Kubuntu/Katkıda Bulunma

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Kubuntu/Contribute and the translation is 100% complete.


Katkıda bulunmak

Kubuntu topluluğu; yazılım paketlemesi, testi, hata giderme ve ardından Kubuntu'yu daha geniş bir kitleye yaymak üzere çalışan bağımsız kişi ve takımlardan oluşmuştur. Tüm yazılımlar, sanatsal çalışmalar ve belgelendirmeler, İnternet tarafından mümkün kılınan Açık Kaynak topluluğunda yer alan dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından özgürce oluşturuldu, test edildi, kullanıldı ve tartışıldı. Kubuntu'nun ihtiyaçlarınızı daha çok karşılayabilmesi için Kubuntu'yu şekillendirmenize yardım etmenizi istiyoruz.

Duyurmak

Kubuntu topluluğuna yardımcı olmanın en basit yolu Kubuntu'yu başkalarıyla paylaşmaktır. Kubuntu'yu diğerlerine önerin; nasıl indirilip kurulabileceğini anlatın ve içerisindeki Açık Kaynak Yazılımlarının kalitesini ve yapabileceklerini tartışın. Topluluğumuz büyüdükçe, daha güçlü ve desteklenir olmaktadır.

Destek vermek ve almak

Topluluğa katkıda bulunmak üzere destek sağlamak harika bir yoldur. Çünkü Linux veya Kubuntu hakkında her şeyi bilmenizi gerektirecek gelişmiş nitelikler gerektirmemektedir. Aslında diğerlerine yardım ettikçe, kendi bilginizi ve yeteneklerinizi arttırmanıza yardımcı olmak üzere siz de öğreneceksiniz. Bu, hata gidermeden paketlemeye ve hatta programlamaya kadar gidebilecek olan bir geçit olabilir. Ayrıca dünyanın diğer yanındaki birinin sistemini onarmak oldukça değerlidir!

Desteğinizi IRC kanalları, Kubuntu Kullanıcıları Posta Listesi veya Kubuntu Forumları, Ubuntu Forumları ve KDE Forumları aracılığıyla verebilir veya aynı şekilde alabilirsiniz.

Abone Olun

Posta listelerini kullanmaya başlamak için lütfen abone olun. Abone olarak, postalarınızın doğrulama kuyruğunda beklemeden gönderilmesini ve posta listesine abone olan diğer kişilerden de postaların tarafınıza iletilmesini sağlarsınız.

Bir ileti göndermeden önce geçmişte açılıp açılmadığını kontrol edin. Bunun için Google'ı kullanarak arşivlerde arama yapabilirsiniz.

Kubuntu kullanıcıları

Kubuntu geliştirme

Kubuntu belgelendirme

Kubuntu IRC Kanalları

 #kubuntu            Resmi Kubuntu Destek kanalı
Bu #kubuntu kanalına web üzerinden buradan bağlanın: #kubuntu
 #kubuntu-offtopic   Dost Kubuntu kullanıcılarınız ile konu dışı sohbet için
 #kubuntu-devel      Bu kanal geliştiricilerin gezindiği kanaldır

Hata bildirimi

Başarılı hatalar doldurmak Kubuntu'nun kalitesini arttırmak için çok önemlidir. Hata bildirimi ve kullanışlı hata raporları yazmak hakkında bilgi için bkz. Hata Bildirimi.

Genellikle üst akım KDE geliştiricilerinden almanızın muhtemel olduğu yanıtlar için bkz. Hata Yanıtları.

Yerel Takımlar

Bölgenizdeki diğer Kubuntu kullanıcıları ile buluşmak isterseniz, katılmak üzere bir Yerel Ubuntu Topluluk takımı (kısaca LoCo (Local Ubuntu Community)) arayın.

Paketleme ve Geliştirme

Paketleme yapmak ve Kubuntu'yu gelişirmeye yardım hakkında daha fazla bilgi.

Çeviriler

Kubuntu, dünyadaki tüm çevirmenleri heyecanla karşılamaktadır. Kubuntu'yu dilinize çevirerek ana dilleri ile daha rahat bilgisayar kullanabilen kişilere yardımcı olacaksınız. Gerekli çeviriler burada bulunabilir: Kubuntu Çevirileri.

Test Etme

Bir Kubuntu test edicisi olmak, en son yazılımı çalıştırmak, ISO'nun düzgün yüklenip yüklenmediğini görmek için sınamak ve bir hatanın giderildiğini doğrulamak için paketleri sınamaktan geçer. Eğer Kubuntu'yu test ederek yardımcı olmak isterseniz, bkz. Kubuntu Test Edicileri.

Üyelik

Toplulukta yerinizi buldunuz mu? Niçin o zaman harika bir Ubuntu Üyeliği almıyorsunuz! Bu bağlantıyı izleyin [1]!

Kubuntu Ana Sayfasına Dön