Okular

From KDE UserBase Wiki
This page is a translated version of the page Okular and the translation is 100% complete.

Template:GrafBreadCrumbs/uk

Для чого призначено Okular?

Okular — універсальна програма для перегляду документів, яку розроблено KDE. Okular може працювати на декількох програмних платформах, зокрема на Linux, Windows, Mac OS X, *BSD тощо.

Ви можете спостерігати за розробкою програми за допомогою її домашньої сторінки.

Історія програми

Розробку програми було розпочато у межах проекту Google Summer of Code. Опис проекту можна знайти у куточку розробника KDE.

В Okular поєднано чудові функціональні можливості KPDF і гнучкість у підтримці документів у різних форматах, зокрема PDF, Postscript, DjVu, CHM тощо.

На діаграмі обробки форматів документів ви знайдете докладний опис підтримуваних форматів та відповідних можливостей роботи з кожним з цих форматів.

Анотування у Okular

Окрім можливостей перегляду документів у багатьох форматах, у Okular передбачено можливості вибору тексту, рецензування (створення анотацій), видобування файлів, вбудованих у документ, а також багато інших несподіваних можливостей. Знімки вікон Okular можна знайти за цією адресою.

Обговорити програму з розробниками та іншими користувачами можна на каналі IRC, мережі irc.freenode.org: #okular.

Якщо ви бажаєте взяти участь у розробці Okular, будь ласка, зв’яжіться з командою з розробки програми. До співпраці запрошуються не лише програмісти.

Мобільна версія

Починаючи з версії 0.16, яку було випущено у лютому 2013 року, у Okular є мобільна версія [1]. Першу версію було випущено на основі бібліотек active. Мобільний переглядач було портовано на Kirigami у 2016 році Марком Мартіном[2] і, зрештою, на Kirigami2 у 2017 році[3].

У мобільній версії передбачено підтримку лише частини можливостей версії для звичайних комп'ютерів, але поліпшено підтримку дій за допомогою сенсорного інтерфейсу.

Ви можете виконати тестування мобільної версії на вашому особистому комп'ютері, ввівши команду

okularkirigami

у терміналі. Крім того, щоденний образ версії для Android можна знайти у системі збирання пакунків KDE.

Підказки і настанови

Рецензування документів та анотації

Якщо ви двічі клацнете на пункті одного з інструментів Рецензування (F6), ви зможете попрацювати над рецензуванням без потреби у повторному активуванні відповідного режиму.

Створені вами анотації можна зберегти у файлі PDF:

Типово, Okular зберігає анотації у локальному каталозі даних, окремо для кожного користувача системи. Починаючи з версії для KDE 4.9, можна зберегти анотації безпосередньо до файла PDF за допомогою пункту меню «Файл -> Зберегти як...», так, щоб їх можна було переглядати у інших програмах для перегляду PDF. Зауважте, що використання цієї можливості потребує Poppler 0.20 або новішої версії для звичайних документів PDF. Якщо документ PDF, анотації до якого ви створюєте, зашифровано, використання цієї можливості потребуватиме Poppler 0.22 або новішої версії.

DRM

Типово, Okular виконує вимоги специфікації PDF і не дозволяє копіювання тексту із файлів, які захищено DRM. Втім, передбачено пункт вимикання обмежень DRM: Параметри -> Загальне -> Можливості програми -> Дотримуватись обмежень DRM

У системі стеження за вадами у Debian доволі давно виникло певне непорозуміння щодо типового значення параметра дотримання обмежень DRM[4][5]. Згодом, вибір було роз'яснено розробником Okular/KPdf[6].

Підписи і сертифікати PDF

Okular може перевірити коректність сертифіката PDF. Втім, можливості створення нового підпису ще не передбачено. Щоб дізнатися більше, див. нотатки щодо випуску.

Докладніші відомості

Посилання