz önüne alarak gönderi yapacağını söylemiş Ubuntu topluluğundaki herkese Launchpad tarafından bir apt deposu olarak derlenmesi ve dağıtılması için izin verir. Launchpad'in Kişisel Paket Arşivi (PPA) üzerindeki yazılım, bir GnuPG (GPG) anahtarı gerektirir. Böylece sistem, paketlerin doğru kaynaktan geldiğine ve paketlerin derlemeden bu yana herhangi bir şekilde değişikliğine uğramadığına emin olur. GnuPG, güvenli iletişim ve veri depolamasını güvenli kılmak için bir GNU aracıdır.

Önemli: Kişisel Paket Arşivleri'nin içerikleri denetlenmemekte ve izlenmemektedir. Buradaki yazılımları kendi riskinizle yüklemektesiniz.

Bir PPA Eklemek

Bir PPA eklemek için Muon Keşfet'i kullanabilirsiniz:

Nasıl: Tarayıcınızda Launchpad PPA genel bakış sayfasını açın. PPA'nın içerisinde 'Adding this PPA to your system' bölümünü arayın.

Muon Keşfet'i başlatın. Pencereden Kaynaklar, Yazılım Kaynaklarını Yapılandır seçin. Sorgu penceresinde yönetim parolanızı girin ve 'Diğer Yazılım' sekmesine tıklayın. 'Ekle...' düğmesine tıklayın ve metin kutusuna PPA'nın genel bakış sayfasından edindiğiniz depo adresini girin. Depoyu eklemek için 'Tamam' düğmesine basın ve 'Kapat' tıklayın. Paket listesinin güncellenmesi için bir sorgu karşınıza gelecektir. Ardından Muon, yeni kullanılabilir yazılımları bulmak üzere yapılandırılacaktır.

Kubuntu'nun 9.10 Karmic Koala ve sonrasındaki sürümlerinde bir PPA eklemek için komut satırını da kullanabilirsiniz:

Nasıl: Tarayıcınızda Launchpad PPA genel bakış sayfasını açın. PPA'nın içerisinde 'Adding this PPA to your system' bölümünü arayın.

Bir uçbirim penceresi açın. 'Konum' yazan kısmı, PPA'nın genel bakış sayfasından aldığınız adresle değiştirerek, uçbirime aşağıdaki komutu girin: sudo add-apt-repository Konum Paket dizinini aşağıdaki komutu uçbirim penceresine girerek güncelleyin: sudo apt-get update Artık PPA'dan yazılımı kurabileceksiniz..

Bir PPA Kaldırmak

Bir PPA kaldırmak için Muon Keşfet'i kullanabilirsiniz:

Nasıl: Muon Keşfet'i başlatın. Pencereden Kaynaklar, Yazılım Kaynaklarını Yapılandır seçin. Sorgu penceresinde yönetim parolanızı girin ve 'Diğer Yazılım' sekmesine tıklayın. Kaldırmak istediğiniz PPA'yı seçmek için ortadaki alanda adı üzerine tıklayın ve 'Kaldır' düğmesine basarak kaldırın. 'Kapat' düğmesine bastığınızda, paket listesinin güncellenmesi için bir sorgu karşınıza gelecektir. Ardından Muon, artık kullanılabilir olmayan yazılımları unutacaktır.

Not: Eğer PPA ile birlikte PPA'dan kurulan paketleri kaldırıp, bu paketlerin resmi Ubuntu depolarında bulunan paketler ile eski hallerine dönüştürülmelerini isterseniz, bu işlemi yapan bir komut satırı paketi de bulunmaktadır: ppa-purge.

Nasıl: Konsole içerisinde sudo apt-get install ppa-purge yazın. Ardından geçerli PPA ismini/isimlerini girerek şu komutu çalıştırın: sudo ppa-purge ppa:<depo-adı>/<altdizin>.

Dilerseniz, PPA'yu komut satırında şu komutu kullanarak da kaldırabilirsiniz: sudo add-apt-repository --remove ppa:ppaadresi/ppa

Kubuntu Gelişmiş Sayfasına Geri Dön


This page was last edited on 7 February 2015, at 18:08. Content is available under Creative Commons License SA 4.0 unless otherwise noted.